1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали барате нешто позитивно во негативните случувања?

Дискусија во 'Психологија' започната од blonde_supergirl, 25 август 2017.

 1. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Модератори не знаев каде да ја сместам темава :| Мислам дека нема друга ваква тема ако има во канта тогаш.
  Use the term silver lining when you want to emphasize the hopeful side of a situation that might seem gloomy on the surface.
  Во превод користете го овој израз кога гледате нешто надежно во ситуации кои изгледаат тажно на површина.
  Сигурно многу од нас имале вакви ситуации посебно кога се соочуваме со смрт. Изгубив два драги човека, мојата баба од страна на мајка ми и мојот чичко. И во двата случаи плачев со денови но на крај увидов дека спомените ми се овде, дека животот мора да продолжи понатака, не те прашува, едноставно продолжува и наше е да се фатиме за тој зрак оптимизам кој ни го нуди колку и да ни изгледа безнадежно.
  Љубовта (во мојот случај) е таа која остана и секогаш ќе остане.
  Други вакви случаи ги имам секојдневно и секогаш гледам да го извлечам она позитивното. Се разбира, не сите случаи го дозволуваат ова размислување, но има многу кадешто може да се примени.
  Колешката добила унапредување, вие не, па добро, си го вреднувам својот труд и верувам дека ќе бидам наградена, ако не, ќе одам на друга работа кадешто ќе бидам поценета (ова како пример).
  Ајде раскажете ги вашите случки кога сте успеале да извлечете позитивно од негативно.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Машки
  На дното од очајот се наоѓа надежта, така да, да. Се трудам да ја видам позитивната страна на се. Тоа ме води напред каде што ќе наидам на многу негативни ситуации и луѓе од кои што може многу да се научи и да се измери сегашната сила.
   
  На hermosa, Crna Dama, Indiegurl и 2 други им се допаѓа ова.
 3. supergirlmb

  supergirlmb Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2017
  Пораки:
  1.360
  Допаѓања:
  7.810
  Пол:
  Женски
  Секогаш ама баш секогаш барам нешто позитивно дури и во најцрните моменти. Во отказ од работа, одма помислувам една врата се затвара,друга подобра ќе се отвори, исто и за здравствени проблеми, се се случува со причина на пример од обична настинка може да се открие сериозна болест.. и многу други работи има каде мора да се бара позитивност.
   
  На Juicy, elimkd, Crna Dama и 3 други им се допаѓа ова.
 4. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Токму за тоа зборувам, да. Си наоѓам интересни откритија во секакви случаеви :D
   
  На Crna Dama и Daern им се допаѓа ова.
 5. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.000
  Допаѓања:
  3.684
  Пол:
  Машки
  Тоа е само заштитен механизам, самозалажувањето дека во негативни ситуации има нешто позитивно. Може и да има во некои, но тоа е можеби 20%. Во другите 80% нема ништо освен јад, мизерија, мржња, пориви за одмазда и слични филинзи...
   
  На Nigredo Odor, Crna Dama, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Liu

  Liu Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  2.501
  Пол:
  Женски
  Животот се состои од убави но за жал и од лоши случувања. Така финкционира светот така функционира и целото човештво. Мислам дека од секоја лоша ситуација треба да извлечеме ако не нешто друго, лекција. Лошите работи се тука за да не направат посилни личности. Секое лошо за добро барем така велат. Животот и покрај се оди понатаму и си течи. За лошите моменти да поминат побрзо треба да се сподели маката со најблиските така можи барем малку да олесни. За личностите кои сме ги изгубиле ако ни биле вредни и блиски треба само да ги чуваме убавите спомени и да се сеќаваме со насмевка на лицето. Смртта боли ама е нераскинлив дел од кругот наречен живот. На крајот од тунелот сепак има светлина. :)
   
  На Puppy lover, Crna Dama и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 7. Daern

  Daern Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  308
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Машки
  Велат „болката е неминовна, ама страдањето е избор“ :)
   
  На hermosa, soffce, friendy и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.225
  Допаѓања:
  31.066
  Пол:
  Женски
  Колку и да е лошо тоа што ми се случува сепак се обидувам да помислам на нешто позитивно кое може да следува. Едноставно така ми е полесно да се справам. Ми се случувало после многу лоши ситуации јас да бидам победникот на крајот и навистина моите надежи да се остварат. Никогаш не се знае што ни подготвува судбината.
   
  На Juicy, Crna Dama и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 9. Βικτωρία

  Βικτωρία Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  3.666
  Пол:
  Женски
  Зависи,почесто не.
   
 10. Lella

  Lella Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.304
  Допаѓања:
  28.816
  Пол:
  Женски
  Некогаш може да помогне како некој вид мотивација, ама тоа е сè. И треба да остане на тоа, бидејќи многу често таквиот поглед е контра-продуктивен.
  А продуктивноста доаѓа од проблемите, кои ако се игнорираат на овој начин можат само да се натрупаат.

  Секогаш стојам на ставот дека гледање низ розови очила не е во ред, бидејќи на крај сепак ќе мораш да ги извадиш и да се справиш со вистинскиот проблем. Затоа реков дека позитивни мисли можат да поминат само како почеток на продуктивноста.
   
  На honest girl, CoverGirl10, Nigredo Odor и 5 други им се допаѓа ова.
 11. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.058
  Па обично извлекувам поука од нешто што ќе ми се случи негативно. Не за џабе се советува општо да се „учи од грешките кои сме ги направиле во минатото“.
   
  На friendy, Crna Dama и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 12. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.399
  Допаѓања:
  61.222
  Мразам што ќе морам да го кажам ова, ама јас сум огромен песимист.
  Дури и кога ми се случува нешто убаво, потајно очекувам дека ќе заврши и дека нешто лошо ме чека зад аголот. Често и самата си замислувам проблеми, ги барам онаму каде што ги нема, а се случува и сама да си ги создадам.
  А кога навистина ми се случува нешто лошо, често постапувам импулсивно, не размислувам, донесувам избрзани одлуки, само и само да го решам проблемот што побрзо. Се опседнувам со проблемот и заборавам на добрите работи околу мене, заборавам на секојдневието. Не ми ни текнува да барам нешто "позитивно" во проблемот. Се чувствувам виновна за работи за кои знам дека не сум. Премногу размислувам и за минатото и за иднината.
   
  На alexa_dimoska, eta, SummerGirl12 и 6 други им се допаѓа ова.
 13. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  163.511
  Пол:
  Женски
  Секако дека и после најтешки моменти треба да се продолжи и се продолжува понатаму со животот, но тоа не значи дека од самото негативно искуство извира нешто позитивно.
  За жал, во животот многу луѓе искусуваат негативни случувања кои не зависат од нив, не ги заслужуваат - и во кои реално не може да има ништо позитивно, колку и да се тешиме со поими како „искушенија“ и „поуки“.

  [​IMG]
   
  На Briar Rose, Читател, CoverGirl10 и 10 други им се допаѓа ова.
 14. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.777
  Пол:
  Машки
  [​IMG]

  Во секое добро има лошо и во секое лошо има добро. Така функционира.
  Во превод: Секогаш треба да целите кон позитивното иако имате негативности по патот...
   
  На hermosa, Peppermint, sjdgo и 3 други им се допаѓа ова.
 15. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.175
  Допаѓања:
  105.929
  Пол:
  Женски
  За мене 'барам' е преслаб збор, јас повеќе би рекла дека,не само што се трудам,туку и успевам,секогаш,и во најлошото случување/настан/човек...да видам нешто убаво,позитивно,надежно.
  Оваа моја способност е и благослов и проклетство истовремено :/
   
  На teteks, blonde_supergirl и *Amethyst* им се допаѓа ова.
 16. Magiifili

  Magiifili Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  93
  Секогаш, тоа е вољата за понатаму.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Mrs.Brain

  Mrs.Brain Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2017
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  3.622
  Пол:
  Женски
  Претседателот Џон Ф. Кенеди го прашале како станал воен херој.
  Тој одговорил: "Тоа беше лесно. Некој го потопи мојот брод."

  Сите ние си имаме проблеми, но од нас зависи како тие ќе влијаат врз нас. Може да не уништат или да не направат посилни.
   
  На La.loca, blonde_supergirl и Indiegurl им се допаѓа ова.
 18. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.811
  Пол:
  Женски
  Потполно се согласувам!

  Врз основа на моите проблеми и тоа све што го имам преживеано, ги гледав и позитивните и негативните работи. Се соочував со нив, и знаев да ја прифатам грешката што често се случуваше да ги профатам и туѓите грешки, ради тоа да нема дополнителни проблеми. Повеќето од нас прво ги гледаме позитивните страни, инаетот дека можам јас, те води напред. Зошто да неможам, ќе успеам, самите на себе даваме некој надеж.
   
  На Mrs.Brain, blonde_supergirl и Daern им се допаѓа ова.
 19. MynameisHelen

  MynameisHelen Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2015
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  4.219
  Пол:
  Женски
  Да, се трудам (само не знам колку успевам :lol:)
  Но, мислам дека оптимизмот не се ограничува само кон менталниот став, туку го вклучува и поактивниот став (барање решение за некој проблем, работење на истиот и сл.).
  Сите ние сме онаму каде што сме благодарение на нашите подеми, но и падови. Секое негативно искуство е лекција, испит од животот кој мора да го положиш. Зашто човекот е чудно суштество, многу лесно ги зема работите здраво за готово, па затоа се тука и немилите случки, да не потсетат да го цениме она што го имаме.
  Сепак, верувам дека после дождот следува сонце, верувам и дека се се случува со причина.
  Верувам дека некои нешта се распаѓаат за да се склопат уште поубави нешта.:sun:
   
  На sjdgo, blonde_supergirl и Daern им се допаѓа ова.
 20. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  821
  Допаѓања:
  2.132
  Пол:
  Женски
  Oваа тактика е применлива и добредојдена, си знам по себе. Не значи дека ставаш розеви очила, сосема добро гледам и чувствувам, но наоѓам начин да најдам нешто добро, секогаш, како што постираше една членка погоре, се работи за балансот на природата, во доброто лошо и во лошото добро.
   
  На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.