Дали бракот претставува ропство за жената?

Дискусија во 'Брак' започната од Boyfromtown, 28 март 2010.

 1. skorpijaa87

  skorpijaa87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  0
  se zavisi od dvajcata i od mazot i od zenata kako ke se ponasaat eden sprema drug ima mnogu slucaevi kade sto mazite se robovi ili obratno zenite da se robovi.Jas iskreno imam mnogu ubav brak i dvajcata sorabotuvame eden so drug i imame pravo na glas kako edniot taka i drugiot i super ni odi.Ali sepak za uspesen brak treba edniot da pokuti koga ima kavgi bez razlika koj a i ako e pametna zenata da znae kako da mu prijde na mazot da mu se umilka nema da bide robinka pozz
  [mod-kirilica:2qwy36df][/mod-kirilica:2qwy36df]
   
 2. Andzelika

  Andzelika Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  174
  Кажав и пак ќе кажам се зависи од тоа што сака да биде жената- роб или рамноправна(јес да ваков збор нејќам да употребам).

  Денес просто неможев да поверувам што слушам од колешката. Утре и понеделник се неработни денови, ама за нас не се зошто сме странска фирма. И женава цела се туфка како утре маж и ќе бил сам дома со децата. - "Леле знам утре дека ќе има расправање, кај може он сам со децата, кој ќе им направи за јадење". Ја слушам и неможам да им верувам на ушиве сто слушам :o И јас неможев да преќутам, извини ама и он е родител на тие деца. Па на крај крева ќе се снајдат за јадење, не ти се децата бебиња(едното е прво одделение, другото 5 одделение). Она на тоа ми вели - Да ама знаеш јас така го навикнав, се да е средено, исчистено, зготвено. Ако не е се под конец кој ќе го слуша.Не е како твојот. Стално те слушам кога ќе ти се јави дека направил ова или она. Јас не сакам таков мм, извини ама за мене не е тоа маж, кој средува по дома или готви. :o :o Јас не и останав должна на тоа и и реков- Да ама затоа јас имам време за него кога ќе се вратам од работа. Имаме време и да прошетаме и се. Кога сте имале време ти и маж ти за вас?? И она само заќуте.


  Ете каде е целиот проблем- ние самите жени си ги правиме мажите паразити. Се им даваме на тацна и после не помагал, мрчел. Епа ќе мрчи и ние ќе сме робови. Нема да му се сруши егото ако измие некој тањир или спржи јајце. |(
   
  На machorka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  131
  Не можм да му се доначудам на колешката твоја :^) Ете од такви како неа нашите балканци ке си останат тоа БАЛКАНЦИ!!!
  Јас не сум во брак ама заедно живееме со мм и во никој случај не се чувствувам како роб.И да ќе речам дека мм ми помага околу МОИТЕ обврски затоа што јас сум по цел ден дома а тој е по 12 саати на работа,па логично ми е јас да ги извршувам домашните обврски кои што со организација на време не ми одзема повеке од 1 саат на ден а потоа си го имам целиот ден за мене и син ми.А не би било фер јас да не одделам еден саат од моето скапоцено време да ги извршам домашните работи да чекам кога тој ке си дојде да намести кревети да исчисти купатило или да ги извади садовите од перална и да пушти алишта да се перат.Тој кога ке си дојди од работа ги делиме обврските едниот готви било кој а другиот е со детето.После вечера оној што не готвел расфаќа и ја чисти кујната а другиот го капи детето со спрема за спиење.И детето е во кревет во 7 30 навечер сите обврски завршени и имаме време да се посветиме еден на друг.А за викенд заедно генералка.
  Ама многу влијание мислам дека има на тоа како бил воспитан и тој.Мајка му од мал го учела сам да си ја среди собата да си ја однеси чинијата во машина или мијалник кога ќе заврши со јадење и сл.А и тој кога наполнил 17 години се иселил од дома и шивеел сам па така да сите домашни обврски знае да ги прави.А и сега пошто сум бремена повеќе ми помага вадење алишта надвор да се сушат,правосмукалка ,џогер кога не се осеќам добро не фаќам тој ги брка и тие работи.А за пеглање не пеглам кошулите за на работа во недела навешер сам си ги пегла за цела недела.
  А и да напоменам не живееме во Македонија и тој не е Македонец :D
   
  На machorka му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ametist

  ametist Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  Aбе така си е воспитан, браво за тоа!
   
 5. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.796
  Клучен момент :D
   
  На machorka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Зависи која како си ја наредила работата и колку и како ќе се постави и дозволи !!!
  Од милион туѓи примери ова го заклучив значи се зависи од НАС :!:
   
 7. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  131
  Да од нас зависи додека да се мажиме треба да го препознаеме тој Балкански менталитет.Ако се мажиш за таков не зависи повеке од тебе,ТОЈ НЕ СЕ МЕНВА.Тие си се нуачени се под носот да им биде донесено и тоа си е.Еден другар мој замона странство да студира и работи па со теткаму седи зашто таа сега му е како мамичка трча по него не сака да седи сам или со цимери и кога го прашав зошто овој одговор ми го даде АМИ КОЈ КЕ МЕ ПЕРИ И ГОТВИ :devil: а 33 години има.И што кога ке се жени ете ги незадоволства и кавги,а допрва некоја да се најди и да го учи тешко дека ке се научи.Како што рекле старите ПРЛЕ СЕ УЧИ А НЕ МАГАРЕ!
   
 8. jasna8

  jasna8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Имам голем проблем .Долго ве читам и решив да си кажам .Можете да ме критикувате,да ме сожалувате,осудувате,ама мене ми треба утеха.
  Сила за развод немам,а и го сакам,можеби сум луда но така е.
  Во брак сум 10 год.Се омажив млада,родив две деца.Домаќинка сум,го сакам и почитвам мажот ми,но тоа не обострано.За овие 10 год.имаме доживеано многу убави,но и грди работи.Многу кавги,навредувања,дури и тепана сум била.Мм е многу темпераментен ,избувлив,премнигу погрдни зборови ми кажува,ме навредува,мене и моите родители.
  Да кажува он ,ќе си помислите дека се ми дава ,ме сака итн.Инаку да, ми дава се,но во материјална смисла,обезбедена сум со пари,кола,работа кај него фирма која доста добро работи,па можеби најмогу неговата моќ доаѓа од неговите финансии.Колку пати само ми се има заканувано дека ќе ме избрка,но децата да пораснат,потоа кога ќе кажам нешто во своја одбрана или ќе го нападнам вербално,ме тепа.
  Еден ден,дојде поднапиен,му пререков,па потоа настана пекол,во кој се вмеша и свекрва ми која се обидуваше да ме одбрани.Децата беа сведоци на се.Колку и да се обидувам да ги заштитам кога е пијан(сега поретко е),се кажува ме вреѓа дури и пред децата,а тие се знаат и осеќаат.
  Имам завршено фак.,добра работа моажам да работам,но само за да имам време за децата и по дома да има се,јас работам кај него.Неможам да ги оставам децата кај мајка ми и свекрва ми да ги чуваат,сега се на распуст,и двете рабитат.кај моите не можам да се вратам,не се во најдобра финанс.состојаба.За се ми префрла.Ми вика дека само ручек сум правела,а јас правам за сите и за неговите,пазарам и се.Ги гледам и неговите,болни се идвајцата,ги носам по доктори,додкеа он си шета.Како татко е добар,ги шета,си игра со децата,и со мене е добар ,н о неговото е од крајност во крајност.
  Уште една случка.Една вечер станувам,покасно ококу 2 часот по полноќ беше,а тој седнат на компј.Му викам дај да видам ,а тој ми го грабна компј од рака.Ми кажа дека гледа нешто за колата,но јас добро видов дека гледа порно.Прво се усрами се исплаши,па потоа кога му реков дека знам што прави,избувна и ме претепа.Не можев цела недела од кревет да станам.До скоро негираше дека не гледал порно,но потоа ми призна.како јас можам да бидам спремна на секс секогаш,кога работам по цели денови,на раб,дома,потоа учам со децата.А тој секој ден од работа кога се враќа,спие по 2 саати.
  Последно за што се испокаравме и на крајот со два удари по глава за мене беше,тоа што чистачката скрчила вазна дома,а јас не сум и рекла да ја купи и не сум и одбила од парите што ги заработува.Како да и наплатам на жената,која се мачи да чисти,од тоа леб вади.Нејза повеке и значат парите,отколку мене вазната.Мм ми прерче дека не сум ценела ништо,но како да му објаснам дека тоа што се скршило е предмет кој се купува и дека кокга се работи се греши.Уште една особина кај него која допрва излегува на површина.Нечовешен е.
  Осудувајте ме колку и да сакате,но јас само сакав да си олеснам,да кажам на некој,зашто ова не се кажува на никој.
   
 9. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  јасна баш ми е жал што ги читам ова, и гледам дека имаш 31 година и неможам да те утешам.

  утеха не барај од никоја од нас бидејќи сум сигурна дека нема да добиеш од ниедна жена. како да те утешиме кога си тепана и малтретирана психички. ако немаш сила за развод тогаш што да ти кажам трпи си ? цел живот е пред тебе а звучиш како да имаш 50 години.

  навистина те сожалувам не бидејќи си малтретирана туку што несакаш да превземеш ништо да си го подобриш животот и животот на твоите деца. ти посакувам се најдобро и се надевам дека еден ден ќе се освестиш
   
  На jasna8 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. riba79

  riba79 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  742
  Допаѓања:
  1.702
  Пол:
  Женски
  velis deka imas fax,deka mozes da najdes dobra rabota :) .a be zeno ti se cudam sto pravis so takov covek,kako ne ti e zal za decata da go gledaat toj teror po doma :envy: ..podobro da bidat decata so eden normalen roditel otkolku so dvajva nenormalni..pa tie deca treba da izrasnat vo zdrava okolina a ne vo nenormalni uslovi kako sto e pienje i tepanje..jas da sum na tvoe mesto se pakuvam i si odam,ne mi treba nitu kuka nitu kola mi treba mir i spokojstvo...a dokolku go ostvais toj ke plaka alimentacija taka da begaj od toj ludak :@
   
  На jasna8 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  131
  А да те прашам зошто трпиш ваков КРЕТЕН.Се изразувам вака ама крвта ми зоврива кога ке слушнам вакви работи ,па уште и децата биле сведоци на тоа малтретирање????
   
 12. jasna8

  jasna8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Зошто трпам? Не знам ни јас.За да не доживуваат трауми децата,развод не е мала работа.
  А и иова претерано вулгарно однесување од негова страна не е здраво.Колку можам ги заштитувам.Може сум премногу слаба и се плашам како понатаму.Убаво сте напишале,секоја од вас е во право.Но јас сум за осудување,што си барав тоа си добив.Јас сум со него од дете.Но последниве години е кошмар за мене.
  Ни било убаво,ама се е тоа со краток рок,после следуваше ова.
  Ми вика дека јас за се сум крива.Последно му реков ,да не ми гази по достоинство и гордост,ме удри двапати.
  Не можам на децата и на сите одоколу,моите,неговите да им правам проблеми,да ги секирам.Сите мислат дека имаме скоро совршен брак.Со маска шетам насекаде.Да ме видите нема ни да претпоставите дека една жена како мене,ведра, има дома терор како мене.Но ова е се за да не ги вознемирувам децата.Несакам никој ни оддалеку да помисли дека имам проблем.И затоа овде меѓу непознати споделувам се што ме мачи.
   
 13. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.843
  Допаѓања:
  103.449
  Пол:
  Женски
  Јасна, а нели е кошмар и ова што го доживуваат твоите деца во моментот. Нели се сепак и ова трауми. Или стабилизирајте си го бракот или излези од тој брак. Мисли на себе, не на родителите, не на секој друг. Ова е и твој живот, тебе те малтретираат, не некој друг.
  Постојат невладини организации кои можат да ти помогнат околу ова, за совети и слично.
  Доколку било што се решиш, напиши ми ЛП да ти дадам контакти.
  Самата треба да решиш, а во ова што го читам од тебе не гледам решителност, ти сеедно се помируваш со таквиот живот. Што е истото нешто, кај сите жени кои претрпеле нешто слично на твоето.
  Но, не треба да биде така. Ти треба да си се избориш за себе си. И сто години да сте биле заедно нема оправдување.
   
  На srcekrsacka, Li0ness, jasna8 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. ametist

  ametist Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  си разговарала ли отрворено некад со него како се чуствуваш,не разбирам зошто те удрил за порното ,гледал па што ама да те тепа дека си го видела ?абе чудно е !имате лин вие секс или не?многу е чудно од крајност у крајност иде човеков,пи пошол ли он на психолог или брачно советувалиште?ако нејке тој да си помогне што го криеш.кази го на твоите и неговите нека се срами и децата абе трауми се тоа.уствари два избора имаш,да кутиш и да трпиш или да разговараш да се преговараш и он да се лечи.заби пари ако немаш мир.што ако твоите немаат,ке работиш ке зивееш нормален зивот,он за децата ке види ке невид ке дава.едно месец дена да го оставиш сам ке трча ко кученце,само пак по некое време таков ке биде.ако он нема волја да се смени ти ке се смениш мораш да бидеш поцврста.ти посакувам подобар живот.
  заборавив-зошто што си барала си добила,кој бара да биде малтретиран,си сакала нормален живот,што си ти крива жити се?зосто се чуствуваш крива не разбирам?

   
  На jasna8 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.827
  А каде е твојата важност во твојава приказна? Или ти не си толку важна?
  Можеш да си трпиш терор цел живот.
  Твоите деца доживуваат поголеми трауми при вашите тепачки и кавги по дома отколку што ќе имаат трауми од разводот. Ти кажувам бидејќи имам осетено на своја кожа.
  Ќе бев многу посреќна моите да беа разведени сега . А и како малечка едвај чекав да се разведат моите за да можам да функционирам нормално ,да дишам раат ,да спијам мирно, да не биде срам да излезам на улица после викотниците кои доаѓаа од нашата куќа.
  Стави крај на тој пекол стави се ти на прво место, после другите.
  Кој може да биде поважен од тебе во твојот живот освен тебе?! Никој.
   
  На eloves, machorka, imelda и 2 други им се допаѓа ова.
 16. jasna8

  jasna8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Не би одел никаде,затоа што не признава дека проблемот е во него.Вика дека јас го предизвикувам со своите коментари.А моите коментари или мислења се за било што се поврзани околу секојдневието.
  Ако му речам да не се дере за некоја ситница,тој вели дека јас му префрлам.Сега скоро викаше по едно од децата,му реков да не вика,но на крај излегувајки од собата ме мавна еднаш по глава.Толку мизерно и бедно се чуствував,што и додека пишувам се срамам.Како селска џукела.И за ова јас сум крива дека не знам да ги воспитам децата.Цело време потенцира како ништо не правам по цели денови,само еден ручек и толку.А се правам.Одам на работа,пазарам ,ручек и за нас и за старите,работа по дома,ги земам децата од школо.Имаме жена за шистење,но тоа е еднаш во неделата.
  Вика дека не сум задоволна и незнам да ценам ништо.
  Имаме нормален секс,кога се е во ред.Сум пробала да му кажам,некогаш ќе се извини,ама повеќето секоја негова постапка е оправдана зашто јас сум го предизвикала.
  Сигурно ве преморив,можам уште многу да пишувам,но фала што се птрудивте да ми помогнете и посоветувате.
   
 17. ametist

  ametist Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  13
  леле жено абе како те удрил по глава сега,леле колку се нервирам,ке го фатиш за рака и ке му вратиш ама само ако децата не се дома,епа игнорирај го до вецер ако мозе он така можеш и ти!
   
 18. MrsH

  MrsH Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  131
  По ова што кажуваш Јасна ми изгледа дека тој е Bipolar.Да на објаснувам многу пребарај на интернет и прочитај повеќе за ова.А ти со ништо немаш заслужено за така тој да се понаша со тебе.Никој не го заслужува тоа па макар и на кур да те начека некаде се се решава со збор и договот па и разделба а не ќотек.Јас го живеев тоа како дете и и јас посакував да се разведат моите,не поради страмот од викотниците туку поради што незнаев во каква состоба ќе ја најдам мајка ми кога ќе се вратам од училиште.Подоцна кога се омажив маж ми еднаш во расправија јас се спремав да заминам со детето и тој ме удри по глава.Одма се јавив во полиција и тие дојдоја за 5 минути.Се извинваше па ајде му реков на полицијата да не го земаат ке пробаме да живејме.Од тогаш рака не крена да мава ама ме малтретираше психички и емоционално.Никогаш пред детето ништо не се случуваше ама јас бев несреќна па не сакав син ми да ме гледа само несреќна.Собрав храброст и во друга држава без никој близок оклоу мене си најдов куќа под кирија и заминав.А го сакав уште кога заминав само видов дека тој не се менува и кога и да е ке се разделиме па си реков поарно порано одколку животот да ми помини во малтретирање од него.
  Затоа еден мој совет.Однеси ги дечињата кај твоите да ги почуваат ти седни и зборај со него.Кажи му дека тој третман не го заслужуваш и нема повеќе да го трпиш.Или да се свести и да почни да те почитува или ке си заминиш.Имај го мобилниот во тебе ако почни да мава одма јави се во полиција ОБАВЕЗНО.И таму имаш родители кои ќе те поддржат и ке бидат со тебе.Ако не се финансиски најдобри.Ке си најдиш работа и ќе си ги гледаш децата а и тој мора да ти плаќа алиментација за децата.Мисли за себе и за дечињата.На нив им треба здрава и среќна мајка а тоа што го гледаат сега се поголеми трауми ос развод.ПОДОБРО Е СРЕЌНО РАЗВЕДЕНИ РОДИТЕЛИ ОТКОЛКУ НЕСРЕЌНИ ВО БРАК.
   
  На machorka, Nine25, wish и 2 други им се допаѓа ова.
 19. jasna8

  jasna8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Како да удриш човек дупло потежок од мене. јас се пробувам да решем со разговор,но секој наш разговор,ако така може да ја наречам кавгата,завршува со навреди од најлош тип за мене.
  Ви благодарам уште еднаш.
   
 20. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.460
  Јасна ни стока не се тепа !!! Каков е овој човек ти ги земал најубавите години живееш во пекол јасно ти е ? ! А го заслужуваш ли ова ? :^)
  Заљубена си во него како што гледам развод не ти не во план ... НО не си само ти сега .... Не се работи само за тебе , тука се твоите деца !!!
  Траумите кои сега ги трпат верувај никогаш нема ни да ги заборават ни да ви ги простат . Знам тешко ти е како животот да ти се руши но секогаш има излез СЕКОГАШ :!:
  Ако не за себе за твоите деца невини ни криви ни должни патат па нели е греота . :tmi:
  Млада си образована ќе најдеш работа ќе поминеш тешки денови но ќе застанеш на нозе . Пеколот ќе заврши . Алиментација ќе мора да плаќа , ќе најдеш работ полека ќе се спасиш и себе и твоите деца ...
  Не ги казнувај и нив ... :worried: