1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грутка на градата

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од bumbi, 15 март 2010.

  1. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    нисто,на мама и кажаа рак 5 група тоа женското манигно ли незнам ни јас и сега на 28 ке ја оперира и другата града посто и таа и е зафатена па на крај хемотерапија само ке ве замолам некој да ми каже дали познава некого сто преживеал со рак 5 група женско?тоа ми е најважно и многу се пласам :sweat: :sweat:
     
  2. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Малечка, не се секирај, нема место за паника. 99% од случаите се работи за фиброаденом. Моја пријателка имаше, и направија операција (рутинска-ништо страшно). Убаво е ако можеш да напипаш нешто да одиш на доктор, не само на ехо да те снимат, а и убаво да те прегледаат. Ако можеш да го напипаш, и ако те боли, дефинитивно е фиброаденом. Ракот, не дај Боже не боли и има неправилна форма. Познавам уште две девојки кои имаат фиброаденом. Ако расте, убаво е да се оперира-заради непријатното чувство кое те обзема кога ќе го допреш. Како и да е, секогаш постои место за второ мислење. Можеби некогаш еден лекар нема да ти обрне доволно внимание, одиш кај уште еден за да се осигураш. Резот на операцијата е мал, лесно исчезнува, нема непријатно чувство потоа. За сите вие кои имате болки во градите, или можете да напипате грутче со правилна форма кое лесно се „поместува“, тогаш нема причина за паника. Поздрав и бидете сите живи и здрави!
     
  3. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    А да ве прашам каде се оди на преглед за градите ?
    Матичната докторка ми рече ако сум почуствувала нешто дека ќе ме прати на преглед, какви се прегледи се прават освен ехо и мамографија прочитав некаде дека се оди и колку кошта сето тоа ???
    За ова се оди на гинеколог или ???? Не сум добро упатена . :o
     
  4. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17

    За овие работи се оди на ехо доколку си помлада, а на мамографија ги прегледуваат обично повозрасните жени над 35 години мислам. А ти осеќаш нешто на градата или? Ако осеќаш нешто оди си на преглед не е ништо страшно само на ехо ќе те прегледаат и тоа е се, јас имав фиброаденом пред 5 години за среќе се помина одлично, само треба да си правиш редовни контроли доколку има нешто, а се надевам дека се ќе биде во ред со тебе :) . Јас кога бев на преглед отидов во болница, а не на гинеколог и платив 150 денари мислам не се сеќавам добро, ама повеќе од 150 не беше сигурно.
     
  5. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Не знам едно време чуствував нешто како грутка како жлезда да имам но можи да е така нормално од колку до колку години се појавува рак на градата ????
     
  6. Lizza

    Lizza Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    17

    Не се секирај сигурно ти е фиброаденом, не е ништо страшно немој да мислиш на тумори и ракови и такви работи, јас како што ти кажав имав пред неколку години и отидов на преглед и ми рекоа дека е фиброаденом и дека треба да одам на контрола за да се види дали расти или не. На левата града осеќав како грутче малечко околу 1 см и кога ќе се допрев не осеќав болка, само го осеќав грутчето со прстите, а надворешно немав ништо.
    Јас мислам дека ќе ти биде полесно ако отидеш на преглед, за твое добро нема да се измачуваш и да мислиш на непотребни работи, ќе видиш се ќе биде во ред, само оди кај матичната и таа ќе ти каже каде треба понатаму да одиш.

    А ова што прашуваш за ракот од колку години се појавува не би знаела да ти одговорам, мислам дека и не постои некоа граница од колку до колку се јавува. Само немој да мислиш на тоа, и јас така мисев дека ми е нешто страшно, па испадна сосема друго.

    Поздрав :)
     
  7. BlackXSs

    BlackXSs Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    20
    Немој ни да помислуваш на тоа!!! :shake: :shake: Каков рак?!Се ке биде во ред,и нема тоа да биде рак,само минливо нешто.Немој така да размислуваш,не смееш!За тоа што прашуваш нема старосна граница,но кај тебе не е тоа,сигурна сум.И те молам биди оптимист,мисли позитивно,мисли дека се ќе биде во ред и така и ќе биде.
     
  8. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Дечки мене ми кажаа дека е фиброаденом моето :) Ме интересира некој што се има оперирано, каде се има оперирано, колку чини операцијата и дали мора со целосна анестезија или може со локална и дали мора да се лежи во болница или не? Однапред ви благодарам и ве молам за побрзи одговори :) пошто планирам до крајов на неделава да го отстранам фиброаденомот поздрав
     
  9. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Вака имам и претходно пишувано ама еве ке ја повторам мојава приказна. Јас се оперирав на клиника под целосна анестезија, требаше демек локална , ама не ме ни прашаа мене, кога легнав на операциониот стол ми ставија општа. Лежев 3 дена, имав дрен. Со плаво картонче платив 1500 денари, тоа беше пред 5 години, сега не знам како е .
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Прочитај поназад, имаме кажано кој како поминал :)
     
  11. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Извинете, читав ама не прочитав или сум пропуштила кој каде се оперирал и колку платил..... Извинете ме ако сум пропуштила.....Јас искрено се надевав дека може одма да ме пуштат и со локална, инаку имам упот за торакална хирургија
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Може и со локална, јас со локална се правев, мене не ме болеше воопшто, си отидов за пола саат и немав никакви проблеми, мислам околу 150 или 200 ден беше со картончиња. Др. Кондов во државна ме оперираше и навистина лесно си поминав. Ајде и твоето со помин нека е :)
     
  13. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Значи ќе се оперираш таму каде и јас, на 6 ти кат на торакална. сега не мора да значи дека ќе биде целосна анестезија, ако е локална веднаш ќе те пуштат, зависи на која длабочина е грутката.
     
  14. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Уффф добро е, па мојата не е баш длабока со оглед на тоа дека и преку кожа ми се познава и е во горниот десен агол....... бар јас мислам дека не е многу длабоко....... а ти реинбоу само толку плати за операцијата???
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.790
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Само толку. И не се плаши, ќе одиш на преглед, ќе те видат, ќе ти закажт и ќе се реши работата. Лузната беше мала и мене веќе не ми се ни познава.
     
  16. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    Фала ви многу срцки сте :) ок тогаш да утре да ме прегледаат и да закажам, се надевам не се чека многу па ќе ве известувам ;)
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас сум на контрола наредниот месец. Некако страв ми е, мислам дека ми расне уште една грутка а можеби и си умислувам. Мојата е 16мм а ке видиме на контрола дали расне сеуште или не. Е :@ вака се чувствувам
     
  18. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132
    Ај да пишам....
    И јас си ги носам неколку, едно поголемо на едната страна и 2 помали на другата. Деновиве веројатно ке идам на операција за поголемата грутка 2 см (на Клиника) а другите здравје пункција и испитување. Се надевам дека ке излезат фиброаденоми, со оглед на тоа што сите ми се создадоа последниве 3-4 месеци,
    башка сум била во тие години,30-че! Но што е тука е :( Ке ви пишам што ќе направам...
     
  19. ane211989

    ane211989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Narode pomagajte veke nekolku dena kako moite gradi se cvrsit i koa ke gi dopram me bolat od sto moze da bide toaa vo panika sum
     
  20. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Сигурно треба да добиеш (освен ако не си бремена), прашањево не ти е за тука.