1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви е страв од коронавирусот?

Дискусија во 'Коронавирус' започната од butterflu, 27 март 2020.

  1. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Za sebe ne se plasam,
    Se plasam za trite deca koi sum gi donela na ovaj nikakov svet,od koi ednoto e bebe 4 mes.
    Se plasam za mm za roditelite i ostanatite pobliski (brat mi vnukite snaa mi)...
    Situacijata nalaga da mora da se cuvame,eve kako site sto napisavme za nasite najbliski, no ova izleze od kontrola totalno.
    Vrv sme vo cel svet nikoj nema napraveno takov presvrt,duri i ststistikata i predviduvanjata gi osporivme... nema drugi ko nas,a taka 1 raka narod za zalenje...katastrofa!:headbang::headbang::headbang:
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Не баш.На почетокот во Март имаше неколку дена кога ми удри во психа дека го имам(facepalm) После тоа сфатив дека со нервоза и напнатост ќе си донесам други проблеми и престанав да мислам на тоа.Сега воопшто не се плашам, но ги почитувам мерките.
     
  3. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Za sebe ne. Na rabota sum so mnogu luge vo kontakt sekojdnevno i nemase nieden zabolen, nekako bev opustena. Denes soopstija deka eden vraboten idel so temperatura na rab. I po proverka - test, ispadna pozitiven. Prva misla mi bese "sto ako jas zabolam od virusov", edinstvena misla mi bea decava kako i sto so niv, bidejki sme sami doma. Nemam nikogo na kogo bi gi doverila na cuvanje.:(. Cel den sum so misla "sto ako ova ili ona se sluci..." i cel den sum potistena. Do sega se drzev pozitivno, se dur nemase nikoj vo blizina zabolen.No nekov vnatresen nemir pocnuva da me maci:(. Se nadevam ke istaam i ke gi izdrzam narednite denovi i ostanam pozitivna so mislite
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Не се плашам. Си седам дома. Си почитувам мерки. Си уживам.
    На почетокот имаше сосема мал страв ама сега ИЧ.
     
    На magnolija09, poi и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  5. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Почетокот да па не...па сега со бројкиве пак да...и така
     
    На tinka-mace, Ahoy и Regina.Phalange им се допаѓа ова.
  6. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.971
    Допаѓања:
    7.709
    Пол:
    Женски
    Да, страв ми е. И на почетокот ми беше и сега ми е. НО, не чувствувам паничен страв. Се плашам доволно за да внимавам што правам, но не премногу до степен да се однесувам нерационално.
     
    На queen19, P.S.love и Ahoy им се допаѓа ова.
  7. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Лично не ми е став од вирусот но страв ми е ако на некој начин се заразам буквално тоа значи и преќин на мојот живот, обвинувања од сите страни, можност за загуба на работното место и мислам дека во таков случај човек е способен да се докрајчи, а почитување на мерки неможеш комплетно и тоа е тоа се со се ,се побива и така...
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.427
    Пол:
    Женски
    Не. Не ме мава на психа мисла дека ќе заболам. Маска носам, раце мијам, плус и откако се отворија кафичиве не сум излегла и немам намера да излезам се' додека вирусов ни е закана. Не од страв тоа, од чиста совест. Колку побрзо го победиме вирусов, толку подобро за сите. Од нас зависи.
     
    На jagoda777 и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
  9. ВераНадежЉУБОВ

    ВераНадежЉУБОВ Активен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2019
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    26
    Засебе не се плашам. Ми е страв за моите двајца браќа и родителите, за роднините и пријателите.
    Јас го закачив ама не ми е страв.
    Ми мина
     
  10. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.504
    Допаѓања:
    32.622
    Пол:
    Женски
    На почетокот не ми беше страв, ама како се повеќе учевме за вирусот повеќе ме фаќаше паника.Сега веќе ми е страв заради ќерче, заради бебче во меше.Немам контакти и гледам да држам растојание и да носам секогаш маска.Бегам ако некој кашла, шмрка или кива.Ама уште повеќе страв ми е како ќе биде на есен:(
     
    На edna_malecka, Milkiway, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. babybubu

    babybubu Популарен член

    Се зачлени на:
    7 мај 2014
    Пораки:
    1.009
    Допаѓања:
    1.097
    Почнува да ми е многу страв, во градот кај што живеам од ептен малку случаи овие недела дена излегуваат многу случаи.
    Не ми е страв толку за себе, колку за родителите дека се во поодминати години.
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Unforgiven_girl

    Unforgiven_girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2020
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    730
    Пол:
    Женски
    Iskreno poveke me poremeti psihicki ovaa situacija i borejki se so anksioznost zaboraviv vise i na koroNa.. sekoj pocna da gi oseka simtomite koi se kazuuvaat na mediumite nemajki nisto.. (facepalm) ne sum protiv toa sto se kazuva kako da se zastitime i kako da se spravime so virusot no mislam deka navistina se preuvelici se :(
     
    На poi и Овесна снегулка им се допаѓа ова.
  13. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    Не ми е страв толку со паничен напад да ми е проследено ама сепак имам страв пред се за моето дете, за моите, и овде не се работи само за вирусот, што ако бидеме во изолација, како ќе издржиме во стан со син ми, и така од многу работи е лишен ;(.
    Нема во парк, нема со многу деца, нема во гужви, се плашам за психичката состојба на син ми, веќе му фалат другарчиња, бара друштво, срце ми се кине кога гледам колку сака да се дружи. Се дружи со едно другарче и прееска го гледам колку е среќен го гушка, го опсипува со внимание, уфф до каде стигнавме со оваа состојба, вирусот психички ке не докрајчи:|
     
  14. Овесна снегулка

    Овесна снегулка Нов член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не
     
  15. Laufinam

    Laufinam Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2020
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    И да и не... само будала не би се плашела, но не се живее во постојан страв...
     
    На LadyMau и poi им се допаѓа ова.
  16. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    На почеток во јануари кога ја отворив темана за корона не да ми беше страв, имав средство за дезинфекција уште тогаш, избегнував јавен превоз се дезинфицирав уште кога немаше случај во Македонија.. на сите им зборев ме правеа параноична кај тоа од Кина ќе дошло кај нас епа ете дојде.

    Сега почитувам мерки не се групирам редовно раце мијам ама дезинфекција на секои 10 мин не правам како тогаш..
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    На почетокот кога се појави првиот случај во Македонија, ми беше страв, кога ќе бев во јавен превоз или некој друг затворен простор имав чувство дека околу мене има вирус, од кој ќе излезев веднаш ги дезинфицирав рацете, дома цела облека веднаш на перење, маската одма да се испере и така, но тоа беше еден краток период, можеби еден месец, потоа веќе се навикнав и сега воопшто не се грижам. На почетокот и многу имаше страшни наслови на сајтојве, плус ги следевме бројките, па разни тврдења и катастрофа, после излегоа многу не логичности, СЗО стана контрадикторен и така стравот се намали и мислам дека никој не треба да се плаши.
     
  18. Rada15

    Rada15 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2020
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,

    сакам да прашам дали сте исплашени од ситуацијата со корона? До скоро, воопшто немав никаков страв меѓутоа од градот починаа некои луѓе кои ги познавав а знаев дека се заболени од корона (под претпоставка дека ете имале астма па поради тоа настанале компликации).. па веќе покрај тоа што се трудам да се физички дистанцирам од сите веќе почна да ме фаќа некое непријатно чувство.. Ваши мислења!? :(
     
  19. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    4.838
    Пол:
    Женски
    Мене ми е страв да се искашлам како што треба.
    Настинав како и обично и имам потреба да се искашлам и да те фати нервоза зошто не можеш или не смееш негде
    Луѓе се вртат, бегаат, тоа е страшно
    Есен е, допрва ќе почнат настинки и грипови, што ќе правиме тогаш?
     
  20. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Стравот и паниката не се решение. Но, секој треба да биде предпазлив. Доколку Ви се појават некои од симптомите, пожелно е да отидете до болница. Лично познавам постари луѓе од кои едниот знаејќи дека е заразен не сакаше да се тестира, па заврши на респиратор. Чувајте се луѓе, ако вие не си водите сметка, верувајте никој нема да ви води.
     
    На LadyMau му/ѝ се допаѓа ова.