1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали барате нешто позитивно во негативните случувања?

Дискусија во 'Психологија' започната од blonde_supergirl, 25 август 2017.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Да. Си калкулирам.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ретко произлегува нешто позитивно од лошите искуства и ситуации..Животот не е бајка за да има линеарен тек.

    Доживувањето и справувањето со несреќите на било кое животно поле се индивидуални.
    Ако некому одредена ситуација му послужи како мотив, кај друг може да има контра ефект ѝ наместо дополнително да го поттикне да работи на себе, да го фрли на спротивниот агол. Што значи нема правила. Но, дефинитивно стои она што повеќето од вас го констатирале, дека во негативните ситуации само се тешиме дека има нешто позитивно.

    Не велам дека после тоа некому нема да му биде подобро, меѓутоа најчесто не е.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CoverGirl10

    CoverGirl10 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2010
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    2.758
    Пол:
    Женски
    Не барам во негативните случувања светла точка, затоа што, за жал, во повеќето случаи нема таква. Но затоа секогаш си ги поставувам прашањата: „Што можам да научам од ова“ и „Како да останам најпродуктивна што можам во овој период за штетата на долгорочен план да биде најминимална“. :)
     
    На Читател и Someonespecial им се допаѓа ова.
  4. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Од негативните случувања влечам поука.
    Ми се случило,арно нема во дешавката ама позитивно е извлекување поука.Барем втор пат да не дозволам да дојде до нешто или ако веќе дојде, да знам како да се извлечам.
     
    На MarigoldA, cresa-jagoda, honest girl и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Читател

    Читател Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 март 2015
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    5.806
    Пол:
    Машки
    У пичку матер еј ...


    Секогаш се фокусирам рационално да ги согледам работите. Не само во негетивните ама и во позиивните барам поука која може да се ицрпи.

    ( мноштвото мислења погоре ) Вака кога кажуваме дека ова правиме или она правиме изгледа лесно и кај тој што чита му се поставува прашањето "Е како ?"

    Во мојот случај за да бидам у состобја да вадам поука од некој лош момент во животот ми е да останам неутрален односно да не внесувам емоции за дадената ситуација. Толку сум добар во ова што мислам дека другите ако го забележат тоа кај мене ќе помислат дека сум суштество без емоции и се трудам понекогаш да не биде забележлива мојата помиреност и "рамнодушност".
    Но на крајот од денот.. мене ми е подобро. Подобро се справувам со секакви срања :wasntme:


    На пример автоматски си го поставувам прашањето "Што понатаму ?" "Колкава е мојата загуба?" "Дали можам да продолжам со животот и без тоа? "А што ако предходно никогаш го немав тоа ( лице/околност/предмет) ?"
    И така почнуваш да процесираш ситуација и креираш патека за понатаму. Се нема време за тагување. Фак ит, прифати ја ситуацијата и пробај да се справиш.



    П.С. Секогаш можеш да одвоиш време да се присетиш на нешто лошо, да тагуваш. Еј мој совет е ако тагувате, бар плачете. Исплачете се убаво.. како да ви е последен пат


    ПозЗ3³ ®
     
    На Hisha, CoverGirl10, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  6. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.082
    Допаѓања:
    3.079
    Пол:
    Женски
    Позитивно може да се најде во се, дури и во негативни случувања. Само што некако еден цел ден ми треба да се опоравам од лоши вести, или лоши исходи, а некогаш и повеќе. Мислам дека се е до перцепција и тоа кој колку може да поднеси. Смрта е составен ден од животот...Тоа сите не очекува, а живееме како никогаш дека нема да умреме...И кога ќе изгубиме некој што ни е поблизок - ја сваќаме поентата. Но, се продолжува. Сега ми е проблем работата, и денес конечно разбрав дека можеби пак ќе си останам без работа ама тоа е. Крај краева има повеќе решенија, од кај да знам што ме чека во иднина. И долго време размислував за една идеја што ќе пробам да ја реализирам - покрај некоја редовна работа што ќе најдам.Така да, можеби животот ме турка од монотонија и сака да ми го извади потенцијалот, кој знае. Универзумот си ја знае работата....
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.529
    Пол:
    Женски
    Во повеќето случаи, кои не се негативни до некој преголем степен, го вадам доброто од нив. А во оние случаи кога нешто премногу ќе ме скрши, не сум во состојба да размислувам за ништо добро. Но затоа, доброто ме наоѓа мене ако не јас него. Имам забележано дека секогаш кога нешто лошо ќе се случи, се случува и нешто добро кое доаѓа како вид на помош и утеха, како поткрепа. Во животот не смееме да останеме во сенка на лошото. А добра страна постои во секоја ситуација.
     
    На Blessed ♥, zokystanoevsky и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  8. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Колку и да звучи морбитно но мене трагедија ме крена во животот. И ме постави на вистинскиот пат.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  9. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Секогаш. Иако не се добри, но ги сакам негативните случувања зашто секогаш учам нешто ново од тие искуства. Позитивно нешто можеш да најдеш дури и во најлошиот човек на светот ако доволно сакаш.
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SummerGirl12

    SummerGirl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2016
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Ова како јас да сум го пишувала за себе ,,,,,,Ама баш таква сум и јас а не сакам да сум таква.....;(
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  11. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.132
    Допаѓања:
    17.711
    Секогаш.
    Во најлошите ситуации наоѓам една позитивна точка и поради неа издржувам.
    Кај најлошите наоѓам една добра особина и поради неа им давам шанса.
    Дури и невкусно приготвената храна ја јадам со уживање, од почит према оној кој ја приготвил.

    Никогаш не е се така црно.
    Сите правиме грешки во чекори за кои сме или можеби не сме свесни па очекуваме позитивен резултат или барем разбирање.
    Не сме му секому омилени па сепак очекуваме доза почит.
    Повредуваме а сепак очекуваме барем половона од љубовта која претходно ја чувствувале према нас.

    Баланс мора секогаш да има.
    Но ако сме нетрпеливи, песимисти, не даваме шанси или пак сме доволно арогантни сметајќи дека имаме право некому да судиме, тој балан никогаш нема да го има.
     
    Последна измена: 27 јануари 2018
    На Диња, eta, Blessed ♥ и 4 други им се допаѓа ова.
  12. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Обидот да најдам нешто позитивно во негативните случувања ми претставува утеха дека има нешто што вреди за да продолжам понатаму.Колку и да ме растргнуваат мислите се трудам да не биде така. Не е лесно, но со многу труд и верба може да се пребродат лошите моменти за свое добро.
    Песимизмот не е решение за ништо. Секогаш има начин да се надминат разочарувањата, но и да бидеме свесни дека и таквите моменти се дел од сечиј живот. Нам ни останува да се поставиме во улогата на борец и да извлечеме поука.И во лошото има добро и во доброто има лошо. Постојано учиме.
    Искуствата и знаењата се градат од животното патешествие и како потсетник се исправени пред нашите потези.
     
    На Blessed ♥ и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  13. Blessed ♥

    Blessed ♥ Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    428
    Во двете се пронајдов.
    Прво ова од prominent, и после ми текнува на претходни ситуации, вака беше така беше, гледаш добра си, помина, се поминува, Господ те чува (си зборувам сама на себе сериозно), и така се раѓа оптимизмот кај мене па одам понатаму. :muscle:
     
  14. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Животот никогаш не бил совршен и никогаш нема да биде.
    Но, секогаш во лошото постои некое добро и обратно.
    Работите не се случуваат туку така без причина, затоа што буквално сè што се случува има смисла дури и ако тоа не изгледа така на прв поглед.
    Негативните работи, барем во мојот случај, се најпозитивните и најдобрите работи кои некогаш можеле да ми се случат. Затоа што го зајакнаа мојот внатрешен карактер и што е најважно, ја изградија мојата самодоверба на некој начин.
    Не можам секогаш да ги контролирам работите кои претстојат на мојот животен пат, но секогаш можам да изберам како ќе реагирам или како ќе се соочам со она што ми се случува.
    И да, секогаш се стремам да ја барам светлата и позитивната точка во негативноста.
     
    На Диња му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Секогаш.
    #yinyang
     
    На alexa_dimoska му/ѝ се допаѓа ова.
  16. хОхси

    хОхси Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2016
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    146
    Да, апсолутно. И си поставуавте прашање од типот : "Како можеше ова мене да ми се случи"...?
     
  17. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Барам,ама никако да најдам :| ,па се тешам сама себе дека од лошо има и полошо
    (facepalm)
     
  18. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Гледам да извлечам нешто позитивно од негативното па дури и да е тоа некоја ситница.
     
  19. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Секогаш. И гледам да извлечам некоја поента и поука од случувањето. Сепак се е искуство. :D
     
  20. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Се тешам дека така требало да биде