1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би биле во врска со личност со психички проблем?

Дискусија во 'Психологија' започната од cresa86, 6 октомври 2012.

  1. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Каков е мојот став Бубаче? Да ја прочиташе де темава, ќе видеше дека и јас самата имам психички проблем.
    Иначе, во голема заблуда си околу моето неразбирање на психичките проблеми, состојби, болести :)
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.450
    Допаѓања:
    34.383
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller за поздрав е тоа што се бориш против твојот проблем.
    Веќе не е срамно да се посетува психолог, психијатар.
    Секој кој има некој проблем треба да се соочи со него и да се бори против тоа.

    @Sky-butterfly можам да ја разберам . Била во врска некој , кој бил психички нестабилен. Па почнал и проблеми да и создава.
    Јас исто имав врска со еден сличен. Едвај го откачив . Почнав да се плашам искрено да не ми се случи нешо. Постојано на телефон ме гњавеше , не смеев да ја прекинам врската ...
    Едвај ... се отргнав од него.
    незнам со каков проблем беше типот ама дефинитивно не беше во ред нешто со него.
     
    На rose60, danichap, Sky-butterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Јас само би кажала дека јас лично никогаш не би го напуштила дечко ми заради здравствен проблем. Каква и не дај Боже дијагноза да би имал, за каков и проблем да се работи јас би останала до него и заедно би се бореле со се'. Кој што сака нека мисли, кој што сака нека збори, тоа што ние го имаме е повеќе и од љубов. Што и да би се случило јас и он ќе бидеме заедно, во тоа сум сигурна.

    Од друга страна сигурна сум дека не би започнала врска со личност која од старт знам дека има психички проблем, било каков. Не заради самиот проблем, туку заради тоа што јас нема да бидам сигурна со каква личност ќе бидам во врска. Кога ќе биде баш вистинскиот тој, а кога од него ќе зборуваат апчињата, дали навистина ме сака или пак самата состојба придонесува за да се доближи до мене, можеби ќе мисли дека ме сака, а всушност можеби само ќе бара сигурна потпора која не ја добивал... Како ќе знам кои негови реакции се дел од неговиот карактер, а кои да ги препишам на психичкиот проблем или пак нус појави од лековите? Ако е агресивен како да знам дека не бил таков и кога го немал проблемот? Можеби таков бил и претходно... Мал милион прашања на кои секако нема да имам одговор и затоа само едноставно би се оддалечила.

    Кога тоа се случува како една нова појава во веќе долга врска, тука имаме љубов, многу години градени со труд, многу спомени и нормално е дека саканата личност нема шанси да ја напуштиш и со сите сили ќе гледаш да помогнеш. Со нова личност, како да помогнам кога јас таа личност не ја сакам, не чувствувам потреба за да помогнам, нема љубов, не го ни знам итн. Тука јас би пресекла веднаш зашто не би сакала да си го комплицирам животот.

    Зборувам општо, не дека од сите лекови или кај сите психички проблеми имаме агресивни луѓе или пак слични нус појави од лековите. Не сакам некој да ми се фати за оваа ситница.
     
    На LUCI 99, crazylady, rose60 и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    За да провери девојчето да не е шизофренија прашај го кои лекови ги пие, ако пие антипсихотик во поголема доза 5-10-15 мг. тогаш е шизофренија и се согласувам дека треба да се тргне, но доколку пие антидепресант или антипсихотик но во мали дози, тогаш станува збор за анксиозност или помината депресија...и тоа точно дека е осетлива работа но не е којзнае што, нема гаранција дека некој највесел по природа нема да стане анксиозен...прочитајте во темата на анксиозни...тоа се обично поинтелегентни луѓе и повнимателни...единствено тие патат кога се анксиозни но многу од нив го надминуваат тој проблем и продолжуваат да живеат нормално и богати со едно големо искуство како да ги победиш своите емоции...
     
    На GirlLove, LUCI 99, rose60 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    Dali bi bile so dusevno bolen decko,test lud?no mnogu ubav za belja
     
  6. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Не е со до убавината ако е некој напаѓач немој ни да помислиш мало раствојство да има ајде може со лекови тоа се контролира од стресови од повреда од побртет може тоа да бидне миже и од бес сам да с направи али јас би ти рекла не понатака тоа си е твое једино на едно мување ама и тоа не е сигурно понатака ќе те замара во животот можеби ќе ти прави препреки.
     
    На ♡Vildana♡, hermosa и rose60 им се допаѓа ова.
  7. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    Ако постои шанса да му се среди проблемот ДА !
     
    На hermosa, Zeynep, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Па зависи какво му е лудилото :)
    Депресија, анксиозност, биполарно растројство, ОКП, и ним слични - се тоа се третира и средува и е океј.
    Шизофреничар, на пример, да е најубав на свет - не.

    Знам дека е дискриминација, и тие луѓе можат да функционираат релативно нормално со соодветни лекови, но животот со нив е сведен на нивното лекување и одржување “нормалност“.
     
    На hermosa и anakonda88 им се допаѓа ова.
  9. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Какви не ограничувања постојат во луѓето- чудо!
    Што се подразбира под психички проблеми?
    Депресија? Анксиозност? Панични напади?
    Ако да, јас сум/бев личност со психички проблеми и одев на психолог со месеци и дечко си фатив и му кажав па ете три години сме заедно.
    Ова ми важи за сите психички проблеми каде што личноста е свесна за себе си, и не е изгубена од умот.

    А што ако подоцна му се појави психички проблем на личноста? И тогаш ист став ќе имате? Демек заедно сме 3 години и го сакам ама во депресија е и не можам јас така чао пријатно.
    Тоа не е љубов бидејќи главна карактеристина на љубовта е несебичност!
    И да е на почеток, ако некој си го контролира проблемот и се лечи и има шанси да го надмине тоа, вие можете само поттик да му бидете на некој таков- знам по себе.
    Во најтешките моменти од мојот живот се заљубив во дечко ми и тоа во крајна мера ми помогна да излезам од пеколот во кој што бев.
     
    На LUCI 99, Anie93, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  10. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    Lud e,samo e nervozen deckovo ama ima totalen"gubitok so realnosta,ko malo dete,sizofrenicar ne e sto posto,zenicite mu se sirum otvoreni.pomina odamna toa za sansa so nego,samo sakav da cujam vase mislenje.inaku neodamna se vidovme,ludiloto mu naprednalo ,se trese koga sedi zalno za gledanje a za ubav izgor ubavina plavi oci visok slab da si pukne covek od maka.anksioznost i jas imav i znam kako e poddrska do site so ovoj problem mora da se nadmine.zborot mi e dali"bi imale makar avantura so luda licnost,ne li se plasite od vlubuvanje,prenesuvanje na ludiloto ,zastita dali ke pomogne?ako imal nekoj vakov slucaj ve molam spodelete
     
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.997
    Допаѓања:
    261.113
    Па тресењето баш и не мора да е манифестација на психичко растројство, може да се милион други состојби кои можат, но не мораат да имаат врска со нечија психичка состојба.
     
  12. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Не, мислам дека се мисли на психички пореметувања од типот на шизофренија, метална заостанатост....
    Јас не би била со таква личност со сета почит кон тие особи.
    Велиш што ако се појави покасно? Да можно е да се појаат и покасно, како велат лугето пто дојде ќе се тегли но здрава нога во трн не би стаала. Исто не би била со некој со физички хендикеп. Да, изгледа сурово но јас мислам дека лесно е да се каже би била и да испадеш фаца а да паднеш на првата реална препрека која ќе се јави а ќе се појави многу бргу.
     
    На hermosa и traveler им се допаѓа ова.
  13. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Па и јас сум ама не нешто етен мнг понекогаш не се сакам ама не правам бељии од стресови знам малку да се затворам да сум сама и јас првпат отидов на психијатрија бидејќи кога бев помала бев на одмор у охрид и ме повлече водата цодена струја и што знам што ме фатило одвај ме спасиле се борев за живот итн др стресови. Јас зборувам во мое име бидејќи еве пр јас и сега да иам дечко таков не иде мора еден да е поздрав за другиот да го подржуваа и да се сакат секако
     
    На GabyTranceॐ, hermosa и s1a1n1d1r1a1 им се допаѓа ова.
  14. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    Ok no slucajov e,vustinski lud decko,znaci gubi totalen kontakt so realnosta psihicki,inteligencija ima pod prosek,otvoreni zenici od prva se poznava deka e lud.pri pisenje se gubi veli deka nisto ne razbira
     
  15. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Да, многу сакав да испаднам фаца и добродушна на анонимен форум.
    Потенцирав дека би била со секој кој што е при здрав свесен разум и има шанси да се подобри.
    Мој живот-мое мислење.
    Нема потреба да ти се објаснувам лично тебе, ти можеш друго мислење да си имаш и готово.
     
  16. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Не ова е стварно јас сум за не првин сам нека се опорави па послем да фати женска или ри пример ако му бидеш да го подржуваш
     
  17. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Не ти и не тука, туку мислев воопшто, ни најмалку не се однесува на тебе. Погрешно си ме разбрала. Општо го мислев тоа дека е лесно да се каже ама тешко да се направи.
     
    На s1a1n1d1r1a1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    I mnogu interesno nesto,ja menuva likata cesto,i ocite mu svetat neznam sto da recam.i se razbira,on za sebe misli se najdobro,misli deka drugite se ludi i samo toa go zboruva.bi mozelo li ludiloto da se prenese po polov pat?inaku deckovo rastur pravi zenskar neviden ,mnogu e pohoten i imase dosta devojki na vremeto
     
  19. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Ти си знеш али мое мислење е не може и да е тежок наркоман некој меѓу време да лапа нешто и тоа да му допринесува.Лудило не се пренесува може да пренесе ако те малтретира и од нервози и стресови човек да скрене
     
    На ♡Vildana♡ и hermosa им се допаѓа ова.
  20. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.315
    Пол:
    Женски
    Jas uste odamna se trgnav od nego iako mi bese tesko,se razbira.za mene on e najubaviot,poubav decko ne sum sretnala luge.on e nervozen i strasliv,ne moze da te maltretira ,dusa e ko malo dete vo umot.vie poznavate li ludi licnosti,mislite li deka mozat da se opasni?
     
    Последна измена: 19 април 2016
    На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.