1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка на градата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bumbi, 15 март 2010.

  1. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Каков гинеколог бре? Си има за гради посебни доктори.
     
  2. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Штрумфче јас месецов направив преглед на гинеколог :)
    Бидејќи одамна го немав посетено дома ми стаса писмо дека можам бесплатно да направам преглед на гради, ехо и пап. Си ветив себеси дека само што ќе ми заврши менструацијата ќе одам и се ќе си проверам тоа и го сторив баш кај мојот матичен гинеколог.

    Ако има нешто по сериозно нејзиниот гинеколог ќе ја упати каде треба да направи ехо или мамографија.
     
  3. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Можеби, не сум знаела тоа :)
     
  4. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    бев ме снимаа на ехо и ми рекоа демек тоа ми биле млецни жлезди :worried: кој знае....не знам дали да одам некаде у ск пак да се проверам
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Колку год имаш малечка?
     
  6. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
  7. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    А јас имав само 19год кога ја имав првата операција на која требаше да се отстрани туморот,но тоа конечно се случи следната година.Фала богу сега се е во ред...но стресот,стравовите,болките-ми го изменија животот.
    И ве молам ако,не дај боже,имате потреба од хируршка интервенција,немојте да одите кај Д-р Кондов :!: јас отидов и зажалив ;(
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    ^Зошто? Јас бев кај него и поминав без никакви проблеми...
     
  9. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    Јас кога отидов кај него,за операција,ме оперираше во дневна болница,без претходно да ми направи било какви испитувања (ни крвна слика,ни притисок ништо),и со само 1\2 локална анестезија ја изведуваше операцијата.А бидејќи јас чувствував и гледав се што ми правеше,се онесвестив на самата операција. Потоа не добив инфузија ни нешто за смирување на болките што ги имав,не ми стави дрен за крварењето,а дојката ми отече како балон и ми беше црна како катран од крварењето.
    Но она што е најтрагично е тоа што докторот не го извадил туморот што го имав туку нешто сосема друго,ни тој самиот не знае што било тоа.Затоа морав на втора операција,бидејќи тоа растеше во мене,а тогаш тој доктор што ме оперираше ми покажа и ми дозволи да го фатам тоа што го извади од мене,да се уверам самата.
    Ова е мојата причина поради која јас не сум задоволна од Кондов и не го препорачувам на другите,но ете ти си задоволна од него,а јас твоите мислење и искуство не можам да ги негирам,кај секого различно.
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Хммм, па што знам. И мене ме оперираше со локална анестезија, ама јас воопшто немав болки, ниту пак нешто осетив. После тоа имав сосема мала лузна, ништо посебно, ниту па пак имав некакви болки. Не знам, може кај мене за нешто полесно се работело... Стварно лошо искуство си имала :(
     
  11. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Леле бее зошто така прават овие докториве... Се потресов цела. Јас ако правам било какви зафати одам кај Крцковски, без да размислам два пати.
     
  12. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    Да,а имав преголема надеж и доверба во него.Но,тоа е...До некаде имам разбирање,знам дека секому може да му се случи,и тој е човек како и сите други,и тој може да згреши.
    Единственото нешто со кое си го објаснувам тоа е дека сум немала среќа тој ден :(


    Откако на ехо открија дека операцијата била неуспешна и дека туморот си стои кај што беше,отидов да разговарам со Кондов,но бидејќи тој беше на пат,ме прими Караѓозов....Замислете,ме направи ненормална кога му ги покажав снимките од ехото и речиси ме избрка.Ми рече дека јас самата сум си замислувала дека имам нешто и ме советуваше да сум си фатела дечко?!И што ќе ми прави тој дечко?И кој е тој што ќе посакува и ќе си замислува дека има такво нешто?Се прашував дали јас сум луда и тој?Многу се изненадив,се запрепастив :o
     
    На felisitas му/ѝ се допаѓа ова.
  13. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    леле страшно ц ц ц цц :fubar: ама пак фала му на бога шо се завршило добро ...
    инаку јас мислам да одам пак да се проверам оти не се смирив баш баш од прегледот шо ми го направија...ми рекоа дека ми биле вајда млецни жлезди,ама ме буни тоа шо ни сум била трудна ни сум раѓала,и како може да имам млечни жлезди :worried:
    сеа од самата мисла само се факам и само осекам нешто тврдо на двете гради дали од мисла незнам,јас имам мали гради и незнам дали така треба да биде тоа шо го осекам коа ке се стиснам или па не :worried:
     
  14. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Малечка, секако дека има млечни жлезди, сите жени имаат без разлика дали родиле или не.
     
  15. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
  16. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Малечка и јас го имам истиот проблем. Само што тие млечни жлезди се проширени и мене докторот ми рече дека секоја втора девојка ги има (мислам проширени). Само што некој може да ги напипа некој не ни знае дека ги има. Ич да не се плашиш. Треба само да ја следиш нивната проширеност. Сега стварно заборавив до колку цм е нормално. Прашај го докторот и оди си на контроли редовно, нема место за паника ;)
     
  17. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    дај боже да е така...ке си одам на контрола да...оти стварно се исплашив коа си ги фатив прв пат :worried:
     
  18. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    А бе ајде кој останал спокоен не знам :D . Јас првпат кога си напипав секакви филмови почнаа да ми се вртат низ мојата глава, па тумори, па ракови :x . Па почнав по дома да рикам ко магаре. Мајка ми не можеше да ме смири. Цела ноќ не спиев. Од нервози ми се прошири, уште поголемо ми се чинеше. Утредента правац на преглед :x . Сега кога ќе ми текне си се смеам :) .

    Едит: Ако одиш на преглед оди после менструација, тогаш најверодостојно ќе ти ја утврдат ширината.
     
  19. bonbonka17

    bonbonka17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    8
    Ve molam da mi kazete.. zasto ne sum bas upatena vo toa.. Podolgo vreme primetuvam na gradata odnosno bas do bradavicata imam neso kako podignato.. kako izrastok slicen kako bradavica ali pomalo..
    Dali e nesto minlivo ili da se prevzema merki??


    [mod-kirilica:3521tjt0][/mod-kirilica:3521tjt0]
     
  20. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    Најдобро да си отидеш на лекар и да се прегледаш,таму ќе ти кажат дали е (или не е) и колку е сериозно.