1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би одбрале вечен живот?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 16 јуни 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Ако имате шанса да бирате дали да живеете вечно или како сите нормални луѓе, што би избрале?
   
 2. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.332
  Допаѓања:
  5.240
  јас би одбрала живот колку што ми е предодреден неможам да гледам и да поднесам како сите што ми значат заминуваат од овој свет а јас останувам сама вечно да се сладам на убавините на животот, мислам би било премногу себично а јас не сум таква особа. ;(
   
 3. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  би одбрала да сум си смртник... колку треба да живеам толку :)
  исто како и Карак, не сакам да гледам како сите кои ги сакам и ми значат си заминуваат :( а ја божем ќе живеам.
  па каков живот би бил тој без оние кои најмногу ги сакаш? :worried:
   
  На dolly.doll му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  71
  Ќе ми здосади вечниот живот. Како и да е, подобро е да си смртник.
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.492
  Допаѓања:
  195.452
  Пол:
  Женски
  Се сложувам со она што е погоре напишано - колку ми било пишано, толку. Вечен живот без најдрагите луѓе не го бива... не е живот...
   
 6. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Се се случува со причина , секој од нас ќе има толкав животен век колку што треба и колку што ни е пишано. Животот со причина е краток , треба секој ден како последен да го живееме , еден ни е .. немаме друг. Не би одбрала вечен живот , еден ми е доволен да направам тоа што сакам.
   
 7. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Што корист имам од тоа да живеам вечно? Да гледам како за мене најблиските и најмилите умираат еден по еден? Да останам сама? Животот да ми биде монотонија, па да посакувам во секоја секунда некако да заспијам и да не се разбудам? Епа, не, не ми е потребен таков живот. Колку ми е судено да живеам, толку, доволно ми е.
   
 8. AngelGirl

  AngelGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  78
  Не би одбрала вечен живот ...Животот тогаш би ја изгубил секоја смисла . А и неговата вредност........... :)
   
  На danniela5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  ако и моите блиски вечно живеат,вечен живот и би одбрала :D
   
  На iloveyou29 и Dobie им се допаѓа ова.
 10. maleckata.22

  maleckata.22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  159
  Допаѓања:
  16
  Се согласувам...Све би изгубило значење.А и каков живот ќе имаш кога сите што ти значат нема да бидат покрај тебе? Смртник дефинитивно проживеј си колку што треба и најбитно како што треба ;)
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Вечноста е премногу, а се што е премногу не чини. Така да: смртност.

  И ова морам да го кажам. Често си размислувам како ќе ИЗГЛЕДАМЕ доколку живееме вечно. Ако на 90 години сме целите збрчкани и наведнати, какви ќе бидеме на 990? Глупости :D :D Ама морав да си напишам.
   
 12. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.851
  Пол:
  Женски
  Животот потполно би изгубил од значење ако треба некој да живее вечно. Не, јас сепак не би сакала да имам вечен живот.
   
 13. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  не ќе остарам и ќе станам како плашило и децата ќе бегаат од мене :o
   
 14. st-el

  st-el Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  370
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  Ne, zatoa sto zivotot ke mi zdosadi. |(
   
 15. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Хипи, затоа постојат ботокс и такви ствари :lol: :lol: :lol: :D
   
 16. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  645
  да ама тогаш ќе бидиме многу стари и заборавени па ќе си викаме е да бе не ни треба таа работа ботокс ма ајде...арни сме си вакви :D
   
 17. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Исто исто, да не се повторувам :)
   
 18. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Па кога ќе подразмислам,телото е тоа кое старее,умира,со тоа всушност умираме,меѓутоа духот кај човекот е вечен,што излегува дека сме пола-пола :?: невозможно е телото да трае 150 години,не викам дека не зависи здравата исхрана,од тоа многу зависи за да опстои телото,но сепак старосната граница е до 100 години.Меѓутоа дали би одбрала вечен живот,незнам уствари,неопределена сум во врска со тоа,затоа што ми е јасно,што значи да си вечен или да си смртник.
   
 19. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Никогаш не би одбрала вечен живот бидејќи тогаш не би го користела секој миг максимално и секогаш би знаела дека ќе има утре,а таквото живеење би ми било многу здодевно.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  888
  Допаѓања:
  301
  Хехехе да постоеше нешто како во Twillight филмот... :) можеби ќе звучам себично,но би одбрала вечен живот за мене и мојот дечко ама далеку од тука од Македонија на некое друго место и со други услови..