1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали верувате во брак и вечна љубов?

Дискусија во 'Брак' започната од Mr. Right, 1 јули 2018.

  1. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Veruvam vo vecna ljubov a vo brak seuste se uveruvam :D
     
  2. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Воздржана сум. Не можам да кажам верувам или не верувам. Кога ќе остарам ќе можам да одговорам на прашањето.
     
    На eliesaab, PaLaVa, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Devotion

    Devotion Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    32
    Не постои вечна љубов според мене, после одреден период само ја почитувате и се навикнувате на личноста, а бракот е само формалност.
     
    На edna_malecka, sagittarius57, homer simson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. homer simson

    homer simson Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Машки
    вечна љубов не постои ! за брак ДА но тоа е повеќе навика и обврска отколку љубов

    за жал во право си

    многу гледаш филмови
     
    Последна измена од модератор: 30 јули 2019
    На Herrera и hermosa им се допаѓа ова.
  5. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Турците имаат нешто што го нарекуваат ашк и севги. Ашк е нешто како љубов - огромна привлечност и сл. Севги веќе е чекор понапред - почит и разбирање. Верувам во вечна Севги - имам многу примери наокулу.
     
    На sagittarius57, evangelina.ina, MacaLove и 2 други им се допаѓа ова.
  6. hopes

    hopes Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    325
    Veruvav ama poveke ne veruvam.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. EDNAEMAJKA

    EDNAEMAJKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    7
  8. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Порано според мене на бракот многу поголемо значење му се придавало отколку денеска и, според мене, тогаш и повеќе имало лојалност отколку денеска. Луѓето го ценеле и многу повеќе животот со својот партнер или партнерка и се бореле за тоа да им опстане бракот со сите сили.
    Под вечна љубов не се подразбира тоа да секогаш кога ќе го погледнеш својот партнер или партнерка да ти играат пеперутки во стомакот, и тоа додека сте живи. Тука станува збор за многу поголема работа а пеперутките се минлива работа. Што значи не може зборот „вечна љубов“ да се заснова само на хемијата, тука има многу повеќе. За да има еден успешен брак и една успешна вечна љубов треба да се партнерите луѓе кои ќе можат да сметаат еден на друг во секое време, да си пружаат поддршка еден на друг во тешки времиња, да се лојални еден спрема друг и да постои одлична комуникација меѓу двајцата, без никакви граници и со неограничена доверба и да се спремни на компромиси во животот.

    Ако овие темели се изградат во еден брак тогаш ќе има и вечна љубов.

    А денеска тоа го нема, барем во повеќето бракови. Има премногу луѓе кои влегуваат во брак и за една година се разведуваат, токму поради тоа што ги нема овие работи што ги набројав горе, според мене.
     
    На Bubish26, teaiva, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  9. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Јас верувам, не се водам од личен пример, за себе ќе знам кога ќе остарам, ама верувам дека постои, еве нам денес ни е 15 годишница со сопругот, догодина 10 од брак, сега за сега сеуште сме заљубени, имаме одличен однос и меѓусебно разбирање, понатаму ќе видиме како ќе биде, се надевам дека вака ќе остане.


    Врските бараат посветеност, треба постојано да се вложува, исто како да додавате вода на едно растение за да остане зелено и да цвета.

    Турболенции во бракот секогаш ќе има, како и во врските, имало и ќе има и расправии, но најважно е расправиите да се за неважни работи и тоа не значи дека љубовта ја снемува или дека бракот се распаѓа во тие моменти.

    Лошо е ако настанат сериозни проблеми, ако лесно почне да се губи трпението и толеранцијата, во тој случај веројатно почнува и љубовта да испарува, а да не зборуваме за неверства, кога љубовта станува еднострана, за кратко време преминува во омраза.
     
    На stetoskop, cresa-jagoda, Ambitious и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Juccy

    Juccy Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    323
    Не.
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. NoU-NoLove

    NoU-NoLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2012
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    150
    Верував,но веќе не,кога нема разбирање и почит и кога се мешаат други љубовта исчезнува
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  12. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Vecnata ljubov vo brakot ja odrzuvaat decata
     
  13. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.435
    Пол:
    Женски
    А тие што немаат деца???
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    А оние кои се разведени, а имаат деца? Децата еден ден си заминуваат од родителите и одат по нивен пат , така да не се согласувам.
     
  15. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    Верувам во љубов, постои и го менува својот облик постојано.
    Не верувам во бракот како институција.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  16. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Вечната љубов во бракот може да ја одржат само партнерите.
    Секој брак не вклучува деца.
    Партнерската и родителската улога имаат различна тежина и значење и не се споредуваат.
     
    На CameliaMiller, Macito007, Dadusicka и 6 други им се допаѓа ова.
  17. mache007

    mache007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2018
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    621
    Пол:
    Женски
    Во вечна љубов не, како и да е со тек на време ти станува навика со некој да живееш и споделуваш секакви моменти.
     
  18. teaiva

    teaiva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    524
    Во вечна љубов верував во младоста,затоа и сакав да се венчам во црква,за и на ној свет да сме заедно..демек,колку бев глупава.Но сега никако.Ништо не е вечно па ни љубовта бледнее со проблемите,а посебно со раѓањето на децата,имањето немањето пари,домашните и околината кога се меша и ред други фактори пријатели ,колешки, нови познанства,...чест на исклучоците секако...имаше и некоја студија која велеше дека кризите во бракот најчесто почнуваат по седмата година.
    Во брак не верувам,ни во хартија,живеј со некој дур ти е добро и не пропаѓаш психички и физички ,чим осетиш не бива бегај,многу е побезболно од разводот..мада секој крај е тежок.
    п.с. Секоја чест на исклучоците кои надминуваат се.Многу малку парови познавам кои и после долги години се во брак ,заљубени сеуште и се верни еден на друг.
     
    На Dadusicka, minne992, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.124
    Допаѓања:
    43.677
    Пол:
    Женски
    За жал не верувам во вечна љубов..верувам во брак ама во вечна љубов не.
    Мислам дека после долги години брак не останува истата љубов и емпатија, туку навиката на партнерите еден за друг првенствено, одржување на бракот поради финансиска завист, поради децата итн..
    И искрено многу се плашам дека еден ден може да ми здосади од маж ми или да го отсакам.Ако имаме дотогаш дете/деца ќе биде тешко за нив, бидејќи од моја страна бракот веќе нема да е ист и ќе барам развод секако.
     
    На marlonbrando69, Dadusicka и hermosa им се допаѓа ова.
  20. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    Во вечна љубов и во него.
     
    На hermosa и molikaMk им се допаѓа ова.