1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се живее со свекор и свекрва?

Дискусија во 'Брак' започната од Pubu-bubu, 24 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Mim111

    Mim111 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Му рекол девер ми на маж ми оди купи јас ќе ви покажам како се пржат и маж ми му рекол па кога си толку сезнајко што не стана ти да испржиш секако никогаш ништо немаш направено па да пробаме и од тебе нешто.. Ама еве денеска и свекорот и деверот се сами си прават јас си седам, му кажав и на маж ми дека ништо им немам направено денеска и тој сам ми рече ни на памет да не ми паднало да направам нешто за нив..
     
    На tina2018 и Dentina им се допаѓа ова.
  2. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Епа така треба ако станеш да направиш утре нешто полошо ќе ти речат
     
    На Mim111 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Vaka sega, sum napisala i preth, no tvojot svekor kako da mu e rodnina na mojot,pa zatoa ti se obrakam...
    Nikoj ne se rasparava so nego od familijata ama nikoj nema zivci da.mu dokazuva...
    Prvo e nekulturen, vtoro misli kojznae kolku znae, a trese gluposti so lopata da gi rines,treto vecito se kontra so mene zasto jas samo mu vrakam, i mu kazav poslesniot pat, -"sekoj si ima mislenje i ako toa se razlikuva od tvoeto, ne znaci deka drugiot ne e e vo pravo!" sin mi isto taka vraka, pa za nego toa ne bilo pocituvanje.
    Izvini ama jas go ucam da si kazuva svoj stav, pa posle i da go opomenam i iskaram, ama ke znae deka zgresil.
    "Dali mene taka me vospitale"...E da me vospitale da kazuvam svoe razmisluvanje, mozebi na sekoj ne mu odgovara, no imam glava i mozok i ne mora da gi trpam negovite zajadlivi prostacki muabeti!
    Mm samo si sedi i gleda seiri od strana,zasto znae deka sum vo pravo.
    Da ne se zamaras ic.
     
    На Skorpija25, Cherry333, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    Да во право си, знаетњ колку имам пишувано во темата за свекрви и снаи, и знам јас пишував дека не се толку лоши, старост ова она, ама сега последниве месеци гледам дека не е тоа, туку е љубомора, неможе да поднесат дека мм толку ме сака и дека нејзе и се дере заради мене, ама побогу јас не буцкам туку она. Се и смета, доаѓаа моите, крена нос зошто јас ручек ќе сум правела не она, зошто детето сегде сме си го носеле со нас, зошто не одам на работа она да го чува (а ситуацијава е сега каква што е, скоро и да нема огласи за работа), зошто сум и рекла кога ќе ака со него по улици да каже кај оди, што морала мене да ми каже, она му била баба, јас кај и да сум одела со него она незнаела и се грижела кај е детето. Од ова последново пресеков, од двор веќе несмее да го изнесе буквално, а не го ни има видено. Ја приметувам, во последно многу работи прави од инает, а и мм ја примети и ми рече до зимоска ќе се делиме буквално за се, ни кола ќе видат ни ништо и несакам збор да слушнам, да не си пробала да ме разубедиш, да ги видам после што ќе прават.

    Чекај чекај, да се роди бебето да видиш кога ќе ти подиват хормоните и ќе ти се разврзе јазикот. И свекор ми е како тој твојот и пред луѓе и на само, едноставно не мислат што зборат. И јас се нервирав и ќутев што од срам,што од почит, ама после кога ми дојде преку глава и почнав да превраќам на се и не ми беше гајле пред кого и што, да видиш како свекор ми почна да си преќутува, од срам што можам да му одвалам пред комшиите на глупостите што ги тропа. Место јас да се срамам, он нека се срами да прозбори. Има една комшика овде, за мене збори дека јас не сум му ја мислела, све во лице сум кажувала, не ми било битно пред кого, без потресување и да ти кажам мило ми е што зборат така, зошто ако ќутев ќе ме жалеа, ќе мислеа за некои работи свекор ми е во право, вака знаат реалност и крај (не дека ми е битно, ама свекрва ми живее зс комшиите што ќе речат, а она пред нив веќе не е цвеќе за мирисање,зошто јс гледаат реалноста, та и тоа е проблем зошто не ќутам). Абе не си ти должна да ги трпиш тие каприци и лечење комплекси
     
    Последна измена од модератор: 25 јуни 2020
    На Mim111 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.913
    Допаѓања:
    32.520
    Пол:
    Женски
    Мојов не и се дере на мајка му. Нема ни потреба. Јас му кажав дека немам намера да го скарам, туку да и посочи некои работи. Ова додека претеруваше мајка му. Јас разбирам дека се стари и дека само зборат, ама очигледно дека на некои им е во крвта да прават сплетки. А најголемите проблеми почнуваат кога се раѓаат децата, односно внучињата. Среќа што од старт сме сами.
     
    На Nevenche26 и karak им се допаѓа ова.
  6. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    5.849
    Во иста куќа на различни спратови да. Инаку никако. Мое искуство и од привремено заедничко живеење е лошо ( мамино синче) ...така да според мене не.
     
    На Skorpija25, crazylady и karak им се допаѓа ова.
  7. Nevenche26

    Nevenche26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2019
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    2.476
    Пол:
    Женски
    И мојов порано не се дереше, ама кога гледа дека една страна прави сплетки и подбуцнува постојано, преку глава му доаѓа и веќе грам трпение нема за нејзините глупости. И јас несакам да го скарам и немам потреба од тоа, ама она си е сама крива за односот на син и кога ќе претера. И научена е само текни и и плачи на секое, демек жртва е, а уствари манипулатор невиден е.
     
  8. Fontana

    Fontana Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2018
    Пораки:
    333
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Темава колку е непотребна тоа е чудо едно...такво прашање воопшто никоја жена не треба да се прашува НИКОГАШ... ако си сака раат.
    Најдобри да се на свет, раат ќе се нема со нив, не па малце прости или недајбоже злобни какви што има секакви свекор и свекрва... и да не си болна ќе те разболат.
    Сите вие што можете да си дозволите ваше гнездо, далеку од стари... одберете ја таа опција без размислување.
    Вие што неможете... Господ да ви дава здравје, трпение и среќа што поскоро да си заминете од таа куќа :)
     
    На cresa-jagoda, Skorpija25, Frosty! и 3 други им се допаѓа ова.
  9. andrejko82

    andrejko82 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јули 2013
    Пораки:
    3.282
    Допаѓања:
    51.354
    Пол:
    Женски
    Дали да се живее со свекор и свекрва?

    НЕ
     
    На bertold, Justicija, H.VAGA и 8 други им се допаѓа ова.
  10. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Абе женки, еве ниту една не е свекрва па како една и едина на темава да ви кажам.
    Не сакам да седам со снаата.

    1. Спие до доцна.,,извини, ама во моја куќа да одам на прсти до 12 , немам намера.Кедитот имам уште малку да го плаќам, да морам да ќутам и седам додека се наспие - е тоа кај мајка и.Таму може и до 14 часот, ама во мојата дома јок,

    2.Влакната во туш кабината нека си ги собира.Штом се осетила дека е зрела за мажење, требало да знае веќе на основните работи - после миење коса и чешлање да си собере по неа...или можеби и мајка и треба да ја доселиме кај мене дома.

    3. Ручек прави едната, садови мие другата.Да не мисли дека измеќарка ќе и бидам !!
    И, доручекот е до 10.30...после тоа: се вари месото за ручек, се дисстаат зеленчуците...нема место по ринглите да ми вариш кафиња, разни диетални работи и некои тенџерчиња со раствори.Да си станеше во 9, немаше да ме начекаш во кујна.Е сеа, не ми се мршти.
    Ако правам ручек, ке миеш садови....или можеби ке станеш поранко за да правиш ти некој од твоите буЧкууши

    4.Дружба со другарки планирај си кога не сме со свекор ти дома, зашто секое кикотење го рачунаме на наша сметка.Во оваа куќа кога доаѓаат гости , сите сме домаќини, не само ти.Запамти....кога ќе ти дојдат твои поканети, пазари си, купи си....ти не купуваш за нашите гости.
    Ако сакаш присуствувај кога ние имаме, ако несакаш излезете си и оставете на раат

    5.Детето....
    Прво ке ме прашаш, па ќе ми го оставиш.
    Го сакам повеќе од тебе:lol: , ама имај култура, планирав да си гледам филм вечерва.Ќе го гледам и без да ме прашаш, ама ќе ти приговорам едно 40 пати без око да ми трепне, зашто ти не најде време да ме известиш.Па да видам друг пат дали ќе помислиш прво на мене или на друштвото со кое ке се дружите вечер.

    6.Жицата за алишта е ЕДНА.Следи си кога ти се суви и собирај си.И јас си имам свои за сушење.
    За пеглање - може....ама кога јас сум слободна, а не кога тебе те мрзи.

    7.Фрижидер....вечна мака.Вечно решетки вират.
    Осуди се по некогаш да ставиш нешто внатре...ама за сите да е...не само за тебе..зашто јадеш од моето сиење кога ќе ти текне а вакумираните панцети си ги чуваш во соба...мислиш не сум проверила]:)

    ....

    Да не редам...
    Ова е страната на свекрвите.
    Малку хумористично ми е прикажано за да нема жестокост, ма-да има што да се пише за ,,мамините принцезички во розеви фустанциња,,

    Повелете снајки:devil:
     
    На Dust, Justicija, Abeja и 23 други им се допаѓа ова.
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Од постов вришти пекол.
    Ја се осетив нелагодно со самото тоа што го читав, а камо ли да го живеам.
    Нека стои како пинд пост на почетокот од темава, за сите девојки, кои се чекор пред заедничкото живеење. Тоа место никад нема да биде нивен дом, туку само место на живеачка, ако може да се каже живеачка, со оглед на тоа дека текот на денот им го диктираат домашните седелци, а ден по ден, преминува во живот.
    Жалосно.
     
    На lolitaspurgatory, Kikikikiri0405, H.VAGA и 25 други им се допаѓа ова.
  12. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    :rofl: нема место по ринглите за тенџерчиња со раствори :rofl:
    Ме изнасмеа ма :rofl:
    Добро женче си ти рефи :*
     
    На princess5, kukla21, Mim111 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Јас би рекла ни со свекрва ми, ни со мајка ми. Генерациски јаз има голем, едноставно жените не прифаќаат да живеат во ова време, така што поарно секој сам. А уз свекрва гратис добивав и свекор што само бибери, а се фали дека кафе не знае да свари на 60+ години. Во ситуацијава само со татко ми ми одговара да живеам кога би морала. Работата му е цел живот со деца и адолесценти. Ептен живее во времево, и таков човек е што не го интересира кој што прави, ниту па дели непобарани совети.

    Инаку и јас имам син, мал е многу ама можеби еден ден ќе бидам свекрва, и сега сум со став дека заедници не сакам. За поматаму здравје
     
    На princess5, Nightwish11, cresa-jagoda и 11 други им се допаѓа ова.
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Па не е нивно место де. Кога викам јас дека снаите се дојдени, скокаат ко мачки :) не сум свекрва ама да бев, замисли куќава со маж ми што ја градиме со години, од вазна до тепихче си ја уредувам, ред си имаме и сега некоја да ми расипува раат. Секогаш кога треба ги поддржувам снаите пошо и јас сум снаа и знам како е, ама ене отвори ја снаи и свекрви темана, за секој проблем што го има снаата во заедница и даваат совет оддели се. Не си оди свеки, си оди снајка. :) пошо во еден живот едвај за мене успеав да обезбедам живеалиште, па кога за децата посебно, па кога за жените нивни посебно. Секој нека си работи и нека си создаде свое, колку можам ќе помогнам :)
     
    На Nightwish11, Dentina, fana и 4 други им се допаѓа ова.
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Значи поената ми е да ви доловам дека просто-неможе да се живее заедно !!
    Ова можеби и ЈАС сум, ама и секој (утре)од вас.

    @Mantub јас си правев тенџерче со зелка, морков, пипека и зарзавати за диета:D:D, па ми се мрштеле.Ако сака нека прави и гала ручек, не и јадам бе....си направив свое...за да ослабнам:D
     
    На Dust, princess5, Nightwish11 и 13 други им се допаѓа ова.
  16. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не би живеела со свекрва. Додека не си обезбедиме стан со мажот у иднина не планирам да се венчам
     
    На hellocity, Nightwish11, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.111
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Ептен стои ова што го кажуваш и имам личен пример , кај што снаа доаѓа, праи 'ршум, а овие и ќутат. Од друга страна па не сакам ни кога ја чекаат ко да им иде измеќарка во куќа, па и до степен гаќите да им ги пере. Ако веќе е безизлезно и мора да се живее заедно тогаш да се воспостсви баланс некој..ако е возможно
     
    На Nightwish11, cresa-jagoda, Mantub и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    За да си обезбедиш стан, право треба да завшиш факс, па да се вработиш, па да бидеш КРЕДИТОспособна:D
    Или кирија да ви плаќам...ма немој...уште мојот стан не сум го исплатила, кирија да ви плаќам??
    Нек ти купи мајка ти:D

    (еве ви дежурна клета свеки)...па да видиме:D
    Свикнете се веќе еднаш дека сте зрели за мажачка, ама и зрели за живот.
     
    На edna_malecka, marija305, Nightwish11 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Секоја снаа што живее со свекрва знае дека реален е коментаров на свекрва. Само постои и страната на снаата, верувам дека вистината е некаде на средина. Инаку, за слични работи горе доле сите имаат мака. Јас додека сум тука играм по правилата на свеки, гости не викам, купатило кај мајка лом оставав, ама тука нечеш.. Садови исто не миев, ама тука мијам како попче. Ручеци исто правам.. Дури жал ми паѓа за мамичка сега што не и помагав повеќе ;(. А и свекрвчето, ова од погоре да го правеше ќерка и немаше толку трагично да го сфаќа.. Сума сумарум: Кога ќе дојдете кај свекровци, прифатете дека ќе играте по нивно, зошто на нивно сте. Ако не ви одговара, сиктер. Едноставно е. Јас се жртвувам некое време за сечие добро, после на раат ќе спијам до 10 и ќе си правам ручек во 1,а не во 8 сабајле. И домачица ќе бидам. И ништо незавршено нема да има. Ама јас како и кога сакам ќе си правам.
     
    На Nightwish11, Dentina, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Ќерка ми да не ја мешаш, таа кога САКАсо двете бесни деца ќе си дојде и ќе си седи по цеееел ден:D, зашто кога го испаќав станот и таа и маж ти исто ПАТЕА.
     
    На Justicija, Mim111, Nightwish11 и 10 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.