1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во брак и вечна љубов?

Дискусија во 'Брак' започната од Mr. Right, 1 јули 2018.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Жал ми е многу :(
     
  2. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Се надевам дека ќе најдете решение. :)

    За мене вечна љубов е онаа на родителот спрема детето. Таа љубов никогаш не згаснува.
     
    На Barby112, Milobebence и Indiegurl им се допаѓа ова.
  3. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Не би рекла.Имам неколку случаеви каде сум видела родителот да не си го сака детето и од дома да си го исфрли.
    Или кога едното го сакаат повеќе од другото.
     
    На Dalia93, Indiegurl, Victorian и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Да, постојат исклучоци за жал. Ама барем мислам дека повеќето не се вакви како што ти ги опиша. Не е секој за родител, тоа е факт.
     
    На Milobebence, La.loca, zalosna и 2 други им се допаѓа ова.
  5. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Да.точно.
     
    На La.loca, Mr. Right и WildMk им се допаѓа ова.
  6. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Верувам во вистинска љубов онаа 'Заљубена до коска' , ама ретко тие такви 'љубови' завршуваат со брак , обично нели идеш долго со партнерот и на крај раскинуваш ама уште трае таа скриена , длабоката љубов , а наскоро сретнуваш друг и се жениш/мажиш .
    Мажена сум , среќна сум и го сакам својот маж , ама не сум заљубена , секако не можам да се замислам без него , но онаа првата , вистинската љубов доживотно ќе си ја имам спрема тој првиот :)
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    :|
    Како сопруг не би сакал ова да го чујам или прочитам од жена ми.
     
    На Leat, sj *O*, Dalia93 и 11 други им се допаѓа ова.
  8. ❤️Sneze❤️

    ❤️Sneze❤️ Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2017
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    3.902
    Пол:
    Женски
    Маж ми си го знае ова уште од сам старт на нашата врска , веќе брак од успешни 7 год. Се почитуваме и уживаме во бракот со 3-те наши дечиња тоа што се сакаме еден со друг не значи дека првата љубов сме ја закопале и непостои и јас и он си ја имаме скриено длабоко во некој дел од срцето .(така кажано од деттска перспектива:D)
     
    На Girly90 и Mr. Right им се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.992
    Допаѓања:
    261.082
    Во брак не верувам, прво, затоа што во денешново општество релативно не е потребен бракот за кохабитација со партнерот, имање потомство, делење на имот итн. Значи од правен аспект, денес, бракот не е нужен.
    Во црковен брак.... ич да не зборувам, тоа е промашена приказна скроз, ќе ја скокнеме.

    Е сега.
    Дали верувам во вечна љубов?

    Не знам што ќе ми се случи до крајот на животот, ама знам дека 10+ години сум вљубена во партнерот.
    И не го сакам исто како првиот ден.

    Сосема е различно сакањето сега.

    Нема пеперутки или што би рекла @WildMk огномети... ама во овие години, не ни ги сакам.
    Сакам стабилност, топлина, грижа, тоа мутаво чешање, загорена тава, чорапи во сред соба за кои ќе се изнаразвикам и ќе ме послуша, па после и сѐ ќе прибере, за вербата во мене и поддршката, за искрениот страв и загриженост кога не сум добро... и обратно, од моја страна кон него - исто.

    Оваа љубов, мене ми е најубава, и ако трае вечно - нека трае. Нема да се жалам :)

    А да стапам во брак... никогаш не сум замислувала, сакала... не ми било важно.
    Јас сум јас, тој е тој, вака или онака.
     
    На gjoker4e, moon1, Dream-Girl и 20 други им се допаѓа ова.
  10. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Veruvav i seuste veruvam vo ljubov vo brak.Sekogas ima padovi no ako e dovolno cvrsta ljubovta ,definitivno opstanuva.Jas mislam deka na pocetok e zaljubenost megu dvajca koi vleguvaat vo brak,no podocna se osoznava sto e vistinska ljubov a ne potreba .Samo trpenie prvite tri god bi rekla,dodeka ne se naviknat deka se treba da se deli i da se priviknuvaat na novata sredina vo koja se
     
    На diskreten32 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Бракот сам по себе не е ништо друго туку право уредување на заедница помеѓу двајца партнери. И како таков, за луѓе кои се заљубени и се сакаат може да биде целосно безначаен. Од друга страна, ако се испостави дека сепак не постои такво нешто како „вечна љубов“, тогаш и може да ни се најде тоа „парче хартија“. :D

    Во вечна љубов не „верувам“ - верувањето и' го оставам на религијата и на другите слични ствари, за кои е доволно само да веруваш во нештото за тоа да биде реално и вистинито.

    Љубовта, од друга страна, како и повеќето работи кои вредат нешто во животот, бара многу повеќе од верување - потребен е труд, посветеност и вложување.

    Но повторно, како за и повеќето работи кои вредат нешто во животот, се' што правиме и жртвуваме за љубовта не ни паѓа тешко, туку напротив, го правиме со радост, задоволство и глупава насмевка на лицето. :drunk: :D
     
    На Annath, Joi, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Scott Weiland

    Scott Weiland Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2018
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    11.273
    Пол:
    Машки
    Против брак сум како институција, разбирам традицијата, не сакам да има удел владата, сума сумарум против сум. Има исклучоци ретки. Вечна љубов ми звучи како некој конструкт, некој концепт за бегање од реалност.

    Има слични по-опипливи форми на љубов.

    Пролазни.
     
    На lovestoneddd, La.loca, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Институционално, бракот претставува само уште еден образец создаден од раката на поредокот. Со стапување во брак човекот губи чувство за лична слобода, декаденција и можност за себе надоградување.

    Од денешна гледна точка повеќето бракови најчесто се склучуваат поради материјална корист, или одржување традиција. Без разлика дали е едната или другата причина во прашање, најчесто сме сведоци на два можни исходи - Луѓето или продолжуваат да живеат во вештачки креирана дисфункционална заедница во која не се задоволни, прифаќајки да жртвуваат одредени лични интереси, или едноставно ставаат крај на т.н. системско наметната агонија и продолжуваат со животот. Истото важи и за другите механизми за контрола како репродукцијата, одбирањето животна кариера, стремежот да се има повеќе пари итн.

    Такво нешто како љубов во вистинска смисла е дискутабилно дали постои. Таа карактеристика поприкладно би било да се толкува како блага наклонетост, чувство за емпатија (чинење добро), алтруизам (заради бивањето добар како етички врвен поим), отколку како контемплација на нешто кое во материјална смисла не постои, па оттаму е и непоимливо.
     
    Последна измена: 2 јули 2018
    На lovestoneddd, La.loca, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
  15. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Во кој дел од мојот пост ги сретна овие правци?
     
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Цел пост вришти: спротивстави се на поредокот.
    Сега, не ми е јасно, дали поради тоа што си песимист, или поради тоа што се противш на ова општествено уредување?
    Не те напаѓам, прашувам. :)
     
  17. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Верувам во двете, родителите на дм се вистински пример за тоа... Моите феилнаа на тест за брак, а знам дека и двајцата потајно уште се сакаат... Колку и мајка ми тоа да го негира...
     
    На WildMk и Amellie13 им се допаѓа ова.
  18. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ајде сега, не по врат по шија. Прво ме направи нихилист, сега и песимист. :D

    Како и да е, мислам дека лично те тангира мојот пост затоа ме цитираш. :P Ама не, не е мое субјективно гледиште во прашање туку реалност. Бракот е механизам за опресија и контрола, како и сите други сегменти на општествена коегзистенција во кои е вклучена активноста на човекот. Тоа не нужно ги прави лоши, но истовремено не ги ни апстрахира од слободата на избор која треба да ја има секој поединец.
     
    На Napqueenmari, Lella и Briar Rose им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Па е за контрола. И јас го напишав тоа во првиот мој пост на темава.
    Но не значи дека е нефункционален системот.
    Има хинтови дека е е можно да се распадне во иднина, но сега- за сега, и во разнишана форма, си функционира. :)
     
  20. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Ми вадиш реченици од контекст Вајлдке, и зошто доколку се согласуваш ме цитираш?

    Нефункционален е од практични причини кои ги образложив погоре. Поради нарушување лична интимна слобода, а (често) и одалечување од потенцијалните квалитети како надоградување и усовршување, ван семејниот и биолошкиот ,,априор".
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.