1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали Македонија некогаш ќе влезе во ЕУ?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од anakonda88, 5 септември 2016.

?

Дали сте за членство на Р.М во ЕУ ?

 1. Да

  39 глас(а)
  25,2%
 2. Не

  74 глас(а)
  47,7%
 3. Не ме интересира

  42 глас(а)
  27,1%
 1. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.481
  Пол:
  Женски
  Ова изгледа е најдосадното прашање во нашата држава , но би сакала д слушнам ваше мислење ...
  Дали на ЕУ може да и се верува на збор? Дали планираат некогаш да ја примат Р.М во ЕУ , или тоа е само лицемерие колку да ја контролираат нашата држава ( да не се сврти кон Русија) и ја држат во место и никогш не планираат да ја примат во нивното членство?
  Р.М во 2005 доби кандидатски статус но од тогаш ништо не се подмрдна од место ....
  Што мислите ?
   
  На maca cvet му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.660
  Допаѓања:
  46.969
  Vlegov samo da glasam NE ME INTERESIRA.
  Prodolzete...
   
  На Спасееееее, КикиМаус, Tinushka и 9 други им се допаѓа ова.
 3. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.481
  Пол:
  Женски
  Секој си има свое право на искажување , затоа и во анкетата го ставив и опцијата "-Не ме интересира ", да бидат сите размислувања опфатени. :)
   
  На Oscar Lady, Someonespecial и maca cvet им се допаѓа ова.
 4. maca cvet

  maca cvet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  674
  Допаѓања:
  456
  Пол:
  Женски
  Сметам дека не треба да влеземе во ЕУ. Но ако еден ден Македонија "влезе" во ЕУ тоа ќе биде кога она ќе се распадне
   
  На iloveyou29, flowersss, K-a-t-e и 6 други им се допаѓа ова.
 5. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.975
  Пол:
  Женски
  Би сакала да влеземе во ЕУ единствено за да можам полесно да си одам, не за друго.
  Колку отидоа со бг пасоши, тек тогаш пустелија ќе стане тука.
   
  На SAMIRA, Dust и anakonda88 им се допаѓа ова.
 6. Marossa

  Marossa Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2012
  Пораки:
  2.398
  Допаѓања:
  6.866
  Пол:
  Женски
  Искрено, јас само од една единствена причина сакам да влеземе во ЕУ, да можеме полесно да патуваме и функционираме со други држави.
  Оти стварно крши филм кога што и да бараш настрана гледаш посебни правила за земји што не се дел од ЕУ и ЕФТА. А колку тоа ќе ни ја докрајчи или подобри државата, не сум толку информирана да прогнозирам или да правам теории.
   
  На Victorian, TRANSPORTER086 и anakonda88 им се допаѓа ова.
 7. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.481
  Пол:
  Женски
  @Monna.Monna @Marossa се согласувам со вас дека најмногу заради тоа повекето сакаат да влезиме во ЕУ , но што е со тоа што овде ке се зголемат даноците и таксите, и целата депонија од ЕУ ке ни ја донесат овде ?
   
 8. TRANSPORTER086

  TRANSPORTER086 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2016
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Машки
  Јас мислам дека до 2025 нема да влеземе сигурно во ЕУ а послем 2025 има некакви шанси али и да влеземе Европа/ЕУ нема да биде иста како што е денес, како што денес не е тоа што беше да речеме 52 или 74 год. Тектонски промени ќе настанат и ништо веќе нема да е исто, како што впрочем веќе ништо не е исто ќе има големи преселби на народите така што ние како држава треба да имаме државна стратегија за сите тие глобални тектонски промени, која што очигледно ни фали сиве овие години од осамостојувањето. Вистинските луѓе треба да бидат на право место, а вистинските луѓе сме сите ние НАРОДОТ НА МАКЕДОНИЈА ( мислам на чесниот, вреден, осиромашен и напатен народ македонски). Мислам дека најголемата закана за нас особено за нас младите(не сакам никого да навредам да не ме сфати некој погрешно) се лижачите и упикувачите, крлежите кои се се повеќе и ние сме лидери у европа по глава на жител од такви луѓе, па можеби и затоа ЕУ не сака да станеме нејзина членка, пошто тие се закана и за нивната бирократија и башибозук.
   
  На anonimus-mk, celineparis и anakonda88 им се допаѓа ова.
 9. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.157
  Допаѓања:
  57.110
  Пол:
  Женски
  ЕУ нема да и донесе ништо добро на Македонија, само ќе ја доупропасти.
  А за влез таму, којзнае...
   
  На iloveyou29, Tinushka, Ицолгудбејбе и 5 други им се допаѓа ова.
 10. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.481
  Пол:
  Женски
  Ако стварно тогаш влезиме во еу , подобро воопшто да не влегувеме ...
  Штета што Еу си поигра со Мк и сеуште не е членка
   
  На TRANSPORTER086 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.672
  Пол:
  Машки
  Македонија е во ЕУ, имаме поддршка од дечките горе.
  Се надевам после 11 декември Македонија се свестила и ќе гласа правилно, доста грешеше.
  На Македонија и треба ЕУ во иста смисла и на ЕУ и треба Македонија.
  Ангела Меркел ја балансира Европа со тоа што зема од западна а дава во источна Европа.
  Па погледнете ја Бугарија и се ви е кажано.
  Нема поубаво место од Македонија.

  П.С Во 2015 ЕУ има направено повеќе пари од САД а знаеме САД колку фрлаат за војска и такви ствари. ЕУ е тука со проекти и помош на населението во цела европа.Треба да сме горди што сме дел од Европа, најцивилизираниот народ во светот.
   
 12. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.615
  Пол:
  Машки
  Израснав во држава која е членка на ЕУ, можам да кажам дека е катастрофално и дека само ја уништуваат државата не прават ништо добро.. Единствено добро по мене е што можеш да патуваш секаде. :)
   
  На daylight, мкд98, Sashko1992 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.975
  Пол:
  Женски
  Немаме ние ни услови за ЕУ, покорумпирана држава нема од нас, а ни па на политичариве не им одговара тоа, 12 години преговори и ништо, дур имаат што да крадат им одговара вака, во ЕУ тоа малку тешко.
  И да влеземе некогаш во далечна иднина тоа би било катастрофално за економијата наша, стандардот ќе се качи а платите исти ќе останат...
   
  На celineparis, elimkd, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. PaLaVa

  PaLaVa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  3.689
  Пол:
  Женски
  Е вака и ние... :D

  [​IMG]
   
  На SAMIRA, Marossa и anakonda88 им се допаѓа ова.
 15. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  44.944
  Пол:
  Машки
  Сметам од прилика во2226 година и тоа сериозно
   
  На iloveyou29, anakonda88 и fallenangel им се допаѓа ова.
 16. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.963
  Допаѓања:
  41.888
  Пол:
  Женски
  Додека не смениме името Грците никогаш нема да дозволат да влеземе во ЕУ, на пример и тоа да се случи сменеме го името пак некој проблем ќе искочи и се така нема да има никогаш крај. Како во некој лавиринт сме заглавени каде што нема излез.
   
  На SAMIRA, anakonda88 и Petar80 им се допаѓа ова.
 17. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.143
  Допаѓања:
  16.141
  Нема да влезе Македонија во ЕУ затоа што ЕУ ќе се распадне, а можеби и ние како држава нема да постоиме како што е тргната работава. Се трудат да не држат под контрола и да не командаат затоа што се повеќе се ориентираме кон Русија, што реално по мене тоа е и подобра опција.
  Македонија нема политичка и економска стабилност за да биде членка во ЕУ.
  Влезот во ЕУ ќе ни донесе сиромаштија, беда, ништо добро.
  Реално мала држава сме со слаби политички играчи нема начин да најдеме засолниште без последици.
   
  На мкд98, celineparis, Sashko1992 и 3 други им се допаѓа ова.
 18. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.481
  Пол:
  Женски
  Ова држи вода !! Исто мислење делам и јас со тебе .
   
  На Sashko1992, Vitaly и fallenangel им се допаѓа ова.
 19. Aleksandar1212

  Aleksandar1212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2016
  Пораки:
  1.105
  Допаѓања:
  7.672
  Пол:
  Машки
  Нема да влеземе во ЕУ и НАТО викате, а сите наши политички субјекти се стремат кон тоа а вие пак гласате.
  Сме се стремеле кон Русија...
   
  На daylight и anakonda88 им се допаѓа ова.
 20. anakonda88

  anakonda88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2010
  Пораки:
  2.598
  Допаѓања:
  4.481
  Пол:
  Женски
  Слободно нека ни го сменат името во Вукојебина ( тоа име најмногу и одговара на нашата жалосна држава )
   
  На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.