Дали би биле во врска со лице во инвалидска количка?

Дискусија во 'Психологија' започната од Mia.MGK, 19 април 2016.

 1. Mia.MGK

  Mia.MGK Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2016
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Женски
  Како што листав и не наидов на ваква тема ,па ме интересираше дали би биле во врска со лице во инвалидска количка или пак со некој без раце и нозе? Лично јас не би била бидејќи сметам дека е преголема одговорност и малтретирање за мене и сметам дека сексот нема да биде добар ..
   
  На the drummer му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Gerbera

  Gerbera Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  769
  Прво, меѓу лице во инвалидска количка и лице без раце и нозе има огромна разлика.
  Второ, од едно лице во инвалидска количка до друго има голема разлика, во зависност од состојбата.
  Трето, некои луѓе со слични потешкотии се многу дисциплинирани и многу се трудат за сами да си помагаат на себеси во секојдневието, додека има здрави и прави луѓе по кои цел живот собираш и средуваш.
  Четврто, многу здрави и прави парови имаат лош секс. Не сите од нив се разделуваат.
  Петто, пример дека е можно се не мал број на парови кои опстојуваат и тоа добро.
  Шесто, има пак и такви парови кои раскинале. Што значи, зависи до ситуацијата и уште повеќе го прави невозможно постоењето на само еден, цврст, еднаш-засекогаш одговор.
  Секој со своите приоритети и ситуации.
  И за крај, не велете ни „да“ ни „не“ двапати. Животот кај ќе не однесе никој не знае. Само онаа, крајната станица никој не ја избегнал, во меѓувреме се бива.
   
  На realGirl, blackwave, КикиМаус и 28 други им се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.684
  Допаѓања:
  49.968
  Пол:
  Женски
  Јас не би била но им се восхитувам на тие што одбрале да бидат со таква личност. На пример, Nick Vujicic кој беше сега скоро во Скопје и за кој ми е криво што не можев да присуствувам на тој настан, и покрај неговиот телесен недостаток има жена и деца (сега не знам дали едно или две). Секоја чест за двајцата, за неговиот оптимизам и за нејзиното големо срце.
  Сепак мене би ми пречело тоа и би ми било напор.
   
  На blonde_supergirl, realGirl, Mia.MGK и 5 други им се допаѓа ова.
 4. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Жал ми е за луѓето со деформитет,а уште повеќе за тие што одбрале да стапат во брак со таква личност.:)
   
 5. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.893
  Пол:
  Женски
  Абе никогаш не вели никогаш. Никогаш не се знае што ќе те снајде во животот. Јас не знам дали би била со таква личост од причината што и моето здравје е за никаде и понекогаш и мене ми е потребна помош па премногу ќе биде тоа за двајцата. Преголем товар.
   
  На SAMIRA, mode-kristina, sugarlips и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.919
 7. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.811
  Пол:
  Женски
  Зависи за каков случај станува збор. Ако лицето останало инвалид заради некоја несреќа, а пред тоа се било во ред, јас би останала во таква врска. Многу неблагодарно би било да сакате некого и заради некоја телесна маана да ја прекините врската. :)
   
  На FridaKahlo, SAMIRA, Oscar Lady и 6 други им се допаѓа ова.
 8. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.549
  Допаѓања:
  3.452
  Пол:
  Женски
  Ne,no daj boze i za niv sreka vo ljubovta.sepak i tie se luge,sakaat vnimanie,ljubov,sreka.nikoj ne znae sto go ceka,zatoa pred da osudime i povredime nekoj,dobro da razmislime
   
  На Crna Dama, christinnn, citiesinflames и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.845
  Допаѓања:
  112.607
  Значи ако момчето веќе во инвалидска количка можно е да гледам претходно со сожалување и да не гледам иднина со него за да бидам во врска, но ете, не дај Боже, ако на мојот партнер му се случи нешто - кога му требам најмногу нема да го оставам сам. Мојата љубов за него нема да се смени само зошто тој ќе биди во количка, зошто колку и да ми е привлечен физички, јас ја сакам компатибилноста која ја имаме.
  Накратко, многу зависи кога некој завршува во инвалидска количка - пред или потоа, барем према мене.
   
  На SAMIRA, DamnGirl98, Jagoda123 и 6 други им се допаѓа ова.
 10. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.628
  Допаѓања:
  232.848
  Неодамна гледав еден документарец за еден млад брачен пар и сопругот кој беше парализиран од половина надоле после една сообраќајна несреќа.

  Типична средношколска љубов, млади венчани, детенце, куќа, кола...најнормален живот кој им се сменил од корен после овој настан.

  Жената стануваше сабајле да се среди, потоа го облекуваше и средуваше него, па детето, па го возеше него на терапија, па бебето во градинка, па она на работа.
  После работа него го земаше, детето, низ куќа цел ден...беше буквално зомби, од утро до вечер.
  Имаше помош од неговите при пазарување, термини, работа во дворот и куќата, па цело семејство мораше да се ангажира.

  Беше неопходно куќата да се реновира и приспособи кон потребите на сопругот, он не беше способен да вози кола и да ја работи досегашната работа и за било што беше од неа зависен, па се појавија и финансиските проблеми и отплаќање на веќе постоечки кредити.

  Он се чуствуваше како дете, а она како мајка со две деца (нивни изјави ова).
  На крајот од документарецот беше кажано дека 1год. покасно не се веќе заедно, дека се разделиле.

  Од сите обврски и трошоци не ни беше ставен припритетот на здравствената состојба на човекот, туку справувањето ан последиците од истата.

  Реалноста и секојдневието се сурови, посебно кога финансиите го ограничуваат и попречуваат уживањето во меѓусебната љубов.
   
  На SAMIRA, Jagoda123, BlackNight и 11 други им се допаѓа ова.
 11. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Би била...Искрено ова оби била не го пишав одма размислував 5минути и еве го дадов одговорот. Камо сите да се здрави :/
   
  На EvAngelos и ♡Vildana♡ им се допаѓа ова.
 12. Betty*

  Betty* Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2015
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Женски
  А дали сте размислиле не дај боже вам да ви се случи истото,и како би ви биле кога сите би викале јас не би бил со оваа особа...Значи во животот никогаш не се знае ништо што ќе те снајде затоа никогаш не викајте никогаш,животот знае да биде суров и може се да се случи ама се разбира на никого не му го посакувам тоа само сакав да ви кажам да размислите и вие и да се ставите на нивно место
   
  На alexa_dimoska, Jagoda123, Tinushka и 3 други им се допаѓа ова.
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  11.082
  Допаѓања:
  284.327
  Едно е да сме заедно па да мора едне од нас да седи во количка.
  Друго е тој здрав-прав, јас во количка па да очекувам да се заљуби во мене.

  Ако сме брачни партнери, па и долго време задно, можеби и би ја дочекале староста заедно иако еден е во количка.
  За младите, мислам дека таков брак нема перспектива и дека е од интерес.
  Нема што да бара некој со мене ако јас сум во количка.Јасно ми е дека немам што да му ,,пружам,,..не сум самостојна...

  Незнам дали сте чуле дека лицата со билокакво дефомитет имаат свои здруженија па си прават забави и дружби па така и се наоѓаат меѓу себе и се спојуваат.
   
  На EvAngelos, theowndemon и sugarlips им се допаѓа ова.
 14. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.412
  Допаѓања:
  48.847
  Пол:
  Женски
  Многу одвратно нешто напиша.
  Само да знаеш.
   
  На alexa_dimoska, Derby, realGirl и 20 други им се допаѓа ова.
 15. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Таква сум,одвратна.
  Ами некоја права,здрава за нормална ли да ја сметам ако се омажила за некој инвалид??
  Жално е што ќе го помине цел живот со некој таков,терет.
  Инаку,друго е ако се земам со некој и двајцата здрави па натаму било мене или на него му се случи нешто па да останиме заедно.:emo:
   
  Последна измена: 20 април 2016
 16. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.953
  Допаѓања:
  30.398
  Пол:
  Женски
  Зошто жал? Ги натерал некој, им ставил пиштол на глава да мораат да бидат со инвалидитена личност па да ги жали некој? Баш напротив тие луѓе навистина го разбираат значењето на зборот љубов за разлика од нас останатите . Оно битно да се тресне нешто. |(

  Факт е дека сите сме луѓе се бориме за еднаквост , сочуствуваме со останатите но сепак да бидеш со личност која има некаков ивалидитет треба храброст. Што знам ние по природа сме себични луге и терет е кога треба некому да му пружиме поголемо вниание а за таквите луге факт е дека треба поголемо внимание. Сите си го сакаме својот комодитет и тешко излегуваме од конфорната зона за да се посветиме некому. Лично , можеби себично од мене ама не знам дали би можела да бидам од сам старт со инвалидитетна личност . Што знам ете така осеќам, би сакала својот сопруг да може да трча покрај моите деца, да можеме заедно да ги гледаме убавините на изгрејсонцето и зајдисонцето, да можеме заедно да слушаме добра музика и сл. Дури и да не станува збор за индалидитет , не би сакала да бидам со некој што е тешко болен или има некоја неизлечива болест. Колку и да сме опен мајндед на папир и на форум , реалноста со таквите луге е многу посурова. Не би посакала никому таква судбина.

  Tемава ме потсети на една фотосесија направена за воените ветарани кои покажуваат дека и покрај нивните недостатоци сепак имаат доволно храброст да позираат пред камерата на фотографот и да покажат дека не се ништо поразлични од нас. Секоја чест за нив, а мегу другото ако ме прашувате мене и покрај се одлично изгледаат.:inlove:
  [​IMG]
   
  На Tinushka, EvAngelos, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 17. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Имаш право,не ја мислев многу :tmi::tmi:
  @crimson Извини што погрешно те сфатив.:)
   
  Последна измена: 20 април 2016
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.203
  Допаѓања:
  108.958
  Пол:
  Женски
  Тоа е исто како кога ќе остари мајкати па неможе да се движи и работи и тебе ти е ТЕРЕТ.
  Бидејќи и староста е еден вид на инвалидитет, кога човекот веќе неможе да ги извршува своите обврски како поранно.
   
  На Jagoda123, rose60 и sugarlips им се допаѓа ова.
 19. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  482
  Допаѓања:
  1.883
  Пол:
  Женски
  Познавам два пара каде мажот е во количка, а жената се грижи за него.
  Едните се дечко и девојка, другите се во брак со дете.
  Немам слушнато поплаки досега.
  Да, тешко им е, напорно им е, ама и кај обајцата има надеж за целосно опоравување и не се откажуваат.

  Баба ми беше непокретна 6 години, имаше излив и не можеше да станува, физиолошките потреби ги вршеше во пелени и така натаму, јасно ви е со какви работи се занимаваше дедо ми.
  Во ниеден момент не го слушнав да се жали, да кука, да се заканува дека ќе ја остави, не сакаше ни во дом да ја пушти, иако сите инсистиравме.
  Се грижеше за неа премногу, од капена, чешлана, фарбана, лековите дадени навреме, комплетна нега и оф не рече. Почина пред неколку месеци, а тој се уште вика: „Ах да си поживееше уште малце, јас ја гледав, си велам дека нигде не згрешив.“ ;(
  53 години беа во брак.
  Љубовта треба да издржи и во добро и лошо, и во здравје и во болест.

  Јас никогаш не би го оставила мм, без оглед на ситуацијата. Се надевам ни тој мене. :l:
   
  На ZAHRA, blackwave, Love...music и 11 други им се допаѓа ова.
 20. Mia.MGK

  Mia.MGK Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2016
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Женски
  Јас мислев од почеток да е инвалид а не да сте со него па недајбоже нешто да се случи па да стане .. Мислев се
  Јас не мислев за да бидеш со некој па да му се случи нешто такво па да го оставиш туку мислев пред тоа да е во инвалдска количка ..