1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се живее со свекор и свекрва?

Дискусија во 'Брак' започната од Pubu-bubu, 24 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Од вакви мажи ми се :puke:
     
    На mimiiiii, 1209, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Нема проблем според него. Мајка му само ни помагала. Благодарение на неа сме биле ослободени од плаќање сметки и купување храна и готвење. Немало проблем, јас сум претерувала. Наместо да го користам тоа и да ја ценам јас сум правела драми. Јас не сум ја сакала мајка му и уште од почеток не сум ја прифатила. Он не бил човек што ќе седи сам со мене и ќе се дели од луѓето. Он си сакал и долу да се симнува. Јас сум требала да ценам и да се симнувам и јас со нив да седам.
     
    На crazylady и mal.ecka им се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    А да почнеш да готвиш на твој спрат и да си воведувате ред како што треба во семејство?
    Крај краева еве не знам дали ми е паметен советов земи детето отиди малце 2 3 дена кај роднина нека остане сам.
    Ја со мм кога ќе се скараме ќе отидам кај мојте на целодневна за да не си прајме покољ и после ко бајче е кога ќе се вратам. После тоа се се решава се комуницира.
    Некако како испаѓа ти присилена што си таму и ќе играш како што ти свират.
    Епа малце притисни го закани му се. Не може девојче така да тераш ќе те стегне срце на 30г.
    Мора заби да си покажеш и да му е јасно дека сега ти и малото сте важни
     
    На *Amethyst*, crazylady, 1209 и 8 други им се допаѓа ова.
  4. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Па веќе кажав. Не сака јас да готвам непотребен трошок било зошто да комплицираме кога сме можеле да се симнеме и да јадеме кога таа секако ќе зготви. А за одење не можам.. Уште повеќе ќе се расправаме. Мајка му само дрнда зошто два пати до аптека сум излегла корона имало, ако дојде некој од моите пак короната ми ја спомнува. Еве сега се јавував да закажам за ортопед, кога ме слушна. Леле што сега сум запнала на ортопед да го носам малиот, па пред 3 месеци бил, не требало добар бил, кај сеа по ординации ќе сме оделе вриело од корона, неа заб страшно ја болел се плашела на заболекар да оди.
    Како во куќен притвор сме дома. Вчера деверот сакаше до теретана да оди, му издрнда нешто и му навеа грижа на совест и направи глупо да се осеќа и не отиде он никаде.. Па и пред ММ спомна дека сум ѕвонела на ортопед и истиот муабет за вирусот за ова она и ММ се осети глупо и рече дека во право била немало потреба сеа да одиме..
     
    На crazylady, pikabu5, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Живот со свекор и свекрва, многу предизвици и нерви.
    Иако они мислат дека се добронамерни, нормално генерацискиот јаз ги тера така да мислат. Ние дури по три години си воспоставивме некој ред сами, уште јадењето да го решиме, а најверојатно ќе биде и тоа скоро. Штом маж рече ќе биде тогаш не се сомневам.
    Он си беше задолжен за решавање на сите проблеми од негова страна, така да ако немате поддршка од мажот, тешко може да опстоите во ,,заедица". Ќе завршите со нарушено здравје, а таков живот сигурно не сте замислиле за себе и своите деца.
     
    На crazylady, 1209, thelittle17 и 5 други им се допаѓа ова.
  6. BlackMistery

    BlackMistery Популарен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2013
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.350
    Пол:
    Женски
    No offense ама само тие млади што се мажат и раѓаат кукаат како немаат пари и живееле со свекрва.
    Секако дека на 20 години нема да имаш ни заштеда, ни пари, а сепак не користеле заштита ко шо треба, па сеа свекрвата им е крива.
    Не сум слушнала парови над 27-28 што си работат, си имаат заштеди, да живеат со нивните.
    Затоа на време се мисли ова, џабе е после да си лупаш глава од ѕид.
    И не зборам за вас, реален приказ на другарки од средно ми е ова, што се омажија премлади и сега на кафе ќе дојдат и само тупат за свекрвата, за ова, за она, а и она и мажот си чекаат од свекрвата пари, ни работат, ни ништо, дечурлана 20 годишна. И нив во фаца реално сум им го кажала ова, пошо другарка не збори зад грб само и ми рекоа да така е, голема грешка е што млади се омаживме, што прифативме живот со свекрва, што немаме пари, ништо.
    Секој си е одговорен за своите избори, џабе кукања сега.
     
    На *Amethyst*, crazylady, wendy2 и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Девојче сите истото овде ти го кажуваме.
    Еве сослушај јас ич не би трпела а не си должна ни ти. Што има таа да ви шефува. Некоја членка пиша во тема Дете мешање на баби поддтема пиши и таму слушај ги мајките се поискусни од мене и тебе.
    Мора да пресечеш.
    Што има она да ти кажува
    Оди купи нанирници и напрај кажи Денес ќе ручаме овде и ич нека не ти чуе
    Нема што да си и подредена на неа.
    Нема вака да издржиш долго уште денес преземи си ги во твои раце работите. Денес маж ти утре детето против ќе ти го врти.
    На другарка бабата така против мајката ја сврте како била неспособна мајка и не знам што. И ја полнеше главата оваа само кај баба и бегаше од дома

    Сакаш утре детето да не сака со тебе да седи? Да сака поише со баба му да биде?
    Не дозволувај да се каеш за 10г почни менувај од денес. Мора да си го свртиш маж ти
    Ова ти го кажувам како на сестра верувај...
     
    На 1209, thelittle17, Skorpija25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Никакво живеење заедно ,и колку и да изгледа дека ве сакаат не ,само чекаат рачка па за секое кафе што го свариле ќе преречат не па за друго. Живеам само со свекрва ,свекорот е починат оддамна. На почетокот секое сабајле јас во вц таа кафе сварила , доручек направила. Се сум и кажувала дури пресреќна бев мислев никогаш ќе немам проблем. Амаа откако ме побара мм а посебно откако се породив женава ме изеде. Една чаша да преместам и смета .
     
    На bertold, eliesaab, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Mim111

    Mim111 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    И кај мене беше така, ќе станам на сабајле таа кафе.ќе ми свари јадење ќе направи, за се правевме муабет си помагавме, ама откако се породив видов каква е.. сега само нејзините си ги гледа и ќерка ми а јас сум и последна на списокот и многу почна да презборува.. Еден ден е добра 2 дена лоша.. Еднаш со свекор ми се зафатив ама тој е душа за разлика од неа, плус капак ми е девер ми, проклет е 20 год има и буквално се кодоши, со маж ми да се закараме тој ако слушне одма на мајка му кажува, прееска се искарав со него, ама да не правам кавги му пишав порака и тој веднаш на мајка му да покаже па и со неа се зафатив, маж ми же брани секогаш, ама имам преголеми нервози, таа можда не ме мрази ама е лоша, и свекор ми кажува лоша е не мрази никого ама се прави најпаметна се знае таа се да е по нејзино.. Преку глава ми е дојдено, никогаш во заедница не мојте да живеете, колку и да се прават добри ќе дојде ден низ нос ќе ви извадат се.. Јас едвај чекам да се тргниме на страна со маж ми и ќерка ми.. Се осеќам не стабилно и само плачам, психички сум оптеретена од свекрва ми и девер ми;(:@
     
    На crazylady и Осе им се допаѓа ова.
  10. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски

    Kako be moze drug da mi gotvi a jas da nemozam da si svaram edno kafe na raat!?!?
    Pa neka idat u tri lepe ako nemoze sam da odvoi i dzrasporedi trosoci mt...neli e sramota da kaze dopolnitelen trosok....
    Pa familija so na.mama platata li se gleda!?
    Fala Boze Gospode sto ne ziveam so niedni...
    Sto mi se mili koga ne gi gledam
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    52.100
    Пол:
    Женски
    Леле жени кога ве читам какви маки имате, не знам дали некој благослов или што е, ама овој раат што го имам нема цена.
    Ни свекрва ни свекор ни девер ни золва немам:wasntme: Маж душа од човек.
    Навистина,засега само да не се урочам.
    Пу пу пу:tmi:
     
    На eliesaab, crazylady, Skorpija25 и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Mim111

    Mim111 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    И јас сакаммммм такаааа:rofl:
     
    На crazylady, Skorpija25 и mssuniquee им се допаѓа ова.
  13. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    52.100
    Пол:
    Женски
    Ама буквално:smirk: Сега година како почина свекрва ми, фина жена убаво се сложувавме но сами си е рај.
    Ама и да беше жива, куќата се е на мм немаше со кој да се расправам за спратови и делови..

    Башка, Кога сакам станувам, кога сакам искачам , еве од како сум бремена дали 10 пати сум влегла во кујна мириси ми сметаат. Нема кој да ми пререкува или да давам некому отчет.
    Жени прајте што прајте живејте си сами со семејството, мирот и живците немаат цена!
     
    На eliesaab, crazylady, Skorpija25 и 8 други им се допаѓа ова.
  14. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Исто како моите свекор и свекрва да ги опиша, среќа што девер немам, уште тоа ми фали дома.
     
    На crazylady и Mim111 им се допаѓа ова.
  15. Mim111

    Mim111 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Е јас имам, уште па ако се ожени додека да го средиме спратот за нас тогаш ќе полудам.. Ама не верувам дека ќе се ожени за брзо па се тешам..
     
    На None2019, crazylady и thelittle17 им се допаѓа ова.
  16. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Ние сме дојдени до степен да се чувствувам како да сум во некој хотел самопослуга и да морам да и терам кејф на сопственичката која што ништо не ја задоволува. Значи вчера ми префрли зошто сум јадела колачи... А она ко ме понудила торта (два дена пред тоа )сум кажала дека ме боли заб. Се тоа од инает ми било...
     
    На thelittle17, crazylady и Mim111 им се допаѓа ова.
  17. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    3.615
    Пол:
    Женски
    Дали е сериозно направена темава?
    И дали некој ке рече ДА?
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Има има ...имам комшивка на друг спрат се ама бабата ги гледа децата таа ги носи во школо ,таа ги зема таа пишува домашни. Мајката ко ќе си дојде од работа спие ,успат ќе купи храна и после ручек кревет. Кога биле бебиња само за цицање ги земала друго се бабата. Убаво и било така :)
     
    На thelittle17 и crazylady им се допаѓа ова.
  19. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    3.615
    Пол:
    Женски
    Свашта, шо раѓаш тогаш терај си таму
     
    На bertold, thelittle17, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Ама ништо не е тоа де ,сепак они со кредит си го опремиле катот...
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.