1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би биле со хомофоб?

Дискусија во 'Врски' започната од GirlRose, 9 септември 2020.

  1. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ај не тропај молим те, читај прво што пишуваме па после реплицирај. Реков хомо/хетеро парови, врска нема со хомосексуалност ова што ти пробуваш да го наметнеш.
     
  2. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Темата ја водиш во друга насока. Не е дали ти се допаѓа или не ако некој искажува емоции, туку дали би прифатил партнер со хомофобија.
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    А што има врска ако е хомофоб? Не можеме сите да имаме исто мислење за некој. И на мене можеби не ми се допаѓа некој негов другар, па тоа значи дека треба да го откачам затоа што се дружи со сељачиште? (facepalm)
     
    На Kimberly11, Dream-Girl, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Нема врска де, затоа е отворена темата секој да си го каже мислењето.
     
  5. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Не за некој. За цела група на луѓе.

    И јас сум за тоа дека не е хомофоб некој ако не може да поднесе конкретен хомосексуалец. Ама личност што ги мрази сите хомосексуалци, смета дека треба да се лечат, смета дека не смеат да бидат на јавна функција, дека не смее да им се овозможат некои права... Не знам што е ако не е хомофоб.

    На темава, дечко ми не е хомофоб. Ама исто како што рекоа неколку членки, не е дека му се разјаснети некои ставови и погледи. Што секако, не ми штети затоа што никогаш не сум слушнал од него навреда кон цела група. Ми има кажано дека ќе падне болен ако детето му е геј, ама дека никогаш не би го сакал помалце ради тоа.

    Ама со хомофоб генерално не би била. Имам пријатели што не се хетеро и искрена да бидам ако тоа е причината зошто мој дечко не би ги сакал и прифатил, ќе бидам многу повредена. Сосема друга работа е несогласувања на основа на карактер.
     
    На bittersweet, Giovanna, Someonespecial и 6 други им се допаѓа ова.
  6. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Никој не рече хомо, ти викаш.
    Дечко и девојка да се лапаат на маса со мене, сметам дека им фали основна култура ;)

    И ај да се тинејџери, ама возрасни луѓе?

    Тоа мене ми смета, нема врска со на партнерот дали му смета.

    Тоа пак ќе кажам, нема врска никаква со хомофобија.
     
  7. asdas

    asdas Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    1.950
    Рече не постои хетеро маж што не е хомофоб. Не знам колку години имаш и со какви се дружиш, али тешко мнозинство од тие што јас ги познавам не се хомофоби.
     
    На Sejfullai, Lella и crimson им се допаѓа ова.
  8. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    На крајот испаѓа дека никој не е хомофоб, но сепак темите насочени према хомосексуалноста се покољ, содома и гомора. Од лечење и баење до крштевање на лицата со хомосексуалност. Факт е дека како општество не сме спремни да ги прифатиме оние со друга сексуална ориентација. Каде и да сум патувала, секаде имало хомосексуалци. Никој не се врти по нив, никој не ги гледа со гадење, туку се најнормална ситуација. Тука, има шанси да ги истепаат прво, второ да упатат тешки навреди, трето да буљаат како недоветни.
    Да се навратам на темата, хомофобијата ги опфаќа сите форми на негирање на хомосексуалците. Од тоа дали е природна појава, дали ми пречи некој да гледам како се бакнува, дали ќе ми пречи детето дали ми е геј, дали сметам дека треба да се кријат, итн. Од друга страна, јас разбирам некој да не е хомофоб, ако целосно ја прифаќа целокупната LGBT популација. Парцијална хомофобија не постои, или е во ред за тебе или не.
     
  9. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    Не би била.
    Не сакам хомофоби
     
    На Sejfullai му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Star_dust

    Star_dust Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2019
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    9.134
    Пол:
    Женски
    Нормално дека не би била во врска со таков човек.
    Зарем хомосексуалците не се луѓе? Не знам зошто некој би ги мразел кога ниту убиле некого ниту некаков друг криминал направиле. И тие се луѓе, на исто рамниште со тие стрејт што се. Дури и самата поделба на стрејт и геј ми е глупава. Божем овие геј се нешто многу поразлични од другиве, на крајот не е ни битно кој каков е се додека секој си го живее животот како што сака, а не како што му налага општеството.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  11. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не сум тинејџер, туку возрасна индивидуа. Јас сакам да разменувам нежност до ден денес, во секое време, на секое место. Дозвола од комшијата да барам за истото, немам намера. Ширам љубов, не ширам омраза, што е најбитно. Што има послатко од тоа да го гледаш залезот на сонцето, прегрнат и да се бакнуваш. Ако си возрасен не треба да го гледаш партнерот само како личност со која го делиш домот, плаќаш сметки, и имате деца. До ден денес, се држам за рака, му скокам да го гушнам, го бакнувам по цело лице. Со тоа никому штета не правам. Дали сум била дома, во парк, во кино, во трговски, не ме спречува да ги покажам моите емоции према него. Всушност живеам за себе, а не за другите, што ќе кажат истите и дали сметаат дека истото е гадлива појава или ќе гледаат со блажена насмевка према искажаната љубов, не ме занима едноставно.
    Тоа и недостасува на ова парче земја. Емпатија, љубов, разбирање. Камо сите околу мене да се ,,шлапаат" и ,лигават". Нема ништо срамно во искажувањето љубов. Срамно е да крадеш, да убиваш, да вршиш насилство, да ја загадуваш околината, да вреѓаш, итн. Љубовта е убиец на сите овие работи. Така да, бакнувајте си ги партнерите секаде и секогаш, впрочем и само така ќе ја одржиш љубовта во живот.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Не некој ако е хомофоб ке е како прво многу ограничена личност и нарцисоиден и се околи него ке спушта и малтретира така да нема шанси луѓе кои се против животни, хомосексуалци, ниска класа на луѓе и феминизам и права на деца се спаѓа во едно.
     
    На raww и Srckata28 им се допаѓа ова.
  13. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Овие луѓе ако не се прифатени сега ќе биде сигурно за 5-10 години, ние сме поназад од сите. Другар на брат ми живее во Франција и таму најнормално си се држеле за рака дури се чуделе стрејт ако си. Ќе биде.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.078
    Пол:
    Женски
    Колку испомешани работи, боже.
     
    На Hellobeautiful и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.519
    Пол:
    Женски
    Не можам да се изначудам. Познавам личности кои се хомофоби. Тоа значи дека не треба да се дружам со нив?

    И како може хомофобот да не ги сака останатите луѓе? (facepalm)
     
    На ElenaOfRivendell и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас знам хомофоби луѓето се скроз на место само тоа им смета и тоа е тоа.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. dev08

    dev08 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    459
    Пол:
    Женски
    Заклучок: Ако сме хомофоби, сме и насилници, силувачи и сериски убијци.
     
    На minne992, SummerGirl и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  18. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Едно е да не ги поддржува ако смета дека не е природно или просто еве не ги сфаќа, ама мислењето да си го чува за себе и да не напаѓа никој поради својот избор.
    Друго е само ако види геј пар, или геј личност одма да почне со закани и насилство. Тоа е веќе пореметено.

    Со првиот, би била.
     
    На Billy Idol, burthdaykake, Amellie13 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Мене па највеќе ми смета ако некој не е хомосапиенс во однесувањата. Pissed off сум тогаш (wtf)
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Се чуделе стрејт ако си :o
    Се прашувам некогаш дали читате два пати што сте напишале :D

    А, дечко ми не е хомофоб само не прифаќа такви луѓе, не е сигурен дали му е природно и ќе се разболи ако детето му е геј.
    Од збор до збор опишавте хомофоб, ама не... Таман работа дечко ви да е хомофоб. Он е само неразбран, непромислен, немал време и не го интересирало да мисли за тоа - ама стигнал да најде време за да размисли дека може не е природно :D
     
    На Srckata28, sparklie, candy.cane и 11 други им се допаѓа ова.