1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би биле во врска со личност со психички проблем?

Дискусија во 'Психологија' започната од cresa86, 6 октомври 2012.

  1. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.800
    Допаѓања:
    12.101
    Пол:
    Женски
    Еве мене ми дадоа 5мг антипсихотик и сакаш да кажеш имам шизо? Офф боже..како си даваш вакво право да пишуваш ова на форум ?
     
    На izmislena му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Ne citash dobro...pisav povisoki dozi AP znaci ne mora da znaci i ne tvrdam tuku ako se povisoki dozi da si bide vnimatelna sepak shizofrenijata i ne e lesna dijagnoza taka da najdobro da proveri...taka da nepotrebno reagirash...dobro mi se poznati i AD i AP...(za zal)
     
  3. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.800
    Допаѓања:
    12.101
    Пол:
    Женски
    Имаш пишано повисоки дози (во кои вклучуваа 5мг) тогаш е. Немаш пишано веројатно :)
     
    На Viki693 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Albertos

    Albertos Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    362
    би бил. Имaм другaркa кoјa имa прoблем a сепaк мнoгу си јa сaкaм. Девoјчетo си е нoрмaлнo oсвен некoгaш кoгa имa нaпaди, нo никoгaш не сум пoмислил дa јa нaпуштaм.
    Ми се дoпaѓa нејзиниoт кaрaктер и тoa штo не oзбoрувa.
    А oзбoрувaчки имa дoстa oсoбенo oвде вo Скoпје и пред се девoјките рaстурaaт.
     
    На nevermet18, dahlia_desire, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Teya.

    Teya. Нов член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2017
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Мене ми дијагностицираа уште пред три години биполар 2 што после неколку последователни тестирања ја добив дијагнозата ,доколку е голема свесноста на човекот за состојбата може колку-толку сам да ја контролира,првата година ми дадоа лекарства ,после имав силна воља сама да си помогнам и ги исфрлив лекарствата и искрено тоа навеќе ме спаси.На моменти осеќам дека ја губам контролата(бидејки повеќе ми доминира депресивна фаза) и се што се случува ми е сеедно и немам расположение на ништо,ама ги осеќам наглото пресвртување во другата фаза,што и луѓето што ми се во близина осеќаат ,имам силна воља да се чуствувам здраво и нормално.На дечко ми му кажав дека ја имам таа дијагноза ,ама изгледа не знае што и како е па често има дилеми за моето расположение,што избегнувам на секое да го потсеќам .
     
    На Компир Манџа му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Еве да се пријавам јас како позитивен пример, каде љубовта ме натера да се подигнам од дното. Можеби премногу чекав, но како луѓето да ми веруваат дека ми е потребна помош кога за мене беше срамно да признаам. Пред сите насмеана, а во себе вриштам. Стана тоа толку неподносливо, што ја прели чашата.
    И кога ми беше најлошо не се откажував, не го запоставив факултетот (за да не примети некој) иако бев како издишан балон. Со последните напори бдеев над книга. Дипломирав во рекорден рок, упишав и мастер, а сила скоро да немам. Секој ден нерасположена, плачам, ништо не ме прави среќна и покрај тоа што го имам него покрај себе.
    На крај пресеков, решив да побарам стручна помош. Но, кога веќе отидов јас бев длабоко навлезена. Прво посетував психолог, ама џабе кога бев убедена дека ми треба психијатар. Го посетив и него.
    Започнав со волонтирање, во периодот кога од дома не ми се излегуваше, кога не ми се правеше муабет со никого. За брзо ми се отвори и прилика за работа, па повторно јас со моите стравови, што ако не ја оправдам работата. И погодете што, се чувствувам подобро. Значи вредело што времето не го поминав само во очајување, туку и превземав акција. За првпат во моите 24 години социјалната анксиозност како да исчезна, остварив многу контакти, и додека пред тоа ми се треселе нозете и рацете кога требало нешто да соопштам сега со задоволство го правам тоа.
    Мојот најмил ми е поддршка, куќата свети ништо не е запоставено. Не да се фалам дека сум домаќинка, но благодарна сум што ме научил на работи на кои не ме научиле домашните. Чистата куќа ми го смирува и умот, мр релаксира.Сега ќе почнам и со јога, а можам од работата да си дозволам и психотерапевт. Сметам дека треба уште малку да се поработи со мене, за живеам со полни гради.
    Мора да останете активни и покрај се, тоа мене многу ми помогна, а е совет од стручно лице. Грешка е да се молчи кога се работи за своето здравје. Не бидете како мене, говорете јавно за проблемот.
    Поздрав.
     
    Последна измена: 11 март 2018
    На steela.honey, SnowWhite8, hermosa и 13 други им се допаѓа ова.
  7. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Браво секоја чест на тебе и на твојот љубен,вистинската љубов НЕМА ГРАНИЦИ.Ти посакувам само успеси во животот,и лошото нека остане во минатото :)
     
    На mynameislove и hermosa им се допаѓа ова.
  8. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Ти благодарам многу. Дај Боже сите да ги надминат психичките состојби. Јас мислам дека сум на добар пат до тоа.
    Го гледав него и неговата љубов и си велев, јас морам да се вратам во име на нашата љубов. Штета е толкава љубов да пропадне. Истовремено и ја зголемив дозата на љубовта, па и тоа уште повеќе го зајакна нашиот однос.
    Што да правам јас се гледам со тој човек, се ми е со него...
     
    На cresa-jagoda и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  9. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Секако дека си на добар пат,со самото работење на самата себе,ке бидеш уште подобра и подобра.Баш ми е мило што е толкава вашата љубов,само напред и ке биде уште поголема љубовта ваша.
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Pod povisoki dozi podrazbiram 15-20 pa i 30mg ete da ne bidam pogreshno razbrana...Anksioznost, bipolar i panichni napadi ne se po mene psih. problem shto ne se reshava..no shizofrenijata bogami ne e za potcenuvanje..:( a ti pisav i prethodno deka dobro mi se poznati i AD i AP
     
  11. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Здраво на сите јас имам малку поинакво прашање не знаев каде па овде ќе прашам ако грешам нека биде преместено.
    Имам роднина која ни е снаа во фамилијата и има некаков проблем. Знам дека зима лекови но што и какви незнаеме. Нападите и се зачестени во ПМС от или после кавга.Може 5пати во месецот или 2 пати во недела или 1 во месец секогаш различно.
    Нападот започнува со чуден звук кој го прае со устата (нешто како чистење на заб) и потоа се губи мислам не е свесна што прави како на пр. своето бебе го пушти на сред пат и си продолжи, почна да се соблекува пред полна соба луѓе,и слично.Нападите и траат од 10 до 20мин и никогаш не зборува.
    Кога ќе се нормализира или врати во реалноста бара мир ќе си седне мирна 10мин и потоа си продолжува со работата како ништо да не било.
    Личноста има 45 год културна насмеана и домаќинка.Има несреќен брак и проблематична свекрва но од кај мајка и дојде со истата болест.Никогаш не разговара за болеста ако можам да кажам дека е болест. Ме интересира дали е наследно за нејзиното дете доколку некој е запознат со ваква состојба. Ви благодарам
     
  12. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.702
    Допаѓања:
    42.912
    Пол:
    Женски
    Искрено не.
    Нема да коментирам што, како и зашто само ќе кажам не.
    Не би сакала да сум во врска со таква личност колку год да е добра со мене идт..no offence ама психичката состојба е многу важна кај секој човек, од бебињата што се вика па до најстарите и со себе провлекува многу работи.
     
    На bibiiii и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  13. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Дефинитивно НЕ.Имав порано дечко ,кој после врска беше депресивен,но останавме пријатели.Правевме муабет за неговата состојба,му давав поддршка.И еден ден се самоуби.Скокна од зграда...Тоа беше 2003та.Имав другар од детство уште,се дружевме 20г...Почна да се дрогира и го фати шизофренија.Сите го откачија освен јас.После некое време почна да пишува коментари кај ДЏ Марте за мене не споменувајќи име,навредливи...Не знам шо го прифатија.Имав најдобра другарка,неуротична,и даввав поддршка години.Мн бевме блиски.На крај ми се скара мислеше го заведувам маж и ,кој ја лажеше нон стоп со други.Имав исто другар,комшија,посебен случај.Лежан на нервно 2 недели зошто му се скарала девојката.Ми се јавуваше кога му беше тешко.Дома идаше,дома му мајка му не го оставаше никој да му иде.Го контролира кај е ,со кого,кога ќе дојде...Мајка му е психо.Не смеел девојка ако немала правен факултет,ако немала одредени години..Психо ситуација филм.Еден ден му реков дека кучиња ко неговото не ми се баш убави,повеќе сакам со крзно.Ми се скара ко дете мало.Знам дека си е патолошки лажов,измислуваше случки и не убедуваше во друштво дека и ние сме биле со него.Шизофреничар...Имам золва мн постара.Ми пишува на фб,же замара со свекрва и ,кога ќе и кажам совет,се лути и пишува,извини чао...Неуротична е жената...И решив,не,нема повеќе никој таков да трпам,да му помагам и на крај да сум повредена ,ни крива ни должна.
     
    На sweet&girl, Indiegurl, ku4ence и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Алал да ти е како си трпела до сега...:hug::hug::hug:
    Имаш јаки живци и си многу добар човек. :l:
     
    На cresa-jagoda и bibiiii им се допаѓа ова.
  15. bibiiii

    bibiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    1.081
    Добар и глуп исто е
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Компир Манџа

    Компир Манџа Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    4.291
    Пол:
    Машки
    Не си глупа, туку имаш големо срце. :l::hug:
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.066
    Допаѓања:
    14.173
    Пол:
    Женски
    Одамна беше, кога му кажав што ми се случува анксиозна и депресивна , тој ми се изнасмеа во фаца и ми рече дека ќе полудам и ќе ме однесле во Бардовци.
    Дека ако почнам да пребирам за дечко ќе сум одела со стари, луѓе и, ќе сум ги молела за пари за секс.
    Другиот многу ме сакаше, но не успеав да издржам, пушеше секој викенд марихуана, а потоа почна да трга и бело и ми се смееше дека јас сум била поголем џанак од него ^_^
    Откачени бевме :D
    Никогаш не ме тераше да пушам марихуана нит па бело да шмркам.
    Јас сум си сеуште на АД моментално на 75мг Велфаксан и 2,5 Лорсилан.
    Кој ме сака ваква нека ме сака, кој не, има други женски.
    Доста неуспеси проживеав во, многу краток рок, стресови, смртни случаеви итн.
    Јас би била со некој како мене но до граница, гледам дека ме влече надолу, чао.
     
    На sweet&girl, Angie1432 и Компир Манџа им се допаѓа ова.
  18. kukidi

    kukidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Ne ama tesko e da se najde normalen covek vo denesno vreme.
     
  19. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    На темава ми е страв да читам. Бидејќи нашиот народ е толку неинформиран, ќе се изнервирам кога ќе прочитам навреди и неразбирање. Шеги околу ментално здравје ми се најглупите ама најглупите шеги. Ама никого не кривам. Не сме образовани. Сите мислат ментална болест ако кажеш значи шизофренија. И анксиозноста е. И депресијата е. Не се сите луѓе "луди". А па кога видов во странство медицинари си работат со дијагноза шизофренија но се под лекарства и редовна контрола...си реков ние не да сме назад...
    Рак е прелоша болест но сите се плашиме и ако некој има рак жал ни е нели? Ако има шизофренија удри на шала. Емпатијата послабо ни работи околу менталните болести. Ве молам имајте разбирање, не е толку невино кога ќе се насмееш на некој по улица што го гледаш што збори сам со себе, не е толку невино да му кажеш ненормален. Пациентите со ментални болести се најмаргинализирани кај нас. Колку често напуштени од сите, без работа...уште јас му фалам на улица да му речам ненормален. И немојте да мислите дека со ментални болести пациенти одат и убиваат по улица луѓе со секири. Не е здравје кога душата боли
     
    На sonchevooo, Morena.Roxy.Lina, KittyAgnes и 7 други им се допаѓа ова.
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.426
    Пол:
    Женски
    Ако пребираме да не сме со некој кој нема психички проблем, или пак кој нема ризик да развие психички проблем - ќе останиме сами. :D

    Се сеќавам еднаш уз кафе предложив на дечко ми да збораме за стравови за да има увид во мое секојдневие. Еднаш дур патувавме ми кажа дека закажал на психијатар. Многу пати сум му кажала дека плачам зошто така ми иди, а не сум ни во ПМС. Луѓе, ова се еднакво реални проблеми како физичките. Ќе му кажам и дека глава ме боли, ќе ми кажи дека пак му отекла раката. И ако то е океј да се случва и се осеќаме тажно зошто се случва, толку се реални и ситуациите околу менталното здравје.
    1. Не треба сами да го занемариме.
    2. Не треба да го занемариме кај некој кој го сакаме.
    Јас сфаќам дека е мачно да си некој, кој ете му е страв од дома да излези. Ама исто мачно е ако некој има физичка болка која го држи дома. И двете се лечат, или во најмала рака можи да им се намали симптоматологијата.

    Крај краева, секој одбира некој кој му одговара и тоа е океј. Само добро е да се има на ум дека психички проблеми можат да се јават покасно, и тоа е океј.
     
    На MarigoldA, eliesaab и Cosmic Girl им се допаѓа ова.