1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се живее со свекор и свекрва?

Дискусија во 'Брак' започната од Pubu-bubu, 24 јуни 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Да не се повторувам, истото го мислам @MandyLane :)
     
    На thelittle17, Luna91, MandyLane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    За бањање, има видеа на Јутуб. Го имаш маж ти ќе ти помага, некако било како.
    За цицање, има видеа на Јутуб. Ќе гледаш и ќе го местиш.
    За држење, има видеа на Јутуб.
    Крај краева ако не знаеш да се снајдеш со Јутуб имаш Феминче.
    Тука ќе ти помогнат сигурно, од искуство.
    Ако сакаш да го изнесуваш на воздух, имаш секакви паркови. Можеш и до тараса да го шеткаш.


    Не си ставај вошки во главата, после кога ќе излезат гниди никој не ти е крив.
    Не си ставај трн во здрава нога.
     
    На spacegirl92, CurlyBlossomGirl, Moce19 и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    968
    Допаѓања:
    2.045
    Пол:
    Женски
    Едно големо НЕ
    Нема, да имаш никаков мир, приватност, кога ќе ви дојдат пријатели ќе ви го наслушнува муабетот што го правите. Прва прилика, кога ќе излезеш ќе му ја полни главата на мажот ти. Како ти не се грижиш за детево, а она знае најдобро, да го избања, чува, заспива. Ако купиш некоја облека ќе искористи прилика, да му каже многу троши. Не си ставај во здрава нога трн, се менуваат луѓето почни, да живееш со нив па ќе им ги видиш лицата. Само сами, не ти треба помош, нема да можеш детево на раат да си го избањаш и ред за спиење да му воведеш...Долг е списокот има уште многу...
     
    На Natashka1988, CurlyBlossomGirl, noteforself и 6 други им се допаѓа ова.
  4. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Женски бееее, како ме искаравте сите :lol: само размислував за привремено, бидејќи живеам во град кој нема ниеден парк, кој има премногу ѓубре и гужва, живеам во лоша населба, сопругот не е дома по цел ден, дури и за викенд работи често и знам дека кога ќе се роди бебе за мене тоа автоматски ќе значи домашен притвор и нема да можам да излегувам, ниту пак имам каде.
    Плус не реков дека би била дефинитивна одлука и селење, туку само некој период, најмногу заради фактот што имаат двор и живеат опкружени со природа.
    Фала на совет у секој случај, ќе ви кажам на лето што сум одлучила.:D
     
    На thelittle17, Sexybaby86, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Bojana890

    Bojana890 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Секој ти кажува свое мислење, и најдобронамерен совет, ама сепак ти најдобро си ја знаеш ситуацијата и живеачката каква ти е. Најбитно е да си/сте среќна/среќни, се друго е небитно. А среќата секој различно ја дефинира.
     
    На cresa-jagoda и MandyLane им се допаѓа ова.
  6. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Пробај, зошто да не? Ако имате ок односи не гледам проблем. Ако не ти се свиѓа ќе си се вратиш назад.
     
    На *Amethyst*, Sexybaby86, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.477
    Допаѓања:
    39.706
    Пол:
    Женски
    Кога те читав, ова ми дојде одма во глава
     
    На crimson, thelittle17, noteforself и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Ние си ја викнавме свекрвица на неколку месеци на гости. На наш терен сосема:D. Па и таа се препороди со бебла како со прво внуче, а и нам многу ни помогна. Ама немавме потреба од двор, воздух и слично зашто керка ми во Ноември се роди.
    И дома бевме , и помош имавме. Капевме на смена, почесто таа на старт, сите помагавме, цели ритуали беа тоа со термо на најјако , 40+ степени во соба(facepalm).
    Ако си скрос сама без сопруг скоро цел ден, зависи каков тип си. Јас бев со бејби блуз, па често и плачев на старт, кога ќе ми текне сега се крстам , тогаш се беше драма: ако не цица, ако не спие, ненаспана бев максимално , се штрецав на секое, да не беше мајка му на мм, 100 пати потешко ке ни беше иако со мм освен доење се разбира, делевме обврски.
    Фала и до небо засекогаш. Ама јас не би одела кај нив дома осим ако баш морав. Кога сакав пола ден по пижами бев, рает бев, пред свекор ми би се осеќала незгодно , плус уште милион ситни ствари кои моето место ми ги даде , и одев и на работа чат-пат, другарки таму, мајка близу, 4 месеци вонредна состојба беше додека фатив ред. Ама јас свилена сум:devil:, па сакав тинтрање. Сега со овој памет, сама би пробала,со комбо за викенди помош да имам.
     
    На thelittle17, Bojana890, elena.93 и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.179
    Точно Денти, ама ова твоево е исто ко моето и е сосем друго. Во свое дома знаеш кај спиеш, кај спие бебе, го фаќаш редот од почеток. Во туѓо дома си гостин, па се привикнуваш ти на нешто, што не ти е секојдневие, плус привикнуваш на бебе, плус хормонски бура, плус мешање во штипки, стандардно бебе плаче оти ти нешто не правиш ко што треба, а некој суфлира како треба...
    @MandyLane пробај ти да се привикнеш таму уште сега, ако ти испаѓа есапот арно, ако не, со време да си знаеш дека не е тоа опција .
     
    На thelittle17, Bojana890, Skorpija25 и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Или пак...се будиш, отвараш прозор, гледаш зеленило и дишеш свеж воздух. Свекрвата ставила кафе и те чека заедно да пиете. Уморна си од целоноќно думкање на бебе, таа ти вели - легни и одмори јас ќе го причувам саат - два. Секојдневието е тоа како и на секоја просечна жена во Мк, посебно кога е со мало бебе. Тоа го диктира секојдневието сега, не свекорот или свекрвата или твојата уникатност. Преку ден надвор на сонце пиеш кафе и ручаш. Одвреме навреме за да разбистриш глава излегувате со сопругот а бебето е во сигурни раце.
    Кога ќе потпорасне и ќе дојде време да се почне со работа и градинка, велиш - фала и си заминуваш.
    Може и вака да е.
     
    На friendy, minne992, elena.93 и 5 други им се допаѓа ова.
  11. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Јас ама тоа зависи ти со какво мислење влегуваш во куќата и тие каков карактер имаат. Никогаш не ме труеле со муабети дека свекрвите се лоши и по дифолт дека треба да се мрази жената. Обично уште од мали нозе женските деца по дома или слушаат или се сведоци на несогласувањата помеѓу мајка им и баба им, а постојат и мајки кои ги "подучуваат" ќерките индиректно против свекрвите.
    Јас одма си кликнав со свекрва ми, најдобра другарка ми е. Поише со нејзе седам доле него со маж ми... Свекорот е многу пријатен, ќутлив... Еве толку години заедно живееме, свекорот 5 пати дали се има качено кај нас на спрат. Свекрвата 1 во двата месеца се качува и тоа ептен ако треба да ми побара нешто.
    Најпрво спратот си беше отворен, во смисла скали, па отворен ходник и соби, ама реновиравме и од лани си ставивме врата, ем се проширивме.
    Сакам да кажам, си зависи од карактерите и воспитувањето, зависи од предрасудите со кои снаата влегува во куќата и предрасудите со кои свекрвата ќе ја пречека, зависи мажот каков е, едноставно треба да ти се погоди, да "кликне" што се вели... Дефиниција за успех нема, или можеш да живееш, или не...
     
    На thelittle17, Bojana890, minne992 и 7 други им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.179
    Венчето со китки или бубамари ти е?:inlove:
    Или си немала баба на испомош или си се заљубуела денес:D, друго објаснување нема.
    Може сценариото од погоре, негде во Прованса:sun:
     
    На thelittle17, Bojana890, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Види погоре пост со убав однос, не туку ширете омраза кон свекор и свекрва па после проблеми имале, па нормално на толкава хајка :D Протест против свекрвомрзачи, сите во еден кош ги ставате, на што личи ова?
     
    На *Amethyst*, Skorpija25, MandyLane и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.179
    Не. Јас свекрва ми ја сакам. Сме си кликнале. Веројатно убаво би живееле и во ист двор, ама физички одделени домаќинства.
    Сепак, промената бебе е преголема сама по себе, за дополнителни промени во стилот на живеење. Реков, ако баш сакаат, нека пробаат уште сега, не - оди на пораѓање од дома, од болница оди со дете кај свекрва.
     
    На thelittle17, Bojana890 и Dentina им се допаѓа ова.
  15. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.991
    Кај нив ќе бев емотивно постегната. За себе сум сигурна, иако со свекрва ми, јас на име ја викам, има убаво име, се разбираме прилично.
    И по операција на нога дошла да ми помогне, маж ми странство, јас едвај на штаки. Ама се снајдов тогаш, стегнав заби и сама бев по 2 дена, дете со такси носев на школо прваче.
    Беба е секако најбитна, па стабилна мајка и татко секако, па баби се следни. Дедовци некако настрана бар кај мене се држеа.
    Па една тешка зима што беше, кога отиде свеки дома за викенд прв пат, друго дете и маж да види по 3 недели:$, јас и брачниот партнер цвикнавме од паники...|(. Ако плаче бебац, ако не спие, оти кенка сега долго , оти вака шумно дише кивна да не е ладно ко некои тинејџери смотани бевме првиот ден:headbang:. Вториот се оправивме:muscle:
     
    На Sexybaby86, Biljarkata и WildMk им се допаѓа ова.
  16. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    И јас се согласувам со свекрва ми и си живееме супер. Но, тоа не значи дека можам со неа 24/7 и не ми треба приватност.
    По мое мислење во периодот после породување жените се многу надразливи особено на коментари од други, колку и да се добронамерни. А стари ко стари, внуче им е и не можат да не искоментираат. Едно е да ги слушаш еден саат кога ќе дојдат да го видат внучето, а друго е да бидеш осипана со совети цел ден.
    Второ, потребата за приватност тој период е поголема (доење, одмолзување, протекло млеко, рани и сл) и мислам дека во тој поглед сме најслободни пред мажите, а не пред свекрви. Присуството на некој од страна предизвикува нелагодност и поголема нервоза.
    Можеби е тешко, но редот сам
    можеш најдобро да си го воспоставиш. На почеток е тешко, но на долг рок се исплати.
    Не значи ако сакаш сама, дека си свекрвомразач. :)
     
    На felisitas, crazylady, IRBBB и 8 други им се допаѓа ова.
  17. atopic

    atopic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    32
    Не 1000 пати не во заедница !!!!
     
    На crazylady, cresa-jagoda, CurlyBlossomGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.477
    Допаѓања:
    39.706
    Пол:
    Женски
    Де бе колку трагично ги сфаќаш работиве.
    Ако не сакаш да живееш во заедница под дифолт мразиш свекрва?
    Не.
    Факти:
    Немаш приватност
    Немаш слобода
    Нема шанси за апсолутно се да се сложувате, зошто има генерациски јаз.
    Има нервози
    Има преќутувања за мир во куќа
    Ова важи за двете страни, едноставно се нарушува мирот.
     
    На Spidy, crazylady, IRBBB и 7 други им се допаѓа ова.
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Апсолутно сте во право сите на свој начин, ама има ситуации - како мојата конкретно, што сум спремна да го жртвувам мојот мир и приватност, за бебето да расте во подобри услови.
    Просто е многу, кој не живеел во Тетово не знае колку е презагадено, колку нема услови за апсолутно ништо и колку е жално бебе да расте тука.
    Колку пати преку лето навечер се будам со кашлање бидејќи депонијата близу мојот стан редовно се пали и замислете новороденче да го диши тој чад, секоја вечер?
    Тоа повеќе ќе ми прави нервози отколку свекрвата.
    Се' се сведува на тоа какви се условите за живот и кај сите е различно.
     
    На crazylady, LivingGlam, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
  20. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    @MandyLane Можеш на почеток додека фатиш ред со бебе за спиење, јадење да си седете во станот, а потоа отиди и на село па види како би функционирале сите заедно. Ако не бива можеш да се вратиш назад во секое време.
     
    На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.