1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Гушења

Дискусија во 'Психологија' започната од doll, 6 декември 2009.

  1. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    Imam eden problem koj trae dosta dolgo vreme! edno vreme se izgubi no eve sinoka pak go pocustvuvav! legnuvam da spijam i se budam mislejki deka ke umram ! :o Se mi se vrti okolu mene, ne go slusam ni pulsot, ni srceto i cela se gusham ko nekoj da stava prsti i da me davi! :x Navistina mnogu loso mi e poradi toa, sum bila na pregled-zdrava sum ko dren,moze li toa da e na psihicka baza ili...? Ima li nekoj slicno iskustvo? Moze li potsvesno nesto da me maci....? Sto mislite?
     
  2. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Јас мислам дека е на психичка база и те советувам да побараш совет од стручно лице затоа што тоа не е ни малку страшно, ако е табу тема во Македонија.
     
  3. andrea123

    andrea123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    imam drugarka so ist takov problem,znaci se e do psihata,nekoi zeni gi faka vo pubertet nekoi posle poradzaj,a nekoi vo menopauza.kako i da e ne e voopsto strasno da posetis psihijatar a uste pomalku sramno.kaj nas mentalitetot ne e na takvo nivo inaku vo drugite drzavi e sosem normalno da odis na psihijater duri i ako gi nemaat ovie problemi da gi narecam ko ti sto gi imas.taka da odi i veruvajmi deka ke ti pomogne :) pozdrav
     
  4. Ekolosko.Drustvo

    Ekolosko.Drustvo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Problemot so gushenje e 100% na psiholoshka baza. Moi prijatelki imaat slichno iskustvo so ovakvi i slicni problemi i uspesno go resija so tretmani kaj geshtalt psihoterapevti. Pozz
     
  5. rjgdm

    rjgdm Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    40
    dali si izlozena na stres (glupavo prasanje koj ne e :) )
    kako go izrazuvas toa ? sekoj treba da si ima nacin na stressin out - go narekuvam jas , za nekoi vristenje vo planina , drugi pak udiranje vo vrekja , sportuvanje, meditacija.

    i sekako dokolku toa ne ti pomogne sekogas imas na raspolaganje psiholog za razgovor.......
     
  6. evaslims

    evaslims Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Draga moja,toa se pancni napadi za koi treba da se obratis kaj psihijatr.Ne cekaj da pomine dolgo vreme bidejki sto e porano toa polesno ce gi nadmines.A koj ne doziveal takov napad nemoze da ti veruva ni da znae kakov e toj oset.Zboruvam od licno moe iskustvo.Samo napred.
     
  7. VesnaBl

    VesnaBl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    10
    Ne lepite dijagnozi od rakav, ne e fer prema forumdziive, ima koj da dava dijagnozi, koj si saka dijagnoza ke si odi na psihijatar, a ovde navistina ne e fer da kazes nekomu - toa ti se panicni napadi - ne znaeme sho se kako prvo, a kako vtoro ne se pleska nekomu dijagnoza tek taka, moze mnogu lesno da si ja zalepi i samiot, pa od nego da ostane edinstveno dijagnoza.
     
  8. irenx

    irenx Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    ova moze da e predizvikano i od premnogu nizok pritisok ..... no ako si gi napravila site potrebni analizi i se e ok definitivno ti e od stres i bi trebalo da pobaras pomos od strucno lice :ugeek: realno nemoze nisto da ti se sluci otkoga ke se smiris se pominuva samo e neprijatno kako iskustvo a i imas neprespani noki i sl . :ugeek: probaj relax disenje i relax muzika pred spieneje :geek:
     
  9. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    мислам ама не сум сигурна дека станува збор за каталепсија...види си на психијатар или на нервно.
     
  10. mece83

    mece83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    Zdravo na site.Od moe licno iskustvo vi kazuvam deka imav problemi so gusenja vrtoglavici,mornici,prepotuvanja,tahikardija i sto ti ne i sekogas koga ke mi se slucea mislev deka umiram....ali Fala mu na Boga uste sum ziva..... :lol: si otkako gi isklucivme site organski zaboluvanja si pobarav strucna pomos od nevropsihijatar Dr.Pavlov i sega sum super mi isceznaa tie gluposti.Ne tvrdam deka se raboti i vo ovaj slucaj za panicen napad bidejki sum psiholog i ne mozam da dijagnosticiram tuku taka ali pretpostavuvam....i da e toa ne e nisto strasno...sammo treba na vreme da se otstarni pozz
     
  11. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Јас имам некој сличен проблем кога ќе станам наутро од спиење ми станува жешко жешко кое едвај се трпи и едвај дишам неможам ни воздух да подземам
     
  12. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Јас имам сличен проблем, значи кога веќе ,,задремувам,, слушам една бучава многу силна и одеднаш слушам како се да се тресе (мислам се е мирно само слушам) и ме фаќа паника. Кога сакам да станам не го чуствувам телото како да сум тешка 1тон, не можам да се мрднам и после некое време ме пушти и многу паничам и плачам. Исто така ми се случувало кога спијам осеќам како нешто да ме стега и неможам ни со прсте да мрднам како да не сум во моето тело, сакам да викам но ме стега гласот и така лежам скаменета некое време и ме пушти. Секогаш кога ми се случуваат вакви работи паничам и плачам, моите цела вечер ја поминат непреспиена и седат со мене затоа што не можам да се смирам. Незнам зошто така ми се случува но не ни обраќам многу внимание на сето тоа затоа што ретко ми се случува, сепак морничаво е.
     
  13. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Иако мене никогаш не ми се случило ова, имам читано за овој феномен. Многу од луѓето сметаат дека тоа се сенки кои што го налегнуваат вашето тело, па затоа не можете да се мрдате :) Всушност, станува збор за сосем нормална појава, односно, ова се случува кога вие сте веќе разбудени, односно свесни, но вашето тело сеуште спие, т.е. се наоѓа во таа фаза од сонот(спиењето е поделено на неколку фази, но ги заборавив имињата на фазите) кога целото тело е парализирано, но за жал се случува мозокот да се разбуди па личноста да го осети тоа непријатно искуство. Не се секирајте, не е ништо страшно!
     
  14. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ми се случи, имав пишано и на друга тема.Страшно е и језиво, никогаш нема да го заборавам тоа, посебно што не можев да мрднам со телото, труп, како на мртов човек.Некогаш кога ќе се сетам, ми иди да плачам, посебно тогаш како си се расплакав, а и не може човек да е рамнодушен на овие работи, додека друг си го живел животот, јас се борев за да дишам.Има моменти кога пред да си легнам, да се сетам на тоа што се случи и страв ме фаќа, па затоа и има периоди кога и воопшто не спијам.Од една страна се помирив со тоа, се обидувам да ја игнорирам самата мисла кога ќе се сетам на тоа.Се согласувам дека е морничаво.Чудно е што само тоа ми се случи, не слушав ни бучава ни тресење, туку така, само по себе се случи, одеднаш.Од тогаш, до сега се нема случено, а и се надевам нема да се случи повторно.
     
  15. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Мене ми се случувало нешто слично понекогаш пред да заспијам. Како да забораваш дека треба да дишеш. Замор и преоптеретеност. Не плашете се, не дека навистина ќе се задушите. Од паниката во моментот ви се чини пострашно отколку што е и поизразено ви станува чувството.
     
  16. registriran

    registriran Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    @ E...V...I...L
    Истиот проблем го имам и јас. кога заспивам како да заборавам да дишам и се будам ?!
    Каде и каква професионална помош да побарам ?
     
  17. ColoursOfTheRainbow

    ColoursOfTheRainbow Популарен член

    Се зачлени на:
    23 март 2012
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.411
    Пол:
    Женски
    Ми се има случено да почувствувам нешто жештина во градите, срцето да ми чука посилно од обичното, и нешто во грлото, по споро дишење, саклет како што се вика, жешко. И тоа почесто кога ќе се возбудам многу. Ама средувам го лесно, малку на воздух, разладам се, вода и тоа е тоа :) :D
     
  18. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Да оди на психијатар ништо страшно не е :) среќно ! :*