1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви е тешко да кажете некому ТЕ САКАМ?

Дискусија во 'Психологија' започната од IndieGirl, 18 февруари 2011.

  1. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Со поголема леснотија го пишувам, одошто го изговарам, но и тогаш буквите ми се така фино раштркани, виснати, линии испосецкани, сеедно некој ќе ми рипне изненадно да ме фати на дело, дур јас така посветено си го истурам срцето на лист хартија. А, за мене тоа си е посебен некој тренутак од типот: „нели тотална дискреција загарантирана :wasntme: ?!?“...it's between me and you my little paper :lol: .
    Ма некоја чудна птица сум ја, осечајно биќе некое, али ... што знам, се ми е во ред, не се препотувам или нешто да пелтечам, секогаш сум си стабилна во оралното излагање на моите ставови за се', па макар и импровизирала за нешто... па, така сум си и за ова нештово, кога го кажувам. Впрочем, сосема спокојно и го изговарам, само внимавам да не ме чујат душманите, уште помалку несреќникот кого јас го љубам :$ .
    Ма, I'm on the top of the hill. :P Можеби и на прсти се брои колку пати сум го кажала, а всушност тоа било само на една личност и само за неа и сум го чувствувала. За останатите и немало потреба од вакво откровение, бидејќи и не постоело тоа чувство. А, па од мала ме учеа да не лажам, што по се изгледа ми се всадила длабоко во потсвеста, па дури и да посакам некого да излажам, посебно со ваква емотивна изјава МА ЈОК, не ми излегува од уста. Всушност и кога го чувствувам, претпочитам да направам се, буквално се', што ќе ми падне напамет за да го докажам тоа чувство, без да се чувствувам принудена да некому признаам „те сакам“, и тоа додека ми е широко отворена устата, а заболекарот ми го вади болниот ми заб.
    А, таква сум отсекогаш. Не е нешто настанато сега на стари години, или последица на скршено срце, поради кое сега си го пазам задничето :lol: . Кај мене тоа си е елементарна математика, што само како таква си функционира во мојата глава: треба многу да видам за да слушнам, уште повеќе за да разберам, и дополнете уште толку за да јас кажам.:D
     
  2. MiiLla

    MiiLla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    53
    Ако вистински го мислам воопшто не ми е тешко да го кажам, секој ден му го кажувам на дечко ми, на мајка ми и татко ми колку со можам почесто, тој е еден од најубавите зброви кој многу значи..САмо не е работата само да го кажеш треба и со дела да го докажеш и на тој што му го кажуваш вистински да го почуствува.. :l:
     
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    зборот ТЕ САКАМ го кажувам многу често во присуство на мојот сакан. Не затвараме телефон баз да кажеме те сакам -те сакам и јас чао. Кога ќе се видиме веднаш го гушкам и му кажувам колку го сакам. Се случува да одмараме и гледаме телевизија и било кој од нас да се сврти да каже те сакам и да се гушнеме. Така да меѓу нас зборот Те сакам е присутен секој ден. На никој останат немам кажано те сакам освен на него.
     
    На MiiLla му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    Да.
    Неможам да ги разберам тие што го изговараат за се и сешто, а посебно ако говориме за врски и сл., 2 дена некој дечко им е симпатија и одман после "лелеее абе го сакам".
    Сега за сега го имам изговорено еднаш, мислам спрема една личност али некако и тогаш се чувствував незгодно околку негово изговарање, али сега кога гледам на работите мислам дека пред се е од страв, дека се отварам спрема некој, своите чувства и го пуштам во мој живот.
    Сепак не сакам толку често да го изговарам пошто мислам дека ја губи смислата,
    а посебно во јавност кога ке слушнеш некои по милион пати како го изговараат и цееел свет мора да знае колку они се сакаат и цела врска им е мед и млеко. :)
     
  5. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    премногу!! Имало ситуации кога сум сакала да кажам, ама ете.... не искачаат зборовите ;)
     
  6. Happygirl13

    Happygirl13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    60
    Денес Те Сакам го кажуваат како здраво.Иначе тешко ми е мора да го сакам премногу за да му го кажам тоа.Мразам коа некој ке ми каже Те Сакам а не го мисли тоа.Ако не ме сакаш не мора да ми кажуваш дека ме сакаш боље ќути си! :!:
     
  7. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    Ако го чуствувам тоа искрено да ,а инаку не,не ми излегува никако да кажам ако не го чуствувам искрено.. ..
     
  8. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Meне ми е тешко... Не сум до толку храбра,но всушност кога ќе го најдам Мистер Прфект веројатно ќе се ослободам од стравот. :lol:
     
  9. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Многу ми е тешко... не можам ни да кажам-и јас тебе те сакам...
    Се плашам од неговите чуства... па додека да се осигурам дека тој искрено ме сака... не би можела тоа да го кажам... иако веќе знам дека не ме сакал, па си велам :!: -добро што не му кажував дека го сакам
    идиоотт... :@
     
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Кога навистина го чувствувам тоа воопшто не ми е тешко да кажам. Некако спонтано ми доаѓа да го кажам тоа. Е сега не е работата само да се каже туку и да се покаже љубовта а јас тоа повеќе го ценам отколку некој постојано да ми повторува колку ме сака.
     
  11. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Премногу ми е тешко да го кажам тоа, не дека ми е страм туку несакам да кажам ако ствааарно не го мислам тоа, а и кога мислам речиси никогаш не кажувам поради мојата недоверба во луѓето и мислам дека на оние кои ќе им покажам дека ми значат многу ќе го искористат тоа на лош начин.Така да пред сите сум си ладна. Не е убаво до толку ама ете..
     
  12. CocoSumner

    CocoSumner Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    11
    Да.. ретки се тие луѓе што го слушнале тоа од моја уста..
    Кога ќе кажам некому ТЕ САКАМ, автоматски си ја соблакам душата, се откривам себеси пред човекот до краен стадиум..
    Затоа ми е мнооогу тешко, и ми треба мнооогу време..
     
  13. AnaHawaiian

    AnaHawaiian Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    кога ќе ти дојдат спонтано зборовите-тогаш ги кажуваш, тогаш е вистинскиот момент
     
  14. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    тешко ми е да ги кажам тие два збора ако не ги осеќам.....но ако ги осеќам нема проблем :)
     
  15. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Бидејќи некои не знаат што значат и не знаат дека не се користат често, не се само колку да кажеш нешто. Како да ја изгубиле важноста низ времето. И баш поради тоа, сега на некои кои стварно ги чувствуваат им оди потешко да ги изговорат.

    Лесно е да се каже онака „те сакам“. тешко е да ги изговориш тие зборови кога навистина сакаш некого. но во очите се гледа дали тој што вели те сакам и го мисли тоа, се чувствува во трепетот на гласот. Не е на одмет да му кажеш на љубениот/љубената дека го сакаш. Го губат значењето ако преминат во рутина да ги кажуваш како добар ден, но одвреме на време секој сака да ги слушне.
    Некогаш те сакам се користи и како прашање. велиме „те сакам“ очекувајќи одговор „и јас те сакам тебе“. Јас лично не ја оправдувам употребата на овие моќни зборови за таа намена, за да провериме дали некој не сака туку да изразиме љубов, да му кажиме дека го сакаме и точка, не прашалник. Многу е тешко да одговориш на прашањето те сакам. ако одговорот е не те сакам, приморан си да лажеш, а ако одговорот е те сакам, изгледа изнуден и ја губи својата магија.

    п.с. Потребна е секунда да се каже “те сакам” и цел живот за да се докаже.
     
  16. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Не, воопшто. Доколку навистина тоа го мислам го кажувам веднаш, не сакам да се каам кога ќе ме нема за некои работи што не биле искажани на време.
    Додека кога се работи за искажување на љубов кон личност од спротивниот пол сум скептична и доколку нема никаков знак за возвратена љубов, ги кријам емоциите и чекам љубовта да престане. :)
     
  17. sweety-m

    sweety-m Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    52
    Не ми е воопшто тешко на некој да му кажам дека го сакам.
    Вистински ги сакам само оние луѓе кои заслужуваат и ме сакаат. Тие луѓе се оние на кои секојдневно им го кажувам тоа и со зборови и со дела, бидејќи да сакаш некој не е само да му речиш те сакам, туку тоа и навистина да го мислиш и чувствуваш.
    Малце луѓе ги сакам вистински, но за нив би направила буквално се.
    Искрено мислам дека нашата љубов треба да ја искажуваме, оти со тоа ги правиме среќни оние кои ги сакаме, а ние самата наша среќа треба да ја наоѓаме во нивната насмевка и нивната среќа.
     
  18. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    на пријателите им кажувам те сакам скоро секој ден
    но кога се работи за дечко тешко ми е тоа да му го признаам дури и кога навистина го мислам...не знам зошто |(
     
  19. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.377
    На дечко ми му кажувам и не ми е воопшто проблем,на другарки многу ретко-треба онака да ми дојде ептен излив на емоции,некако не сум тип на човек што многу покажува емоции :)
     
  20. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Не...доколку некого навистина го сакам...тоа ќе му го кажам, штом бидам сигурна :)