1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во Дедо Мраз?

Дискусија во 'Насмевка' започната од Sweetlove_0312, 20 декември 2017.

  1. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    12.852
    Пол:
    Женски
    Незнам каде да ја поставам темава па мислев дека овде одговара најмногу.
    Кажувајте мислења за Дедо Мраз. Од дете ова ме интересираше и до ден денес сеуште ми е во мислење дали постои навистина. Некогаш ме тера да не верувам а некогаш да верувам.
    Како што и магии можат да се прават (не мислам на такви магии од филмовите со магично стапче или како вештерки со сигурност тоа нема:rofl:) мислам на магии од луѓе кои знаат и умеат, на пример жени што прават нешто за љубовта, магии за здравје, што ја предвидуваат иднината, се надевам знаете на што мислам, така јас мислам и нешто ме тера да мислам дека постои, ама во Македонија не доаѓа ( така фантазирав да не ми се смеете сеуште дека фантазирам за да одам кај Дедо Мраз или тој да дојде да ми донесе подарок :?:)
    Јас сепак мислам дека не знае никој дека постои Дедо Мраз, можеби постои можеби не тоа не е докажано. Понекогаш ми доаѓа да одам до Лапонија и да проверам сама дали има Дедо Мраз.
    Ох, иако нема јас сакам да има. :wasntme:
    Вие што мислите, верувате ли во Дедо Мраз? Фантазира ли и некој друг за да оди во таа земја или да дојде Дедо Мраз за време на Божиќната или Новогодишната вечер и да остави подароци? Или што било друго во врска со Нова година и со Дедо Мраз овде ќе можете да зборувате. :)
     
  2. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Секако дека верувам. Го видов еднаш на плоштад.
     
    На Carissa, SexiLy, flowersss и 16 други им се допаѓа ова.
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Повеќе верувам во Дедо Мраз отколку на нашите политичари...а најмногу верувам во вакви деда мразовци..
    download.jpg

    :lol:..................:inlove::inlove::inlove:
     
    На Victorian, fina erika, marija1907 и 8 други им се допаѓа ова.
  4. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.256
    Не верувам, али би сакала...:smirk:
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Не.
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да!
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Samo ako dobijam paketce licno za mene :lol:
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Помеѓу христијаните во Америка, Дедо Мраз всушност e Свети Никола (St. Nicholas).
    Има многу приказни и легенди, ако ве интересира може да си ги прочитате.
    Дарежлив, добар старец со бела брада.

    Откако му починале родителите на Никола, во наследство му останавиле многу богатство и имот.
    Зашто бил многу добар човек, цело богатство го давал на сиромашни семејства и дечиња (како за Дедо Мраз што е замислата да им носи подароци на дечиња).

    Има приказна како некој многу сиромашен човек имал 3 ќерки, ама зашто немал мираз не можел да ги омажи.
    Па така Никола преку оџак им пуштил ќесе со злато додека спиеле, а ќесето се закачило на чорапите што се слушеле покрај огон...Затоа по филмовите гледаме како пред да си легнат за Божиќ, оставаат чорапи покрај огниште, за Дедо Мраз да им остави поклон преку оџак.

    Секако ова се легенди и приказни помеѓу нардот, а Дедо Мраз не постои :drunk:
     
    На Pepa B.., Victorian, muchacha_a и 15 други им се допаѓа ова.
  9. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Премногу бајковита е приказната за Дедо Мраз,за да биде вистинита.
    Но,во секој случај позитивна и магична е еуфоријата поврзана со него :D
     
    На realGirl, cresa-jagoda, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Се разбира дека да!
    @simonna.a го има и доказот кога не посети Дедо Мраз во Битола. Дури в комшии кај мене. :l:
    Дедо Мраз, секој Божиќ ми носи чорапи, и благодарна му сум. :lol: Сега криво ми е кога бев дете и кога го видов му се расплачив и му реков дека го неќам, сега ме поткупва со чорапи и мора да го сакам, ете. 8-| :rofl:
     
    На Victorian, Ketchup, Lianna Anna и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    Убава приказна. Понекогаш јас изигрувам Дедо Мраз и убаво ми е во таа улога знаејќи дека некое дете се радува, па да му ја направам помагична таа приказна во која детското срце верува. Јас ете пораснав.
     
    На Pepa B.., Victorian, CoCoGiiiRL и 4 други им се допаѓа ова.
  12. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Дедо Мраз секако дека не постои,тоа се само приказни и легенди за него.Вчера на телевизија гледав една емисија за него во којашто се објаснува дека ако тој навистина би постоел тогаш неговата санка поради големата брзина на движење би се загреала до усвитување и би пукнала и дека не е можно еден ист човек да постигне секаде во исто време точно на полноќ да стигне во секој дом и да остави подароци,како и тоа дека баш поради тие причини најверојатно Дедо Мраз не е некој обичен човек,туку некој вонземјанин.:drunk:Е сега,кога бев дете верував во него и верував дека човекот облечен како Дедо Мраз со когошто ме сликаа со пакетче кај фотограф е вистинскиот Дедо Мраз,исто и тој со когошто на училиште се сликавме сите со пакетчиња и со учителката заедно за Нова Година,како и тоа дека кога еднаш татко ми ми кажа да го отворам плакарот да видам што ми донел Дедо Мраз и внатре во плакарот најдов едно големо пакетче за мене за Нова Година јас тогаш верував дека тоа големо пакетче навистина ми го донел Дедо Мраз,а не дека татко ми го добил на работа преку работниот синдикат за мене за Нова Година,исто и на филмови кога го гледав како дете јас верував дека Дедо Мраз навистина постои,но тогаш бев малечка и друг памет имав тогаш,па затоа верував во Дедо Мраз,а подоцна кога малку потпораснав моите на убав начин ми објаснија дека Дедо Мраз не постои,дека тоа се само измислени приказни за децата да веруваат во нив и јас тоа го прифатив најнормално затоа што тогаш баш во исто време во едно списание за деца коешто го добивавме на училиште имаше објаснувано дека не може еден ист нормален човек во исто време секаде да биде присутен,дека тоа едноставо не е нормално и не е изводливо,освен ако не се работи за некој вонземјанин!:drunk::rofl::rofl::rofl:Како и да е,јас мислам дека иако реално не постои,сепак е многу позитивна и магична еуфоријата поврзана со Дедо Мраз во духот со празничната магија на меѓусебното празнично семејно и воопшто меѓучовечко поврзување во атмосфера на солидарност,љубов и меѓусебно сакање,хуманост и меѓусебно помагање!:sun::hug::l:
     
    На +++, Sweetlove_0312 и Rama им се допаѓа ова.
  13. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Би сакала да верувам.
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Сите вие што не верувате во мене нема да добиете поклон. Јас сум Дедо Мраз, секако дека верувам во себе.
     
    На Victorian, blackwave, Sweetlove_0312 и 7 други им се допаѓа ова.
  15. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    Дедо Мраз всушност е Св.Никола !

    [​IMG]

    овој светец важи за заштитник на сите луѓе од секакви неприлики, независно од вера, раса и нација!
    Со еден збор, Дедо Мраз е измислица на западната комерцијална машинерија, но во исто време, тој е и трансформација на Свети Никола, односно искомерцијализиран лик на светецот од Мирликиската митрополија...
    Јас Верувам во Св.Никола !
     
    На Јаневски, Dreamboat, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Не.
     
    На Sweetlove_0312 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Јас како мала сум и сликана со него :party: така да нормално верувам :nod: :D
     
    На Јаневски, blackwave, Sweetlove_0312 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. TheGirl23

    TheGirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2017
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Секако дека верувам.
    Секоја година ми носи подароци, под елка ми ги остава веројатно додека спијам. :$:D
    Размислувам што да посакам оваа година.
    Оставете му писменце, тој ќе ви ги исполни желбите, 100% проверено.(fingers)
     
    На Sweetlove_0312 и +++ им се допаѓа ова.
  19. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.057
    Пол:
    Женски
    Да. Сега ми пратија видео директно од Лапонија , каде што директно со санка и ирваси тргнува накај Македонија (слушнал за црвените фенери , и таму ке се паркирал , прво таму ке однесел пакетчиња , дадичките биле најумни ) ;)
     
    На Sweetlove_0312, S.J.Parker, Stephen Amell и 4 други им се допаѓа ова.
  20. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Те молам не треси глупости. :P

    Во Македонија Господ нема стапнато, не па Дедо Мраз. Па уште тресеш глупости во подфорумот „Насмевка“ ти се молам.
     
    На Sweetlove_0312, Justicija и Someonespecial им се допаѓа ова.