1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се живее со свекор и свекрва?

Дискусија во 'Брак' започната од Pubu-bubu, 24 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    Не! Се верив крај на август 2017 година од тогаш еве скоро 3 години ќе поминат живеам со свекор и свекрва, не се жалам не ми е лошо. ама настрана сами јас мажот ми со деца - една фамилија најубаво, еве сега правиме куќа за две години би требало да се преселиме, и едвај чекам да ви кажам.
    Од сами нема поубаво. Највеќе се нервирам што немам приватност никаква. навечер колку пати знаат гости да им дојдат и на пр јас се бањам и мора да поминам низ ходникот и да ме видат сите по бањарка - епа не е убаво тоа . утре кога ќе сме сами нема вакви работи да има. ќе уживаме со мажето. а до тогаш трпение спасение. и здравје само!
     
    На thelittle17, Milobebence, KuklickaSk и 10 други им се допаѓа ова.
  2. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.129
    Пол:
    Женски
    :rofl:
    Знаеш зашто ме изнасмеа?
    Пошо кажа смешка.
    Ако си се способни да прават деца, мои внуци и whatever, прво нека си го бришат сопствениот задник. Ја ни син ни снаа немам намера дома да нишкам. Детето ми е три години и од сега ми е самостојно, што значи на 18 планирам да го пуштам да се снаоѓа. Типичен сељачки мак.синдром: морало свекрва да ги прибере и морало и деца да им гледа. Жити се. :rofl:
     
    На Milobebence и SummerGirl им се допаѓа ова.
  3. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Сите треба свекрви така да размислуваат ако сакаат децата да и успеат у нешто и да се способни
     
    На tinka-mace, thelittle17, S.W.A.G и 3 други им се допаѓа ова.
  4. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.129
    Пол:
    Женски
    Мојот сопруг е таков, самостоен од млад. И тоа си е предност...
    Па ќе речам, ние сме сељак народ. На запад сакаме, а не знаеме запад тука да го донесеме.
    Затоа сите кои најдоа начин избегаа од мк.
     
    На bibiiii, Tanjamm, Summer16 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
     
  6. Ann.

    Ann. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Не,не и не!
    Верена сум 3 месеци и од тогаш живееме во заедница, 5мина на еден спрат. Мислам дека ќе полудам дури да ја реновираме другата куќа и да се преселиме. Наместо да уживаме со мм и да си се навикнуваме на новиот живот заедно, јас се чувствувам како да сум се верила со цела фамилија, па на сите морам да се навикнувам и да им угодувам. Се нервирам, седам и плачам
     
    На lipstickmadness, JoanaS, KuklickaSk и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    ''

    Баш така, како да си се верила со сите и на сите треба да се прилагодиш. Затоа најдобро би било да се вратиш кај твоите додека сте верени. Се надевам дека до свадба ќе успеете да се преселите.
     
    На Eleonche_, crazylady, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Ann.

    Ann. Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Зборував со мм. Утре одам кај моите. И јас се надевам дека ќе се преселиме до свадба затоа што ова вака не функционира.
     
    На tinka-mace, DevilGirl212, Eleonche_ и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски

    Bravo odlucna devojko, i bravo za tvojot verenik sto razumno odgovoril na tvojata zelba.
    Za se da se slozuvate ponatamu na ist nacin.:inlove::inlove::inlove:
    :l::l::l:
     
    На tinka-mace, DevilGirl212, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Паметна одлука
     
    На crazylady, SummerGirl и Ann. им се допаѓа ова.
  11. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Баш ми е мило, правилна одлука. Штом имате разбирање, ќе се среди се :)
     
    На crazylady, SummerGirl и Ann. им се допаѓа ова.
  12. Frosin4e

    Frosin4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    179
    Пол:
    Женски
    Се си има предности и маани,па така и ова.
    Ама мислам дека е подобро сами ,бидејќи џабе е и целата помош и се кога ќе почнат да "звоцаат " што како треба или не треба. Посебно во моменти кога си нервозен ете ти ерупција на вулканот . А така сам си и фа згрешиш нешто твоја си е грешката.
     
    На Malesia, SummerGirl, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Ни под разно..најголема грешка што млад брачен пар може да си ја направи а од која човек може да излезе со ослабени нерви и изгубена младост
    Со сопругот се преселивме во странство и еве веќе 2 ипол години сме тука и супер ни е ,што би рекле" што даље то боље" но пред да дојдеме откако се земавме живеевме една година со неговите иако во два стана еден до друг што значи имавме комодитет сепак само сопругот работеше и пак на некој начин бевме зависни од финансии од неговите..Значи они се супер луѓе со модерни сфаќања се тоа ама луѓе самото тоа што знаеа да ти прошетаат по стан да ти викаат ајде ручекот е готов да јадеме не се мачите да готвите ние направивме и за вас мене ужасно ме нервираше,зашто јас бев растена само со моите и брат ми во куќа на 2 спрата што дури некогаш не се ни гледавме меѓусебно и ми недостигаше тој начин на живот каде никој не ме замара па макар било тоа и со најдобра намера...иако искрено знаев и те како да си отидам дома кај моите да си поседам и по една недела маж ми секако во се ме поддржуваше.Секако јас прифатив живот во заедница зашто знаев дека тоа ќе биде моментално додека да заминеме и воопшто не ми беше гајле да се устручавам пред нив и онака се знаевме сите по што бевме во врска 10 години со маж ми.Така да кој има барем малку шанси да се одели нека не му ја мисли 2пати,иако знам ова е Мк и реалноста е таа за жал многу бракови не созреваат доволно баш поради тоа мешање и живеење заедно...али кој е вреден барем денес може да се потруди да замине на страна некаде да заработи финансии да си обезбеди нешто свое макар и една гарсоњера или учество за кредит па тогаш ќе бидете сами свои газдарици и сите ќе ве сакаат и почитуваат а свеќи ќе биде само една гостинка кај вас...Поздрав девојки
     
    На Belgin1, Luminary, H.VAGA и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Eleonche_

    Eleonche_ Нов член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Никако, не од мое лично искуство ама од искуство на блиска другарка тврдам дека со свекор и свекрва не се живее. Доколку сакате караниците да ви бидат секојдневие, замерување за глупости и дофрлувања од типот на „Абе вие шо барате да се дружите со немажени/неженети„ или „Жена ти секој ден гости по некоја другарка дома, шо е ова мажена е со обврски..„ Повелете живејте со нив хахаха. Затоа најдобро е сами, и ти не се мажиш за татко му и мајка му туку за него што автоматски излегува дека треба да живееш само со НЕГО!:rofl::nod:
     
    На Bebce1, cresa-jagoda, SummerGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Ines24

    Ines24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2020
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Не не не...
    За жал немам свекор... ама можам да кажам за со свекрва.
    100пати Не.
    Најубаво е сами.. но тоа е што е...
     
  16. Nicegirl11

    Nicegirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2020
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Пред неколку години на воа лрашање ќе одговорев со ДА ама сега без размислување НЕ НЕ и НЕ!!! Посебно од кога станавме родители мислев ќе ми биде добро со нивна помош ама мн сум се лажела. Премногу мешање кажување што како за мое дете... Ако им е внуче немаат право да кажуваат што како со него... нивно е да си поиграат кога имаат време а за што и како да јаде и кога тука сум јас. Јас одлучувам што да јаде а што не не дека. Најголемите пробелми ги добив од кога добивме дете... ме спопудалеа....
     
    На Watermelon96 и Frost1 им се допаѓа ова.
  17. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    И јас ќе кажам не...а иначе очекувам бебче и јас ,сподели некоја случка да знам што ме чека:(...во една куќа сме,јас можам да си замислам како ќе биди уште од сега оти гледам што прави со другите внуци ,а и таква си е жената сегде си го пика носот:)
     
    На Nicegirl11 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Еве јас ќе ти споделам. Смени му ја пелената, полна му е, плаче дај му млеко греота е гладен е, значи син ми има година, ден денес а заплаче гладен бил, мајка ти лоша е не ти дава да јадеш.Прв ден вратени од болница, дома топло, син ми заспан покриен до половина, она се качува кај мене во спална, го покрива до врат, мм и вика топло е остај го,она му вика ти не заспиваше ако не беше цел покриен, остај ме, те изгледав јас, знам како треба. Од тогаш почнав со поставување граници. Син ми плаче од грчеви 3 недели бебе, она иде ќе го смирувала. Делење совети за се ќе имаш,иако не бараш. Ако и е битно на свеки што мислат комшиите ќе гледа прва прилика да се покаже, да видат демек еве јас го чувам. Ама ти ќе си паметна, нема да ќутиш и со време ќе си повлечеш граници, зошто колку повеќе дозволиш толку повеќе на глава ќе ти се качат. Ако сака да го бања, од мерак ќе ја оставиш прво бањање и понатака ќе и кажеш јас си превземам. Мојата цела недела после тоа идеше, кога ќњ го бањаме прашуваше, та и сега знае да праша, да ти помогнам,можеш сама? Уште од тогаш и викам не ми треба помош. Да беше некоја нормална, што не мрчи на секое, во се ќе беше вклучена, вака несакам. Затоа сега јас сум раат, она се нервира. Не дека не ме вадат од кожа, ама ќе беше полошо ако ќутев за се.
     
    Последна измена: 9 мај 2020
    На buba4e89, cresa-jagoda, Frost1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Nicegirl11

    Nicegirl11 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2020
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    32
    Пол:
    Женски
    Мене буквално ме направи неспособна дека прво дете сум немала искуство ќе ми паднело од раце она да ми го местела на цицка за доење зш јас не сум знаела а она па кога го местеше пак не цицаше она го бањала она го пресоблекувала уште било мало јас ќе сум го убиела дасезцврстело и се уште нз како сум и ќутела за се ама не сакав кавги ама премина се да сум сега не би ќутела ниту давала да прави она ме направи неспособна и на крај ми пукна филмот и уше ќе се лути она ако јас сум го пресоблекла кога почнав даго бањам исто се лутеше ама не ми беше гајле више да знаев што ми приреди стрсови нервози мн порано ќе си преземев контрола зш на таков човек ниш не му се погодува... и сеа за повеќе работи што сака сама да гј направи и кажувам неможе така па лутела или не нејзино си е.. она е баба а јас мајка на тоа дете.. кога ќе се сетам на тој период ми ги уништи најубавите денови
     
    Последна измена: 9 мај 2020
    На Watermelon96 и Frost1 им се допаѓа ова.
  20. Frost1

    Frost1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2020
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    436
    Пол:
    Женски
    Леле жени што ми кажувате ,јас нема да можам да поднесам вакви нешта,и золва ми има дете а свекрва ми е по цел ден таму,таа му го капи,таа му го рани,дома не е прибрана од ко се роди малото,и си мисли дека и со моето така ќе прави...а иначе и јас ќутев на почетокот и се беше во ред,се додека се скаравме,еден месец откако ми даде прстен мажот ми таa ја направи големата и од тогаш јас сум на дистанца а таа се прави дека ништо не се случило...од сега кажува дека бебето требало да спие на спална измеѓу мене и мажот ми,од сега си планира се,и во се се меша иако сме на различни спратови во една куќа јас пак ќе кажам со свекор и свекрва да не се живее...
     
    На cresa-jagoda, Spidy и Nicegirl11 им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.