1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да го оставам?

Дискусија во 'Разделби' започната од devilbaby, 20 јануари 2011.

  1. srcka-mk

    srcka-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    феминагрл знаци тотално те разбирам и мојата врска бесе иста како твојата цитам сто ти правел и и го гледам мојот децко во твојот.. и јас имам 18 год. исто идевме една година и раскинавме заради негов испад..значи колку му докажував дека го сакам, немав на никој друг помислено и го знаеше тоа но не му бесе доволно.. цело време во него постоесе тој страв да не го повредам да не ме изгуби и баш кога мислев дека веке ми верува после 5-6 месеци ке направеше некој испад на лјубомора и недоверба во мене... највеке ме здоболе сто помина една година и он сеуште не стекна доверба во мене , само 2 збора разменив со едно дете за н.г. и фати да се тепа направи скандал без потреба ме изнавреѓа некел веке да ме види.. јас незнаев што да правам веке... после ме молеше да се смириме, доагаше и кај мене дома.. ме 4екаше после 4асови пред куќа само да се смириме да му дадам уште една шанса дека ке се сменел.. па во еден наврат ми кажа дека ипак нема се да смени пак ке имам ограничувања до 1 саат после дома... исто бев во дилема како тебе затоа сто премногу го сакам но не се смирив.. затоа сто таквите луѓе не се менуваат еднас ми вети, беше мозеби сменет месец дена после дабетер пољубоморен стана..мн ми е тешко без него сега има можеби недела откако се видовме последен пат и секогас коа ке ме фатат кризи за него се присекам на тоа како сум пла4ела да му доказам дека коа сум со другарките не правам нисто лосо, коа морав да му титкам после сколо од домасен за да знаел дека сум дома, и навистина и покрај љубовта што ја 4увствувам спрема него сфакам дека залудно се ма4ам.. се одале4ив од другарките од ве4ерните излагања за да бидам со него но и тоа не вредеше и сите тие лоши спомени ми даваат сила да издржам и да не се поколебам во мојата одлука затоа сто мозеби ако му дадам усте една шанса и ако се влјубам усте повеке сметајки го за сменет и пак продолзи по старо.. се пласам да не станам зависна од него и да ја изгубам целосно самопо4ита а исто и друството...
     
  2. Dragana.sweet

    Dragana.sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    17
    Аххх душичке, мораш да станеш посилна од што сега си. несмееш да дозволиш така да се погазуваш. и онака знаеш дека машките се оние кои треба да трчаат по женските. Според ова што го читам, гледам дека тој е љубоморен психопат, и те смета за негова сопственост. можеби тој веке знае дека си зависна од него и преку тие љубоморни испади сака да те контролира. немој да му се враќаш, обиколи се со твоите другарки...искачајте и флертувајте ;)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. A.J

    A.J Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Bе молам за помош се уште немам искуство значи така тој ми е прв дечко заедно сме веќе 7-8 месеци но постојано се караме тој ме сака(барем така вели) но што јас, јас можам со секого да се замислам но со него никако како да ми е одбивен.A и многу се поврзени и семејствата се плашам што ке се случи подоцна а и озборувањата знам дека се уште имам време и за други момчиња, но да не се кајам поради одлуката која ке ја донесам.A можеби затоа што и не сум имала друг... незнам ве молам за совет дали да му раскинам па да пробам со друг но подоцна да не се покајам и да сакам да се вратам :/
     
  4. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Ми делуваш како да сакаш што побрзо да раскинеш.
    Го сакаше на почетокот,пред да се фатите,или цело време ти е вака,не чувстуваш скоро ништо?
    Мој совет,пред се да не замараш со тие озборувања,зошто озборувања секогаш ќе има.Не гледај што ќе кажат комшиките,туку гледај тебе да ти биде убаво.Истото важи и за семејствата.И тие ќе сфатат дека едноставно не сте биле еден за друг.
    Е сеа ти треба убаво да размислиш,што навистина сакаш.
    И да направиш грешка и да се покаеш,луѓе сме грешиме нели.
    Иако мислам дека нема да се каеш ако раскинеш(освен ако навистина го сакаш :!:),зошто тебе повеќе те кочи тоа што другите ќе кажат.За тоа дека несакаш да бидеш со него,ми делува дека си најсигурна. :)
     
  5. A.J

    A.J Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    не чуствував ништо кон него на почетокот бидејки го знаев подолго време добар дечко со текот на време едноставно се навикнав но сегаа како да се предомислувам а се чуствувам и виновна си поиграв со неговите чувства.A и незнам многу ми е важно што ке кажат луѓето несакам да бидам понижена а и родителите бидејки се знаме живеме во иста населба :/
     
  6. Irrepleceable

    Irrepleceable Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2013
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    1.360
    Kако што поминува времето,со самото тоа што ти си сеуште со него(а не сакаш),твојата вина ќе расте.
    Додека тој мисли дека се е во ред,дека го сакаш,ти мислиш како да раскинеш.Не го повредувај повеќе,не го заслужува тоа.
    Неможеш да бидеш понижена,тоа се твоите чуства,со сила убавина не бива ;)
     
  7. A.J

    A.J Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Bи благодарам за советот баш некој да ме разбере :D кој има друго мислење околу тоа ве молам нека пише ке ми биде мило ако ми помогнете за најдобрата одлука :/
     
  8. LadyFlame

    LadyFlame Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    339
    Wayyy ќе останеш со некој што не го сакаш само заради озборувања :^) ?? Незнам како можеш да бидеш со личност за која викаш дека ти е одвратна, и тоа само заради озборување. Што ќе бидеш жртва? Ќе го спасуваш светот? Незнам колку години имаш мој совет е доколку не го сакаш дечкото да му раскинеш без оглед на се, никој не е должен да биде со некој со сила и нема да се каеш за одлуката туку ќе си бидеш благодарна на себе си што навреме си расчистила со тоа.
     
  9. Ketrin.Moon

    Ketrin.Moon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2013
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    7.172
    Пол:
    Женски
    Понижена?Како понижена?Кој кого понижува за раскинување и тоа на 16 години?
    Моите се знаеле неговоите се знаеле.Не ставај се при срце,животот гледај го низ твоја призма ако сакаш да си со него биди ако не ,расикини биди сама со себе некое време...ќе сфатиш некои нешта и онака си мала за љубов.
    А дали си го повредила ,веројатно да ,но верувај дека е подобро порано отколку подоцна ако сега не го сакаш..полошо за двајцата.
    Биди искрена со него а и со себе.
    Следи го срцето.
     
  10. hapyygirl

    hapyygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    4
    feminki bi sakala da ve prasam za sovet posto stvarno ne znam sto da pravam odam so decko mi veke 10 meseca i se bese super megu nas osven negovite ponekogas agresivni ispati bez pricina a za kopi vo negovata glava sekogas imase pricina cc i posle 7 meseca vrsaka be bese udril taka podobro zamvna po mene i epten se bevme ispikarale pricina bese somnezot za mene deka sumbila na fas so nekoj i posle raskinaveme 4 5 dena i po mnogu molenje i zvonje i plakanje i tormoznje po mojte drugrki da mu se vratam popustiv i resiv da mu dadam uste edna sansa i deneska povtorno kako so sedev ja kaj nego so edna moja drugrka dodeka on bese na vecera so soklasnicicte ko se vrati bez pricina dojde iznerviran pocna da me obvinuva deka sum mislela na bivskiot i se spreckamve povtorno i povtrono krena raka na mene megutoa ovaj pat bese poslos me vregase i udri nekolku pati ne ne pustase da si odeme od kaj nego i koga konecno izlegovme pocna povtrno da plaka da mi se izvniva deka nema da se povtori i nezz tam so pa nezz sea so da pravam znam deka covek ne se menuva deka kakov si e takov ostanuva no nezz sto mislite ima li minimalni sansi da go promenem nekako i dali da sum oprostam bidejki i da prekinam me strav od nego i od toa sto toj moze da napravi ko ke vidi deka ke me izgubi ve molam za sovet i predlog kako na labina licnost da i kazes deka sakas da prekinas da si so nea a da ne se diga mnogu galama fala
     
  11. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Што си ми чудна , он те тепа ти се мислиш како да го смениш ? Девојко бегај подалеку од него ! Колку сака нека плаче кука и да моли не вреди да бидеш со негој што ќе ти ги дроби коските ! Кај ти е самопочита ?Кај ти е достоинството ? Па не еднаш туку два пати те удрил ? Мислиш ако останеш со него подобро ќе биде ?Скраја да е може до болница да те дотера од ќотек ! Нема што да се објаснуваш зашто и како , само кратко и јасно не сакам да сум со тебе повеќе и толку , ако треба смени и број , ако се заканува на некој постар кажи да му викне ќе види ќе невиди ќе се тргне ! Он знае дека ти му се плашиш и си зема замав , покажи заби и тргни се на страна ќе те остави на мира
     
  12. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Па да дознаат твоите што ти се случува ќе го убијат. Ајде жити се откачи го таму психопат еден. Ич да не ти е гајле. Пријави го ако треба во полиција, слабак, рака на женско крева.
     
  13. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Девојко, млада си отвори си ги очите, и само едно запомти никогаш во животот не дозволувај никој да те удри , :fubar: кој е тој , некој мочко што мисли дека ке изиграва маж !?!?! Најдобро е да се разделите, и да си го живееш животот и да најдеш нормално момче/дечко кој ке те сака и оспипува со љубов а не со навреди и удирње. Ти посакувам што побрзо да си го решиш проблемот, позз.
     
  14. SuchaLady

    SuchaLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    16
    Имавме совршена врска,заедно сме околу година дена,имаше многу љубов,незаборавни моменти..Ама некако врската почна да пропаѓа откако се дознаа некои грешки кои и двајцата ги направивме,на самиот почеток кога бевме само мувачи.Тоа го надминавме,бидејки мислевме дека љубовта ке победи ама тој е човек во кој јас едноставно не можам да имам доверба.Многу е нестабилен,неодговорен,ни спрема мене ни спрема родителите.Ми се лути за глупости,зошто сум пушела цигари,зошто сум била излезена со другарки,доаѓа секогаш кога сум излезена со нив.Претходно беше најмилото суштество на светов,без способност да повиши глас на мене,а сега,дојде до степен да ме малтретира на улица.Нема контрола врз себе,и не можам да имам доверба во него.Сега е матурант,се препил,завршил на болница...Секој момент имам мисли во главата дека тој не чувствува никаква одговорност спрема мене и дека во секој момент може да ме изневери,а толку многу го сакам,и ми има докажано дека ме сака,навистина,ама неговото однесување во последно време не можам да го толерирам,но секогаш кога ќе застанам да му кажам што ми смета,ветува дека ке се смени,ако речам дека ќе го оставам,веднаш ме гледа со солзи во очи,ми зборува како нема да може без мене,а сепак е вака..Цела глава ми е испомешана,стварно не знам по кој пат да одам,дали со него или без него.. Ве молам помош
     
  15. D-a-n-i

    D-a-n-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    32
    Треба да разговараш искрено со него, и ако НАВИСТИНА те сака, нема да дојде до тој степен да те малтретира, треба тоа да се запрашаш...
     
  16. SuchaLady

    SuchaLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    16
    Секој направен разговор се сведува на тоа дека ќе се смени за мене,дека ќе биде се во ред,ама никако да бидне..Се само чекам на некоја промена,чекам да ми влее доверба,да имаме врска како порано,ама тоа нема да се случи..Џабе му е љубовта кога не ме почитува доволно..Ама сепак,јас премногу го сакам,тоа ме кочи да пресечам овде и сега
     
  17. D-a-n-i

    D-a-n-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    32

    Пак ќе речам дека тоа не е искрена љубов, кај него тоа веќе е навика, како што велат " Ем не ја глода коската ем не ја дава".
    И за една врска да опстане, треба од двете страни љубов, џабе ти е ако само ти го сакаш него, значи 50% е бидната работата уште 50% треба :)
    Мислам дека не вреди, сепак ти си одлучуваш.
     
  18. SuchaLady

    SuchaLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    16
    За сакање ме сака,сигурна сум во тоа,ама не ме почитува...
     
  19. sexybaby

    sexybaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 септември 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    Според ова што го пишуваш дечкото е незрел и веројатно не е спремен за сериозна врска колку и да мисли дека е.Љубовта се покажува и со дела,не само празни зборови.Јас мислам дека нема ни да се смени дечкото.Ако не ти е убаво подобро прекини ја врската сега,не се мачете и двајцата.
     
  20. D-a-n-i

    D-a-n-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2013
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    32
    Жити сакањето...... |(
    Епа готово решено ете ти го сакаш, он те сака... ако ви одговара со среќа.
    За друг лек... кај Баба Рада.......