Дали верувате во брак и вечна љубов?

Дискусија во 'Брак' започната од Mr. Right, 1 јули 2018.

 1. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  659
  Допаѓања:
  1.304
  Пол:
  Женски
  Veruvam vo vecna ljubov a vo brak seuste se uveruvam :D
   
 2. moon1

  moon1 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2015
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.258
  Пол:
  Женски
  Воздржана сум. Не можам да кажам верувам или не верувам. Кога ќе остарам ќе можам да одговорам на прашањето.
   
  На eliesaab, PaLaVa, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Devotion

  Devotion Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  23
  Не постои вечна љубов според мене, после одреден период само ја почитувате и се навикнувате на личноста, а бракот е само формалност.
   
  На sagittarius57, homer simson и Petar80 им се допаѓа ова.
 4. homer simson

  homer simson Активен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2019
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  190
  Пол:
  Машки
  вечна љубов не постои ! за брак ДА но тоа е повеќе навика и обврска отколку љубов

  за жал во право си

  многу гледаш филмови
   
  Последна измена од модератор: 30 јули 2019
  На Herrera и hermosa им се допаѓа ова.
 5. NEA

  NEA Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  403
  Пол:
  Женски
  Турците имаат нешто што го нарекуваат ашк и севги. Ашк е нешто како љубов - огромна привлечност и сл. Севги веќе е чекор понапред - почит и разбирање. Верувам во вечна Севги - имам многу примери наокулу.
   
  На sagittarius57, evangelina.ina, MacaLove и 2 други им се допаѓа ова.
 6. hopes

  hopes Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2014
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  220
  Veruvav ama poveke ne veruvam.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. EDNAEMAJKA

  EDNAEMAJKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2013
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  6
 8. +++

  +++ Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  8.047
  Порано според мене на бракот многу поголемо значење му се придавало отколку денеска и, според мене, тогаш и повеќе имало лојалност отколку денеска. Луѓето го ценеле и многу повеќе животот со својот партнер или партнерка и се бореле за тоа да им опстане бракот со сите сили.
  Под вечна љубов не се подразбира тоа да секогаш кога ќе го погледнеш својот партнер или партнерка да ти играат пеперутки во стомакот, и тоа додека сте живи. Тука станува збор за многу поголема работа а пеперутките се минлива работа. Што значи не може зборот „вечна љубов“ да се заснова само на хемијата, тука има многу повеќе. За да има еден успешен брак и една успешна вечна љубов треба да се партнерите луѓе кои ќе можат да сметаат еден на друг во секое време, да си пружаат поддршка еден на друг во тешки времиња, да се лојални еден спрема друг и да постои одлична комуникација меѓу двајцата, без никакви граници и со неограничена доверба и да се спремни на компромиси во животот.

  Ако овие темели се изградат во еден брак тогаш ќе има и вечна љубов.

  А денеска тоа го нема, барем во повеќето бракови. Има премногу луѓе кои влегуваат во брак и за една година се разведуваат, токму поради тоа што ги нема овие работи што ги набројав горе, според мене.
   
  На Bubish26, teaiva, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
 9. RedRevolution

  RedRevolution Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.160
  Допаѓања:
  3.187
  Пол:
  Женски
  Јас верувам, не се водам од личен пример, за себе ќе знам кога ќе остарам, ама верувам дека постои, еве нам денес ни е 15 годишница со сопругот, догодина 10 од брак, сега за сега сеуште сме заљубени, имаме одличен однос и меѓусебно разбирање, понатаму ќе видиме како ќе биде, се надевам дека вака ќе остане.


  Врските бараат посветеност, треба постојано да се вложува, исто како да додавате вода на едно растение за да остане зелено и да цвета.

  Турболенции во бракот секогаш ќе има, како и во врските, имало и ќе има и расправии, но најважно е расправиите да се за неважни работи и тоа не значи дека љубовта ја снемува или дека бракот се распаѓа во тие моменти.

  Лошо е ако настанат сериозни проблеми, ако лесно почне да се губи трпението и толеранцијата, во тој случај веројатно почнува и љубовта да испарува, а да не зборуваме за неверства, кога љубовта станува еднострана, за кратко време преминува во омраза.
   
  На stetoskop, cresa-jagoda, Ambitious и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Juccy

  Juccy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2010
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  183
  Не.
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NoU-NoLove

  NoU-NoLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2012
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  149
  Верував,но веќе не,кога нема разбирање и почит и кога се мешаат други љубовта исчезнува
   
  На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  444
  Допаѓања:
  295
  Пол:
  Женски
  Vecnata ljubov vo brakot ja odrzuvaat decata
   
 13. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.327
  Допаѓања:
  6.346
  Пол:
  Женски
  А тие што немаат деца???
   
  На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
 14. worrieddd

  worrieddd Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2013
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  3.491
  Пол:
  Женски
  А оние кои се разведени, а имаат деца? Децата еден ден си заминуваат од родителите и одат по нивен пат , така да не се согласувам.
   
 15. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  14.294
  Пол:
  Женски
  Верувам во љубов, постои и го менува својот облик постојано.
  Не верувам во бракот како институција.
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.433
  Допаѓања:
  29.391
  Пол:
  Женски
  Вечната љубов во бракот може да ја одржат само партнерите.
  Секој брак не вклучува деца.
  Партнерската и родителската улога имаат различна тежина и значење и не се споредуваат.
   
  На CameliaMiller, Macito007, Dadusicka и 6 други им се допаѓа ова.
 17. mache007

  mache007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2018
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  614
  Пол:
  Женски
  Во вечна љубов не, како и да е со тек на време ти станува навика со некој да живееш и споделуваш секакви моменти.
   
 18. teaiva

  teaiva Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  203
  Во вечна љубов верував во младоста,затоа и сакав да се венчам во црква,за и на ној свет да сме заедно..демек,колку бев глупава.Но сега никако.Ништо не е вечно па ни љубовта бледнее со проблемите,а посебно со раѓањето на децата,имањето немањето пари,домашните и околината кога се меша и ред други фактори пријатели ,колешки, нови познанства,...чест на исклучоците секако...имаше и некоја студија која велеше дека кризите во бракот најчесто почнуваат по седмата година.
  Во брак не верувам,ни во хартија,живеј со некој дур ти е добро и не пропаѓаш психички и физички ,чим осетиш не бива бегај,многу е побезболно од разводот..мада секој крај е тежок.
  п.с. Секоја чест на исклучоците кои надминуваат се.Многу малку парови познавам кои и после долги години се во брак ,заљубени сеуште и се верни еден на друг.
   
  На Dadusicka, minne992, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.951
  Пол:
  Женски
  За жал не верувам во вечна љубов..верувам во брак ама во вечна љубов не.
  Мислам дека после долги години брак не останува истата љубов и емпатија, туку навиката на партнерите еден за друг првенствено, одржување на бракот поради финансиска завист, поради децата итн..
  И искрено многу се плашам дека еден ден може да ми здосади од маж ми или да го отсакам.Ако имаме дотогаш дете/деца ќе биде тешко за нив, бидејќи од моја страна бракот веќе нема да е ист и ќе барам развод секако.
   
  На marlonbrando69, Dadusicka и hermosa им се допаѓа ова.
 20. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.960
  Допаѓања:
  28.217
  Пол:
  Женски
  Во вечна љубов и во него.
   
  На hermosa и molikaMk им се допаѓа ова.