1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би одбрале вечен живот?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 16 јуни 2010.

  1. Dulce

    Dulce Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    35
    Вечен живот е како по стопати да гледаш една иста серија ... ќе стане ептен досадно :?:
    Добар е овој нормалниов :)
     
  2. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Не сакам вечен живот и нејќам да доживеам длабока старост максимум да биде 65 години и тоа што ми е најбитно сакам смртта да ми биде лесна :lol: :lol: да не се мачам за затворам очи и да одпатувам
     
  3. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Несакам да имам вечен живот,од причина штоо се што е многу станува досадно !
    Би сакала да заиграм на свадбата на своите правнук\а :)
     
  4. MonnaSi

    MonnaSi Популарен член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    536
    Знам дека ова делува како егоист , но би сакала да живеам вечно . Да видам се . Но ако може да им дадам дел од вечноста и на моите родители и сестра , ќе п прифатам .
     
  5. BlackCat

    BlackCat Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    202
    Е зависи....ако луѓето околу мене немаат вечен живот и ми умираат тогаш нормално дека не....
     
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Самата помисла на вечен живот ме плаши. Во тој случај сите оние што ги сакам ќе си заминат пред мене, а кога ќе помислам на тоа се ежам, ужасно ми делува. Не би одбрала вечен живот, во никој случај. :!:
     
  7. beticka

    beticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2010
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    22
    дефинитивно не-колку пишал господ толку
     
  8. unique123

    unique123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    373
    А што ќе ни е вечен живот, кога и овој ограничениов е бескрајна серија од репризи?!
     
  9. s.u.n.s.h.i.n.e

    s.u.n.s.h.i.n.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2010
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    32
    Животот не за џабе е еден после се е реприза..
     
  10. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    Што и да кажам ќе се повторам со сите вас само категорично НЕ !!!
     
  11. the.one

    the.one Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    797
    Да, сакам да доживеам длабока старост. Да си ги гледам внучињата, да им раскажувам приказни од 'моето време'.. Но, вечен живот?! Замислете си, преживувате секакви ствари, земјотреси и слично.. Во еден од тие земјотреси некоја зграда ќе се урне врз вас и ќе оставете вечно заробени. Се' до крајот на светот, нормално, кој исто така ќе го преживеете.
     
  12. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Па која е целта на мојот живот и извршувањето на должностите, ако имам цел живот пред себе.

    ШоуБо тогаш цел ден ке легачам и некој тука да ми сервира на тацна што и да посакам, ма има време за се други што се заморуваш. Се е така розов светов како од бајка, а јас Рапанзел :D .

    НЕ-за вечен живот.
    Сакам брзо и спонтано да се одвиваар работите, да има некоја крајна цел, да не гледам како на најмилите им стивнуваат животите, а јас сум немоќна, не можам ништо да сторам за нив. Сега бар имаме некое си жарче надеж што гори во нас дека ке се видиме во рајот со нашите најблиски кога ке преминеме на другиот свет.
     
  13. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Би сакала да живеам како секое човечко суштество. Со сите убавини на овој свет.
     
  14. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Ништо не е вечно .Енергијата не се губи само го менува својот облик или состојба,како сакате.
    Не ,не сакам вечен живот ,не можам ни да замислам да гледам како заминуваат оние кои се моја крв ,моја радост,мој живот.Па јас незнам што би правела на 65 години(кога нели се оди во пензија)а не пак вечен живот.
    Па и самото прашање „дали би одбрале вечен живот“ е непрецизно.Кога ќе се каже вечен живот се мисли на оној после смртта-барем така пеат поповите по погребите.
    Како и да е ,нека оди по ред ,што би рекле постарите.(смајли што се крсти)
     
  15. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Темава инстант ме потсети на филмот Death becomes her :D

    Инаку како со повекето, се согласувам дека НЕ би одбрала вечен живот.. Многу убаво си кажавте,да не се повторувам..
    Сакам јас и моите најблиски да доживееме длабока старост, да бидеме здрави живи срекни и весели.. :)
     
  16. CocoSumner

    CocoSumner Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    11
    Не- за вечен живот.. Повторно и повторно би ги гледала најмилите како си одат од овој свет.. Би било премногу да го поднесам тоа.. Животот не би имал смисла..
    Темава ме потсети на филмот со Робин Вилијамс кога е робот и може вечно да живее, но тој наоѓа начин да стане смртен... да стане ЧОВЕК..
     
  17. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    не не би сакала да живеам вечно тоа би ја изгубило смислата на мн работи.....сепак не ;) ;) ;)
     
  18. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Живот вечен е да се познае кој е Бог и да се верува во Исус Христос. Зошто Бог толку го возљуби светот што го даде својот единороден син та секој што ке поверува во него да има живот вечен! А секој што поверувал преминал од смрт во живот бидејки Исус Христос воскресна од мртвите и сега е вечно ЖИВ!
    А секој што нема да верува ке биде фрлен во огненото езеро каде ке биде во вечни маки! Тешко, тешко на тие што го отфлаат Исус (зборот Божји) и ја посакуваат смртта.


    ДА - за вечен живот!!
     
  19. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    кога би живееле вечно сите оние кои ми значат, јас би одбрала вечен живот
     
  20. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Не знам зошто но во последно време многу размислувам дека животот е премногу краток и дека нема никогаш да успем да бидам тоа што сакам да бидам,дека никогаш нема да бидам доволно убава како што сакам да бидам и слични работи.Таквите мрачни мисли ми се постојано во глава и покрај тоа што имам 17 години.Едноставно премногу и завидувам на другите и постојано мислам дека тие се посреќни од мене.Па мислам дека би одбрала вечен живот зошто да не.