1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали би се вратиле на старата љубов?

Дискусија во 'Врски' започната од hiena.epa.sto, 22 октомври 2010.

  1. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Се имам смирувано со бивши дечковци и тоа од причина што јас ја имав ,,усрано,, работата па си давав втора шанса на себе као демек ај овој пат ќе ја опрам работата.Но се покажа дека сум била во право и првоит пат па ќе си раскимевме со молскавична брзина послем смирувањето.Затоа наравоучение за во иднина ми е дека нема повеќе смирување со бивши па макар и колку да ми изгледа дека ќе ја ,,биде,, овој пат.
     
  2. hiena.epa.sto

    hiena.epa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    Верувала или не и јас бев во истата ситуација... сите ми викаа да не помислувам да се смирам со него но го направив тоа и ненормално многу згрешив коага се разделивме по втор пат ми беше уште потешко од приот пат... од се што се плашев дека ке се случи се случи за жал.неможев никако да го заборавам пробав да засакам друг но не ми одеше на крај престанав да контактирам со него,да излегувам со тоа друштво, се ослободив од се што ме потсекаше на него и бев со друг иако длабоко во себе знаев дека ми значи уште... немој да се вракаш ке бидеш повредена пак а ке боли овеке и сама на себе ке се лутиш зашто си му се вратила... а вака пробај со друг нека боли колку и да боли за подолг период ке помина
    (мене искрено ми требаше пола година :/ )
     
    На zbuneta2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Не би се вратила . Тоа е како веќе прочитана книга на која и го знам крајот . Немам време во животов да се враќам по некој што веќе еднаш сум го оставила во минатото :lol:
     
  4. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Неееее во никој случај!
    Не благодарам, животот е убав! :bow: :hai:
     
  5. nena-26

    nena-26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    12
    Јас мислам дека премногу строго ги гледате работите. Што ако на пример тој бил љубовта на вашиот живот? Кога го видела повторно и се вратиле старите чуства, значи дека тој човек сепак оставил голем впечаток и не треба тоа да се занемари. Друго што треба да се прашаме е дали ние всушност сме срекни во сегашноста и дали ни фали нешто кое сме го имале во минатото? Секој човек греши, сме биле млади не сме размислувале зрело, имало икс причини поради кои таа врска завршила. Не значи дека сега би било исто со ист крај. Јас мислам дека треба убаво да си размислиш пред да донесеш конечна одлука. Сепак не ја отфрлај шансата доколку тој сеуште ти значи.
     
    На oliolivera, glosipgirl, frosIi4ka и 3 други им се допаѓа ова.
  6. barbiegirl

    barbiegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    49
    Јас лично си имам едно правило и до ден денес уште не сум го прекршила а мислам дека и така ќе остане... Да ја био добар, не би био бивши !!! ;)
     
    На Lile_05 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Мое мислење немој ке ти дадам еден пример сличен на твојата ситуација но немора да значи дека и кај тебе ке е така,а и немора да ме послушаш едноставно во моментот на нив ми текна.Вие сте биле 4год,а тие 8год по простувањето одлучија брак.На 20март беше свадбата за во октомври и судски да се разделат истата год.Бев на свадбата и ми изгледаа срекни заљубени но за кратко 6месеци.Разбрав причината била љубомората од страна на машкото за минатото и префарлањето за нивните бивши.Згреши ле што се помириле што избрзаа за свадба трошкови правеа на родителите кога за кратко време сватиа дека не може да им е исто како порано.Мака ми беше за нив убав пар беа,интелектуалци,зрели за брак,но нивната одлука била таа.Размисли си добро.Ти посакувам срека.
     
  8. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    Не можам повеќе да се согласам.
    За мене кога е кажано крај, тогаш навистина е крај!
    Никогаш не би се вратила на старата љубов.
     
    На Lile_05 и barbiegirl им се допаѓа ова.
  9. Minnie.D

    Minnie.D Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Се имам вратено .. Не се каам уопште дека се смиривме, баш ми е ОК, зашто се убедив дека со него никогаш нема да функционира, и со мирна глава продужив напред. Се смирив само за да не сум *во бедови* .. мислев дека го сакам, мислев дека со него ко што било, нема со никој. Но сега кога си го имам сегашниот си се чудам на паметот што сум го имала .. Сега ми е нај убаво, на предходниот ни на сон не би му се вратила...
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    2.426
    точно така..

    не би се вратила на стара љубов, никако..
     
    На barbiegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  11. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Не,што било поминало :)
     
  12. ma4o4female

    ma4o4female Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    352
    Да. доколку за него ме врзуваат само убави моменти,а сме раскинале поради некоја глупост или прва кавга :) а да таков е случајот со мене и сега баш би сакала да сум со него...понекогаш се прашувам што ќе беше, како ќе ми беше ако не бевме раскинале??? Ама тоа е веќе минато....да се надеваме за подобро утре ;) :)
     
  13. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    не никогаш...
     
    На Unknown69 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Назад? Не, благодарам. Еднаш се вратив и си ја научив лекцијата.
     
  15. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Не беше добар, сеуште не е добар. Мислам дека ја прочитав лекцијата, ама не ја научив ко што треба. :rofl: а ја ко што сум наивна и глупава, ми иде во секој момент да му кажам те сакам, сакам да идам со тебе. ама има поминато едно 6 месеци. он мислам не ме сакаше ни тогаш а камоли сега :^) вчера завчера ми вика те сакам, сакаш пак да бидеме заедно, али сепак тоа се зборови на еден недораснат кретен и неможам нормално да му верувам по милионити пат. неможам да му кажам ни да ни не. значи негде сум во средина, неодлучна сум, не го сакам ко тогаш ама сепак го сакам. сепак.. времето ќе покаже.
     
  16. 2manydjs

    2manydjs Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2010
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    11
    Луѓето се менуваат со тек на време, јас имам направено една грешка од порано, оставив дечко што многу ме сакаше, јас бев толку дива што не можеше ништо да ме скроти. Од време на време ќе помислам на него и стварно ми е жал што го повредив, а го сакав најискрено како мало дете. Сега го сакам тоа што тогаш ми изгледаше монотоно и досадно, сакам стабилна врска, љубов, разбирање, седење дома заедно, гледање филм, слушање музика.. би била пак со него дефинитивно, али толку многу се сменија работите што не се ни осудувам да пробам нешто, мислам дека немам право да му се мешам сега во живот, било поминало, а срцето секогаш ке се прашува "што ако беше вака или онака" memories, memories... ahhh
     
    На Muchacha и anufkaaa им се допаѓа ова.
  17. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.102
    Ако ми даде да му лупнам една меѓуножно, може 8) :lol: :rofl:

    Велат, никогаш не вели никогаш.
    Сепак, не би. Ако не си ме ценел додека требало, што ќе ми е љубов лепена со селотејп!
    Не вреди да му се враќам, зошто после тоа, со време ќе треба да плаќам. А времето е кратко и скапо.
    Затоа - Не, не би му се вратила.
     
    На Ema.Sk, Danny.T и GeorGinnA им се допаѓа ова.
  18. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Не! Затоа што е стара и затоа што не сум сигурна дека беше вистинска љубов! И да не бев толку заљубена во сегашниот дечко знам дека пак немаше да копнејам по времето поминато со бившиот! Едноставно не бевме еден за друг!
    Со бившиот никогаш не функциониравме како заљубен пар, туку како другарчиња а и мали си бевме :angel:! Дури и спомените од тоа наше дружење полека ми избледеа така да сфаќам дека многу малку ме врзува за тој преиод од мојот живот!
     
  19. al-vik

    al-vik Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2010
    Пораки:
    284
    Допаѓања:
    110
    Се имам враќано и никогаш повеќе такво нешто не би направила. Ако сте еден за друг немало ни да се разделите. А да точно е дека кога ќе сретнеш некој што ти значел чувствата се враќаат за тоа што лошото побрзо се заборава а убавото се памти-барем таков е случајот со мене, но тоа е минато и таму треба да си остане.
     
  20. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.131
    Допаѓања:
    88.377
    Пол:
    Женски
    Сега сум со стара љубов и да, пак би се смирила со некој со кој што сум била(иако овој не го оставам никогаш пак). За да се вратиш на стара љубов значи дека си сфатил колку таа личност е важна за тебе, што ти значи и колку. Само кога ќе изгубиш нешто или некој го дознаваш неговото значење во твојот живот.
     
    На crazylady, glosipgirl, Ema.Sk и 1 друга личност им се допаѓа ова.