Дали врискате пред да ве заболи?

Дискусија во 'Насмевка' започната од EvAngelos, 3 август 2019.

?

Дали врискате пред да ве заболи?

 1. Да

  15 глас(а)
  16,9%
 2. Не

  33 глас(а)
  37,1%
 3. Не врискам воопшто

  34 глас(а)
  38,2%
 4. Врискам и пред и потоа

  11 глас(а)
  12,4%
Дозволен е избор на повеќе опции
 1. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.393
  Допаѓања:
  9.329
  Пол:
  Машки
  Еве и ја да отворам една тема у духот на феминските теми :D Досадно ми е, не за друго. Не знам што си помисливте кога го видовте насловот, но прашањето е дали врискате превентивно пред заболекарот да ви отиде со бушалицата у нервот, или чекате прво да ве заболи па потоа со врисокот му пренесувате порака „Боли бе ало! Мајка ти ли ја бараш таму да бушиш без анестезија?!“

  Ја викам пред тоа, особено ако претходно ме излажал дека не треба анестезија дека нема да боли воопшто. Се покажало како ефективна метода.
   
  На A_star, cresa-jagoda и stetoskop им се допаѓа ова.
 2. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  151.066
  Ако е превентивно врискање,значи штом седнеш на стол ,веднаш треба да почнеш да врескаш-превентивно нели :?:
   
  На Bratot, Wahnsinn, A_star и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Мејз

  Мејз Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  4.088
  Пол:
  Женски
  Уште пред да влезам внатре :rofl:
   
  На Bratot, lost123, RainbowButterfly и 4 други им се допаѓа ова.
 4. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.393
  Допаѓања:
  9.329
  Пол:
  Машки
  Така мислам дека лесно ќе ти ја пробие стратегијата и ќе знае дека фолираш :D

  Oh my goodness :D Си ја замислив сценава со Мистер Бин како влага у ординација и почнува да вика уште од врата :D
   
 5. Мејз

  Мејз Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2018
  Пораки:
  388
  Допаѓања:
  4.088
  Пол:
  Женски
  исто хаха :rofl:
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.277
  Допаѓања:
  96.937
  Пол:
  Женски
  Мој е гласот НЕ.
  Зошто би влегла кај заболекар ако планирам да врискам:D
  Боли не боли, ќе издржам, тоа е.мора да се среди забот кој ми прави проблем
   
  На Alisa22, mssuniquee, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
 7. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  4.333
  Допаѓања:
  151.066
  Па ако де,нека си ја пробива стратегијата,битно ти ако си зацртал да врискаш пред време-ќе си останеш доследен на тоа :)
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 8. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  4.036
  Допаѓања:
  21.095
  Пол:
  Женски
  Хахахахахахахаха :rofl:

  Свашта си помислив , мајке ми :D .
  Како човек кој има фобија и мрачни искуства со вадење/поправање на заби , не само што врескам , туку упорно барам поголема доза на анестезија , дури и за најмала точка за забот . Веќе и заболекариве ме научија колкава б'згајца сум (facepalm) .

  Во паника ми се случи да му кажам на заболекарот дека се плашам од заболекари (facepalm) . А требаше да кажам дека имам лоши искуства од порано :rofl: .
   
  На AnnabelLee и EvAngelos им се допаѓа ова.
 9. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  8.028
  Допаѓања:
  47.346
  Пол:
  Женски
  Не ни седнувам на столот без анестезија:|
   
  На kukla21, Harper и EvAngelos им се допаѓа ова.
 10. Adorabela

  Adorabela Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  384
  Допаѓања:
  1.397
  Пол:
  Женски
  Da,osobeno na stomatolog koga sum:rofl:
   
 11. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  5.277
  Допаѓања:
  96.937
  Пол:
  Женски
  @Annath од твој аспект, одговор?:D
   
  На cresa-jagoda и EvAngelos им се допаѓа ова.
 12. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.988
  Допаѓања:
  37.666
  Пол:
  Женски
  Баба Рада vol.2
   
  На Cutiepie1, Amellie13, marija305 и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.448
  Допаѓања:
  156.822
  Пол:
  Женски
  Не врискам, трпам болка. За било што. Врискам ако е нешто неочекувано и ме изненади.
  Ако е конкретно за забар, уплав имам од анестезија. Не од болка. Има случаи кога е пожелно да се работи без анестезија, бар јас преферирам така. Ама генерално ја ставам, оти грото се плачковци, од најмало, до најголемо. Сори пипл, ама факт. Плачковци. Особено мажите.
   
  На dayla, glosipgirl, Love 83 и 19 други им се допаѓа ова.
 14. EvAngelos

  EvAngelos Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2012
  Пораки:
  3.393
  Допаѓања:
  9.329
  Пол:
  Машки
  Пиши каде ти е ординацијата, еве ќе дојдам да ми поправиш заб без анестезија и ќе покажам дека има и мажи со женско јуначко срце :muscle: :D
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.448
  Допаѓања:
  156.822
  Пол:
  Женски
  Хаха. Да видам, да не верувам.
   
  На Bozica1980, cresa-jagoda, zuto и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  6.498
  Допаѓања:
  60.857
  Пол:
  Женски
  Не врискам,одма седнувам на столот.
  Што се мора,се мора.
   
  На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
 17. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.721
  Допаѓања:
  32.170
  Пол:
  Женски
  Немам причина за врескање и болка зашто редовно одам (контрола) на заболекар. Скоро сите заби ми се пломбирани, а ниту еден не е со анестезија.
  Заболекарката е добар професионалец и умее низ разговор да ги опушти пациентите кај кои има потреба од "соработка":D
   
  На dayla, cresa-jagoda, EvAngelos и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  1.400
  Допаѓања:
  5.600
  Пол:
  Женски
  Имам страв од одење на забар, ама кога морам одам, и издржувам болка. Не врескам само кревам рака и престанува да буши.
  Имам доста здрави и убави заби, лани прв пат после 10 години отидов на забар за правење заб, секогаш одев така само на контрола. И кога одев, одев со страв, ама преживеав па и не беше толку страшно како што очекував и замислував. :rofl: :rofl:
   
  На EvAngelos и zuto им се допаѓа ова.
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  23.984
  Допаѓања:
  188.463
  Страв ми е од забар, оти знам дека има шанса да ме боли, ама не ми клаваат анестезија, додека не ме заболи.... и зависи колку јако и колку долго ќе боли.
  Некогаш че ми го поправат без, а некогаш со.
  Не врескам, ама ќе испуштам неартикулисан звук ако ме здоболи.

  А за чудо, вресилва сум по природа.. ама еве за болка, освен на пораѓај и ко ме фаќаше ишијалгијата, не сум пиштела...:?:
   
  На Annath и EvAngelos им се допаѓа ова.
 20. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.385
  Допаѓања:
  13.620
  Пол:
  Женски
  Врескањето претставува вокален инстинкт или рефлекс, надополнет со силен емоционален аспект за да се изрази одредено чувство, како болка, страв, гнев, возбуда и слично.

  Како дразба, при изразување на болка или страв, врескањето претставува изразување на вокално незадоволство кое телото или умот го искусува - со други зборови, врескањето се манифестира истовремено со чувството на болка или страв.

  Бидејќи темата се однесува на дентофобија (страв од заболекари), се сомневам дека одреден поединец би почнал да вреска пред да почувствува било каква болка поради искусување болка - тоа не е соодветен и природен вокален рефлекс.

  Ова е поради фактот што иако врескањето се идентификува како звук, сепак во овој случај се разликува од останатите звуци поради фактот што мозокот вообичаено го регистрира звукот и го пренесува до оној дел од мозокот кој го идентификува стимулаторот и причината за правењето на тој звук.

  Но ова не се однесува и за врескањето предизвикано од болка бидејќи врескањето се пренесува од увото до амигдалата, која го обработува стравот во човековиот мозок.

  Со други зборови, врескањето соодејствува со паника и страв од болката која се очекува и служи за истовремено да предизвика страв или предупредување кај слушателот (во овој случај тоа е заболекарот) за да може да има до знаење дека немате висока толернација за физичка болка и поради тоа тој треба соодветно да реагира на ситуацијата (анастезија).

  Така, врескањето пред чувствување болка има две примарни фукнции - да изразите страв и да го предупредите слушателот за вашата негативна емоционална реакција, а не физичка.
   
  На BoneMachine, senjorita-v, sanji4444 и 1 друга личност им се допаѓа ова.