Дали би одбрале вечен живот?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 16 јуни 2010.

 1. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.210
  Вечноста е нашата татковина, од која што сме пристигнале и каде што повторно ќе се вратиме.
   
  На aerodrom му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ElleS

  ElleS Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  209
  И покрај тоа што мислам дека животов е премногу краток за сите нешта кои сакам да ги направам, сепак велам НЕ за вечен живот. Би се изгубила енергијата, младоста, не би било возможно вклопување на новите нешта кои доаѓаат и сл.
   
 3. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  223
  Не би сакала да имам вечен живот...што одкога ќе ги изгубам најмилите...што ми преостанува тогаш?
  Би одбрала нормален живот.
   
 4. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  3.889
  Допаѓања:
  23.663
  Би одбрал

  толку многу има да се открие и научи за оваа планета , за лугето и вселената што еден живот од 50-70 год не е доволно ;(
   
 5. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  985
  Не би сакала вечен живот. Не би можела да поднесам да ги губам драгите личности. Би сакала да живеам доволно долго колку да ги искусам сите убавини на животот, па после нека биде што ќе биде, колку даде Бог :)
   
 6. BelaWo

  BelaWo Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  11
  Ne bi odbrala vecen zivot :)
   
 7. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  754
  не што ке ми е тоа хаххахахаха
   
 8. sweety-m

  sweety-m Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2011
  Пораки:
  113
  Допаѓања:
  52
  Не би одбрала вечен живот.
  Не е битно колку ќе живееш, туку како ќе живееш. Што ако живееш вечно, а несреќно, ако вечно не си задоволен од ништо и ако до тебе не се твоите најсакани? Јас сметам дека тоа не би бил живот туку само измачување.
  За мене е доволно да живееш кратко а среќно, задоволно и сакано. Животот во буквална смисла е краток, но тоа што ќе го оставиме зад себе е вечно. Нашите дела, нашата љубов не прават вечни.
  Затоа воопшто не би се двоумела и не би одбрала вечен живот, оти вечен живот без моите најсакани не би бил живот.
   
 9. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.932
  Immortally seems like good idea until you find you'll spend it alone..
   
 10. WhiteAngel

  WhiteAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  1.637
  Не. И се сложувам со фразата на Линн1 :)
   
 11. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  100
  НЕ со помислата кои проблеми ке ме чекаат :)
  Како сите така и јас :)
   
 12. aerodrom

  aerodrom Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2010
  Пораки:
  115
  Допаѓања:
  82
  О маловерни, кој ве излажа да верувате во минливите работи а не во вечните, се нарекувате Христијани а не верувате во Христос кој живее за век и веков и секој што верува во Исус нема да умре никогаш туку ке живее вечно, зарем не верувате во Љубовта која е вечна!
  Не сте свесни што избирате.
   
 13. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  Не бидејќи евентуално ќе ми се здосади и од тоа.. :wasntme:
   
 14. MissAnn

  MissAnn Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  383
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Не.
  Како ќе го живееш животот, ако знаеш дека не можеш да го изгубиш? Вака е поинтересно, возбудливо, адреналинско бидејќи постои страв дека еден ден навистина ќе биде последен.
  А и кој ќе ги трпи луѓево вечно? Скраја да е. :shake:
   
 15. vesna31

  vesna31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2010
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  9
  КАДЕ ПОСЛЕ СМРТТА?
  „И како што им е на луѓето определено еднаш да умрат, а потоа суд“. Евр. 9:27.
  На крајот на својот животен пат, секој човек мора да се срет­не со Бог. Со смртта, не завршува сè. Веднаш по смртта, ду-ша­та на човекот оди во рајот или во пеколот и тоа за вечни вре­ми­ња. Од горенаведениот текст, гледаме дека и верните и не­вер­ни­те по смртта се во свесна состојба.
  Еден проповедник, проповедал за небото пред една група без­божни луѓе. Откако завршил, еден човек викнал со ис­ме­ју­вач­ки тон: „Не верувам на ниеден збор, што вечерва го кажа. Кога уми­раме, ние умираме како кучињата, ќе нè закопаат и крај“.
  –„Дали ова беше верувањето и на твојата мајка?“ – го прашал про­поведникот. – „Не, мајка ми многу ја сакаше Библијата и над неа пролеваше солзи во молитва, бидејќи јас не верував во Бог“, – од­говорил човекот. Проповедникот пак го прашал: „Дали сè уште е жи­ва мајка ти?“
  –„Не – одговорил тој – умре пред извесно време“. „Ах, рекол про­поведникот, имитирајќи го исмејувачкиот тон на човекот – „таа умрела како некое старо куче, била закопана и крај!“ – „Што? – извикнал човекот бесно – ти велиш дека мајка ми умрела ка­ко старо куче!?“ – „Не – одговорил проповедникот – ти велиш та­ка. Јас велам дека таа умрела со вера и сега е на небото кај Гос­под. Гледаш човеку, ти, всушност, не веруваш во тоа што го збо­ру­ваш!“ Исмевачот замолкнал. Во Римјаните 8:1 се вели: „И сега не­ма никакво осудување за оние кои се во Исус Христос“.
  Откако еднаш ќе се сретнеш со Бог, каде ќе отиде твојата ду­ша?

  „Една е вратата, но страните се две:
  однатре и однадвор, од каде си ти?
  Една е вратата, но страните се две;
  јас сум однатре, а ти каде си?“ (ХП–267)

  "ЛУЃЕТО КОИ МИСЛАТ ДЕКА УМИРААТ КАКО ЖИВОТНИ, НАБРЗО ПОЧНУВААТ И ДА ЖИВЕАТ КАКО ЖИВОТНИ!“
   
 16. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  1.312
  Би одбрала да живеам вечно,вечно да бидам млада.
  Да ја следам човечката еволуција и да научам се !
   
  На Cynthia му/ѝ се допаѓа ова.
 17. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.798
  Пол:
  Женски
  Вечен живот не знам зошто ама страв ми е од смртта :^)
   
 18. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.629
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно не би одбрала вечен живот...Ќе ми се здосади мене вечно да живеам... :rofl:
  а има и една посериозна причина-ако јас живеам вечно, ќе треба да гледам, како сите што ги сакам, умираат и на крајот, да останам сама, без никого на овој свет :(
   
 19. blond.bunny

  blond.bunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  118
  Да со мојте најблиски
   
 20. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  66
  Сум посакувала вечно да живеам, но како и сите така и јас. Важните луѓе во мојот живот се смртници, така и јас треба да бидам, тоа е од бога :)