1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали вашата душа е во склад со вашите години?

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 2 ноември 2016.

  1. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Не, воопшто не. Се чувствувам како да сум постара од моите години. Изгледа многу работи ми ја остарија душата, и ми ја уморија. Го немам оној елан на младите како порано. Се ми се има сменато. И постојано сум уморна, ми се спие
     
    На celineparis и baba Rada им се допаѓа ова.
  2. Ana Chio

    Ana Chio Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Паметот ми е во склад со годините и зрела и незрела , што би рекле Амери- young adult .:)Во душата уште имам 7 години , детето "јас" нема да го заборавам никогаш :l:
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  3. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Mojata dusa e vo sklad na godinite koi veke mi pominale, samo nekogas pravi socijalni isklucoci, poradi drustvoto koe i ne mi e bas po merka.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  4. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Значи душата и годините ми беа во склад од 16 до 18 години сега веке 3 - 4 години нее така значи душата ке ми остане млада она тинејџерски (иако имам керка и за се сама се снаоѓам) доволно сум зрела но онака млада си се осеќам спрема годините.
    И гардероба и мисли и живот.

    Се осеќам тинејџерски во душата , живеам како возрасна жена од 30 години физички а всушност имам 21 и на крај немам појма кое на каде влече...
     
    На Prijatelot и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Mojata dusa nikogas nebila vo sklad so godinite.
    Od koga znam za sebe sum razmisluvala mnogu po napredno od mojte generacii pa duri i mi bese stram da se izjasnam na poedini temi zosto odma me pravea deka nesto mi fali.
    Togas bev mlada i kako rekov mnogu, mnogu ne se iskazuvav zosto sekogas bev razlicna od drugite..
    Sega so polovina vek pominat ne ni sakam da go izlozam moeto mislenje, so godinite stanav poumna i se si cuvam za sebe i za cudno cudo uste po liberalna stanav.
    So teloto se druzevme so ista generacija do pred edno 7-8 meseci. Redovno vezbav i imav mnogu energija.
    E sega malku zapostaviv vezbanje i odma se primetuva tromavos, sporost, pospanost i ona "sto mora denes, ajde utre ke bide".
    Vo oblekuvanjeto strogo pazam.
    Nesakam da se oblekuvam vo kostimi, ama pantaloni so kosulka, suknja, fustan, nesto izmegu.
    Strogo pazam na boi i sari na alista, boja na hulahopka, rakavi do nadlaktica ili cetvrt,nenosam sakoa koj ne se zakopcuvaat od tesno, kosuli na koj kopcinjata zjaat .......dolzina na suknji i fustani do kolenaili 1 prst nad, cevli zatvoreni.
    Sega na seto toa ima vlianie klimata i codot na oblekuvanje vo firmata.
     
    На theowndemon, Val-Dim, evangelina.ina и 2 други им се допаѓа ова.
  6. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    По некои непишани правила, некои глупави нормативи, некои одредени возрасни години, некои измислени и нажалост прифатени друштвени мислења, приморани сме душата да ја стегаме во себе како да ни е со узди прикачена, само за да бидеме во склад со годините кои ги имаме...зарем само младоста има право на луди забави и откачувања.
    Оваа жена на сликава има 86 години а почнала да се занимава со гимнастика на 56 год.

    [​IMG]
    79 годишен дедо вози скирол
    [​IMG]

    80 и кусур години има бабава АМА царица е на мраз..уметничко лизгање, браво бабче

    [​IMG]


    Сакав само да кажам дека душата со годините никогаш не одат заедно:):f::f::f:
     
    На theowndemon, fallenangel, Petar80 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ако душата ми е сето емотивно, сето инстинктивно... тогаш е престара, постара.. 1.000 години најмалку. Мозокот ми е многу често на ниво на петгодишно дете и, добро е што е така. Ко одбранбен механизам ќе му дојде. Едно од нештата што те одржуваат. Или кои во најмала рака не дозволуваат да полудиш. Мада и едно од нештата што ќе те полудат еден ден. Како и да е.
     
    Последна измена: 5 ноември 2016
    На baba Rada и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  8. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.743
    Пол:
    Женски
    jas mislam deka nikogas vo dusata nema da porasnam,ponekogas glumam ,no nema potreba od glumenje ednostavno toa sum i za sreka mojata drugarka ima pomladovacka dusa pa se razbirame se druzime nekako vo se se soglasuvame za razlika od nekoi drugarki koi celo vreme se seriozni i nekako se cudat so nekoi nasi mislenja ,toa e jas ne sakam da bidam zarobena vo tie nekoi ne pisani pravila deka treba vo onos na godinite da se ponasas i zivees ,i kako da mora stariot covek da misli na smrt i da ceka vo postela da umri ako se bavi so sport i se zabavuva vo tie godini site se cudat ,starno cudna rabota kako lugeto se programirani
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Па според мене зрелоста и ставовите напредни за возраста повеќе спаѓаат во состојба на умот... за тоа ми велат луѓе дека личам на повозрасна според тој критериум :$ А во душата си се осеќам како дете, максимум како 16-17 годишна тинејџерка... а и сакам така секогаш да остане :nod: :lol:
     
    На theowndemon и baba Rada им се допаѓа ова.
  10. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    @BabaRada kade e temata fatalna zena ili taka nesto?
    Procepkav gore dole, nemozam da ja najdam.
     
  11. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Во насмевка душо..идеална фатална феминка:)
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Има денови кога се осеќам многу постара,и внатрешно и надворешно,кога ќе се погледнам во огледало знам во себе да си кажам дека старо и никакво изгледам
    Има денови кога имам дури и вишок на енергија,и мислам дека ќе полетам дури:D
     
    На fallenangel, Petar80, evangelina.ina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    имам 28 а се осекам како ~35. Ми остаре душата... некојпат си мислам и до кај 39 одам.
    арно ама духот ми е помлад, со едно пиво 24, со две пива 21 :party:
     
    На SummerGirl и baba Rada им се допаѓа ова.
  14. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    Јас имам 22 во март 23 ама сум се однесувам некогаш како да имам 15 ама убаво ми е, не се жалам :D
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Секој живее и се однесува така како што мисли дека е правилно според него, така како што се чуствува радосно и исполнето. А впрочем и тоа е важноста на среќата, на душата длабоко во себе.
    Некој престар, некој премлад, некој во средина, помеѓу години плус минус, ништо не е репер за човечкото однесување, тоа зависи од екор на животот од изживеаноста од доживувањето на животот, од околината но ниту најмалку од годите и возраста.
    Сметам дека чуатвото од душата што се пренесува низ еден човек е многу по важно и неопходно отколку годините и нивното значење.
    Сепак годините си врват но духот останува, останува онаму каде што може да опстои да продолжи со истиот интезитет и пред се изживеаноста и навиките на една личност.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Не. Имам 29 години, а κаκо да имам 22. Во душата сум уште млада. А физичκи не изгледам κаκо да имам 29 години. Ми имаат исκоментиρано деκа личам за доста помлада. Убаво ми е κога ќе слушнам таκви κоментаρи.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    Не,секогаш ми даваат помалце години од што имам,затоа што изгледам помладо од годините кој ги носам :)
     
    На ♡BuBaLe♡ и baba Rada им се допаѓа ова.
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.564
    Пол:
    Женски
    Јас дефинитивно не сум во склад со годините..
    Прерано пораснав, прерано созреав, прерано ми се одмилија некои тинејџерски работи, прерано се почувствував старо..


    Уморна сум некако..душава ми е како на 40год жена..
    Пропатена, научена на многу работи..
     
    На Aleksandar1212 и baba Rada им се допаѓа ова.
  19. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Definitivno nee
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  20. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    930
    Допаѓања:
    2.570
    Зависи од денот, иако изгледам помладо од тоа што сум, се чувствувам постаро поради многу работи кои ми се случија, да не речам ме изморија...
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.