1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Губење мирис по операција

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Banba, 11 мај 2020.

 1. Banba

  Banba Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2015
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите,

  Пред една година правев операција на хипофизата и после операцијата го изгубив мирисот. Не ми препорачаа ништо посебно да правам освен неколку спрејчиња и да се надевам да ми се врати мирисот.

  Дали има некој што го поминал ова, може да сподели искуство, алтернативни решенија, доктори, било што!
  Ве молам споделете се што мислите дека би било од моја корист.

  Фала ви!
   
 2. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Дали имаше аденом на хипофиза?
   
 3. Banba

  Banba Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2015
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Да
   
 4. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  1.620
  Пол:
  Женски
  Сигурно е бил поголем од 1 цм, јас имам микроаденом и не е оперативен, мал е. Не знам зошто си изгубила чувство за мирис, знам дека може да влијае тоа на хормоните.
   
 5. Banba

  Banba Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2015
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Да, 11mm. Знам дека мирисот ми е изгубен од операцијата бидејќи преку нос се правеше ама не знам дали поради кршењето на носот или поради движењето на сондите низ каналите

  Нема никој ништо да сподели да каже?
   
  Последна измена од модератор: 18 мај 2020
 6. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  13.593
  Допаѓања:
  42.630
  Пол:
  Женски
  Искрено прв пат слушам за вакво нешто..прво, жал ми е што испаднало така :|
  Второ, да пробаш да отидеш кај друг доктор?Не знам, на уво нос и грло?Може ќе ти кажат нешто, или на ендокринолог?
  Не знам дали е до носот или до хормоните.
  Не мирисаш воопшто?Дали дишеш како што треба?
   
 7. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.449
  Допаѓања:
  25.397
  Пол:
  Женски
  Да те прашам,какви симптоми имаше од аденом на хипофиза?