1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би одбрале вечен живот?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 16 јуни 2010.

  1. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Вечноста е нашата татковина, од која што сме пристигнале и каде што повторно ќе се вратиме.
     
    На aerodrom му/ѝ се допаѓа ова.
  2. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    И покрај тоа што мислам дека животов е премногу краток за сите нешта кои сакам да ги направам, сепак велам НЕ за вечен живот. Би се изгубила енергијата, младоста, не би било возможно вклопување на новите нешта кои доаѓаат и сл.
     
  3. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Не би сакала да имам вечен живот...што одкога ќе ги изгубам најмилите...што ми преостанува тогаш?
    Би одбрала нормален живот.
     
  4. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Би одбрал

    толку многу има да се открие и научи за оваа планета , за лугето и вселената што еден живот од 50-70 год не е доволно ;(
     
  5. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Не би сакала вечен живот. Не би можела да поднесам да ги губам драгите личности. Би сакала да живеам доволно долго колку да ги искусам сите убавини на животот, па после нека биде што ќе биде, колку даде Бог :)
     
  6. BelaWo

    BelaWo Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    Ne bi odbrala vecen zivot :)
     
  7. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    не што ке ми е тоа хаххахахаха
     
  8. sweety-m

    sweety-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    52
    Не би одбрала вечен живот.
    Не е битно колку ќе живееш, туку како ќе живееш. Што ако живееш вечно, а несреќно, ако вечно не си задоволен од ништо и ако до тебе не се твоите најсакани? Јас сметам дека тоа не би бил живот туку само измачување.
    За мене е доволно да живееш кратко а среќно, задоволно и сакано. Животот во буквална смисла е краток, но тоа што ќе го оставиме зад себе е вечно. Нашите дела, нашата љубов не прават вечни.
    Затоа воопшто не би се двоумела и не би одбрала вечен живот, оти вечен живот без моите најсакани не би бил живот.
     
  9. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Immortally seems like good idea until you find you'll spend it alone..
     
  10. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не. И се сложувам со фразата на Линн1 :)
     
  11. Sramezlivoto

    Sramezlivoto Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    100
    НЕ со помислата кои проблеми ке ме чекаат :)
    Како сите така и јас :)
     
  12. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    О маловерни, кој ве излажа да верувате во минливите работи а не во вечните, се нарекувате Христијани а не верувате во Христос кој живее за век и веков и секој што верува во Исус нема да умре никогаш туку ке живее вечно, зарем не верувате во Љубовта која е вечна!
    Не сте свесни што избирате.
     
  13. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Не бидејќи евентуално ќе ми се здосади и од тоа.. :wasntme:
     
  14. MissAnn

    MissAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Не.
    Како ќе го живееш животот, ако знаеш дека не можеш да го изгубиш? Вака е поинтересно, возбудливо, адреналинско бидејќи постои страв дека еден ден навистина ќе биде последен.
    А и кој ќе ги трпи луѓево вечно? Скраја да е. :shake:
     
  15. vesna31

    vesna31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2010
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    КАДЕ ПОСЛЕ СМРТТА?
    „И како што им е на луѓето определено еднаш да умрат, а потоа суд“. Евр. 9:27.
    На крајот на својот животен пат, секој човек мора да се срет­не со Бог. Со смртта, не завршува сè. Веднаш по смртта, ду-ша­та на човекот оди во рајот или во пеколот и тоа за вечни вре­ми­ња. Од горенаведениот текст, гледаме дека и верните и не­вер­ни­те по смртта се во свесна состојба.
    Еден проповедник, проповедал за небото пред една група без­божни луѓе. Откако завршил, еден човек викнал со ис­ме­ју­вач­ки тон: „Не верувам на ниеден збор, што вечерва го кажа. Кога уми­раме, ние умираме како кучињата, ќе нè закопаат и крај“.
    –„Дали ова беше верувањето и на твојата мајка?“ – го прашал про­поведникот. – „Не, мајка ми многу ја сакаше Библијата и над неа пролеваше солзи во молитва, бидејќи јас не верував во Бог“, – од­говорил човекот. Проповедникот пак го прашал: „Дали сè уште е жи­ва мајка ти?“
    –„Не – одговорил тој – умре пред извесно време“. „Ах, рекол про­поведникот, имитирајќи го исмејувачкиот тон на човекот – „таа умрела како некое старо куче, била закопана и крај!“ – „Што? – извикнал човекот бесно – ти велиш дека мајка ми умрела ка­ко старо куче!?“ – „Не – одговорил проповедникот – ти велиш та­ка. Јас велам дека таа умрела со вера и сега е на небото кај Гос­под. Гледаш човеку, ти, всушност, не веруваш во тоа што го збо­ру­ваш!“ Исмевачот замолкнал. Во Римјаните 8:1 се вели: „И сега не­ма никакво осудување за оние кои се во Исус Христос“.
    Откако еднаш ќе се сретнеш со Бог, каде ќе отиде твојата ду­ша?

    „Една е вратата, но страните се две:
    однатре и однадвор, од каде си ти?
    Една е вратата, но страните се две;
    јас сум однатре, а ти каде си?“ (ХП–267)

    "ЛУЃЕТО КОИ МИСЛАТ ДЕКА УМИРААТ КАКО ЖИВОТНИ, НАБРЗО ПОЧНУВААТ И ДА ЖИВЕАТ КАКО ЖИВОТНИ!“
     
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Би одбрала да живеам вечно,вечно да бидам млада.
    Да ја следам човечката еволуција и да научам се !
     
    На Cynthia му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Вечен живот не знам зошто ама страв ми е од смртта :^)
     
  18. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно не би одбрала вечен живот...Ќе ми се здосади мене вечно да живеам... :rofl:
    а има и една посериозна причина-ако јас живеам вечно, ќе треба да гледам, како сите што ги сакам, умираат и на крајот, да останам сама, без никого на овој свет :(
     
  19. blond.bunny

    blond.bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    122
    Да со мојте најблиски
     
  20. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Сум посакувала вечно да живеам, но како и сите така и јас. Важните луѓе во мојот живот се смртници, така и јас треба да бидам, тоа е од бога :)