1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би биле во врска со партнер кој нема возачка/ автомобил или не сака да вози?

Дискусија во 'Врски' започната од fantastic girl, 26 јули 2020.

 1. fantastic girl

  fantastic girl Активен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2020
  Пораки:
  77
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Женски
  Девојки дали би биле со партнер кој нема возачка или не сака вози и постојано чека некој друг да го вози?
   
 2. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.005
  Допаѓања:
  10.462
  Пол:
  Женски
  Се омажив за таков. :D
  Скоро купивме нова кола, па сега изрази желба да вози, ама пак јас возам 99% од времето.
   
  На Dashing:), CameliaMiller, Yeeah и 28 други им се допаѓа ова.
 3. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  7.836
  Пол:
  Женски
  Зошто да не?
  Тоа е негово дали ќе сака да полага и вози.
   
  На staycalm, RainbowButterfly, poi и 9 други им се допаѓа ова.
 4. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  3.072
  Допаѓања:
  6.631
  Пол:
  Женски
  Фатите си таксист, не секој има пари моментално да полага не е тоа 100 денара или кола да купе..
   
  На GirlRose, sunshinebabe, sierra и 31 други им се допаѓа ова.
 5. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.548
  Допаѓања:
  171.419
  Пол:
  Женски
  Кои глупости..
  Мислам..сериозно?|(

  Ако не знае да јава на камила нема шанси ни муабет да му направам не па во врска да сум|(
   
  На GirlRose, Naked Gun, Milobebence и 55 други им се допаѓа ова.
 6. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  16.887
  Допаѓања:
  163.044
  Сериозно?:o :rofl:
  НЕ. Јас сум таа што не вози:emo:
  Уствари може, ако ми вработи шофер;)
   
  На flawless., simoncelicius, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
 7. Celltica

  Celltica Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2020
  Пораки:
  4.222
  Допаѓања:
  27.746
  Јас самата сум возач и критериум за партнер никогаш не ми бил да има кола / да е возач. Сум немала ни желба, а ни потреба да ме префрла некој друг зошто имам и сопствено возило.

  Unpopular opinion alert:
  Како поминува време сфаќам дека навистина е потреба да е човек возач на долг рок. На пример, ако се планира семејство, испитувања во поодмината бременост, возење до болница за породување, земање дете после породување и слично се ситуации каде добро е да може партнерот да те однесе и каде самата не си во состојба да возиш. Во ситуацијава со вирусот на пример, такси не би ми била опција за превоз со новороденче, а и не би сакала да морам да малтретирам други луѓе. Автобуски линии градски немаме тука, ама и тоа не ми е опција во ситуациите погоре. Сфаќам дека не секој сака да вози, но навистина го гледам како потреба особено ако се планира семејство. И тоа за двајцата партнери, тука опишав само од женска перспектива. Понатаму доаѓаат ситуации каде децата треба да се носат до градинка, на лекар, на вакцинација и слично.

  Сепак не би можела да речам дека ми е дил брејкер во избор на партнер. Само сепак, сакам да кажам дека не е толку едноставно да се каже негов избор или да се гледа како опортунист човек кој би сакал партнер возач.
   
  Последна измена: 26 јули 2020
  На tinka-mace, CameliaMiller, KateKane и 27 други им се допаѓа ова.
 8. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.536
  Допаѓања:
  31.539
  Пол:
  Женски
  Ма каква пречка. Таков земав. Маж ми има возачка, ама не сака да вози. Не се гледа секој како шофер. Јас немам полагано.
   
  На smile:), poi, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
 9. FVP

  FVP Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2018
  Пораки:
  358
  Допаѓања:
  1.201
  Пол:
  Женски
  Да. Ниту јас, ниту мојот сопруг не поседуваме автомобил, а и двајцата имам возачки дозволи.
  Реално со автомобил немам потреба а се движиме никаде-на работа одиме со јавен превоз бидејќи е побрзо, поефтино, и подобро за животната средина, доколку имаме конкретна потреба од автомобил за а одиме некаде навор од градот секогаш можеме да изнајмиме. Зошто да купиме автомобил, да плаќаме градски паркинг, осигурување, поправки, и да го платиме автомобилот, кога за него немаме реална потреба и до повеќето места можеме безболно да стигнеме со велосипед? Ако ни треба да одиме до продавница тоа е на 10 минути пешки, болницата ни е 15 минути пешки исто така. Во Македонија, луѓето, посебно машките имаат навика да не се движат воопшто, паркираат одма пред кафичот, одат до маалска продавничка со автомобил, итн.

  Заработаме и двајцата и можеме да си дозволиме многу луксузи, но што е излишно е излишно.
   
  На Naked Gun, poi, Bozica1980 и 11 други им се допаѓа ова.
 10. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.174
  Допаѓања:
  8.859
  Пол:
  Женски
  Лелее Боже што ви е во последно време со ова дали некој има положено и кола, ти со колат ќе бидеш у врска или со дечкото.
  Не разбирам каков е тој предуслов да бидеш со некој дека мора да има кола и положено, па положи ти и купи си кола.

  И да се омажив за таков што нема ниту положено, нема ни кола, а нема ни намера да полага некогаш во животот. Јас имам положено веќе подолго време и каде и да треба јас сум таа што вози (брат ми, ми ја дава колата кога ми треба), сме разговарале и едноставно не сака да полага, не може секој да е шофер, а и не сака секој да биде.

  Моментално сеуште немаме кола со мм, но во план сме да купиме бидејќи е потреба, поготово во моментот кога ќе стаса бебето, е сега како што имаше и погоре напишано, убаво би било кога и партнерот би имал положено па да дојде по мене од болница кога ќе треба да се земе бебето, и слични ситуации кога не би можела јас да возам, ама ќе се снаоѓаме. На крај краева сама ќе си го донесам и ќе си возам а маж ќе го држи. :D
   
  На buba4e89, S.W.A.G, poppie и 7 други им се допаѓа ова.
 11. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.279
  Пол:
  Женски
  Да.
  Па сум со дечко кој нема ни кола, ни возачка. :lol:
  Иако во план е да полага за брзо, не ми смета, како сака нека прави, кога ќе му се полага нека полага. Со него и со ЈСП и пешки коа идеме ми е убаво. ;)
   
  На MayDiamonds, Gi.ir.ll192, poi и 14 други им се допаѓа ова.
 12. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.468
  Допаѓања:
  8.036
  Пол:
  Женски
  Да,он ќе ми биде доволен.
   
  На poi, cresa-jagoda, piksooki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.670
  Допаѓања:
  25.213
  Пол:
  Женски
  Ај реално,не
   
  На Luciferka, IvanaJenner и simoncelicius им се допаѓа ова.
 14. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  5.885
  Допаѓања:
  49.904
  Пол:
  Женски
  Би била зошто да не т.е бев, кога се запознав со дечко ми немаше положено а ни кола немаше.
  Сега скоро сите категории ги има положено уште за автобус му фали. :D И кола си купи.
   
  На poi, Seli20, poppie и 2 други им се допаѓа ова.
 15. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  344
  Допаѓања:
  2.328
  Пол:
  Женски
  Од големо олеснување би било да има возачка и автомобил за него, а и за мене. Но, секако дека не е важно или пресудно за тоа дали би била со него или не.
   
  На tinka-mace, staycalm, poi и 12 други им се допаѓа ова.
 16. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  3.892
  Допаѓања:
  14.689
  Пол:
  Женски
  Мојот одговор:
   
  На poi, poppie, SURF и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.088
  Допаѓања:
  163.452
  Пол:
  Женски
  Ни самата немам возачка ниту кола, не сум имала прилика а и страв имам донекаде засега. Свесна сум дека и покрај алтернативите е многу корисно и го олеснува животот, но прво себеси би се натерала во иднина за учење да почнам а и за вложување во кола исто, не да чекам од друг. Во секој случај ни блиску до приоритетни критериуми не ми е за кај партнер.
   
  На Nausicaa, cresa-jagoda, Amellie13 и 6 други им се допаѓа ова.
 18. Srckata28

  Srckata28 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.488
  Допаѓања:
  21.234
  Пол:
  Женски
  Па нели принц на бел коњ беше, не со авто. :D
   
  На Abeja, staycalm, buba4e89 и 13 други им се допаѓа ова.
 19. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  1.423
  Допаѓања:
  8.882
  Е и ова ли се гледа? Па ако нема може во иднина ќе има.

  Јас знам такви што купија кола за да фатат женска, ене ги сега и женска и кола изгубија.
   
  На staycalm, poppie, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  1.357
  Допаѓања:
  5.397
  Пол:
  Женски
  Некогаш ми се ....... од вакви и слични теми..
  Гледате секој дечко да има количе, да вози, да ви биде личен шофер, да ви ги исполнува желбите, ако е од различен град да доаѓа само тој со количето, ако не доаѓа па не ве сакал или не ви обрнувал внимание.
  WTF :drunk::drunk::drunk::drunk::drunk::drunk::drunk::drunk::drunk::drunk::drunk:
   
  На staycalm, Hellobeautiful, buba4e89 и 13 други им се допаѓа ова.