1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би биле со хомофоб?

Дискусија во 'Врски' започната од GirlRose, 9 септември 2020.

  1. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Хомофоб не би бил во врска со мене :D
     
    На dayla, honey.11, Avery и 25 други им се допаѓа ова.
  2. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Читам и баш сакав да се надоврзам во врска со лошите начини на воспитување од страна на родителите. Поранешниот дечко беше хомофоб, ама јас икогаш не сум била ниту ќе бидам и не ми пречело тоа кај него. Јас имав пријателка лезбијка и пријател бисексуалец, на бившиот не му пречеа поради мене, дури го спријателив со нив, ама попречија на неговите родители. Кога пријателов им доаѓал на врата да го вика за надвор мајка му на бившиот приметила пофеминизирано зборување и движења и стаса забрана да не излегува со него што ќе мислеле другите кога ќе ги виделе заедно да шетаат. И потоа се вадеа муабети од устата на истата жена дека јас сум во врска со пријателката.
    Така да најголемите втемелувачи на хомофобија се жените со вакви размислувања.
    Треба да се работи на ова поле да се сменат многу нешта.
    На темава не ми пречи да е хомофоб доколку него не му пречи што јас сум хомофил :D
     
    На GrimTheReaper му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.646
    Допаѓања:
    52.627
    Пол:
    Женски
    Еве јас како полиберална сум со човек што не ги поддржува. Не ги мрази, ама вели дека не ги поддржува и не ги сфаќа. Не знам дали би го нарекла хомофоб.
    Ретко ја отвораме оваа тема бидејќи не нѐ засега на никаков начин.

    Има такви што да видат пар од ист пол на улица им довикуваат или се закануваат дека ќе ги истепаат. Дм не е таков па тука ја цртам линијата и затоа не ми е проблем да сум со него. Не е насилен воопшто кон никој и ништо.

    Голем дел од хетеросексуалните мажи имаат предрасуди кон хомосексуалци, барем овие во Мк. Сѐ додека не ги повредуваат и мислењето го задржуваат за себе мене не ми е проблем да сум со таков партнер и пријатели.
    Има други критериуми кои ги исполнува и нема смисла да се караме за нешто што не нѐ засега.
     
    На cresa-jagoda, burthdaykake, Ambrosia и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Што се хомофоби прво да расчистиме.
    Секој што ќе стави по некој прашалник врз било што што доаѓа од лгбт и нивните активности, или вистинска омраза кон било кој човек само зашто е геј?
    Глупо прашање, ама сум приметила дека фрлате етикети хомофоби на секој чекор па да си прашам.
     
    На cresa-jagoda, Frosty!, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    За мене хомофоб е човек што буквално ги мрази тие луѓе и им посакува смрт. А хомофоб не е човек што го посакува тоа и не ги мрази само сето тоа не му е природно. Еве јас вака мислам
     
    На Rock\m/girl и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.043
    Хомофоби и било какви дискриминирачи за другари нејќам, не па партнер да ми биде.
     
    На Rock\m/girl, smooch, Purplelilac и 17 други им се допаѓа ова.
  7. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Либе на почетокот беше...не хомофоб ама онака малце му беа неразбирливи тие работи. Значи не дека ги мразел до степен да посакува смрт или да ги малтретира, него му беше нејасно дали е природно, дали некои фактори доведуваат до тоа, дали е до воспитување итн.
    И верник беше. Па еве со тек на време се смени, веројатно јас му влијаев:D:smirk:
    Иначе не би била.
     
  8. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Мене само ме чуди делот на членките кои велат дека не би биле со хомофоб. Каде постои таков хетеросексуален маж?! Пробајте да му пуштите сцена од филм со хомосексуалци, ќе ја видите неговата искрена реакција. За лезбејки немаат ништо против, чак и добре дојдени се, што е контрадикторно. Мене повеќе ќе ми пречи ако партнерот ми упатува погрдни зборови, покажува физичко насилство врз мене, ме третира како средство за расплод и слугинка отколку неговото мислење на одредена тема. Едноставно доколку немате исто мислење, нема ни да почнувате такви теми.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Eве како машко ќе коментирам , имам обратен случај т.е школска добра другарка што е хомофоб. Неколку пати имаме дискутирано за ова и она вика ја би ги убила , би ги бесела само смрт за такви а јас само ја погледнав попреку. Не ги поддржувам , тоа паради па некакви си испади што го сквернуваат христијанството и Исус со т.н некакви перформанси се стварно еден огромен блам и срам , бљак.

    Но не сум хомофоб , ако имам познаник геј/лезбејка ако општествено се однесува нормално , не ми пречи во социјалната средина нема зашто да не се дружам со него/неа. Но ако е од овие другите што буквално се трн во око онда сори... не бива.
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Темава е многу концизна, не е општо за хомосексуалност, ниту за посвојување деца од хомосексуални парови, има други соодветни теми за тоа, затоа ве молам само да одговарате во склоп на темата.
     
    На Larson му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    И ја се слагам со @SummerGirl
    Додуша никад до сеа не ми се отворила ни тема за хомосексуалност со некој, не знам зашо уопште би дошле до таа тема освен ако не е некој шо секаде хејта тоа, па иде на контра паради и е очигледен...
    Битно ми е да ме сака, да се слагаме и да ни иде врската, не ме интересира толку за некои работи шо мисли, не мора ни исто да мислиме за се...
     
    На cresa-jagoda, Kimberly11, ElenaOfRivendell и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Овие три мислења сумираат се што имам да кажам на темава :)
     
    На Golden, Purplelilac, Puppy lover и 8 други им се допаѓа ова.
  13. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    И јас како Амели , мм не е хомофоб ( или барем јас мислам дека не спаѓа во хомофоби ) , бидејќи најнормално си комуницира со луѓе кои се во хомосексуални врски ( имаме комшивка геј и братучед геј ) , воопшто не ги навредува или малтретира , зборува со нив како и со секој нормален човек , но приметив дека кога ЛГБТ заедницата почна да протестира по улици ( пред неколку години ) за своите права , му беше некако чудно и правевме еднаш муабет на таа тема , као што мислиш дали е тоа природна појава кај некои луѓе или има други фактори што би натерале една стрејт личност да стане геј . Дојдовме до заклучок дека кај повеќето е природна појава сепак . Едноставно се чувствуваат како да живеат туѓ живот , заробени во туѓо тело . Искрено , и мене ми беше несекојдневна ситуација на почетокот , кога одеднаш гледаш луѓе од ист пол како се гушкаат и бакнуваат ( што порано не беше случај , барем јас не сум сретнала таков случај ) , но со тек на време се навикнуваш и ти станува сеедно . Јас се навикнав веќе и не ми пречат воопшто , ако така се чувствуваат свои , зошто да немаат право да го покажат тоа како и стрејт луѓето .

    Не правиме често муабет на таа тема , бидејќи не сме директно засегнати ( не е во прашање наше дете , што не значи дека еден ден нема да биде ) , па затоа и не сме правеле муабет поопширно .
     
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.981
    Допаѓања:
    261.043
    Имам еден што не е хомофоб.
    Живее со мене.

    И не станува збор колку му е слатко или не му е слатко или не знам што веќе да гледа хомосексуалци како разменуваат нежности, еве мене сите ми сметаат ако веќе тоа збориме, и хетеросексуален пар да се залапа на маса со мене седнати, ќе ми смета. Исто и хомосексуален пар.

    Тоа нема врска со никаква ни хомо ни хетерофобија, основна култура е да не се лижеш со партнерот јавно.

    Човек кој дискриминира друг човек по било која основа, не може да биде дел од мојот живот.
     
    На Purplelilac, bittersweet, Waverly Raven и 13 други им се допаѓа ова.
  15. tripl6

    tripl6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    200
    Пол:
    Машки
    све цути у држававаа и светот па дојде до тоа најголем проблем да биде дали партнерот бил хомофоб...(facepalm)
     
  16. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Ајдеее бога ти? Каде и кога ова? 1950 во Југославија?
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  17. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Упатување на бакнеж, не е лижење, туку размена на нежност, љубов и внимание. А мене не ми пречи да гледам некој како искажува љубов.
    Не значи ако е некој хомосексуалец дека љубовните дејствија ги прави во сексуална конотација за да бидат забележани. Нормално ако не ми е убаво за око, ќе се свртам на друга страна, баш напротив се радувам доколку видам хомосексуалец во јавност. Значи дека се повеќе се прифатени во општеството. Зарем не е убаво некој да те држи за рака, да те бакне и да те прегрне, без разлика дали ќе биде партнер од ист или спротивен пол?!
    И сепак твојот партнер не е хомофоб, а и ти исто, но ги негирате и покажувате гадливост према размена на емоции.
    Што сакаат нека си прават, не се во твојот дом, ако не ти се допаѓа, сврти го погледот.
     
  18. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не, за жал нашата мила земја во 2020. Собери 30 души и размени мислење на оваа тема, ќе видиш само какви гадости ќе излезат од нивните усти. Ако твојата околина од пар луѓе не е таква, не значи дека грото популација сеуште не е спремна да ги прифати хомосексуалците.
     
  19. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ајде мајке ти, да се натртат на маса у сред кафич значи разменување нежности и љубов ? Треба да се има осет и култура за постапките, без разлика дали е хетеро или хомо пар.
     
    На Indiegurl, cresa-jagoda, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  20. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    А зошто мора инстант во мисли да ви доаѓа дека ако некој е хомосексуалец, по дифолт се трти, се лиже, се соблака, парадира, вади секс играчки, што уште не.
     
    Последна измена: 9 септември 2020