1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали барате партнер по општо наметнати или сопствени критериуми

Дискусија во 'Врски' започната од julie77, 13 август 2015.

  1. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    @julie77
    Еве да одговорам поконкретно за делчето од мозаикот што го потенцираше :mm:
    Според мене и мојот карактер битната работа е човекот да знае да ме насмее, вешто да умее со хуморот и да ми го просветли денот, а најбитната карактеристика ми е да имам маж со цврст карактер и став за било која работа а воедно да ме цени и почитува и едноставно да ме направи да се чуствувам единствена сакана и заштитена до него.
    Оваа карактеристика јас ја барав во мојот животен сопатник. :nod:
     
    На ku4ence, <3 pleza4e <3, anel и 5 други им се допаѓа ова.
  2. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    @jovanovska94 ... Не зборуваме за тоа дека некој се преценува или едноставно кажано дека се филма оти е посебно вреден. Значи такви личности постојат, по одредени квалитети по енергијата која ја поседуваат ... и не можеш да кажеш дека си умислуваат дека се поинакви од просекот. Кога тоа го тврдат и другите. Дека личноста има посебна вредност, квалитети.
    И нормално дека истата си бара сличен партнер.

    Инаку мило ми е што се развива дискусија на темава. :) Сакам да биде коректна, позитивна и на некој начин посебна. 8-| :wasntme:
     
    На Ginger^, jovanovska94 и vitamina им се допаѓа ова.
  3. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @Ginger^ секако дека е убаво, и јас го мислам истото за себе.

    Но, иако не практикувам, во овој случај ќе генерализирам.
    Многу често, кога некој за себе смета дека е посебен, специјален, самопрогласен индивидуалец, ги потценуваа сите останати, кои се поразлични од таа негова претстава за совршенство.
    Таа нивна наводна индивидуалност ме иритира кога се ставаат над сите, да речам "обични смртници".

    Јас сметам дека секоја личност има поинаква замисла за каков е неговиот идеален партнер. Претпоставувам дека сите ги бираме партнерите бидејќи сметаме дека се посебни, надпросечни, индивидуални. Но тоа не значи дека нечиј друг партнер не е индивидуа, бидејќи не се вклопува во мојата дефиниција, нели?


    @julie77 не сите ја имаме истата енергија. Затоа, некој хиперактивните личности ги смета за "вечни деца", а други мислат дека романтичарите се премногу нереални...
     
    На eloves, mims-89, anel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Така е , во право си . Но тука на темата никој нема намера да потцени некој друг ... Без разлика како и да изгледа, секој си го изнесува ставот .... Затоа да бидеме отворени и кон себе и кон другите, така ќе научиме повеќе ,за тоа сме тука.
     
  5. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Имав некои критериуми кои со тек на време многу се менуваа, како што растев и стекнував животно искуство и сфаќав какви се луѓето :) Од секогаш ми било поважно каков да НЕ биде мојот потенцијален партнер. Има само некои работи кои го барав кај луѓето, освен стандардните. Сакав партнер со кој и тишината и монотонијата нема да ми биде досадна, сакав партнер кој има голема амбиција во себе да успее сам во животот, некој кој ќе се бори за себе и за оние кои му се битни. Сакав партнер кој знае да го цени она што го има (генерално), но знае дека секогаш може подобро, и се стреми кон тоа.

    За среќа, најдов партнер со кој не мора да правиме компромис за нешто, обично желбите и потребите ни се исти, тогаш кога не се, секој си го прави она што го сака, и на другиот тоа ниту му пречи ниту пак приговара после некое време. Најдов партнер кој и тоа како знае да размислува со своја глава и прави се за да си го олесни животот. Кај него најдов нешто кое првпат го сретнав кај него, а сум го барала кај сите претходни и сум станала свесна дека сум го барала од кога сум го нашла кај него :) Чувството кога и во најжестоките расправии и кавги, и во најтешките ситуации, сум сакала постојано да го имам кај мене. Токму таков, така спакуван и во таква форма.
     
    На eloves, eliesaab, glosipgirl и 12 други им се допаѓа ова.
  6. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    @Ginger^ можеби јас таков впечаток имам.
    Штом во една категорија ги ставаш твоите партнери како посебни и единствени, а до друга останатите, и ги дефинираш како просечни и досадни, значи дека сепак мислиш дека едните се над другите, со доза на потценување.

    Јас единствено велам дека секој треба до себе да ја има личноста за која смета дека е the special one, а сите останати да се тотално небитни. :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Vaka... Moze prvo da mi kazete sto e toa sto VAS ve pravi nadprosecni? Ginger po sto si ti nadprosecna? @Captain-Omni , @julie77 ? I site drugi koi se izjasnivte kako takvi? Navistina me interesira sto e toa sto ve pravi nad prosekot na obicnite luge, zatoa i nemozam da ve sfatam pa bi bila blagodarna eve ako objasnite.
    Od kaj znam, moze i jas sum nad prosekot, a ne se dozivuvam kako takva i ne gi delam lugeto na toj nacin...
    Bas sakam da procitam sto e toa...
     
    На eloves, slobodka, sparklie и 15 други им се допаѓа ова.
  8. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Ова болдираното ти е супер .Исто мислиме.
    Појма немам како да ти објаснам . Те молам не напаѓај.
    Не знам што да ти кажам, не си отворена за дискусија. Се во грешка правец сфаќаш . Секој си има своја посебност . Ако некој рекол дека не сака просечен партнер, па стварно можеби не сака .... Може за него едно е просечност а за тебе друго .... Се е релативно. Се што е напишано , не е во смисла на вреѓање или омаловажување. Исто така има врска како ги гледаш работите. Ти за досадна ли личност се сметаш што го викаш тоа ? Јас не означив никој со придавката Досаден. Ова препирање никому не му е во корист . Ај да не ја закашкаме и оваа тема.
     
    На julie77 и jovanovska94 им се допаѓа ова.
  9. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    @mims-89 Посебноста е и во тоа да можеш слободно, отворено и целосно да ги прифатиш туѓите размисли, ставови, потреби. Посебноста е и во тоа секогаш да можеш на некој позитивен начин да развиваш конструктивна дискусија, без некаква интенција за напад или критика.
    Значи тука сме, секој да си го изнесе своето мислење, а другиот да го прифати како такво.
     
    На anel, vitamina и Ginger^ им се допаѓа ова.
  10. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    A zosto go sfakate ova kako napad i slicno? Otvorivte tema za diskusija za da diskutirame. Zasto sprotivnoto mislenje go sfakate kako napad? So sto ve napadnav?
    Ako nekoj e otvoren vo razmisluvanjata, diskusiite i moze da prifati tugo mislenje i kritika toa sum jas, samo vie ne sakate da mi objasnite toa sto ve prasav. Taka da neznam sega i ovie komentari kako da gi sfatam, celo vreme tezneete kon toa sto e nad prosecno, a ne mi davate odgovor sto ve pravi vas takvi.
    Zasto namesto da odgovorite se branite so toa deka nekoj ve napadnal. Pa ne sum jas iskompleksirana sto dosla da se kara i napaga, ocigledno nemoze ni da se diskutira tuka kako sto treba i posle mi se pravite nad prosecni.
    Ok.
    Jas ne rekov deka ne prifakam tugo mislenje, jas sakam da go razberam, a nemozam i zatoa postaviv prasanje.
    Ko mali deca sea da se objasnuvame sto i kako se diskutiralo.
    Julie po tvojata definicija mozam da kazam deka i jas sum navistina posebna ama gledas gresno me sfakate.
     
    На eloves, sjdgo, MilaP и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Neznam zosto mislite deka ve napadja @mims-89 , eve i jas planirav da prasam sto e toa 'prosek' i 'nad prosek' ?? pa 'posebni kako individui,' 'status', 'karakter' so ogled deka sekoj od nas poedinecno ima razni poimanja za istive. Nekako narcisoidno prozvucea nekoi komentari, pa i jas sakam da znam sto se toa tocno, za da mozam da gi razberam, zosto ovie poimi gledam imaat 'kalupirano' univerzalno znacenje za nekoi od vas.
     
    На Daydream, mims-89 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    За болдираново да кажам само дека ете пример јас немам замислена шема и да, ако веруваш бапп се случи хемија со мојот дечко. Во тој момент знаев дека тоа е тоа. Ме привлече енергијата која ја имаше и да беше најголемиот мангуп, сељак или мајстор пак би го сакала со цела душа. Можеби се заљубив во него затоа што не се интересирав дали има завршено факултет или што работи. Важна е хемијата и енергијата, ништо повеќе.
    А сите што го барате Надпросечниот, да знаете дека точно со спротивноста ќе завршите. :) Зошто понекогаш точно тоа што го посакуваш не го добиваш, нели така ? И сите вие што се сметате за надпросечни и посебни мислам дека не треба да го барате The One со тоа дали има образование или дали има разлиќни и посебни мислења од сите, треба да го барате по душа. Дајте му шанса на едно момче што не се одделува од толпата и што нема факултет, да видите дека и тој има преубава душа и може да те натера да се заљубиш во него.
    It's about the soul, not the role. :sun:
     
    На Annath, cresa-jagoda, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
  13. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Отидовме во друг правец со темава. Не беше муабет дали некој себе се цени или преценува, туку каков партнер посакувате, барате, бирате ... И не мислев на директен напад, ама сепак беше посочување кон одредени личности тука. Што не е фер и потребно.
    И да @mims-89 ти си секако посебна, поради сопствените квалитети и вредност.
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ph.orhideja

    ph.orhideja Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јануари 2011
    Пораки:
    1.331
    Допаѓања:
    47.772
    Пол:
    Женски
    Јас мојов не го бирав по ниедена основа.Се случи и трае уште секој ден со поголем интензитет.
    Сега темава ме натера да размислам дали некогаш сум си поставувала некакви си критериуми.Одамна многу беше,не се ни сеќавам веќе.
    Никогаш не си поставувајте за цел нешто.Сите титули и материјални добра нема да ви ја грејат душата,ако пеперутките не ви заиграат во стомак.
    Јас и маж ми имаме толку различности,ама се надополнуваме во секој поглед.
    Срцето ми избрало,не победиле никакви стереотипи,критериуми...

    И она јас и моите квалитети...тоа ми е толку самобендисано,може вашите квалитети за друг се мана.
    И бирајте додека можете,после може и вас да бе бираат.
     
    На eloves, anel, vitamina и 5 други им се допаѓа ова.
  15. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    :clap:
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Ама @julie77, според муабетот, на крај сите ќе испаднеме посебни и надпросечни, ако одиме по тоа дека нели секој си е посебен сам за себе според тоа што го носи во својот карактер. Но, тоа не е она кое во суштина нè прави надпросечни, зар не?
    Не беше тоа она кое @mims-89 сакаше да го слушне, ама во ред, не навлегувам повеќе тука зашто имам чувство дека и јас ќе бидам погрешно сфатена од страна.

    Во однос на темава, немам тип на мој замислен совршен партнер, кој го барам таму негде низ толпата, ниту пак некогаш сум имала некои строго определени карактеристики од типот - мора да има факултет, мора да е вработен, да не биде клошар и сл. Секогаш се раководам по сопствената интуиција и сум голем емотивец, па ако не почувствувам дека сме „кликнале“, џабе му е и статус и факултет и било што.
    Но, неретко имам чувство дека општеството си пати од комплекс дека мора сè да биде посебно, мора тој некој тип да биде нешто вонсериско, а всушност, реалноста е дека полнејќи си ја главата со такви (за)мисли, го пропуштаат она кое се нарекува реалност и можеби пропуштаат и нешто многу повеќе, генерализирајќи ги сите оние кои не се по „стандардите“.

    Дајте му шанса на некој „просечен“, па ако ви „кликне“, гледајте како пред очи ќе ви еволуира во надпросечен, најпосебен и сите останати суперлативи.
     
    Последна измена: 13 август 2015
    На kjukli, eliesaab, sparklie и 15 други им се допаѓа ова.
  17. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.208
    Допаѓања:
    93.608
    Или гледајте го како ви се кочопери откако "прогледал" можеби и со ваша помош:rofl:. На темава, и јас не разбирам просечни, ексцентрични, под и над просечни и незнамтикакви. Секој си бара она што мисли дека заслужува ...можда ќе го добие, а можда и ќе биде пријатно или непријатно изненаден од добивката во зависност од тоа дали е над или под очекувањата. Сите очи не гледаат исто - за еден може да сум најпосебната жена во универзумот, за друг само обична рандом девојка. Јас ќе бидам реална и ќе кажам дека после едно горчливо искуство во кое као имаше "клик", па ги занемарив другите работи, па се опеков убаво, па затоа со моите наредни избори сум рационална. И хемија и клик, ама и многу други работи кои за мене се битни.
     
    Последна измена: 13 август 2015
    На kjukli, glosipgirl, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Ма не барам никаков. Не ги бива...
     
    На eliesaab, eloves, julie77 и 4 други им се допаѓа ова.
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Човек на место никогаш нема да се однесува така, но тоа е веќе сосема друга тема. :)

    П.С. Ама те сфатив што сакаш да кажеш и се согласувам, сум имала и такво искуство за жал. :D
     
    На kjukli и Emy867 им се допаѓа ова.
  20. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.485
    Допаѓања:
    8.278
    Пол:
    Женски
    Ova e najtocno(y).No ljubovta ne bira koga ke te dopre Amorovata strelicka pravo vo srce.
     
    На Kukla994, eloves, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.