1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се живее со свекор и свекрва?

Дискусија во 'Брак' започната од Pubu-bubu, 24 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.171
    Допаѓања:
    18.809
    Затоа имате проблем
    Ако имате можност прајте одма клуч горе на врата и ќе видиш работите ќе се сменат
    Веќе сте таму што ќе бегате

    Јас викам да имам да оравам бар ќе си купам стан во Охрид, Маврово или било што било каде наместо да се заглавувам со кредит од 50-60.000еу и да имам станче во кпе едвај ќе ме збира.

    Ова е мое мислење ама мислам дека можете да ги опрајте работите само е потребно разговор и секако физичко одделување
     
    На crazylady, Luna91 и mynameislove им се допаѓа ова.
  2. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Јас живеам со свекрва во иста куќа, различен спрат, надворешни скали,баш како зграда систем. И ми е ПРЕУБАВО, некогаш и по три месеци не се гледаме. Двете на работа, од работа дома секоја со свои обврски ... Како што кажав еднаш на три месеци кафе и толку. Нема ручеци, нема седенки. Секој свои сметки,свое јадење. На тој начин преубаво е, ама сум живеела и со неа додека да си го направиме спратот. Не дека беше лошо, ама раатот и приватноста кои ги имам сега, не можат да се споредат со тие тогаш. Затоа велам секогаш на другите може ќе се мачиш, ќе се одречеш од некои луксузи, ама на крајот на денот секако ќе си посреќен.
     
    На pikabu5, Milobebence, hello-kitty.90 и 9 други им се допаѓа ова.
  3. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Не... и на секој кој има можнпсти би му шрепорачала не. Ние живееме во заедница 1 ипол и веќе спремаме ќука . Немање мир приватности интимност со мажот не биваа
     
    На mssuniquee, Luna91, pikabu5 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Не и само НЕ ...
     
    На злоба, ЕденЧлен, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.212
    Допаѓања:
    5.613
    Пол:
    Женски
    И јас сум за големо НЕ.

    Имам приметено секојпат кога повеќе време седиме со некои од нашите ни прават инфлуенс и ни шират негативна енергија која прераснува во несакани/глупави караници.
    Ручек еднаш на две-три недели е доволен.
     
    На thelittle17, VDT2906, Mantub и 16 други им се допаѓа ова.
  6. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.295
    Допаѓања:
    3.102
    Пол:
    Женски
    Едно огромно НЕ. Имам свој личен пример на своја кожа доживеано зошто е најдобро да се живее одделно,мирот нема цена додека кај нив цел живот ќе се осеќаш гостин и да зборуваат зад грб што си рекла кога си дошла па што како не фала. Родителите од мм си мислеа дека тој слугинка им донесе дома и дека јас за нив сум венчана,се тргнавме од таму скоро една година и тоа е најдобрата одлука во мојот живот,затоа од старт на страна и крај.
     
    На thelittle17, nevermet18, crazylady и 14 други им се допаѓа ова.
  7. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Да не даде господ јас да се мажам, и да немам можност оделно да живеам.
    Крвта ќе им ја исцицам.
    Они инат, јас поголем.
    На муж ми ако му одговара секој ден со кавги, свака му част.
     
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Има некои мажи се менуваат кога ќе се оженат така да се може да се очекува, некои и нападни стануваат, дома не се пребираат ради кавги и ред други работи :) работата е да се најде решение за кавга лесно е :)
     
    На thelittle17, crazylady, minne992 и 8 други им се допаѓа ова.
  9. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    21.728
    Пол:
    Женски
    Ко моиве, т.е свекор ми е кај мене тој што уста не затвара, за се има коментар. Бетер од жена.
    Свекрва ми зела да чисти и го слушам и вика зошто ги женеше синовиве за ти да чистиш. Глупак невиден. Што мислеше тој ако ги жени синовите слугинки ќе му донесат да му чистат, да го служат, а тој да ужива.
    Еве јас осми месец трудна едвај се движам, само што стигнав од работа, плус со 3 годишно дете , ќе земам да му чистам нему. Болесник.
     
    На warrior, poppie, thelittle17 и 14 други им се допаѓа ова.
  10. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Игнорирај си.
    Чисти си кај тебе, колку ти што мислиш дека е чисто, толку.
    Не се замарај.
     
    На crazylady и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  11. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.726
    Мила немој да се нервираш.
    Игнорирај го,верувај тоа му е најголема казна на таквите кои мислат дека само нивниот збор треба да се слуша.
    Мисли си на убави работи, на синчето, на бебето кои го носиш. Верувај дека тие деца секој стрес го чувствуваат и како сунѓер се за такви работи..Би сакала ли и нив да им пренесеш нервоза? Сигурно не. Ако пробаш да влезиш во дуел со него ти ќе испадниш виновна, едноставно таков му е менталитетот нема оправање тука. Јас не ни пробувам да ги сменам таквите, залудно потрошено време е тоа.
    Добро ми е познат тој калибар на луѓе, не ги менуваш нив затоа игнорирај.
     
    На thelittle17, VDT2906, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  12. nesanica92

    nesanica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2020
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    67
    Пол:
    Женски
    Не живеам со неговите родители, но живеам со моите.
    Мајка ми знае од премногу грижи дури понекогаш да нѐ гуши.
    Тој е многу толерантен и за две години не сме имале проблеми, но бидејќи тој е таков.
    Јас сум убедена дека да живеевме со неговите ќе бев неверојатно лајно. Се нервирам понекогаш кога на телефон ќе се чуеме или ќе идеме на гости, не па така. Но тоа дека јас сум со лош скандалџиски карактер.
     
    На Осе и thelittle17 им се допаѓа ова.
  13. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.029
    Пол:
    Женски
    Ние живееме сами, ама се си мислам кога ќе дојде бебето, барем додека не се научам што и како треба дека ми е прв пат, да живееме извесно време со неговите родители, ќе ми треба помош реално.
    Сме живееле кратко со нив ( месец,два ) и не ми беше лошо, плус имаат доста простор, а и имаат посебна соба и одлични услови и за мачорот кој е со нас во пакет и е дел од семејството и треба да мислам и на него да му биде ок и да не е запоставен поради бебето.
    Плус живеат во куќа, а ние во стан, и јас ќе имам повеќе слобода да излегувам и надвор и во двор и во природа, а не да сум затворена во стан цело време сама со бебе.
    Што мислите?
     
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Не.
    Слобода како во свое дома нигде немаш.
    И што мислиш дека ќе научиш од свекрва за бебе? Мора вие со мажот да се организирате околу тоа бебе, да си направите рутина, ваше е, не од свекорот и свекрвата
    Ако сакаат да помогнат може да идат кај вас или ручек да ви носат некое време, вие таму НЕ. Само поише нервози ќе имаш.
     
    На warrior, BabyD0ll, thelittle17 и 19 други им се допаѓа ова.
  15. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.029
    Пол:
    Женски
    Во право си од аспект на слобода. А од неа не очекувам многу, бидејќи жената си оди на работа и онака нема да ја гледам по цел ден.
    Повеќе ми е за просторот, живеат на село и за бебето повеќе сакам да биде на чист воздух и во природа, отколку тука во стан како казнети, без можност да мрднеме никаде. Нема врска, и да не ни чини, ќе си се вратиме, никој нема да не држи со сила.
    :D
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Мислам дека идејата не е ок. Сега така размислуваш но верувај дека кога ќе пристигне бебето многу нешта ќе се променат. Очекувај мешање и солење памет од нивна страна поготово ако живеете заедно. Верувај, нема да ти е сеедно. Двајца возрасни сте и сигурна сум дека ќе се снајдете и без нивна помош. Ок е да дојдат ако има потреба или пак вие да отидете. Луѓе сонуваат за можност да живеат сами, вие ја имате и користете ја.
     
    На Spidy, IRBBB, tinka-mace и 7 други им се допаѓа ова.
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    @MandyLane и ние сме сами, во зграда. Се разбираме и со едните и со другите. Ама дома , сам со бебе нема подобро. Имав и имам помош и од едните и од другите. Бабите кога се породив доаѓаа секој ден. Која ќе ми донесеше ручек, која ќе раскренеше низ дома, ќе го избањаа малиот и тоа е и повеќе од доволно. За се друго си направивме ред со мм.
    Со количка и пред зграда на сонце, во парк.Ние немаме ни лифт. Па прво ја спуштав конструкциката на количката , па после бебе со транспортерот.

    Верувај кога ќе се породиш се ќе ти смета. И секој совет и најдобронамерен да е, ќе си го тумачиш ти во глава како ти одговара. И ќе се нервираш за непотребни работи.

    Ако си решена секако пробајте.
     
    На thelittle17, IRBBB, Sexybaby86 и 8 други им се допаѓа ова.
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.721
    Ќе го носите на воздух за викенд:)
    Никој не ве држи, јас кажувам оти знам каква комбинација е дете и баба, ама не мора да слушаш луѓе со искуства. Можеш да тераш според својата идеја, ако не ја бива, ќе те чекаме во темата проблеми со свекрвите, и ќе ти кажеме- нели ти рековме;).
    Искрено, бабите кои беа на испомош, едино беа корисни за јадење да направат, со и околу бебе само сафри ми креваа.
     
    На thelittle17, Spidy, IRBBB и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    12.655
    Да амат огаш кога ќе се вратиш исто мислење нема да имаат :) некои и се навредуваат. Верувај подобро дома не средено одколку лдно му е облечи го стави му капа ракавици термо чорапи со еден збор свари си го бебето.Не се дои така или што е ова цел ден на цицка седи па нема да фати можеби па колку млеко ќе имаш кога ќе дојде ако треба дохрана зошто му даваш или највеќе што иритира Гладно е и затоа плаче :). Зад а го избегнеш ова најубаво сама дома со мажот.И јас имам мачор дома и воопшто не се осеќа запоставен и поред бебе напротив го пази кога јас не сум до бебе седи во негова близина и го пази :)
     
    На IRBBB, mal.ecka, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Не си ставај трн во здрава нога.
    :|
     
    На thelittle17, Kom.pot, Skorpija25 и 11 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.