1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се живее со свекор и свекрва?

Дискусија во 'Брак' започната од Pubu-bubu, 24 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Со цела почит, да не мислиш дека ти контрирам, ама тука никој не е само да плука. Никој не плука од свекрва како твојата, кога живееш посебно и те тинтри кога си на гости. Плукаат кога им се качуваат на глава, им се мешаат во се и сешто.
    Еве и јас плукам, плукам зашто не зависам за ништо од неа, ниту живеам заедно ниту било како ме помага, ама затоа има јазик до под, да се меша во се и сешто сметајќи дека има право. Да ти кажам дека е опседната со тоа како ни функционира бракот е мал збор.
    Единствено од нејзе барам да си ја брка својата работа.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Од кај знаеш ти дека во оваа куќа ќе останам? Извини, не знаев дека тие што останале чекале од мама и тато, а не го мрднале гзот.
    Не сме самостојни, ни спремни за мажење.
    А темава беше за тие што живеет заедно или тие на гости што си идат?
     
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Ако ти отстапам спрат од куќа има и те како да си ми дужна. Не знам како мислите дека кога ќе влезете некаде го владеете светот? Некој се мачел, градел цел живот , плаќал и на крај ќе дојде некоја па и се ќе и смета?
    Ја ќе бидам свекрва (еден убав топол ден) и знам дека нема да примам снаа со мене. Нека си бараат чаре ако се способни. Кај мене на гости. Толку.

    @mynameislove супер. За тебе полесно. Не знам што се вреѓаш. Вистината е таа.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Мој совет? И ја се нервирав како тебе ем не живеам со мојата, ама па имам маж кој стои зад мене и нејзе ништо не и кажува. Мм гледа за мене и детето, нејзе не и дава ни извештај, ни ја слуша.сигурна ли си дека е до свекрва ти?
    Не ми е и мене совршено, знаеш и ја колку се нервирав за некои работи? Па сфатив не вреди и пресеков се со мм. Ама со мм. Не со неа. И сега топ функционираме. :)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Свекрвата не ми отстапила ништо. Куќата е на свекорот. Она со прст нема мрднато да изреновира. Така што...нема ни право да коментира многу многу. Една чешма нема сменето. А кој рече дека ми смета? Јас таму си ќутам. А што треба? Да ја прашувам и кои гаќи да ги облечам?
     
    На mynameislove му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Ич. Глупости. Не го реков тоа во ниеден случај. Ама кој е крив, свекор ти или свекрва ти што она мн отвара уста? Па мажите се пропустливи. Него му е жена и повеќе го боли за неа, него за тебе нели?
    Сега сфаќаш зашто викам најубаво сами?
    Претешко ми е верувај, ама раатот никој не ми го е*е.
     
  7. felisitas

    felisitas Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    1.144
    Не е дека имам јас толку проблем, мажот ми е како твојот, сакав да кажам каков им е менталниот склоп на свекрвите, дали си живеела или не со нив без разлика.
    Фала богу дека практикуваме како ние што сакаме, ама иритира таквиот однос на старите, што мислат дека имаат право на тоа.
    А родители му се не можам да бидам толку дрска.

    И во врска со тој отстапен спрат, му го отстапиле на синот, снаа може да биде било која што ја донел синот, која не е најдена на улица исто па на некој нешто да дужи. Точно туѓа куќа е не можеш да си газда ама и они да не летаат високо.да речеш од старт не живеам таму на тој отстапен спрат да видиш какви кавги се. Знам за тоа. Они си сакаат ем да си им тука блиску, ем да им играш по нивно. Оти си снаа.
    Пак ќе кажам, секој проблем е решлив ама генерациите на нашите родители претежно така размислуваат.
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    И ние сме сами. Раат сум. Инаку...свекорот е крив. Цел живот е под нејзина команда. Она немала ни свекор, ни свекрва. Од старт сама. И она мисли дека сите треба да прават како она што сака. А ден стаж нема. Не дека не може да работи....не и се работи. Паразит. Ама затоа прва е да кажува што и како треба да се прави. Маж ми ако сака може да изреновира, ама она не дозволува. За што да живеам со неа....за да ми води евиденција за финансиите? Не, фала. Еднаш има дојдено кај нас на гости и се дрзна да команда. Си доби следовање. Оттогаш не и текна да дојде (освен за родендени). Ретко и тогаш да дојде. Не ми ни треба. И јас ретко одам таму.
     
    На crazylady и LadyC им се допаѓа ова.
  9. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    @LadyC

    Спратот постои за да можат точно две фамилии да функционираат засебно. Друго е во заедница, па сите на куп. Тогаш може да бираш дали да се помириш или да бараш ќаре. И само за информација мм не и ќути за ништо. Кога е он слободен ја брка од кујна да не се плетка, еднаш и рече кога ќе правам јадења она во другата соба да одмара. Ама она ко на шала го сфати тоа. И за терасата еднаш рече, и одговори дека мерак му било на свекорот да се качува сега кога е направена, за некоја година немало да му биде, а и немало да му се качуваат скалите.
    Никој нема право да биде толку наметлив на спрат кој ти го "дале"
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    А девојки каков е тој спрат, кога гледам делите кујни, тоалети, тераси? Не разбирам..
    Да ти дадат спрат, значи да имаш практично посебен стан, вклучувајќи приватност и се останато. Вака не знам што е тоа што ви дале кога постојано се заедно со вас, оти вашата тераса (од примерот погоре) му била поубава?
    Или даваш или не. Никој не е должен, фала му на тие што дале, ама ако дадам ќе дадам од срце, а не за да немаат трошка рает и да им висам над глава постојано.
     
    На ku4ence, mssuniquee, crazylady и 8 други им се допаѓа ова.
  11. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Кај мене во случајот терасата ја користат оти е поубава, а кујна јас ја користам нивната оти сега си правиме ние. Да нема недоразбирања. Но и една работа да е на спратот, ако е претерана ќе ти засмета.
     
    На crazylady и SummerGirl им се допаѓа ова.
  12. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Jas sama ziveam od 18 god, 11 vo brak.
    Sama so 2 deca a sega i treto.
    Soprugot znae i po 2 3 ned da e na teren,sama si gi cuvam si gi nosam si gi zemam i iccc ne mi e teret se sama da pravam,podobro od sto nekoj da mi dosaga sekoj den...
    Da plakam kredit AMA ZIVEAM KAKO SAKAM I RED NA KOJ JAS KE GI NAUCAM.
    imam mn zivci ama ne planiram na toa da gi trosam.
    Komentarot "koj zivee sam znae kako e"=ne mi odi so tvojot kontekst na muabet,barem ne vo mojot zivot.
    Sakam da sum samostojna,decata gi ucam taka i sakam takvi da bidat,a ne koga ke zgusne da ne znaat da se snajdat.
    Rucek ne e tesko da napravis,napravisi organizacija na vecer.jas taka pracam preky nedela.zasto koga ke dojdeme doma od skolo sto poprvo.
    Sega se pogolemi i si doaga pogolemiot sam,no koga bea gradinka skolo,gi zemavme vo poslednite i negledam nikakov problem vo organizacija,ako si napravis red.
    Cistenje,perenje se se pravi sekoj den,posebno so maka kako mojata da e perfektno sredeno ko ke izlezam i ko ke se vratam doma:emo:,mada toa ne e nesto ubavo,bitno ima vreme.
    Mozebi tvojata svekrva e poinakva,ni mojata ne e losa i nie ko ke sme kaj niv ona se si pravi,ne i se mesam ako mozam ke pomognam nooo...da ziveammm vo zaednica NIKOGASSS.
    Sijalicata ja zaboravile decata,gasete.
    Nema masina sekoj den skapo bilo...molamm???
    Ne se gotvelo na elektricno na struja bilo,ima plin i na drva...???
    Znaciiiii jas nemozam taka,sakam svoj mir i sakam udobnost.nie sedime na t.n nas sprat no jademe zwedno zasto odime po 2 3 5 dena i nema smisla da se delime za.toa vreme.
    A koga i da odime polnime frizider i da ti kazam duri i toalet i sampon si kupuvam posebno za t.n. kupatilo sto ke ni se srusi ako sedime pocesto:puke::envy::puke::yawn::puke::yawn::puke::yawn:.
    E toa e na red za.renoviranje zasto nema dr izlez.

    Pred da se preselime vo prviot stan trebase da sedam 1 mesec so prvoto dete tamu...toa bese mi se cini 3 godiniii:D:D:D:D:D.
    Ednostavno ne sum stvorena za toa,a site sme razlicni pa ti mozebi mozes.8-|8-|8-|8-|8-|8-|
     
    Последна измена: 14 март 2020
  13. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Епа си зима за право. Тука треба да реагира мт. Очигледно не доволно реагира чим мајка му си тера по свое. Или клуч од се. Ако не ви прават проблем.
    И пак се сведува на истото дека најубаво е да сте сите сами за себе.
     
    На crazylady, cresa-jagoda, Mami3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    I za toa vikaat znaete koj gi izmislil stanbenite krediti..."na snaataa sto i se smacila svekrvata".:inlove::mm::inlove::inlove::inlove::inlove:
     
  15. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Ти се дивам. А работиш ли?
    Оти ја имам приватен бизнис . И мм е надвор по 6 месеци цело време. Јас немам навечер време да правам ручек оти работам до 20/21 . Секој си го знае тертипот, така да не можеме да се споредиме јас и ти. Сепак многу почитувам што си самостојна и што сама си бркаш се. Еве и ние чекаме второ дете, не се жалам, ама немој да кажеш дека ружи цветаат. Сепак се си има своја тежина,а јас ја бирам оваа ( што и ти си ја одбрала) :)
     
    На Jana06 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  16. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Da rabotam i rabotata mi 24 /7 dostapnost na tel i plus na rabota sum do koga ke zavrsam,a moze i da mi se javat co 12 vo 01 da odam po potreba ili incident.
    Ama sila ne me prasuva nikoj kolku i dali iam,jas sum zacrtala deka psihicki i fizicki moram da postignam,zasto moram za niv,ednostavno znam deka nema koj drug:^).
     
    На LadyC и SummerGirl им се допаѓа ова.
  17. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски

    Za rucek napravisi vo nedela za ponedelnik i vtornik primer manga.
    Sreda jadete nesto polesno sto se pravi.vecerta napravisi pak dr za cetvr i petok.
    Ako znam deka ke mi e nedelata turbo ja taka pravam,mene najcesto toa mi e prvata nedela od mesecot,posle se namaluva tenzija eventualno i vtorata ama ne stalno.
    Za praznici i za pogolemi denovi sekogas mi e turbo.
    Stom si so privaten biznis mozes da si napravis polesno raspored.
    Koga rabotis za plata i dr ti meri efikasnost i efektivnost,a rabotata ti treba mora da se trudis 2 pati poveke:?::?::cash:.
     
    На SummerGirl и LadyC им се допаѓа ова.
  18. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Фала , имаме ред направено. :)
    А во мое повеќе се трудам него за газда нормално. :)
    Не зависам од никој и нормално се организирам според клиенти, а не мене како ми одговара. Јер од нив платата ми зависи. Па ќе кажам, секој си знае како му е, не е тоа тема на разговор, ама пак бирам да сум сама него со свекор и свекрва.
     
    На Mami3 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    На некои им е чудно како младиве се нафаќаат да живеат одделно. Ако на некои им е побитно шетањето отколку мирот во куќа, кај мене е обратно.
     
    На ku4ence, lovemme, crazylady и 5 други им се допаѓа ова.
  20. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.385
    Пол:
    Женски
    Точно! :inlove:
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.