1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали вреди да се заборават грешките?

Дискусија во 'Разделби' започната од katerinalevova, 18 декември 2009.

 1. katerinalevova

  katerinalevova Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Здраво! Ја отворив оваа тема за да ми кажете како се справувате со грешките,односно кога некој ке ве повреди?Дали успевате да простите? И како успевате во тоа.Помогнете ми затоа што тоа ми е слаба страна и незнам како да се одвикнам од таа мана - да простувам многу брзо.
   
 2. iren4eto

  iren4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  pa vaka zavisi za kakva greska se raboti i kolku te povredila taa greska a za da i prostis toa zavisi od tebe.JAS prven bi razmislila kolku sum bila povredena i kakva bila taa greska ako e mala i zaboravna bi i prostila a ako e golema i ako ne mozam da ja zaboravam nema sansi daa i prostam.A ponekogas zavisi i koa licnos te povredila.CAO POZZZ
   
 3. lili14

  lili14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
  Imam drugarka koja ideshe so dechkoto dolgo vreme i mn go sakashe , toj toa go znaeshe mn dobro i go koristeshe na nekoj nachi ja povredil mn pati i toa mnogu ali taa mu prostuvashe i povtorno mu se vrakjashe . Jas da bev na nejzino mesto nemashe da go napravam toa.DA kje prostev ako greshkata shto ja napravil mozhe da se prosti no nekogash treba da se potsetime deka imame dostoinstvo i zashto nekoj da si poigruva so nashite chustva pa kolku i da go sakame ne e vreden nie da stradame zaradi nego nema da bide ni prv ni posleden zatoa nekogash i nie treba da napravime neshto shto kje ne boli no ponataka kje bideme sigurni deka sme ja napravile taa rabota na pravilen nachin zashto ako toj te saka kje se trudi da te vrati i nema da gi povtori istite greshki zashto znaat deka te povreduvaat.Pozdrav i se nadevam deka kje ti pomogne mojot sovet.
   
 4. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  pa mene licno ova mi e isto slaba strana... mnogu pati koga deckto koj mi se dopaga ke zgresi nesto i mnogu ke se izneviram znam da kazam e gotovo sega e kraj zaboravan ma nego ne vredi... posle eden den toj ke mi kaze nesto ubavo edna- dve nasmevki i gotovo pak sum starata... toa mi e losa navika, a gledam i tebe i morame da se odvikneme od toa.... samo prasanjeto e kako? :) pozdravv
   
 5. mamicka

  mamicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  27
  O DRAGI MOI DALI POSTOI ZENA KOJA NE PROSTUVA ? TOA NE PRAVI POINAKVI I PO BLAGORODNI ,PA I HRISTIJANSI E DA SE PROSTUVA, SEGA AKO GRESKATA NONSTOP SE POVTORUVA TOGAS POSLE DVA ZOLTI CRVEN KARTON SE ZNAE
   
 6. angel

  angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2009
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  51
  И јас сум од тие што прерано и прелесно даваат прошка и се мразам поради тоа. :( Мислам дека луѓето заслужуваат втора шанса, но мора да направат нешто со што ќе ја заслужат, иначе џабе трудот.

  Постојано се обидувам да не „паѓам“ на жални лица, но некако тоа ми е во крвта. Неколку пати сум се обидела да бидам построга ама совеста не ме остава да бидам лошата. А ви ветувам дека ќе се сменам затоа што некои луѓе едноставно не заслужуваат да добијат прошка.
   
 7. malecka.16

  malecka.16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  21
  isto... kolku i da se trudam da bidam ladna kon nekoja licnost sepak nekako mi izvlekuvaat nasmevka i pak po staro...
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Мора да се смените затоа што некогаш тие тажни лица истовремено можат да бидат и лажни.
   
  На LaraSolare му/ѝ се допаѓа ова.
 9. mamicka

  mamicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  27
  DA ZNAES DEKA VO POVECETO SLUCAI LICATA SE LAZNI POTPOLNO SE SOGLASUVAM SOTEBE, ZATOAPOSLE DVA ZOLTI CRVEN
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.371
  Допаѓања:
  63.411
  Пол:
  Женски
  Mene pak prostuvanjeto mi ide mnogu tesko. Ako nekoj nesto stavrno mi zgresi tolku e. Edna drugarka so kojasto se druzevme epten me navredi ama premnogu i ne i prostiv i eve den denes ne zborime. Znam deka i toa ne cini, ama i da i prostam nema da zaboravam i celo vreme ke go prefrluvam toa i samo e poloso.
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Затоа викам дека тие лица се лажни. И мене истото со другарка ми се има случено. Шо е најтрагично таа уште глуми жртва пред другите, иако на сите им го крои зад грб. Мене веќе ите како ми го скрои :!:
   
 12. matahari13

  matahari13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Тешко прашање од два аспекта гледано.Прво во зависност дали станува за близок или некој пријател.Прво ако тоа е некој близок простувањето е нешто полесно ( роднините неможеме да ги одбираме ) па мора и да им простуваме. :lol: Колку и да се од нивна страна грешките големи секогаш сме попопустливи и помеки - ма д анивните зборови секогаш ќе одекнуваат во нашите уши.
  Но кога станува за опростување на гршки кај пријатели - па нив сами ги бираме па како такви може и да ги елиминираме.Црвената линија дозволиш ли еднаш да се прескокне е тогаш цел живот ќе ја прескокнуваат и ти го губиш својот идентитет.
  Па за простување јас ги имам поставено овие два става верувам дека не грешам. :lol:
   
 13. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Во потполност се согласувам со тебе, но јас имам еден проблем што пред оваа моја „другарка„ се правам дека ништо не знам и дека ништо не се случило затоа што предоцна е сега да ја исклучам од мојот живот. Девојката е „малку„ незгодна (со оглед на тоа што мене ми го направи) и ако јас и плеснам в лице дека знам се може да ми направи уште поголеми проблеми.
   
 14. katerinalevova

  katerinalevova Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  Ви благодарм многу , но незнам колку ке ми користат овие совети,едноставно неможам да се справам со тоа.Незнам дали е до мојот карактер но секогас простувам :( :oops: Но знам дека морам барем малку да бидам по решителна и да си го подобрам карактерот да бидам по силна и издржлива.Али неможам повеќе вака !!!!!! help
   
 15. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  155
  Prostuvaj zosto i ti ocajno nekogas ke molis da ti prostat.Site sme gresnici na vakov ili onakov nacin,treba da se ima doblest da se prosti taka se cistis od losi misli podobar covek stanuvas.Jas koga pravam greska znam da pobaram proska ama mnogu pak se nerviram koga nekoj koj mi zgresil ili mi navredil ostava toa taka da pomine .Kolku e golem toj zbor Prostimi ,Izvini ,Zgresiv toa resava pola problem drugoto e razgovor zosto dovelo deo nego.
   
 16. Angiii

  Angiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Dobro e da prostish no i prostuvanjeto ne go zasluzuva sekoj.. No sepak kako shto se spomna prostuvanjeto e hristijanki .i Se soglasuvam so toa "posle dva zolti sleduva crven" : ) .. Jas lichno taka pravam no sepak kolku i da prostam ne zaboravam ..
   
 17. minar

  minar Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Vaka zenska za da prostis na nekoj treba dobro da razmislis bideki pokasno mozes da se kaes ako vinata bila od nivna strana ne pravi nisto samo po sebe se ke se dvizi ako barem malku mu si bitna na tie so treba da mu prostis samite ke treba prvo da se pokajat i posle toa da mu prostis, no dobro razmisli.
   
 18. katerinalevova

  katerinalevova Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  2
  да ми се има случено , брзо да заборавам а потоа од кога ке помине подолго време се каам навистина . Но веке е доцна. Што и да направам нема да има смисла.Но кога љубовта е во прашање секогаш простувам поради љубовта што ја чуствувам за него!! Исто така имам и проблем со тоа што секогаш кога сум во кавга се потсекам на тоа и секогасш се вракам назад со времето и не можам да се помирам.Што мислите зошто е тоа така и како да се одвикнам од тоа????
   
 19. minar

  minar Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  jas mislam deka ne mozis da se odviknis bideki sekogas ke go ima toa vo tebe no mora koga ke dojdi do kavga ako mislis eka si ti do negde kriva treba da se kontroliras barem malce na pocetok i ke vidis deka pomaga .da se smiris i da ne mislis na minatoto misli na toa koga ke se vidid kako da go iskristis denot so nego namest so kavga .mislam deka malce ke ti pomozam a osanatto e od tebe prosti mu ako mislis deka treba da mu bidi prosteno.kisssss
   
 20. minar

  minar Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  nemoj mn.cesto da mu prostuvas bideki ke se navikni na toa i ke pocni na glava da ti se kacuva.Ja znaes ona pogovorka" deka ako mu dozvolis na maz da te udri ednas ke te tepa cel zivot" pa makar i po tvoja vina da e i sekogas ke ti veli deka bese tvoja i vina te molam prostimi nekogas ljubovta s zrtvuva
   
  На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.