Дали би одбрале вечен живот?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 16 јуни 2010.

 1. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  728
  Нема шанси, самата помисла дека ќе гледам како ги губам сите блиски ме наежува.
   
 2. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.360

  totalno se soglasuvam ....
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.852
  Допаѓања:
  47.189
  Пол:
  Женски
  Не. Доста ми е и овој живот.
   
 4. lalezzz

  lalezzz Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  63
  da bre bi odbrala zasto da ne ,ima li nesto po ubavo od vecen zivot,zaedno ti so site tvoi najmili na mesta kade sto bi sakale da bideme..vo rajot...prekrasno nema bolka nema smrt nema solza i sve ona sto ne povreduva vo ovoj sistem na vladeenje...vo vreme koga bog ke ja zazeme svojata pozicija ke se postigne i vecniot zivot koj ke bide najgolemiot blagoslov za covestvoto..sto e tuka cudno..sve sto e za covek nevozmozno kaj bog e mozno..
   
  На iloveyou29 и aerodrom им се допаѓа ова.
 5. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  141
  никогаш не би одбрала вечен живот, за што ќе ми е засекогаш да се мачам :)
   
 6. daisy-T

  daisy-T Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Да, би одбрала вечен живот, зошто да не.
   
 7. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.678
  Пол:
  Женски
  Не. Нема смилса да живеам бесконечно без тие што ги сакам и без кои неможам.
  Колку ми било судено да живеам, толку.
   
 8. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  649
  Допаѓања:
  31
  Не... не би одбрала вечен живот .. повеке сакам да сум смртник кога ми е пишано да умрам тогаш .. :)
  и не би можела да гледам како мојте најблиски умираат а јас живееам вечно .. и не само тоа ако живееме бечно животот ке ја изгуби смислата и сјајот .. :)
  И како што спомна хипица какви ке бидеме на 990 години.. :D :D :D
   
 9. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  72
  Се согласувам. Тогаш животот би ми бил само болка и патење. Единствено би сакала доколку и мојот дечко би живеел вечно како мене, затоа што секогаш кога сум размислувала сум си мислела, тууу зошто е животот толку краток и јас неможам да бидам со него подолго?? Ме плашела помислата дека имам само некои 40-50 години да бидам со него, тоа изгледаше толку краток период во споредба со љубовта и желбата да бидам со него.
   
 10. baguf4e

  baguf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  2.878
  Допаѓања:
  3.917
  Пол:
  Женски
  Би одбрала да бидам смртник,дефинитивно!Сакам да бидам како секоја нормална личност,да се родам и да умрам.Едноставно да живеам онолку колку што ми било пишано :)
   
 11. Tabby

  Tabby Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2010
  Пораки:
  128
  Допаѓања:
  23
  Едноставно животот е еден и единствен.
  Даден ни е да направиме се што сакаме во него.
  Доволно би ми било еден исполнет живот...Тоа што ми го дал Бог :)

  Вечен живот - не!
  Барем моето мислење е тоа :)

  Поздравче, бацки :*
   
 12. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  170
  :y:
   
 13. sunshine93

  sunshine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  37
  Не би одбрала. Како што рековте животот ќе ја изгуби целата смисла и вредност. А и луѓето што ми се важни ќе си заминат, јас би останала сама без нив и колку и да запознаваш нови мислам дека не може да е исто. Колку ми е одредено толку. Важно е како го живеам а не колку е долг.
   
 14. parisheroinstars

  parisheroinstars Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2010
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  25
  Не би можела да ги гледам сите што биле во мојот живот како заминуваат, а јас да останам сама.
   
 15. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  499
  Не би одбрала вечен живот. Не дека не го сакам животот, но не би сакала да живеам вечно.
  Дали можете да замислите што би се случувало кога сите би живееле вечно? И така овој свет е полн со злоба, па тогаш? Кога сите ќе се одмаздуваме вечно... НЕ САКАМ ВЕЧЕН ЖИВОТ!
   
 16. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  8.634
  Ако знам дека ќе живеам вечно нема да ја ценам сегашноста,а животот ќе ми стане монотон. Мразам едноличност и не сакам да живеам од навика. Затоа одбирам смртност. :)
   
 17. sexy.vampire.girl

  sexy.vampire.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  1
  никогаш не би одбрала вечен живот се согласувам со другите што мислат дека не би одбрале вечен живот
   
 18. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.713
  Допаѓања:
  5.046
  Пол:
  Женски
 19. Minniex3

  Minniex3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2010
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  12
  Гледам скоро сите не би одбрале вечен живот! :D јас баш би одбрала.. баш би било закон :D нешто поинакво од другите! :P хаха
   
  На aerodrom му/ѝ се допаѓа ова.
 20. wild.child15

  wild.child15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  12
  Не... Што би бил животот кога не би постоела смрта? ... Можеби кога ќе го добиете тоа се сватите дека и не е се така розево... Замислете дека сте бесмртни... ќе бидете сведоци на смрта на најблиските на своите ќерки и синови, на вашето семејство, на вашата љубов... исто така ќе бидете приморани сами да се борите за добар живот ... технологијата ќе го смени светот сосема.Сите ние сме навикнати на овие услови во оваа добро позната средина сигурни ли сте дека ќе можете да се справите со сето тоа? или пак во најлош случај да избие трета светска војна ќе мора да гледате крвополевање на секој чекор секојдневно ќе умираат луѓе, секој кој ќе го запознаете и ќе му се доближите ќе знаете дека на крај ќе мора да го изгубите .... Има многу филмови за вечниот живот но... дали е се така како што е прикажано таму во филмовите? ... Внимавајте што посакувате :D :D :D
   
  На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.