Дали бракот претставува ропство за жената?

Дискусија во 'Брак' започната од Boyfromtown, 28 март 2010.

 1. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  7.625
  Допаѓања:
  129.716
  Пол:
  Женски
  @hellocity се шалам за се :)
  Гледај да има разбирија ,почит и љубов .
  За мене богат маж е едно , за тебе друго , за трет сосем поинаку .
  Слога ,мир ,хармонија е потребно .
  Се друго ќе си дојде на место .
   
  На WildMk, Milobebence, Annath и 7 други им се допаѓа ова.
 2. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.879
  Допаѓања:
  35.424
  Aj ne lazi.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.278
  Пол:
  Женски
  Не викај 2 пати. Некогаш партнерот знае добро да си го скрие другото лице.
   
  На Meckicja и Nalutena1 им се допаѓа ова.
 4. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.571
  Допаѓања:
  5.381
  Пол:
  Женски
  Ако си доволно паметен одма ќе му го откриеш :P
   
 5. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.775
  Допаѓања:
  25.278
  Пол:
  Женски
  Пак ќе речам - Не викај 2 пати. Мојов го превоспитав. Не сакам флегматични мажи.
   
  На crazylady, WildMk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  6.400
  Допаѓања:
  99.797
  Не ги лажи децата, нека отвараат очи со време, слугинка и батлер не добиваш со слога во бракот.
   
 7. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.371
  Пол:
  Женски
  Мене 2 пати неделно ме врзува за радијатор во влез на зграда. вели од што ме сака е тоа.
   
  На crazylady, mal.ecka, TutiFuti и 3 други им се допаѓа ова.
 8. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  7.625
  Допаѓања:
  129.716
  Пол:
  Женски
  Бриџи мааа.
  Уште ли ти е досадно :)
  И на мене ми беше , ама па не ме држе цел ден ;)

  Дема па ти трај.
  Ногата ме боле
   
  Последна измена од модератор: 20 јули 2018
  На mal.ecka и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 9. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  12.989
  Допаѓања:
  294.396
  Ниту еден пост нема да биде избришан иако не се поврзани со темата.
  Секој нареден саркастичен пост ќе биде избришан.

  Ве молам, дискусијата отиде во друг правец, да застанеме овде и да продолжиме со по сериозни мислења:).
   
  На Mami3, crazylady, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
 10. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.143
  Допаѓања:
  31.675
  Пол:
  Женски
  Според мене бракот не е ропство уживаме во него и двајцата.


  Па искрено доволно шетав кога бев во врска. Јас сега не дека не шетам но стана ептен модерно време кое јас не би го живеала како модерниве девојки сега.
   
  На crazylady и Meckicja им се допаѓа ова.
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  22.157
  Допаѓања:
  176.056
  Може да биде ропство, посебно во земји како нашата, каде жената е дискриминирана, каде нема финансиска независност, каде што се живее во заедница со родители, каде жената е третирана како инкубатор за деца итн..

  Затоа очите опулвање со време, со кој си фаќате работа... Да не ви ги опулат отпосле.
   
  На bibiiii, stilas7, crazylady и 6 други им се допаѓа ова.
 12. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.775
  Допаѓања:
  16.979
  Пол:
  Женски
  Секако дека да, ако таа сама си дозволи. Јас не дозволувам да сум очајна домакинка а тој да скита. Да не ми дозволува да работам. Да сум инкубатор за деца ко што кажа вајлд....
  Све си има место и време, јас задоволна а и тој задоволен.
  Но, кај нас се уште не е искоренето тоа дека жената треба да му е потчинета на мажот. Да му чисти, пере, пегла, раѓа деца.... А тој само да фрли некоја паричка...
   
  На crazylady, Meckicja, Milobebence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.183
  Пол:
  Женски
  Прво играчкиве модерни за женско се кујна, пегла, машина за перење итн..од мали да се спремни шо ги чекат :D Додека не се тргнет предрасудите немат да не бидит...
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.623
  Пол:
  Женски
  Според мене зависи до жената.
  Нормално дека самото стапување во брак внесува одредена промена во животот на сопружниците, но не поддржувам целосна промена.
  Од типот на, пред брак жената си работела, па сеа ај деца ќе чува и ќе биде домаќинка (facepalm)
  Или пак извршувањето домашни обврски да остане само на нејзе.
  Или пак (преголем)притисок од страна на мажот во однос на стилот на живот, начинот на облекување/шминкање, во однос на искачањето.
  Животот на една жена не треба да запре со влегувањето во брак.
  Па ни на мажот.
   
  На hermosa, mal.ecka, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Mami3

  Mami3 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2020
  Пораки:
  1.613
  Допаѓања:
  2.702
  Пол:
  Женски
  Ne i ne smee da bide...
  Sekoj ima pravo na sloboda,na mislenje,na svoe jas i svoj zivot!
  Dokolku zenata saka da si bide domakinka i da si sedi doma(gi ima takvi mal milion poznavam) neka si zevee taka,mozebi i e ubavo i e zadovolna.,eve jas ne sakam sakam da rabotam, da napravm jas nesto od zivotov,vo mk ne deka nesto moze mn da se popravi ama sto se moze ne e na odmet!
  Utre od kade da znam moze zivotot i razvod ke mi donese moze smrt na nekoj od nas,(ne daj Boze) no... imam 3 deca i nesakam da ostanat na ulica,neka si imaat svoe.
  Borbata za zivotot i na maski i na zenski e ista,zavisi samo koj sto ke odbere!
  Ropstvo postoi samo ako se dozvoli...
  Iiii...najbitnoto daliii pred brak ste razgovarale za vasiot zaednicki zivot,kade ke se zivee,kako ke se zivee,sto ima prednost sto mana...sovrsenstvo nema nikade,karakteri sekakvi ne dal Gospod,no kompromis mora da ima!
   
 16. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.571
  Допаѓања:
  5.381
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека никој не е роден роб, ако сам тоа си го дозволе ке биде и тоа како бидејки луѓето се злобни едвај чекаат наивен човек кој не се смета за преоритет за да го играат како сакаат.
   
  На crazylady и hermosa им се допаѓа ова.
 17. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.571
  Допаѓања:
  5.381
  Пол:
  Женски
  Модерно време? Епа какво треба да биде уште под турско?
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.143
  Допаѓања:
  31.675
  Пол:
  Женски
  Ха ха ттолкууу имам да кажам.