1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали ви е тешко да кажете некому ТЕ САКАМ?

Дискусија во 'Психологија' започната од IndieGirl, 18 февруари 2011.

  1. dolly.doll

    dolly.doll Популарен член

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    505
    Пол:
    Женски
    Не ми е тешко да кажам но немам намера овој период да му кажам на некој ...
     
  2. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Не ми е тешко зошто го кажувам она што го мислам и чуствувам ама на личност која навистина го заслужува.Нејсе постоеле случаеви кога го зборувале тоа но не го чуствувале а така се уништува мокта на ова волшебно зборче.Но дали ке кажам на некој друг не знам.
     
  3. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    За тешко - не ми е воопшто тешко.

    Но, ако збориме за тоа колку често го кажувам, тогаш велам дека не се расфрлам многу со зборовиве. Нема некоја посебна причина за тоа, само сметам дека се што е прекумерно е и невкусно, а да гушам луѓе со тоа, не сакам.
    Го кажувам прилично многу ретко, но кога го кажувам гледам да одберам момент и секако, секој пат е искрен. Тоа е и најважното, зошто во спротивно целата таа магија која што со себе ја носат овие зборови се губи.

    Истото важи и со останатите... сакам да ми го кажуваат, повторно умерено и искрено. Но, не патам од тоа по секоја цена да го слушнам, милион пати дневно за да си ја нахранам душата, туку повеќе гледам дела. Секој може да ти каже „Те сакам„, но ретко кој би се потрудил да го докаже навистина тоа..
     
  4. kristijana88

    kristijana88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    10
    Се согласувам со shana никому не можам да кажам те сакам освен на моите дечиња, некако тешко ми оди тоа порано можев, но сега не знам зошто можеби никој освен моите деца не ги заслужил зборовите те сакам. поззз до сите
    Модератор:Ве молиме пишувајте на кирилица, ако не знаете како, прочитајте ги правилата на форумот.
     
  5. GreenEyed

    GreenEyed Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    13
    Како помала, не сваќав кога некој на филм или во живо ќе каже дека им било тешко да кажат Те Сакам. Мислев дека тоа се само зборови.
    Но сега е поинаква приказна. Јас обожавам да кажам те сакам на личности што навистина ги сакам, но кога би сакала да им речам на некој што не ги заслужува овие зборови, голтам кнедла.
    Мислам дека лажното искажување љубов е отров за срцето.
    Ма ајде да се сакаме искрено! :D :inlove:
     
  6. TeddyS

    TeddyS Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    121
    Не ми е тешко. Само се плашам од одговорот :|
     
  7. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.499
    Допаѓања:
    1.580
    Претешко. За тие зборови да искочат од моја уста треба голема мака :sweat: . Ми треба премногу време да поминам со таа личност да ја запознаам премногу добро и премногу да ја засакам за да кажам само едно те сакам. Знам. Комплицирана сум. :x
     
  8. Unica

    Unica Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2010
    Пораки:
    536
    Допаѓања:
    603
    Многу .
    Некогас ми е теско кога стварно сакам да казам на некого дека го сакам , а не мозам... :|
    Не знам зосто, ама бас кога треба да ги изговорам тие зборои гласот ми бега. :^)
     
  9. Butterfly77

    Butterfly77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    77
    Многу тешко..
    -Никогаш не сум го слушнала овој збор од родителите..можеби затоа.
     
  10. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    како што кажа TeddyS лесно ми е да кажам ама се плашам од одговорот
     
  11. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не, не ми е тешко кога за личноста имам такви чувства. Често го кажувам на оние кои треба да го знаат тоа. Никогаш нема да кажам ТЕ САКАМ ако не го чувствувам тоа и ако личноста ми е непозната и недоволно блиска.
     
    На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    1.083
    Пол:
    Женски
    Воопшто... на оние личности што ги сакам неизмерно, постојано им го кажувам и покажувам тоа, а поради тоа јас се чувствувам исполнето
     
  13. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    порано не ми ни текнуваше да му речам на некој те сакам,едноставно мислев дека таа личност не е достојна да му речам те сакам.сега имам дечко кој премногу го сакам,а и тој мене и без проблем му велам дека го сакам,а исто и тој.знам дека тој е тој вистинскиот :) ;)
     
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    па искрено да...стварно кога сакам некого цуствувам толку силно..........но не ми е лесно да казам те сакам,,зосто секогас си викам па кази па ајде ке казам али 1 и потоа прекинувам......знаци не мозам како некои на секој мин или слицно те сакам :)
     
  15. Extraordinary.girl

    Extraordinary.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    421
    Не ми е тешко, но не му придавам толку значење на тоа 'те сакам' од проста причина што човек може да го каже на секому, а може воопшто да не го мисли.... Многу повеќе зборуваат делата од кои ќе го заклучиш неизговореното те сакам.
     
  16. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.114
    Пол:
    Женски
    Да, тешко ми е. Не знам каде згрешиле моиве при воспитување и изгледа имам некои недостатоци у детство(сериозно..), ама ако ви се верува ни на мајка ми, ни на татко ми, ниту на баба,дедо,сестра ми на никој никогаш немам кажано Те сакам..ама не е само во зборовите туку и во блискоста општо.. :worried: Криво ми е, затоа што ги сакам нели, секако дека ги сакам, ама зборовиве никако не ми излегуваат..
    Дечко ми е исклучок, ма да и со него имав мака додека му реков, али се опуштив со време...
    За другарки иста ситуација како со моиве. Во живот немам речено Те сакам на другарка.. :worried:
     
  17. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.135
    Допаѓања:
    88.480
    Пол:
    Женски
    Лоша навика ми стана Те сакам. Можам да го кажам на секого и за било каква причина. Ми нема некое огромно значење. Повеќето луѓе го искористуваат тој збор, па го изгуби свпето значење. Кога на некој сакам да му покажам дека вистински го сакам, го љубам му велам Те љубам! Не мие тешко да го кажам на оние на кои вреди, а на другите не се ни трудам. Блиските знааат дека за мене те сакам не значи ништо.
     
  18. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Не е воопшто тешко да се каже, најважно е тоа колку е искрено и од срце кажано.Ретко, го кажувам тој збор на било кого, затоа што кога сакам некого го сакам, едноставно го сакам, а тоа го укажувам преку начин на однесување спрема некого, доколку сакам да потенцирам го кажувам или пак кажувам дека некој ми е мил итн., нешто што е својствено на зборот те сакам.Затоа што џабе ми е ако некој ми вели нонстоп дека ме сака или обратно, а притоа тоа го кажува автоматски, ради реда или трето нешто.
     
  19. LittleBadGirl666

    LittleBadGirl666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    11
    Истоооо и јас!!!! Го кажуувам на секого и секаде ... на сите луѓеее околу мене им викам ТЕ САКАМ! и веќее се губи значењето многу јас...! Кога ми треба нештоо обавезно одии Те сакаааам :) И блиските го знаат тоа дека не предезвикува којзнае што во мене тоа фамозно тее сакааааааааааам !

    Ве сакааам ситеее поздрааав :D :D :D
     
  20. andzela94

    andzela94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Искрено многу мие тешко да го кажам тој збор..па колку и да било силно тоа
    никогаш немам доволно храброст,но тоа е поради мојата срамежливост :worried: