1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Грчеви на мускулите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од OrdinaryGirl, 9 декември 2010.

 1. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Во последно време се почесто почнаа да ме стегаат грчеви на мускулите. Во сред ноќ се будам со огромни болки, буквално ме вадат од сон! Имам читано дека ваквата појава може да биде резултат на недостаток на витамини, ама јас редовно јадам овошје и пијам шумечи таблети. Имам сретнато и дека можат да се појават од замор, ама јас немам некоја толку тешка физичка активност.
  Најчесто ме стегаат во мускулите на подколениците. Дури можам самата да си предизвикам грч ако го свиткам стапалото, а болките се ужасни!! Најтрагичното е што јас сум млада, а колку што знам грчевите се појавуваат кај постари лица, или евентуално после породувањето кај жените.

  Сте имале ли вие проблеми го грчеви и како резултат на што ви се појавиле? Како можам да ги спречам? Зошто во последнава недела дена скоро секоја ноќ се будам од болките!

  (Ја пребарав категоријава, ама не наидов на ваква тема - ако има, посочете ми ја)
   
 2. opusteno

  opusteno Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Не се секирај не е страшна таа работа иако предизвикува страшни болки, можно е да поради недостаток на магнезиум но исто така причина може да биде долгото и неправилно седење на столче ( доколку нозете ги ставаш на основата на ногарките од столчето и тие се во неприродна и згрчена положба )
  Пробај со внесување на магнезиум и подолго физичка активност -пешачење во твојот случај
   
  На OrdinaryGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 3. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Аууу, ете - на седењето воопшто не помислив! Можно е да е од тоа, мене рбетот ми се искриви од тоа неправилно седење пред компјутер или на предавања, а не па грчеви. Мислам дека имаше некои шумечи што содржат само магнезиум, имам видено само со калциум, уште утре ги купувам, ова не се трпи!
  Ти благодарам :hai:
   
 4. kathy.cathy

  kathy.cathy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2016
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Веќе неколку пати во текот на сонот ми се јавува како печење на кожата на ногата во пределот на бутот, ненормално пецкање кое е неподносливо... Веднаш после тоа морам да ја масирам ногата. Дали некој имал ваков проблем?
   
 5. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.324
  Pi poveke voda.
  Mene isto mi se slucuvase pa duri i vo vezbanje. Instruktorkata mi preporaca poveke pienje voda i rezultatite se odlicni.
   
 6. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.192
  Пол:
  Женски
  Против грчеви само редовно пиење магнезиум,минимум 250мг дневно.
   
  На kathy.cathy му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.175
  Допаѓања:
  105.929
  Пол:
  Женски
  Магнезиум + калциум
  Јадете банани
   
  На kathy.cathy и Petar80 им се допаѓа ова.