Дали би одбрале вечен живот?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 16 јуни 2010.

 1. Dulce

  Dulce Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  35
  Вечен живот е како по стопати да гледаш една иста серија ... ќе стане ептен досадно :?:
  Добар е овој нормалниов :)
   
 2. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  743
  Пол:
  Женски
  Не сакам вечен живот и нејќам да доживеам длабока старост максимум да биде 65 години и тоа што ми е најбитно сакам смртта да ми биде лесна :lol: :lol: да не се мачам за затворам очи и да одпатувам
   
 3. Faline

  Faline Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  537
  Несакам да имам вечен живот,од причина штоо се што е многу станува досадно !
  Би сакала да заиграм на свадбата на своите правнук\а :)
   
 4. MonnaSi

  MonnaSi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  531
  Знам дека ова делува како егоист , но би сакала да живеам вечно . Да видам се . Но ако може да им дадам дел од вечноста и на моите родители и сестра , ќе п прифатам .
   
 5. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  197
  Е зависи....ако луѓето околу мене немаат вечен живот и ми умираат тогаш нормално дека не....
   
 6. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Самата помисла на вечен живот ме плаши. Во тој случај сите оние што ги сакам ќе си заминат пред мене, а кога ќе помислам на тоа се ежам, ужасно ми делува. Не би одбрала вечен живот, во никој случај. :!:
   
 7. beticka

  beticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2010
  Пораки:
  79
  Допаѓања:
  22
  дефинитивно не-колку пишал господ толку
   
 8. unique123

  unique123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  372
  А што ќе ни е вечен живот, кога и овој ограничениов е бескрајна серија од репризи?!
   
 9. s.u.n.s.h.i.n.e

  s.u.n.s.h.i.n.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2010
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  32
  Животот не за џабе е еден после се е реприза..
   
 10. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  98
  Што и да кажам ќе се повторам со сите вас само категорично НЕ !!!
   
 11. the.one

  the.one Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  794
  Да, сакам да доживеам длабока старост. Да си ги гледам внучињата, да им раскажувам приказни од 'моето време'.. Но, вечен живот?! Замислете си, преживувате секакви ствари, земјотреси и слично.. Во еден од тие земјотреси некоја зграда ќе се урне врз вас и ќе оставете вечно заробени. Се' до крајот на светот, нормално, кој исто така ќе го преживеете.
   
 12. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.321
  Па која е целта на мојот живот и извршувањето на должностите, ако имам цел живот пред себе.

  ШоуБо тогаш цел ден ке легачам и некој тука да ми сервира на тацна што и да посакам, ма има време за се други што се заморуваш. Се е така розов светов како од бајка, а јас Рапанзел :D .

  НЕ-за вечен живот.
  Сакам брзо и спонтано да се одвиваар работите, да има некоја крајна цел, да не гледам како на најмилите им стивнуваат животите, а јас сум немоќна, не можам ништо да сторам за нив. Сега бар имаме некое си жарче надеж што гори во нас дека ке се видиме во рајот со нашите најблиски кога ке преминеме на другиот свет.
   
 13. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Би сакала да живеам како секое човечко суштество. Со сите убавини на овој свет.
   
 14. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  2.559
  Допаѓања:
  141.201
  Ништо не е вечно .Енергијата не се губи само го менува својот облик или состојба,како сакате.
  Не ,не сакам вечен живот ,не можам ни да замислам да гледам како заминуваат оние кои се моја крв ,моја радост,мој живот.Па јас незнам што би правела на 65 години(кога нели се оди во пензија)а не пак вечен живот.
  Па и самото прашање „дали би одбрале вечен живот“ е непрецизно.Кога ќе се каже вечен живот се мисли на оној после смртта-барем така пеат поповите по погребите.
  Како и да е ,нека оди по ред ,што би рекле постарите.(смајли што се крсти)
   
 15. Name

  Name Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Женски
  Темава инстант ме потсети на филмот Death becomes her :D

  Инаку како со повекето, се согласувам дека НЕ би одбрала вечен живот.. Многу убаво си кажавте,да не се повторувам..
  Сакам јас и моите најблиски да доживееме длабока старост, да бидеме здрави живи срекни и весели.. :)
   
 16. CocoSumner

  CocoSumner Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  11
  Не- за вечен живот.. Повторно и повторно би ги гледала најмилите како си одат од овој свет.. Би било премногу да го поднесам тоа.. Животот не би имал смисла..
  Темава ме потсети на филмот со Робин Вилијамс кога е робот и може вечно да живее, но тој наоѓа начин да стане смртен... да стане ЧОВЕК..
   
 17. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.461
  Допаѓања:
  754
  не не би сакала да живеам вечно тоа би ја изгубило смислата на мн работи.....сепак не ;) ;) ;)
   
 18. aerodrom

  aerodrom Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2010
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  82
  Живот вечен е да се познае кој е Бог и да се верува во Исус Христос. Зошто Бог толку го возљуби светот што го даде својот единороден син та секој што ке поверува во него да има живот вечен! А секој што поверувал преминал од смрт во живот бидејки Исус Христос воскресна од мртвите и сега е вечно ЖИВ!
  А секој што нема да верува ке биде фрлен во огненото езеро каде ке биде во вечни маки! Тешко, тешко на тие што го отфлаат Исус (зборот Божји) и ја посакуваат смртта.


  ДА - за вечен живот!!
   
 19. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.873
  кога би живееле вечно сите оние кои ми значат, јас би одбрала вечен живот
   
 20. BlackSwan5

  BlackSwan5 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  2.765
  Допаѓања:
  3.548
  Не знам зошто но во последно време многу размислувам дека животот е премногу краток и дека нема никогаш да успем да бидам тоа што сакам да бидам,дека никогаш нема да бидам доволно убава како што сакам да бидам и слични работи.Таквите мрачни мисли ми се постојано во глава и покрај тоа што имам 17 години.Едноставно премногу и завидувам на другите и постојано мислам дека тие се посреќни од мене.Па мислам дека би одбрала вечен живот зошто да не.