1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се живее со свекор и свекрва?

Дискусија во 'Брак' започната од Pubu-bubu, 24 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    3.574
    Пол:
    Женски
    Не можам...мозокот не ми прифака.
    Се е толку многу едноставно и да има решение, ама ваљда убаво им е така роди го и тупи го на свекрва.
    А за оние што трпат мамини синчиња да не почнувам...
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mim111

    Mim111 Активен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2020
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    131
    Пол:
    Женски
    Страшно(facepalm).. Не знам што ќе постигнат со такво однесување, немам коментар
     
  3. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Женска,со поштовање спрема тебе, убав форумски лик си ми баш, ама ко што памтам имаш пишувано дека и родителите и брат му на маж ти се починати?!
    Зошто би било тоа благослов, за ти да живееш раат без светковци,девер и золва? :|
    Бррр,језивко.
    Не ти требаше ова вака да го пишеш..
    Верувам не мислиш лошо ама јас такс го протумачив, пошо така е и напишано.
    Што злобно ми изгледа вака од страна коа читам не па да сум мт и да ми дојде од негде ова да го прочитам, кај без најблиските е останат а млад,а ти као се радуваш што нема кому отчет да даваш.
    Сори,не е во ред :(
    Да биле живи исто не би живееле сите во една куќа?

    Ние живееме во заедница,две куќи се ама ист двор, свеки готви за сите као,ама и јас си готвам горе за нас башка.
    Се симнувам кај нив на ручек еднаш во двете недели.
    И ние сме “дечурлана” 25годишни без заштеда на страна,ама убаво функционираме.
    Не сме на ратна нога со неговите родители, дистанца има,зборам и пререкувам и се расправам ако треба ама во фаца им кажувам, не си ставам јадови на душа, да ги оговарам на страна а пред нив хихихи се е океј.
    Не. Ако нешто ми смета си кажувам.
    Ние двајца со мм кредит плаќаме, они сметки за струја/вода/телефони дрндрн, јадење јас си купувам само за нас, старите пазаруваат и за нив и за нас.
    Не ги вадиме фискалните на порамнување :D
    Имаат семеен бизнис во кој преку викенди работи и мм,така да ништо не ни е на “готово” туку изработено и заслужено :)
    Е сеа неаме финансии за куќа правење, ама по 25год сме, имаме време а се надевам ќе имаме и финансии понатака.
    Сакам ние двајца да си ја направиме,без помош од мама и тате.
    Таман дечиња ќе пораснат дотогаш :)
     
    На BloodElf, candy.cane, thelittle17 и 8 други им се допаѓа ова.
  4. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    @Chanell* Мила да, пишаното може лошо да се сфати, го напишав во афект бидејки читав за маките на членката , но сепак живеев со свекрва 3 ипол години во почеток и со дедо му и знам мн добро што е заедница.
    Свекор пред 25 год, брат му пред 12 год починати, и да не сум била јас, би била друга жена на мое место. :)
    Сигурно не би биле во заедница тоа сигурно, не би можела а вака мораше со мајка му оти нели со кого би она?
    Колку и да е сурово, живот јебига. Судбина..
    Сами на себе сме си најбитни. И тоа го знае мм, а и други кои се единци еден ден секако ќе останат сами..
    Гледајќи цел живот па и денес мајка ми што трпи од золвата па и со јатвата не е баш нај, боже фала такви маки немам.
    Имам "полу "золва иначе во странство е но се слушаат само за родендени. Па и тогаш ретко.. ни презиме не делат:|
    Пак ќе кажам живот.. Е сеа и ние свој дом имаме, приватно исто си работи, кредити немаме но се сами си плаќаме. Од сметки до сите комуналии. Помош од никој, но ни не очекуваме :)
     
    Последна измена: 6 декември 2020
    На eliesaab, Brpbrp, thelittle17 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Се супер, убаво што си функционирате, само се надевам нема некогаш ова да ви го пререкуваат во животот, како се ви помагале, и ви плаќале сметки, па дури и јадење понекогаш ви правеле. Верувај моиве беа мед и млеко, додека да се земеме со ММ, не даваа ништо да платиме, храна, ручеци, се останато од нив, откако се земавме се на глава ми ставија, како ме гледала како мајка, како готвела, како плаќала сметки, а најтрагично е што плаќала за син и, јас не сум живеела таму, ние плаќаме кредит и сме плаќале, чекаме и дете, па не сакам никој да ме поштедува, зошто? За да дојде утре ден, и да ми кажат: "ааа, да не бевме ние, вие немаше ништо да имате" таква помош ич не ми треба, а кога тогаш ќе ти биде плеснато на нос, верувај, поубаво поскромно да живеам, него ли од нив да чекам било што, никогаш ништо. :D
     
    На warrior, eliesaab, Осе и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.139
    Ти нели имаше проблеми со деверот и со неговата девојка? Баш ми е чудно што велиш дека е супер да се живее на куп. Ма дај молим ти се. Не кажувај дека ти е нај нај. Се изритав. Се жалеше на темава, а сега ти е најидеално.:^)
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mssuniquee

    mssuniquee Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    3.656
    Допаѓања:
    51.762
    Пол:
    Женски
    @Black girl Да, дека она земала кредит за да ја исплаќаат куќата дур они им плаќаат сметки, ако не грешам. Епа јас никад не би така. Ем куќата не е ни на име на мажот. Ако грешам, нека извини.
    А јас злобна што искрено си кажав дека ми е кул вака, без лоша намера.
    Кога беше карантинот еден викенд моите беа дојдени кај нас.
    Луѓе ме полудеа. Во смисол кај што оставам сакам тука да го најдам. Мајка ми се живо ми испремести, со денови ги барав крпите и тенџерињата:D
    Татко ми сто пати го бркав да не ми пуши дома.. Научена сум на овој мир и за ништо на овој свет не сакам да го изгубам. Па колку лоша и злобна да делувам:)
     
    Последна измена: 6 декември 2020
    На Mala_plava, thelittle17, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
  8. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    Кај сум рекла дека е убаво да се живее на куп?
    Како може да е убаво вооопшто?!
    Од каде да најдам 100к € за да си напраам мое ?
    Не сум од имотна фамилија, сори што не можам да се пофалам дека имаме илјадници евриќи настрана и не знаеме што да им праиме, работев ама не успеав никогаш да тргнам на страна затоа што и дома сум помагала за кредити.
    Имав проблем со девојката и престана да доаѓа, така да сега ми е супер да,сама сум си на спрат :)
    Не ми е најидеално,не знам како дојде до тој заклучок, ама не може три години да сум овде и да тапкам во место и еден проблем да е нерешлив, а да се нервирам и ќутам за едно те исто,не правам.
    Кажав ми смета,не може така да биде,и еве не е.

    Кредит отплаќаме за куќата, а другото е покриено од родителите на мм.
    Сама сум и не ми се плеткаат во ништо.
    Имам мир и јас,и они.
    Сметките на крајот се тие плус минус,колку ние кредити толку и храна и сметки што они покриваат се.
    Плати имаме и двајцата,не барам јас од нив па да ми пререкуваат.
    Имам и јас што да преречам ако почнат така да играат.

    @mssuniquee Океј рече во афект си пишала, а сеа кул ти е ама судбина било.
    Оф.
    Битно ви е да се пофалите дека сте успешни и независни,иако не зависи од вас независноста.
    Ти пишав како мене ми изгледа пишаното,што секако,не мора да сум во право, ти си знаеш како и зошто си го пишала тоа.
     
    На tinka-mace му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Zosto polemizirate za nesto sto e individualna rabota!?
    Ne moze i ne saka sekoj da stegne zabi za.da kupi svoe.
    Eve ne saka.
    Podobro mu e doma da si sedi so site zaedno.
    Mene primer ne mi e!
    Ne sakam i mi smeta guzva.
    Znaci ne sakam.
    Sakam da legnam koga sakam, sakam rucek da napravam sto nas ni se saka, sakam da se banjam vo 3 sabajle...
    Nemozam da mislam dali na niv im smeta mojata peracka, dali ne se metelo sekoj den, dali masinata ke crknela sto perela po 2 3 pati vo denot i drn drn..
    Milo mi e sto sme sami...
    Sam pa kako znam
     
    На Mala_plava, CurlyBlossomGirl, crazylady и 8 други им се допаѓа ова.
  10. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Ме интересира дали бар една живее еве нека не е убаво,туку мирно со свекор и свекрва.
    Зборам на посебни спратови со посебни заедници( со делење на соби знам не е возможно),
    Зборам живеење како во зграда?
     
    На meggle, crazylady и thelittle17 им се допаѓа ова.
  11. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.023
    Допаѓања:
    37.311
    Пол:
    Женски
    Јас. Не дека е секогаш розево, ама јас веќе ги научив какви се и не им замерувам, оти не можам ни да ги променам, си терат они така 50 год. Порано беа како поопседнати со нас, ама видеа дека сме си независни и се откачија од нас, а имат и друга снаа и внук сега па повеќе се со нив. Свекрвата ми има кажано ако ја викнам на кафе ќе се каче, ако не ја викнам не сака да досадува. И така е, не се е качила којзнае од кога, а јас ретко ја викам на кафе, поарно ми е доле да се симнам кај нив. Кафе пиеме чат пат, некогаш мезенка правеме, ручек исто така, некогаш порачуваме некогаш она направе. Многу е подобро кога не се гледаме и не седеме секојдневно заедно,што ако сме во иста куќа. Е сега кога ќе дојде бебето, ќе се качува секојдневно, ама мислам дека нема да е досадна. Имат ми згрешено, имат правено и зборено работи кои не чинат, ама јас го ставив тоа позади мене и сакам да си живеам со нив исто како што сакам маж ми да си живее со моите. Само независност од нив и по на дистанца ако сакате да ве почитуваат
     
    На Bicka77, cresa-jagoda, Sexybaby86 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Има снашките мои уште од старт им имаше кажано секој посебно на никој не им се мешаше ако им требало помош ја викале не рекла не али да им се бута да им кажува што да прават и како да прават па ручеци па било што никогаш :)
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Еве јас.
    На посебен спрат сме. Јас сум на горниот кат со скали од надвор. Воопшто не се меша и не досадува. Дали ќе се качи еднаш во неделата и тоа со претходна најава.
    Сега поради коронава, малата не ми оди во градинка и ја оставам пред да одам на работа. После работа ја земам од врата и се качувам горе. Нема солење памет, замарање и сл, ама со мм сме ги поставиле границите од старт.
     
    На cresa-jagoda, noteforself, Sexybaby86 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.852
    Пол:
    Женски
    Јас живеам у глобала мирно, не дека нема повремени нервози, ама у глобала е добро, за разлика од почетокот кога не знаев како да се справам. Родителите на мм се добри луѓе, имаат некои навики и сфаќања кои мене ми се несфатливи и ме нервираат, ама од друга страна па и моите имаат ама им ги премижувам, знам дека некои работи ги прават од што мислат дека е за подобро, не од злоба ама сепак знам да се изнервирам некогаш.
    У глобала кај мене проблемот е што свекрва ми спаѓа долу кога ќе и текне, без да тропне, си брка низ кујна, низ фрижидер, маж ми и кажал неколку пати јасно и гласно ама жената е таква што не знае за граници и не е тоа само со нас, она е со сите таква и тоа и е карактер, свекор ми е човек кој сака да диктира кој што смее да прави, што не, мисли дека само неговото е правилно и поради тоа комуникацијата меѓу него и маж ми е сведена на минимум, јас сум таа што ја смирува топката меѓу нив, обично јас инцирам некогаш да јадеме заедно оти тоа е едниствено време кога тие двајца се гледаат, а од причина го правам тоа што ете грев ми е родители му се и знам дека сакаат понекогаш да ручаат со нас.
    Јас обично во денот ќе се качам на кратко да ги ѕирнам, 5мин, не пиеме кафе заедно оти не пијам кафе, маж ми не се качува со денови.
    Свекор ми не спаѓа долу, ептен ретко, свекрва ми некогаш досадува ама тоа е на кратки периоди.
    Така да сега за сега е океј, ама би сакала да се одвоиме оти сакам тотална слобода, не само привидна.
     
    На koritsaki, crazylady, mal.ecka и 7 други им се допаѓа ова.
  15. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Ние сме со внатрешни скали, па мислам дека тоа придонесува да имаме помало ниво на приватност, на некој начин. Кога би биле со надворешни не би имале толку права мислам и би било ок. Ако се инвестира малку, би можело уште поголема приватност да имаме. Но, не знам дали вреди тоа колку мирот, колку тоа што си сакам свое, без да имам чувство дека сум под некаков надзор. Гледам и мм менува мислење, па дај боже да ми се оствари желбата.
     
    На crazylady, eliesaab и Brpbrp им се допаѓа ова.
  16. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    И тоа е битен фактор. Јас и мм ги направивме спратот сами. Затоа можеби не и е згодно да се меша.
     
    На crazylady, eliesaab, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Да, ама и каде - каде подруго е со надворешни скали. Мислам и моиве тогаш би биле стишени.Вака се нешто ако сака да праша ќе се качи до одморалиштето и ќе викне или ќе тропне, оти и е позгодно, а да се надворешни ќе се размисли дали така ќе прави. Не дека нема и со надворешни што не се мешаат, знам такви што не ни знаат да тропнат, а имаат надворешни скали. Зависи и од луѓето, границите што сме ги поставиле.
     
    На cresa-jagoda, eliesaab, Luna91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    А какви ти се внатрешните
    Влегуваш кај нив дома па одиш горе? Имате заедничка влезна врата?
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Мислам дека темава е апсолвирана и нема што воопшто да се дебатира.

    Доколку имате услови, најдобро е да живеете на страна од секој.
    Вклучувајки и мајка и свекрва.
     
    На CurlyBlossomGirl, lylaby, felisitas и 4 други им се допаѓа ова.
  20. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Да го минам ходникот и се качувам горе, заедничка влезна врата. Горе имаме само ограда, не е преградено ништо.
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.