1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би биле во врска со личност со психички проблем?

Дискусија во 'Психологија' започната од cresa86, 6 октомври 2012.

 1. cresa86

  cresa86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  30
  Здраво :)
  епа вака..... се запознав и еве веке цела недела се дружам со дечко кој што ми призна дека прима терапија веке 7 години поради некој психички пореметувања од негови 19 или 20 години.....мегутоа искрено помила подобра душа карактер а и привлечност немам осетено од ниеден поранешен дечко....дечкото си имал и долга врска пред 2 години нормално си функционира само мислам дека неговиот проблем е страв од некој да не го повреди.....нешто што највеке ме плаши е тоа што пред две години кога раскинал со бифшата покушал да се самоповреди што мислам и дека покушал да се самубие :(
  незнам ...во што се впуштам ..дали можда некој имал слична ситуација?
   
 2. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.642
  Дали би биле во врска со личност со психиЧки проблем?

  Зашто прво не се подружите малку, останете на пријателски левел. Месец, два .. Испитај го, види што човек е. Тој штом веќе ти се отворил, сепак тоа е приватна работа, сигурно има доверба во тебе. Почитувај го, немој да го навредуваш и се ќе оди таман.
  Тој имал една врска, искусен е, немало проблеми како што кажа, не би требало да имате и вие. Можеби таа го изневерила па покушал да се самоубие, којзнае што му направила.
  Ти велиш дека таква личност и таков карактер не си видела, зашто да не бидеш со него ? Ако те прави среќна, те исполнува, убаво ти е со него, пробајте - видете. Ако не оди, скарај му се со добро, објасни му.

  Јас искрено незнам дали би била, зависи што психички проблем има. Ако има со малтретирање луѓе, сигурно не би била, а ако е нешто подобро, но сепак со психата се е лошо, зашто да не.
   
  На cresa86 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.628
  Зашто да не,ти како што кажа дечкото е во депресија но ти можеш и те како да му помогнеш,на крај краеви сите нешто ни фали,се мислам дали има некој нормален тука,има една поговорка и вика да би био нормалан ја бих полудио. :lol:
   
  На sweet&girl, LittlePinky, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. PussyHunter

  PussyHunter Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  723
  И јас би те советувал како Chocolate.me, а тоа е да не се впушташ многу длабоко во чувствата према дечкото, затоа што мора прво да дознаеш за какви проблеми станува збор. Дружи се со него, контактирај редовно месец-два, ако сакаш имај и секс со него :D, ама не е зор да влегуваш во врска веднаш.

  Верувам дека сите знаеме по некој пример каде што двајца партнери, иако знаеле дека едниот има генетски предиспозиции за психичка нестабилност (шизофренија на пр.), стапуваат во брак, имаат нормален живот се до 40-тата година кога обично фаќа шизофренијата и после почнува лудилото во бракот каде што најмногу страдаат децата и тука завршува бракот несреќно, а се знае кој најмногу го јаде стапот - децата.

  Затоа пред се' осигурај се дека дечкото е психички здрав и прав, затоа што не ти треба некој мекуш, ти треба маж. :) Не ми делува дека е многу стабилен кога сакал да се убие затоа што раскинал со бившата, но можеби бил ептен повреден и сметал дека тука му е крајот на животот. :) Ајде какви се' работи се случуваат во животот, па од една пропадната врска ќе се убива... треба да е посилен ебате машкото. :D Ти си знаеш најдобро, направи му една јака психо анализа и види дали треба да го сместиш во категоријата разумен или луд. :) Ако е разумен, предај му се целосно и уживајте среќно до крајот на животот. :lol:
   
 5. SuNsHiNe989

  SuNsHiNe989 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  201
  Добро кажа една феминка пред мене - зависи каков психички проблем има - Ме симпатизираше едно машко препрекрасно преубаво и многу добро воспитано со мене беше многу нежен меѓутоа на моменти измислуваше работи како дека играл некогаш ракомет, па се повредил и некој други такви глупости + тоа излегуваше со многу помали од него. Излегов со него неколку пати така на прошетка, детево ми легна ептен на срце и ако излезев уште неколку пати со него ќе се заљубев, меѓутоа не можев да преминам преку неговиот проблем се откажав од него, а би биле многу убав пар навистина штета.
   
  На KittyAgnes и rose60 им се допаѓа ова.
 6. Tikvi4ka

  Tikvi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  451
  Штом има психички проблеми подобро одалечи се од него. Тој ќе биде добар,фин и мил спрема тебе се додека не ви дојде првата караница.Може многу лошо да влијае за него таа караница како на пример раскинувањето со бившата може и тебе да те нападне иако се тоа зависи од тоа каков му е психичкиот проблем. Јас лично не би била во врска со таква личност.
   
  На mizerija и marama им се допаѓа ова.
 7. cresa86

  cresa86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  30
  Луѓе фала за мислењава баш ме потикнувате да размислам поубаво.....не би сакала да разговарам со ова со некој близок зашто сепак за доброто мое нели секој би ми рекол ..тргни се од него тебе не ти фали ништо бла бла...( сепак несакам да осудувам никого)
  Сепак ете му давам шанса пред се затоа што стварно ми се отвори и не би сакала да го повредам ...не е воопшто вака ниту насилен дури мислам од што е премногу мекуш и пречуствителен изреагирал така во моментот кога покушал да се самоповреди...
  највеќе ми се допаѓа што е искрен, разговараме за се и сешто а дефинитивно е и привлечен :) малку и премногу брзо се приврзавме алии ке го средам тоа мислам :)
  И да управо сте никој не е совршен во денешно време чудно е да сме нормални ... ама некој сме поцврст карактер или имаме издувен вентил па не трпиме и чуваме во себе ...ама за жал има некои кои памтат работи уште од детството и се одрзауваат и пукаат подоцна :(
   
 8. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.628

  Вие далеку отидовте,тука збориме за лесна депресија,а не за шизофренија,на крај краеви cresa86 треба да види со каков човек си има работа.
   
 9. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Добро ти кажаа момциве и девојкиве пред мене, не се впуштај веднаш во врска, дружи се со него, види на одредени работи како ќе реагира, и како што кажа Chocolate.me немој никако да го повредиш. Види уживај со него, ако не иде на фин начин ќе му кажиш и готово.
   
  На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. PussyHunter

  PussyHunter Нов член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  636
  Допаѓања:
  723

  Шизофренијата ја спомнав само како пример да ја доловам ситуацијата. Без разлика дали е шизофренија (што е тешко психичко пореметување) или депресија (полесно психичко пореметување), сепак ако депресијата трае подолго време не може да очекува среќни моменти во врската, туку само тага, тешење, утеха и сл. Затоа нека си размисли добро како ќе им биде ако бидат заедно.
   
  На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.343
  Зависи од повеќе работи ова, како прво која му е дијагнозата. Оти еве да речеме биполарните, сите, ама сите до еден периодично ја оставаат терапијата кога мислат дека се „излечени„ и се некој им треба да ги држи под око и да ги поттикнува да не ја оставаат терапијата на своја рака.

  Однесувањето на човек, во подолг временски период, само по себе до некаде си е доволно да оцени некој, дали проблемот од кој таа личност пати е претежно под контрола. А тоа си значи и да бидеш на штрек цело време и да имаш живци од челик и трпение на кило во периоди на паѓање. А периодите на паѓање кај душевно болен ќе ги има и покрај земање терапија. За партнер, големо внимание треба да не прерасне љубовта едноставно во сожалување, или пострашно, да се дозволи да врската трае чисто поради страв од повреда кон веќе болниот партнер.
   
  На sweet&girl, crazylady и AIT им се допаѓа ова.
 12. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.709
  Пол:
  Женски
  Не би била, бидејки остави што ке треба да бидеш на штрек, да не му се повтори, да живееш во страв, на пример во овој случај што правиме ако сакаш да му раскинеш и тој се самоубива и го носиш на душа цел живот? Или да не се случи тоа, што правиме ако е наследно и се пренесе на вашите деца? Така да, големо не. :)
   
  На rose60 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. Inna5

  Inna5 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  625
  еххх
  тешка ситуација
  зависи од кој аспект ледам на работава...
  би била многу тажна кога и јас би имала некои психички проблеми и баш поради тие проблеми нема да можам да си најдам дечко.
  Баш поради тоа го сваќам тој дечко,и би сакала да сум со него во врска макар на неколку недели/месеци...
  Ако оди добро,не гледам рпичина зошто да не сум со него,а ако тие проблеми вљијаат на нашата врска би му раскинала.
  Сепак,кој пробал-знае ;) ;)
   
 14. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  Тешка одлука. Јас поради овие причини прекинав со мојот партнер пред еден месец,после 4 месеци врска. Едноставно кога се приметил дека му доаѓа тежок период,ме оттурна од себе,почнавме да се расправаме за банални работи, и ми кажа дека премногу ме сака,и дека за мое добро е подобро да се разделиме. Јас прифатив,иако не сакав,сакав да му бидам поддршка,и сега се мислам дали згрешив,дали можеби тебаше повеќе да се потрудам. Најмногу поради тоа што и јас страдав од депресија,сега ми е подобро,ама после разделбата како пак да ми се враќа, не за друго,чувствувам вина за тоа што очекувам од него да биде силна личност,а и самата знам дека не е лесно. Се тоа што ми кажуваше дека го мачи,истото го чувствував и јас,како да се гледав самата себе во него,само што јас најдов начин како да не дозволам до толку проблемите да влијаат на мене како порано, и му кажав дека сум го минала истото што го минува и тој. А како личност е многу добар,добро ни беше заедно,само проблемот кај него е што сака на сите да им погоди,да им се најде,и нормално,не можеш на сите да погодиш,и тоа му ствараше притисок. Пробав да му кажам како да го надмине тоа,зашто и јас бев таква,ама цело време ми викаше дека сака да се смени,ама дека не може. Не бев сигурна колку сака да се потруди да му биде подобро,затоа и најмногу прифатив да се разделиме. И сега си викам која сум јас да му наогам маани дека е емотивен и депресивен,кога и самата сум таква?(до душа не толку како порано,ама сепак)... Се мислам да пробаме пак,едноставно да си бидеме поддршка еден на друг,а од друга страна се мислам дали ке успее кога сме и двајцата исти... Може треба едниот да е баш цврст карактер,да не дозволи другиот да падне,ама од друга страна тој што е со цврст карактер никогаш нема да ги разбере чувствата на другиот... Да имам уште една шанса,би сменила некои работи во моето однесување,еднаш бев многу груба со него,иако знаев како ми било кога сестра ми со мене беше груба,за да ме освести,иако тоа го направив со најдобра намера.
  Аууууу хаос :D КОга се разделивме,мислам дека ми олесни,ама сега ми е тешко,се мислам дали лесно се откажав :worried:

  Другарка ми беше во брак со личност што прима терапија,за депресија и анксиозност.Ама не можеше да издржи со него,цело време беше како се на него му е тешко,цело време беше околу него,работа не можеше да најде,ниедна не му одговараше,или му беше тешка,или далеку од дома...проблемот за анксиозност му беше од малтретирањето како мал од неговите родители,ама на крај сепак се одлучи дека не сака да се дели од неговите,едноставно не сака да превземе одговорност,и другарка ми не можеше да издржи и си замина. Е ова е личност што не сака да се потруди да му биде подобро,сакаше да се ожени,демек да биде среќен,ама не се трудеше и тој да ја усреќи неа,сакаше само него да го прават среќен.
  Значи секој може да има тежок период,важно е колку се труди да го надмине. Можеш да провериш по постапките дали и тој се труди да направи нешто за тебе,или чека од тебе едноставно да го прифатиш каков што е и цело време само ти да се трудиш за тој да биде среќен. Значи може да се даде шанса, на некој што и сам се труди да се смени и да има поубав живот.
   
 15. cresa86

  cresa86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  30
  сеуште сум со него ...и почнува доста да се менува неговото однесување на подобро и сум многу среќна што придонесувам за тоа :) нешто слично е најверојатно како со твојата другарка и нејзиниот сопруг ...мислам дека имаме сличен проблем само ние не сме во брак сеа за сеа сме во врска полека идеме али доста сме блиски и реално многу ми се има доверено... среќна сум што гледам се труди и сака да се врати во нормалното фунционирање и тек на живот ... сега веке избегнува да пие апче за спиење за да се измори и да си легне порано за да и стане во нормално време а не во 2..3..и цел ден да го преспие се со цел за да може да си најде работа и да си ја врати самодовербата...доста често ми кажува дека му го сменив животот во последниве 3 недели дека покажал живост желба за да успее тоа го приметуваат и другите околу него и сум многу среќна за тоа :) :) се надевам дека ова темпо ќе го држи нема да падне психички ....бар има желба ... имам приметено само дека многу лесно се нервира за ситници, си бара објаснување за се што му се случувало порано од што и си го има добиено овој проблем...дури и знае да се расплаче што мене многу тешко ми паѓа колку и да сум цврста ми се насолзуваат очи :worried:
  Али што и да се деси и да прекинеме еден ден секогаш ке останам за него пријател пред кого може да се отвори ...само многу повеке сакам да му помогнам и многу е тешко реално да тешиш некого и да му покажеш дека живото не е така црн ..али се би направила затоа што ми значи :?:
   
  На rose60 и Bojana.20 им се допаѓа ова.
 16. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  47.808
  Пол:
  Женски
  Факт е дека сите имаме мањак во главите и сме на некој начин оштетени,дали од предходни врски дали од тежината што го носи секојдневието.Но,за мене е многу симптоматично кога некој посегнува по својот живот без разлика која е причинита а поготово кога е тоа некоја банална работа како што е прекинот на една врска.Сите во животот барем еднаш сме се заљубиле и барем еднаш сме биле оставени,па ни на крај памет не ни било да посегнуваме по сопствениот живот ради тоа.Сите велат не е убаво да се дискриминира на секој може да му се случи,но кога станува збор за мојот живот и мојата срека и тек како ке дискриминирам и ке се стремам кон совршенство наместо да се задоволам со обично.
  Можеби вака размислувам бидејки и јас едно време бев во врска со дечко кои имаше психички проблеми кои на почетокот на врската не ги покажуваше па затоа и се подлажнав и останав со него.Имено, на почетокот на врската многу беше нежен и мил, се додека едно време не стана опсесивно љубоморен па секој пат кога ради таа љубомора ке посакав да му раскинам тој пачеше,се закануваше дека ке се утепува ми се јавуваа неговите загрижени што му е како му е . Од жал а и од грижа на совест дека можеби јас сум таа што греши и што не е добра одолголвлекував и постојано му се смирував.Поминаа неколку месеци работата не се промени освен во тоа што сега кога ке посакав да му раскинам повеке не плачеше тоуку почнуваше физички да ме малтретира и да ми прави психичка тортура со закани по мене и по сите што ми се блиски.
  Од, тогаш си ветив себе си дека никогаш повеке нема да дозволам да бидам со некој ако увидам дека има некој мањак во главата без оглед на тоа колку е мил и фин према мене.А таквите работи секогаш излегуваат на виделина и неможат долго време да се кријат.
  Можеби ке звучам лошо но јас никогаш не би била со таков човек.Ке си ја барам својата срека со некој или ист како мене или евентуално подобар од мене,но со некој полош НИКОГАШ.
   
  На LittlePinky и rose60 им се допаѓа ова.
 17. angelce1

  angelce1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  234
  Јас до сега зборев со бифшиот,на фб,до сега немавме контактирано од кога раскинавме. Јас му пишав,убаво идеше муабетот,може 2-3 саати зборевме. Зборевме за се,општо,па после почнавме затоа што раскинавме, па дека и на мене и на него ни недостасуваше разговорот,и дека ни недостига нежност :wasntme: , и тој почна демек а да се видиме,и јас го прашав што после тоа,зашто знае дека јас не би била со никој само онака,значи јас мислев за да се смириме,а тој ми предложи демек да не ме сфатиш погрешно,не сакам да те повредам,ама после па другари да сме биле. Е сега,малце ме понижи,ама ајде,до некаде очекував дека ке биде така,не му се налутив и му кажав,најдобронамерно дека за друг пат,кога ке има девојка,да не и ветува уште одма многу работи,да не ја носи дома,зашто он цело време изиграваше жртва дека се него го повредуваат,а уствари он е тој што ги повредува девојчињата,можеби ненамерно,ама така е. И одма почна: се изнервирав,почна да ме гуши, да ме боцка срцето... Значи секогаш кога не е како што тој сака,него го гуши... Значи јас да осеќам вина зошто сум му го кажала тоа,сум го повредила,а тоа он што ме повреди мене,не се важи |( Си мислев дека преувеличувам,дека не е таков,ама... Е не се заканува со самоубиство,не ми претеше,ама на секоја кавга на него му се лоши,и така е додека не речам ок е,ти си во право. И јас имам проблеми и сум емотивна,ама ова е манипулација,барем јас така мислам.Неосетно направи да осеќам вина,а тој сакаше да раскинеме.

  Цреша86,многу ми е мило што е подобар,ама сепак држи се малку резервирано. 3 недели се малку,а и секој почеток е најубав. И на мене ми викаше од кога те запознав сум многу среќен,и сите го приметуваа,и пишуваше на сестра ми дека сум го правела многу среќен,ми викаше се гордеам со тебе,ми збореше за брак,преубаво ни беше,дури јас еднаш кажав дека ми е преубаво за да биде стварно.Ама тоа беше додека се појавија првите разлики,првите кавги...и тежок период ми е,не знам што сакам.Епа ми збориш за брак,а на секој тежок период ме ставаш на пауза,што сум ти јас, закачалка... И сега на него му се лоши,он повреден од мене,а на мене ништо не ми е,јас не сум повредена...Леле дали дека сум изгорена,па сега сум многу претпазлива...пак ке ти кажам држи се резервирано,барем на почетокот,дај Боже да биде се ок со него. И сестра ми беше во таква врска,на секое раскинување и претеше со самоубиство,на друга другарка исто дечко и беше многу љубоморен,едвај се окачи од него,околку мене се лоши врски, и од нив собрав многу искуство,сега осетив малце и на своја кожа,и толку сум разочарана,не знам како ке се осмелам на нова врска,а годините си минат :x
   
  На Beki3b и rose60 им се допаѓа ова.
 18. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.965
  Пол:
  Женски
  Не. Жртвата би била преголема, а мирна не би можела да бидам никогаш. Душевниот мир ми е најважен, така што, никогаш не би се нафатила самата да си ја направам бељата. Си се заљубил-ќе се одљубиш. Подобро така, отколку и самата да си навлечеш некој проблем од цел живот поминат на штрек. После нема да можеш ни самата себе да се сакаш, не па некој друг.
   
  На crazylady, rose60 и Nausicaa им се допаѓа ова.
 19. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.273
  Луѓе со психичкипроблеми или оние склони кон самоубиство можат да бидат кошмар.
  Треба убаво да се размисли пред да се одлучи на таков чекор, да се гради врска со таков човек.
  Никогаш не можеме да бидеме 100% сигурни во нашите чувства, ниту пак дека истите можат некогаш да се променат.
  А, таквите личности имаат тенденција силно, на емоционално ниво да се позрзуваат со своите партнери, што најчесто е причина за многу проблеми во врска, како немање никаква приватност или слобода, љубомора и сл, се со цел да не ве изгубат.
  И се разбира, кога тогаш ќе подлегнете под притисокот и ќе сфатите дека тоа не е она што го сакате.
  Ама, тогаш ќе се соочите со закани и суицидни исповеди од страна на вашиот партнер и ќе сфатите дека и да си заминете и да останете, си го уништувате животот.

  Нормално, може да ви се допаѓа целата идеја на изигрување супер херој и да сакате да и го подобрите менталното здравје на личноста со психички проблеми и при тоа да уживате во улогата, но до кога?
  Кога ќе разберете дека вашиот живот се сведува на нула, за да поправите нечиј друг, небаре вие имате 5-6 животи за трошење?!

  Од друга страна доколку сте во подолга врска или брак со нормална личност која почнува од х причини да покажува знаци на психички проблем, верувам дека разумното (можеби се уште неправилното) нешто би било да останете и да помогнете, бидејќи во спротивен случај би биле бесчувствителни бла бла бла.

  Како и да е, јас сум за тоа дека никој не треба да го загрозува својот сопствен живот, да пати и да го сведува интензитетот на својот живот на минималност, кога има шанса за понаков исход!
   
  На crazylady, rose60 и Moira им се допаѓа ова.
 20. BlackMarket

  BlackMarket Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2012
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  266
  Јас бев во врска со социопат. Сега јас имам психички проблеми. Се подразбира мојот одговор. :shake: