Дали би биле со хомофоб?

Дискусија во 'Врски' започната од GirlRose, 9 септември 2020.

 1. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.302
  Допаѓања:
  17.402
  Поттикната од скорешна дискусија, сфатив дека не би била со некој кој е хомофоб. Едноставно, кога прочитав погрдни зборови за ЛГБТ+ луѓе од машка особа ми падна доста неугодно. Иако сум стрејт, ги поддржувам овие луѓе и сметам дека заслужуваат права како и стрејт луѓето.
  Кога кажав дека ги поддржувам добив одговор „епа чим ги поддржуваш оти не си лезбејка“ и бев ко втф :drunk:
  Едно е некој да нема размислувано на таа тема и да нема некое оформено мислење, но мене ми е сосем нелогично да бидам со некој хардкор хомофоб. Ме асоцира на тврдоглавост и малку на заостанатост.
  Вие што мислите за ова?
  Дали ви е важно ова или сте сосем опуштени и не ве засегаат вакви теми?
  Ако е дупла темата-канта.
   
 2. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  3.729
  Пол:
  Женски
  Јас лично не би била со хомофоб затоа што омразата кон еден тип на луѓе сосебе повлекува и омраза кон друг тип на луѓе.
   
  На Rock\m/girl, Blackandwhite123, Golden и 8 други им се допаѓа ова.
 3. edna_malecka

  edna_malecka Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  2.810
  Допаѓања:
  10.199
  Пол:
  Женски
  А што е това хомофоб?
  За какво е това?
   
 4. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  3.729
  Пол:
  Женски
  Хомофоб е човек што ги мрази припадниците на ЛГБТ+ заедницата.
   
 5. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  407
  Допаѓања:
  1.088
  Пол:
  Женски
  Ако не прифаќа и не подржува такви луѓе не значи дека ги мрази и дека е хомофоб. А и незнам кој воопшто има фобија од такви луѓе, мислам дека не постои таков, зборот е несоодветен како прво.
   
  На FightaminC, Nightwish11, vaga95 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.304
  Пол:
  Женски
  Искрено....не би ми пречело. Битно ми е мене да ме сака. Нормално дека секој има различен став за хомосексуалноста.
   
  На burthdaykake, Ambrosia, IRBBB и 14 други им се допаѓа ова.
 7. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.956
  Допаѓања:
  194.302
  Не би била со никој, кој дискриминира по било која основа.
  Роднини отпишувам за такви работи, не пак да 'додавам' нови такви луѓе во моја непосредна близина.
   
  На Rock\m/girl, smooch, Golden и 16 други им се допаѓа ова.
 8. Stephen Amell

  Stephen Amell Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2017
  Пораки:
  1.705
  Допаѓања:
  16.257
  Пол:
  Женски
  Не би била со некој што мрази животни, а не пак со некој што е хомофоб.

  21 век сме, зарем уште со застарени сфаќања?
   
  На Rock\m/girl, Regina.Phalange, Izaabella и 8 други им се допаѓа ова.
 9. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.452
  Допаѓања:
  39.180
  Имам блзиок случај каде што мажот е хомофоб и во неколку ситуации, каде што не било време и место има почнато да си ги искажува ставовите проследени со навреди и направено секој околу него да се почуствува непријатно.

  Не би бил. Ниту со хомофоби, ниту со расисти, ниту со сексисти. Со никој што немам ист поглед на работите.
   
  На Rock\m/girl, smooch, Regina.Phalange и 13 други им се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.800
  Хомофоб е човек што има предрасуди или негативни чувства кон хомосексуални луѓе.
  Ни бисексуални, ни транс, ни опрстќуф од плусот не спаѓаат во тоа.
  Ставање на ЛГБТ+ под umbrella термини и штети на заедницата. Посебно, присвојување на термини кои се наменети за една група од заедницата, негирање и заборавање на другите групи, сето тоа се штетни пракси.
  Тоа доведува до бифобија од типот „не може да си бисексуална, веројатно си само збунета лезбејка“
  и хомофобија од типот: „геј мажи се мажи во шминка и фустани“
   
  На Giovanna, CameliaMiller, Biljarkata и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.956
  Допаѓања:
  194.302
  Уф колку сакам ко ќе 'ми падни' некој/а ваков/ва на маса. ]:)

  Не ме интересира кој е и колку ми(е) е битен... одма влегувам во дебата.
   
  На thelittle17 и Ketchup им се допаѓа ова.
 12. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  1.575
  Допаѓања:
  9.267
  Пол:
  Женски
  Секако дека не би била. Не сфаќам како некој што не е хомофоб би бил со некој што е? Како би функционирало тоа?

  Ете ако имам пријатели што се хомосексуални, зарем да ги откачам или тие да трпат навреди заради партнер? Што ако имаме дете и е геј? Или да се молам дека не е?

  Цела тема со страници и страници дебата има за тоа дали би биле со партнер кој не преферира кола како основно превозно средство, а не па дали би била со партнер кој отфрла и дискриминира човечки суштества чисто поради нивната сексуална ориентација.

  Одговорот секогаш е не.
   
  На Regina.Phalange, Purplelilac, Puppy lover и 4 други им се допаѓа ова.
 13. truffles

  truffles Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2017
  Пораки:
  220
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Женски
  Тоа те прави тебе хомофобофобна.
  Ги нарекуваш тие луге: заостанати и тврдоглави.
  Не ли си ти иста како хомофобите? Да не си и ти скриена хомофобка?
   
  На ElenaOfRivendell му/ѝ се допаѓа ова.
 14. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  17.613
  90% од хетеросексуалните мажи се хомофоби. Ретки се тие кои се либерални кон таа тематика. Мене не ми пречи туѓото мислење, се додека не премине во акт на насилство кон таа популација. Јас ги почитувам сите луѓе, без разлика на нивната сексуална ориентација. Ама услов за да бидам со некој, не ми претставува хомофобијата. Дури изненадена би била ако поголемиот број не се хомофоби. Ќе треба сама да бидам цел живот. Проблемот не е партнерот, туку грото на самите родители, кои уште во утроба те задојуваат дека хомофобијата е болест. Разликата што можам да ја направам е моето дете да го воспитувам да ги прифаќа сите луѓе со љубов и разбирање.
   
  На christinnn, Idedemja, Angie1432 и 2 други им се допаѓа ова.
 15. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  3.729
  Пол:
  Женски
  Моја грешка, извини. Како и да е, негативните чувства неретко се граничат со омраза.
   
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.800
  Да, ама да кажеш дека негативни чувства кон цела ЛГБТИ+ заедница е хомофобија на крај прави дека негативни чувства кон било кого или што поврзано со сексуална ориентација или родов идентитет е хомофобија. Излегува дека и мислењето на членкава дека негативни чувства или омраза кон хомофоби е хомофобија е во ред и има логика :D
  Замисли, да те нарече некој хомофоб затоа што мразиш хомофоби :D
  Што да не, секое негативно чувство кое на било кој начин вклучува сексуална ориентација - хомофобија.
  Негативно чувство кон хетеронормативност - хомофобија
  Да си хомосексуалец - хомофобија :D
   
  На mode-kristina и GirlRose им се допаѓа ова.
 17. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  19.847
  Пол:
  Женски
  Сум била со хомофоб(не ги мрзеше ама не прифаќа) и не значи дека тие се лоши луѓе. Се слагам со @SummerGirl
   
  На thelittle17, SummerGirl, Роберт 7 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.302
  Допаѓања:
  17.402
  Што збориш жити се?
  Да, мислам дека хомофобите ме асоцираарат на тврдоглави и заостанати.
  Како тоа ме прави хомофоб не знам.
  Го ставив насловот хомофоб мислејќи и на трансфоб и сите тие термини пошто ќе беше долг. Поента на темата е таа, т.е се опфатени сите припадници на ЛГБТ+. Ако мислите дека е грешка океј, тогаш нека е стрикно за хомосексуалци темата.
  И нема потреба да се осеќате навредени пошто темата е општа дискусија, а не сами да се пронаоѓате и да лепите етикети.
  Не сум хомофоб @truffles
  Едит. Ако сметате дека темава е беспотребна, банална и не е вредна за дускусија може да и стават клуч.
   
  Последна измена: 9 септември 2020
 19. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  8.459
  Допаѓања:
  80.801
  Џабе везеш, не разбираш/ разбираме .
  Ако имам негативно чувство кон еден конкретен геј дали сум хомофоб?
  Пошто ако само жените имаат матки сум терф, нели? :?:

  Темава исто ко таа што мислите за луѓе што не чуваат миленици |(

  А дали би биле со либерален капиталист, а?:^)
   
  На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Frosty!

  Frosty! Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2018
  Пораки:
  810
  Допаѓања:
  2.662
  Пол:
  Женски
  Не знам од каде е границата дали е некој хомофоб или не. Се додека нема насилство и вербално и физичко не ми смета.
  Мм не е хомофоб, имаме и пријатели хомосексуалци и воопшто не му пречи. Едина работа што му пречи е искажување нежности јавно, макар што мислам исто е кај повеќето мажи.

  А со човек што дискриминира било кого по било каква основа не би била. Тоа не е човек додуше.
   
  На SummerGirl и Роберт 7 им се допаѓа ова.