1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали Македонија некогаш ќе влезе во ЕУ?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од anakonda88, 5 септември 2016.

?

Дали сте за членство на Р.М во ЕУ ?

  1. Да

    39 глас(а)
    25,2%
  2. Не

    74 глас(а)
    47,7%
  3. Не ме интересира

    42 глас(а)
    27,1%
  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Од почеток се гледаше дека си збунет.
     
  2. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не, туку јас само додадов коментар, кој не беше во вид на прашање. Но, ти се почувствува повикана да одговориш. Иако, сепак, не ти е доволно концизен одговорот, за каква второстепеност зборуваш, и која е во случајов примарната опција која би требало да ја замени второстепената, и овозможи влез на Македонија во ЕУ?
     
    Последна измена: 7 октомври 2016
  3. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    Со оглед на (не)расположинието на граганите на Р.М за ЕУ , и гласините дека нема проширување во ЕУ , зошто сеуште ги "слушаме" нивните заповеди ? Зошто не престануваат "преговорите" со ЕУ? Зошто политичариве ни се шетаат со наши пари низ земјите од ЕУ кога и они знаат дека немат да не примат ?
     
    На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Olimpija17

    Olimpija17 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2016
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    никогаш нема да влезе , бидејки ке се распадне Еу.
     
    На koritsaki и biGirl им се допаѓа ова.
  5. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ајде да типуваме. Кој ќе се распадне прв, ЕУ или Македонија? :D
     
    На Јаневски, Afroditaaa и SofiMar_ им се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.710
    Допаѓања:
    42.930
    Пол:
    Женски
    Мене ми мириса дека нема да влезе.Никогаш па ни тогаш.Со нашево македонско и нашите мили политичари тешко..
     
  7. hardcore

    hardcore Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2016
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Машки
    Господинот Заеф ќе ја внесе Македонија во унијата
     
    На Afroditaaa и Slavicak им се допаѓа ова.
  8. Afroditaaa

    Afroditaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    963
    Пол:
    Женски
    Се надеваме :)
     
  9. anonimus-mk

    anonimus-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    677
    Пол:
    Машки
    Јас се надевам дека ќе влеземе во ЕУ ваква или некоја друга композиција на ЕУ (додека да влеземе).до 2023 тешко дека ќе станеме членка на ЕУ, во НАТО можеби наскоро,но во ЕУ послем 2023 мислам дека конечно ќе се доближат позициите условите за станување полноправна членка на ЕУ....бидејќи ваква или онаква ЕУ секако ни е потребен сојуз некаков ,секако не по секоја цена меѓутоа затоа постои дипломатија добра дипломатија која ќе работи за интересите на граѓаните и дрвжавата ... подобро е од секаков аспект .
     
    На TRANSPORTER086 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Во ЕУ, не верувам.
    НАТО, сосема можно е.
     
  11. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    После 10 години ке влези РМ во ЕУ.
     
  12. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Замислете ситуација, Велика Британија излезе, влегува пашалакот ФИРОМ, на каков фејл би личело тоа? Не. Не верувам дека ќе се случи.
     
  13. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Ве молам погледнете ги изјавите на хрватскиот политичар Иван Пернар :)
     
  14. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам погледнато . И ,?
     
  15. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Ми се допаѓаат неговите ставови за ЕУ и НАТО. Т.е против ЕУ и НАТО. Еден здраворазумен лидер на државата би требало да го олесни животот на народот не да го отежни. Пример што ќе се случи ако влеземе во ЕУ? Каде ќе го гонеме тој стандард тогаш? Бугарите, Романците, Хрватите, оди види ги, жалчиња. Ние ни туризам немаме таков како тие.
    Зошто би влегле во НАТО, заборавивме што сторија 1999 на Белград, деца убиваа по улици.
    Еден храбар и силен лидер треба да настојува да изгради држава прво, после ЕУ после НАТО. Не може народот да биде на преживување цело време. Што помогна НАТО на Црна Гора и Хрватска во пожарите, ништо!
    Значи зошто тој фетиш да се биде во ЕУ? На Балканот му треба човек како Иван. Не како Иванов, Груевски, Заев.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Тој човек има психички проблем , неговите ставови не држат вода и сред дебати и емисии станува и си заминува безобразно ..
    Немаат тежина неговите ставови , и не се согласувам со него .
    Да , за ЕУ и Нато !
     
  17. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Не. Не може човек што ја кажува вистината во свет кој што му е удобно да живее во лага да има психички проблеми. Станува од емисии затоа што луѓето кои го интервјуираат не се достојни за губење безпотребно време и енергија. Да имаше психички проблеми немаше да влезе во Хрватски парламент, мисли малку. :)

    НАТО ја бомбардираше Србија 1999 ако се сеќаваш. Погоди болница и се правдаше дека било грешка, таква грешка не може да направи искусен воен-пилот. Пак ќе повторам, НАТО не превзема ништо во пожарите во Сплит и Црна Гора. Која е ползата од НАТО? Чиста македонска потчинетост? Тоа е бесцелно губење време. Животот ќе стане потежок, платата иста, цените повисоки, тогаш ќе видам дали ќе викаш да. На почетокот секогаш постојат искрни на мотивираност ама кога дојде тешко. А лесно кога е било тука?

    Мора да се најде друга алтернатива, ако неголтне тој бран, готово е. Ќе сфатиш.
    Во која земја се случува нешто добро каде што има влезено Америка?
    Но темата е за ЕУ. Па да ти кажам право, јас да бев политичар би ми било срам последните 25 години да одам да се лижам за влез во ЕУ, да правам се што е потребно, а да ми кажуваат дека не сум спремен. На Иван Пернар ниту му е срам ниту страв да каже јавно дека е против таа голема Унија како Европа и сила како НАТО.

    Не брзај со дијагнозите. Детето има повеќе интелект од мене, тебе, Заев, Груевски заедно. :)
     
  18. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Во голема заблуда си за тој човек , да беше саглам не ке ги правеше тие работи ... Како да е , верувај си во што сакаш немам намера да те убедувам
     
  19. Daern

    Daern Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.247
    Пол:
    Машки
    Велиш дека јас сум во заблуда, а тој има психички проблеми.
    Драга, треба да погледнеш во себе и што даваш на другите луѓе. Како брзаш со дијагнози и заклучоци. Сепак, нека ти биде високоумието твое во врска со ЕУ и НАТО, немам ништо против. Но, Иван мораш да го запознаеш како човек, да го сретнеш, да го почувствуваш. Тоа е човек без маски и не само на Хрватска, туку на целиот балкан му треба таков човек што не ги суди луѓето по националност или било што. Како што прават Груевски патриотот и Заев спасителот.
    Јас лично немам убедување. Имам почит и разбирање. И кон алчната душа на Заев и Грујо, да се прават фраери ете јас ја однесов Македонија во ЕУ, а народот нема леб да јаде. И кон душата на Иван кои реално ги кажува нештата како што за жал нашиот претседател Иванов не може, тој падна под притисокот на Америка. :)

    Ти благодарам за одвоеното време, јас овде завршувам со разговорот.
     
  20. Ицолгудбејбе

    Ицолгудбејбе Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2015
    Пораки:
    404
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    Со ваков народ никогаш не треба да се дозволи Македонија да влезе во ЕУ.
    Здраство катастрофа.
    Економија мизерија.
    Образование :О
    Правен систем;шо е тоа функционален п.систем ? ;О Никогаш нема да функционира кај нас.
    Улиците се депонија.
    Повеќе од ова треба да се каже ?