1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали бракот претставува ропство за жената?

Дискусија во 'Брак' започната од Boyfromtown, 28 март 2010.

 1. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  Дали бракот претставува ропство за жената? Ја губи ли жената својата смисла на постоење,слободата којашто ја имала претходно?Со оглед дека 99% од жените перат,чистат,готват,се грижат за децата,стануваат многу рано за да ја средат куќата,станот плус работат и по 8 до 12 часа,цел ден се на нозе за разлика од мажите коишто ги имаат истите обврски и пред бракот.Дали некогаш сте се запрашале ова ,дали некогаш сте се покајале зашто сте влегле у брак,дали во бракот веќе не се препознавате самата себе или?Дали ви е мака поради тоа што немате време за самата себе или?Дали е залудно се да се жртвува само за да се остане древен на традициите?
   
  На Lolo5 и stilas7 им се допаѓа ова.
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  jas ne sum mazena, ama gledajki gi majka mi,tetkite i slicno,od zenata zavisi dali ke i bide ropstvo ili ne.zenata nikogas ne smee da zaboravi deka e prvo zena,a potoa majka,sopruga i se po red,pa samo taka ke ima i ubav zivot,i brakot ke go sfati kako nesto ubavo.sekako deka zavisi i od mazot,no so ogled na toa deka so mazot se znaeme pred da stapime vo brak,samo nie sme si krivi i ako ne ni e po kjef.a eve so ogled na temava sto si ja postavil,od tebe ocekuvame da bidesdobar soprug koj nema da e vrzan za tradiciite i ke i go napravis brakot na zena ti pravo uzivanje :D
   
  На Lolo5 и eleni23 им се допаѓа ова.
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Доколку има љубов, разбирање, разговор, договарање, компромис, тогаш во никој случај на жената нема да и биде ропство.
  Еве мајка ми и татко ми имаат совршен брак, баш заради тоа што секогаше двајцата одлучуваат, превземаат чекори, работат заедно што треба. Мајка ми секогаш кога треба има време за себе, излегуваат, никогаш не се почуствувала запоставено и слично. Дури и татко ми кога не е на работа, често пати и помага во ручек, и вари кафе на сабајле. Не се согласувам со тоа дека жената е робинка во бракот. Сепак тоа зависи од тоа како ќе се постави.Јас во врската не се чувствувам така, мислам дека нема ни кога ќе се омажам. Па крај на крај , мое мислење е дека не треба сигурно да чекам на мажот да ми суреди, да измие, да пере. И онака ретко ги бидува.
   
  На Mhhm му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Vo nikoj slucaj za mene licno brakot e se samo ne ropstvo .Ja imam celata sloboda na komunikacija, dvizenj ,izborot na prijatelstva od dvata pola koji opstojuvale i ce opstojuvaat dodeka jas sakam .Ako se saka se se moze ima vreme za da se bide ..sopruga,majka ,delovna licnost,domacinka i dr .Se zavisi od zenata i svacanjeto na partnerot ..
   
  На Mhhm му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  Која љубов,разбирање,договор,компромис се е тоа мажење очи пред брак,а подоцна се се сведува на традициите.Татко ти секогаш кога не е на работа и прави ручек но забораваш дека и жените работат ;) и тие не се дома .Како мене ме бидна да си се исперам,суредам,измијам ;) .Од каде ти е тоа дека мажите не ги бидува за тие работи?Мажите не се замараат со тие работи кога има кој да им слугува дома ;) .Вас и без никој да ви каже сами ќе се фатите да чистите зашто едноставно така сте воспитани,а ретко пробувате да смените нешто.Додека вашиот маж седи цела вечер,гледа фудбал,пие со другарите и се зеза дали вие сте му должна да му ги измиете садовите подоцна зашто 99% од жените тоа ќе го направат.Дали вие сте му должна да му зготвите јадење за неговите другари и слично ,а тој да си гледа вести?И после вечерата пак да си легне и на вас после 8 часа работа и садови ви остануваат за миење.Немој да ми кажеш дека не го прават тоа!Денеска жената под совршен брак подразбира да не ја тепа и да има умерена слобода.Дали тоа е совршен и рамноправен брак каде што ќе се слуша зборот на секој?Дали жената е условена да ги прави најнечистите работи во семејството?Дали сте размислиле за ова?
   
  На Lolo5, mkgirl, stilas7 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  boyfromtown, jas garantiram deka mnogu malku brakovi se takvi,osobeno po gradovite i osobeno kaj pomladite parovi.mislam deka mnogu preuvelici
   
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.988
  Пол:
  Женски
  Брееее,а да не го претера малку? Кај тебе дома вака е? Зошто имаш вакво мислење? Од кај знаеш па и ти за 99% од браковите? Секако дека има и вакви бракови, но времињата се менуваат и жените не се какви што биле порано.
   
 8. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  Многу ме неривра вака !Ко јас да живеам у Шведска па незнам што се случува овдека ај жити се ;) .
   
  На Lolo5 и okcenzi им се допаѓа ова.
 9. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  Жените не се такви какви што биле порано денеска се уште поголеми робови УШТЕ ;)
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.988
  Пол:
  Женски
  Па очигледно се уште не си со паметот во МКД. и го оставил негде :lol: Не знам зашто мислиш дека се знаеш. Ама ќе се најде некоја што ќе ти го најде крајот, па ќе видиме дали бракот ќе ти биде ропство ;)
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Како ќе си ја наредиш, така ќе ти биде ;) ;) ;)
   
 12. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Момче од градот :D сето ова што го изнесуваш како факти донекаде е така, но самиот кажа тоа е затоа што така сме воспитани, а не затоа што тоа е ропство. Значи и пред да се омажиме ние дома ги правиме истите работи, чистиме, миеме садови, правиме ручек, переме, но не за целото семејство туку почесто за себе.
  Но како што кажа Кате, ако има љубов, разбирање и компромис, секогаш мажот и жената ќе работат заедно. Постојат милион примери за тоа, за кои лично сум сведок дека може заедно да работат се. Можеби ти така ги сфаќаш работите затоа што сеуште не си во брак, барем претпоставувам, и можеби не си бил толку многу заљубен за да сфатиш дека кога има љубов има и компромис, а тоа подразбира меѓусебна соработка за сите работи во домот и во заемниот живот.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Дај не се филмај бојфромтаун.Да не е вака кај тебе дома?Мајка ми и татко ми се 17 години во брак и никогаш вака не било кај нас.Тој секое утро и вари кафе,секој втор ден спрема ручек и најчесто тој ги мие садовите бидејќи работи од дома,а мајка ми надвор од дома.Никогаш не и забранувал ништо,секогаш одела на прослави од на работа,излегува со пријателки и сл.Гледа секогаш да и удоволи,ама секако дека и мајка ми се грижи за него.Се зависи како жената ќе се постави во бракот,а не од тоа дека така сме воспитани ;)
   
 14. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  УФФФ па јас не сум знаел дека живееме во Скандинавија најискрено.Фала што ме просветли ;) .
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  ti decko ama stvarno si gi pobrkal rabotite,ama eve ti mngu priemri deka ne e taka kako sto mislis i ne znam zasto ti e tolku cudnoi nevozmozno vo MAKEDONIJA koga veke tolku potenciras geografija
   
 16. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177

  Нема врска каде живееме,туку како сме се поставиле.Познавам јас и брачни парови каде жената се работи дома,ама тие се ретки веќе.И немој да бидеш толку самоуверен за се ;)
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.688
  Допаѓања:
  64.988
  Пол:
  Женски
  Работава сам против сите(Жени) Него озбилно сигурно само вакви примери имаш и затоа вака размислуваш. Кај мене дома секогаш било мајка ми како ќе каже. Татко ми и помагал и секогаш си ќутел, ради мирот во куќата. И затоа ме изненадува со колкава жестина го браниш својот став(а не би требало ;) )
   
 18. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  Додека пола жени у свет излегуваат и демнстрираат,протетсираат со маршови на улицте за 8 март кај нас жените слават и се опиваат у кафана на евтина музика ко незнам што да е и што постигнале со тоа .Од тука ќе видиш колкава им е свеста и колку се изживеани жените кај нас ;).За информација додека нашите жени се опиваат и слават ко Троја да ја ослободиле проститутките пред два дена масовно штрајкуваа во Франција подржани од феминистички организаци за нивните права и злоупотребите од полицијата.Види свест ;) .И тоа од проститутки.Тие тоа не го бараат у кафана на славење.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  a sto imaat vrska marsovite so odnosite vo brakot???
   
 20. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  Имаат и те како ;) .Размисли
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.