1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би одбрале вечен живот?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 16 јуни 2010.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Доколку тоа подразбира здравје и виталност доволно за да се грижам самата за себе и доколку светов е вечен (да не останам единствен жив примерок :lol: ), би сакала вечен живот. Го сакам животот, сакам да живеам и кога поминував низ најтешките моменти никогаш не сум рекла „нека ме нема“ туку сум викала „аман да го пребродам ова“.
     
  2. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Не сакам вечен живот.
    Што ќе ми е животот кога најблиските нема да се до мене,кога моите потомци нема да се на овој свет?
    Не сакам да сум сама,затоа што тоа не е живот,тоа е измачување колку и да сум здрава.
    Нема да бидам среќна.

    А и овој свет е полн со злоба,и не е така добар за да би посакала вечен живот.
     
  3. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.478
    Допаѓања:
    1.569
    Не.
    Ќе ми биде досадно.
    Ќе видам и научам се.
    Ќе ги немам луѓето што сега ги имам.
    Светот ќе биде многу повеќе лош во секаква смисла.
    Ќе имам милиони проблеми.
    Којзнае колку би ми било тешко, најмногу затоа што ќе гледам луѓе како умираат, а јас УЖИВАМ вечно и не можам да им помогнам.
    Плус би била стара, кој би комуницирал со мене, освен оние што ќе сакаат да знаат нешто од минатото.

    Единствено би одбрала доколку моите блиски останат со мене вечно, светот е убаво место за живеење, ги снема паричните вредности, би останала млада во ликот и телото нели заедно со блиските и би немала некои сериозни проблеми (што ова се не е возможно така да Не, фала за вечен живот).
     
  4. deedee0

    deedee0 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    364
    Темава е доста интересна.Јас лично мислам дека луѓето не би биле човечки суштества ако имаат вечен живот.Всушност смртта е карактеристика на секое живо суштество.Колку добро и да звучи тоа да живееш вечно јас сепак би го избрала овој,да го наречам ограничен живот. :)
     
  5. schmeker

    schmeker Активен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
  6. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Искрејни, не би сакала вечно да живеам !! 8)
     
  7. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Не, тогаш животот би ја изгубил вистинската смисла на ЖИВОТОТ!
     
  8. M.a.r.i.l.y.n

    M.a.r.i.l.y.n Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2011
    Пораки:
    852
    Допаѓања:
    722
    Не. Во нормалниот живот можат да искусам убавините на животот еднаш и да бидам задоволна со тоа. Всушност зошто ми е вечен живот кога постојано ќе тагувам по минатото и по блиските особи кои си заминале, а јас сум останала?
     
  9. 1-Lady-in-red

    1-Lady-in-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    44
    хахах .........и каков би бил тој живот?? :rofl: дали млада ќе живеам вечно или пак стара....
    Ако живеам вечно како бебе прифаќам се друго отпаѓа,нема да ги разбирам луѓето,
    нема ни да сакам даги разберам,страв ми е само така чудно гледајки ги да не ми изгледаат како чудовишта... :o

    хах шала на страна....Не би прифатила таков живот го прифаќам овој што го живеам,колку е толку е каков-таков,даден од Бог ... а од мене прифатен :)
     
  10. K0ST0VA

    K0ST0VA Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    58
    Порано како помала сакав вечен живот.Си велев што се можам да направам,незнам што, абе глупости. :D Ама сега не баш бидејќи глупаво е. :worried: Ќе ти се здосади што се вели. :worried: Се знае,еднаш се живее. :) 8)
     
  11. cupcake27a

    cupcake27a Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    21
    Не ,не вечен но би можел негде до 150 + да функционирам како што треба :lol: би сакала да имам доволно време зе се во животот! :)
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  12. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Не би одбрала никогаш :)
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Не би одбрала зошто ако одберам вечен живот, цел живот ќе се каам зошто сум го одбрала :D
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  14. AnimeHQ

    AnimeHQ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    246
    Не. Подобро да имам кус а добар живот, исполнет со идеи, убавини, отколку Вечен живот и да бидам дел, сведок како умираат моите најмили.

    бесмртни се луѓето кои направиле дела на кои луѓето, семејството ќе се сеќаваат и восхитуваат.. :!:

    Сепак вистинските вредности се создаваат независно од тоа дали човек живеел 350 години, 90 години или 25 години....

    Ова ме потсека на приказната со Ѓорѓи Колозов „Царот што барал лек да не умира“- на крајот кога ќе рече не направив нешто добро за народот што ќе ме памети. Така само можев да не умрам. :!:
     
  15. E...V...I...L

    E...V...I...L Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    782
    Допаѓања:
    468
    Само ако е вклучена тука и вечна младост :)
    И ако за секој случај постои и начин за одземање на бесмртноста кој нормално само мене ќе ми биде познат :)
    Ми разработи фантазијата :)
    Џабе се дискутира кога и онака не е можно.
     
  16. Strawberry.6

    Strawberry.6 Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    10
    Не, никако. Ми се свиѓа овој процес.. се раѓаш-растеш-созреваш-старееш-умираш. :)
     
  17. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Па ако си останам млада секогаш зашто да не :wasntme: :lol:
     
  18. crnobelisvet

    crnobelisvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јули 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    6
    во ваква средина...НЕ!
     
  19. DerpinaDerpson

    DerpinaDerpson Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    4
    Би било интересно да видам што ќе направи онај на улица што се шетат сега по 5 години, би било убаво во 2304 година да ги имам сведочено првите смарт-фони, но, сепак; не би одбрала вечен живот. Ај би ми умреле роднините, би ми умреле школските, ама да живеам 100 години по смртта на љубовта на мојот живот, или ако имам деца да ми умрат пред мене, а и внуците, НЕ.
     
    На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
  20. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    не би одбрала самиот збор 'ВЕЧНО' ме ежи сто ке праам, на секој човек му се здосадува за нешто само сакам подолг живот зошто некако брзо ми поминува,кога бев малечка а кога станав жена :( а и да има задгробен живот се разбира не ке умрам и толку нема да постојам :worried: