1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би биле во врска со личност со психички проблем?

Дискусија во 'Психологија' започната од cresa86, 6 октомври 2012.

  1. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    За делот психопат нема потреба да коментирам. Може некој стварно налетал на психопат, не знам.

    И после сите епизоди на твојот екс дечко, сите нуспојави и импотенција, потребите негови...ти се чудиш зошто некој не би го зел предизвикот и би започнал врска со таква особа?

    Јас сеуште разграничувам кога некој се разболел во текот на една врска и влетување во врска со особа кај која веќе постои нарушување.

    Еве јас после сето тоа знам не би.
    Дали би ти пак низ истото?
    Имаш ли престава како би изгледал животот 24/7 со него. Брак и обврските кои ги носи истиот?
     
    На rose60, CameliaMiller и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.986
    Допаѓања:
    261.081
    Не верувам дека некој налетал на психопат кој имал околу 30 години :) Психопатијата има симптоми мнооогу порано, и тие личности ептен ретко немаат проблеми со законот :)
    Што значи 30 годишниот психопат веројатно веќе има одлежано нешто, нема никаков осет за дозволено и недозволено, прифатливо и неприфатливо.
    Настрана од она што го прикажуваат на ID, грото психопати не се толку интелигентни и способни па 50 години да се кријат и никој да не ги примети.

    Што се однесува до шизофренијата, свесно ни јас не би влетала во таква врска, ама пак од друга страна, скоро сите видови на шизофренија се манифестираат уште рано во детството, па таа личност нема туку така да ја најдеш во кафич.

    Мислам дека на темава ептен не се прави разлика меѓу оние состојби кои секому можат (и веројатноста е голема во даден момент во животот) да му се случат, и оние состојби со кои лицето се раѓа, како што е психопатијата, шизофренијата, психозата, и ред други.

    Ако одиме во детали што се е психички проблем и што се може да се реши со стручна помош, ќе стигнеме и до сознанието дека на секој од нас му е потребна стручна помош :)

    Затоа е безвезе да се етикетираат луѓе кои имаат тежок период, и кои ги среќаваме во секојдневниот живот (а за многу од нив не ни знаеме, табу е секако), со оние за кои знаеме дека секако порано или подоцна ќе завршат во институција.
    Овие вториве, за да бидат нечии партнери, шансите се премногу минимални, а искрено, ако на некој му е сосема океј да биде со некој кој нема осет за ништо освен за себе и своите налудничави потреби, и за овој првиов можеме скоро со сигурност да кажеме дека има некаков проблем.

    Не е нормално да ти се допаѓа личност која нема осет за коегзистенција во социјална средина, и која ладнокрвно може се околу себе да повредува и да не чувствува никаква вина ни одговорност.
     
    На sj *O*, rose60 и theowndemon им се допаѓа ова.
  3. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    На што да се кладиме дека овие женски со полесни психички растројства (иако, нема лесни - тешки, секој си ги доживува за себе и си знае како му е) се полесни од оние искомплексираните? Мислам, замисли да имаш некоја глупа која сигурно е преглупа и да го сфати тоа. Пекол.

    Јас би била, доколку сум реално во можност и да помогнам. Вака, јас не во ред, и тој да е не во ред, и што правиме? :D

    Главно се согласувам со Камелија, треба да си многу среќна со таков дечко. Да знаеш, те разбирам. :)
     
    На rose60, CameliaMiller, Lady Phoenix и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Бидејќи јас го спомнав изразот психопат, па да одговорам.
    Секако дека не сметам дека сите со психички проблеми се психопати.

    И сте се фатиле за тој израз... Јас го употребив изразов од моето искуство, и од него зборувам.

    Имаш психопат, со трајно и длабоко нарушување кој не е способен да се вкључи во општеството, и кој имал проблеми со законот, бидејќи е јасно и очигледно дека особата има проблем. ж
    И имаш , психопат, со психопатски нарушувања за кои не се знае. Ако не е така тогаш што со сите тие педофили, скриени силувачи, злоставувачи на жените за кои јавност ништо не знае.
    Колку тепачи на жените во бракот има, нели и тој е психопат на еден начин, барем јас така би го нарекла.
    Затоа и употребив изразот во мојов пост, бидејќи се однесуваше на дечкото, кој при здрав разум немаше така да се однесува.

    Наизглед мирен човек, колега, комшија, може и почитуван, со репутација, а кој знае што му клика во главата.

    Ниту ме детално занимаат облиците на психози и други видови на психички проблеми, ниту сакам да знам за дефиниции.
     
  5. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.491
    Допаѓања:
    26.359
    Пол:
    Женски
    Зависи за каков психички проблем станува збор инаку да знам дека има некој психички проблем нема да бидам со него а ако сум врска со некој па подоцна се појави некој психички проблем искрено нема а го оставам ке му бидам подршка и ке му помогнам да се врати во нормала :)
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Јас лично баш оти правам разлика одговорив со не.
    Точно е, од состојба до состојба има разлика, интензитетот на истата, како лицето се справува....

    Не ставам се/сите во исти ќош.
    Зборам од сопствено искуство со таква личност, и сум среќна што после се, и сите обиди да помогнам, го зачував сопственото здравје.
    Никад више.
     
    На mal.ecka и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  7. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.986
    Допаѓања:
    261.081
    Најтешко е со оние кои не ни признаваат дека имаат проблем :)
    Ти имаш проблем што мислиш дека тие имаат проблем.
    И така се во круг... :)
     
    На Bojana.20 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Така е. Тешко е кога некој не признава и со години се јаде себе, тебе, врската/бракот, сите околу него и не се признава дека се има проблем.

    Тогаш станува сечиј проблем :mm:
     
    На MacenceEna и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.986
    Допаѓања:
    261.081
    Ако не те интересира дефиниција, тогаш не ги дефинирај луѓето ти.

    За тие што ги интересира поделба, еве линк, а конкретно за психопатијата:
    ...

    • Додека како трет вид пореметување се психопатиите (карактерни пореметувања). Со тој израз се опфаќаат различните видови пореметувања на однесувањето како: алкохолизам, наркоманија, разни видови на сексуална настраност. За нив карактеристични се импулсивни постапки (настојување за непосредно задоволување на сопствените желби на психопатската личност), неосетливост кон другите, непочитување на моралните принципи и општествените правила, нивно кршење заради задоволување на сопствените импулси, непостоење на чувство на одговорност, каење и вина.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Го употребив изразов за конкретниот случај, што не е јасно? Дали некој е медицински дијагностиран случај или не, не го оспорува фактот дека може да е психопат.
    Не знам зошто се па ти најде засегната толку ако не ме интересира таа област?
     
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.986
    Допаѓања:
    261.081
    Не зборувам за дијагноза поставена од стручно лице, до која е дојдено преку повеќе трестирања, него самиот момент - не сакам/не ме интересираат дефиниции, ама сепак некој ќе си наречам психопат.

    Некого го нарекуваме и морон, кретен, дебил, знаеш што означува секој од овие термини?

    Не сум засегната, ама нападот е најдобра одбрана.
    Не мора одма да скокаш во самоодбрана, дискутираме, не мора да се поддржуваме во се.
    Тоа е смислата на форумот.
    Твојата “дијагноза“ во однос на дечкото е неточна, а не е во ред ниту према болните некого да нарекуваш погрдно со нивната болест.

    Исто е како некому кога ќе речеш - ретардиран. Ниту некого можеш од ракав да го дијагностицираш, ниту па е во ред болестите да се користат како навреди.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Оф бре (facepalm)
    Што ми требаше ова се прашувам.

    Девојче, ми се потврдува мојата теорија во твојот случај... стануваш досадно нападна како и секаде низ темите на форумот... не ми се отвара ниту чита веќе ништо на форумов. Не е битно колку знаеш битно е да имаш малку осет, дури и за на форум.
    Надвор од темава е знам, ама морав, ми се насобра.

    Ако е ово напад наместо одбрана, нека биде така. И ми треба да се одбранам од тебе :tmi:
    Напаст си жива, знаеш ли? И за ова ли има дефиниција, да не погрешно се изразив? :wasntme:
     
    На oblace1, MacenceEna, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.986
    Допаѓања:
    261.081
    Можеш да ме пријавиш, слободно.
    :)

    Јас не можам да ја сфатам потребата на тресење “мудрости“ од ракав. И не знам за каков осет зборуваш (па и на форум) нарекувајќи некого туку-така психопат, ретардиран, манијак... сакат, ќор... си има секакви “описи“ во нашиот јазик :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.432
    Да не ги цитирам сите мислења и да не одговарам посебно, мислам дека од претходната страна може да извлечеме заклучок дека оние што имале лошо искуство со партнер со психичко нарушување како @Sky-butterfly i @danichap секако дека не би пак, јас имав позитивно искуство и затоа поинаку ги доживувам работите, значи пак е до самата индивидуа и како самата таа се справува со нејзината болест.
     
    На theowndemon, danichap и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.385
    Така е.
    Од нарушување до нарушување и од начин на справување/манифестирање до справување /манифестирање на лицето со проблем има разлика, па оттука и искуствата на лицата кои биле со нив се најразлични.
    Терминов е премногу опфатен.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Jas bi bila i bi mu pomognala da si go sredi problemot , ako go sakam nekogo nisto ne moze da me spreci , toa moze i mene da mi se sluci !
     
    На KittyAgnes, sj *O*, rose60 и 5 други им се допаѓа ова.
  17. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Колку сте огорчени,спремни одма да му пресудите на човека - ама да помогнете јок.
    Ама да судите да пишете реферати први сте.
    Јас ќе се согласам со мислењето на членката над мене, ако му помагам прва сум,ќе останам,ќе бидам тука,ќе бидам човек. Мене не ми крати од животот ниту од нервите ако му помагам од срце.
    Желбата е да сакате, а не да судите.
    Ја направивте темата како за не дајбоже тие немаат право да живеат,ги стаивте на кладба спремни за печење.
    До кога ќе спуштате некој ниско само за да бидете чекор понапред од тој до вас?
     
    На kikkki, sj *O*, rose60 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.986
    Допаѓања:
    261.081
    Бубаче, искуството си го прави своето. Мислам дека имаат искуство со луѓе кои не сакале да си помогнат, не го ни признавале проблемот.
    Само едно нешто е сигурно, било каква болест да се случи (рак, инвалидитет, било каква попреченост) тоа има огромно влијание врз психата на личноста. Што значи - ќе се појави психички проблем.
    Не е толку едноставно, не се тоа луѓе на кои на чело им (ни) пишува :)

    Да се случи сообраќајна несреќа, со некаква повреда, тоа и те како ќе има влијание, анксиозноста е тука и демне. Несреќата ќе помине, шокот ќе помине, раните ќе зацелат ама траумата ќе остане.
     
    На rose60, Nausicaa, Daydream и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Dorry1

    Dorry1 Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Се зависи од тоа за каков проблем станува збор,постојат различни психички проблеми .. Сигурно никоја не би сакала да биде со психопат,но ако некој има проблем со анскиозност не би требало да се напушта поради тоа што би можело само да ја влоши состојбата бидејки и тоа е шок кога некој ја знае причината поради која го оставате..анксиозноста може на секој да му се случи,и замислете како би било некој да ве напушти после долга врска од причина што вие имате анксиозност наместо да ви помогне..Јас сметам дека на личностите кои што ја имаат оваа состојба треба да им се помогне и да им се пружи љубов,внимание и да се подржат наместо да се напуштат..познавам личности што со љубов и внимание многу побрзо ја имаат надминато оваа состојба отколку оние кои немаат никаква подршка од никого ! Доколку би се наоѓала во ваква ситуација јас не би го напуштила дечкото..ќе се потрудам на било каков начин да му помогнам..Сепак ова е мое мислење :)
     
    На sj *O*, rose60, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Camelia очигледно ништо не разбираш има доста психички проблеми... но тоа не значи дека ако зависи од тебе треба да му пресудиш. Не ми се допаѓа твојот став, не е едноставно незнам што,значи ти одма му пресудуваш.
    Бог ги создал проблемите за луѓето да сфатат дека не е се розево и дека треба и на др да се помогне,бидејќи само тој може да суди. Ако ти самата не си психички стабилна личност значи ти самата имаш проблем кој не си го признаваш.
    Ако се сака се се може.
    Ако не се набројуваат изговори.
     
    На Dorry1 му/ѝ се допаѓа ова.