Дали да се живее со свекор и свекрва?

Дискусија во 'Брак' започната од Pubu-bubu, 24 јуни 2012.

 1. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  4.816
  Допаѓања:
  10.976
  За тетово не знам скопје оваа зима не спасува ветрот фала богу доста го има па е чисто
  Ама да е загаденп да имам опција да не седи бебе во загадено нема да се мислам па ако не ја бива секогаш има кај да дојдеш
  Ите колку значи за имунитет бебе да се вади на чист воздух
   
  На MandyLane и thelittle17 им се допаѓа ова.
 2. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.291
  Допаѓања:
  7.241
  Пол:
  Женски
  Шанса нема да одам да седам кај свекрва со бебе, а да имам свој дом, значи @MandyLane не си ставај здрава нога во трн, евентуално ако сакаш да се смениме:rofl: па да видиш што значи да ти виси на глава некој, и да те убедува како најдобро знае она како треба со бебе, или свекорот да ти се плесне во соба и да нема осет да стане, зошто бебе треба да цица, па се да мора да им црташ, како да постапат и што е правилно, за утре да биде пак истата песна. :whew:
  Во најубавиот град на светот да живеат не би отишла, ако треба во истиот ќе одам под кирија ќе седам, ако се работи за доброто на моето дете, ама со нив никогаш повеќе не би се согласила да живеам. (lalala)
   
  На A.n.g.e.l.a.V, BabyD0ll, Natashka1988 и 8 други им се допаѓа ова.
 3. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  4.816
  Допаѓања:
  10.976
  Е да многу зависи од свекрва не се сите удрени у главите има и асални
  Мене па ова што го опиша мајка ми ми го праеше првите денови :D абе нема раат ама ми требаше да дојде тоа е
   
  На A.n.g.e.l.a.V, cresa-jagoda, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
 4. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.139
  Допаѓања:
  5.507
  Пол:
  Женски
  @MandyLane и јас би ти рекла одење ни под разно. Побрзо би купила прочистувач на воздух, одколку со новороденче да одам во заедница каде сите ќе знаат како треба подобро од мене. Разбирам дека може твоите свекор и свекрва се фини луѓе, не значи дека баш сите се исти, ама скоро па сигурна сум дека ќе ти сметаат, макар и ненамерно. Според мене ќе си направиш проблеми онаму каде што ги нема, наместо да си уживаш во најубавиот период. Пролет ближи, ќе можеш да шеташ со бебето во парк, на ливада, било каде. Сепак одлуката си е твоја, а како што гледам и онака веќе си решила.
   
  На A.n.g.e.l.a.V, Осе, Mala_plava и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Mala_plava

  Mala_plava Активен член

  Се зачлени на:
  12 октомври 2020
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  36
  Пол:
  Женски
  Го делам истото мислење конкретно иста ситуација
   
  На A.n.g.e.l.a.V и thelittle17 им се допаѓа ова.
 6. Natashka1988

  Natashka1988 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2020
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.900
  Пол:
  Женски
  Не си го лажи паметот, и најмалиот стан на светот е Версај во споредба со заедница... И најпрекрасни да се доаѓа до момент кога ти се троши едноставно social energy и ти треба многу, многу повеќе од нечиj квадрат двор повеќе...
   
  На IRBBB, A.n.g.e.l.a.V, Mala_plava и 2 други им се допаѓа ова.
 7. BabyD0ll

  BabyD0ll Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2011
  Пораки:
  1.954
  Допаѓања:
  6.831
  Пол:
  Женски
  Што и како треба ќе знаеш сама, мајчинскиот инстинкт ќе ти проработи.
  Не ќе сакаш од раце да го пуштиш бебчето, а ками на свекрва да и го дадеш затоа што она знаела подобро.
  Мајката најдобро знае за свое дете, таа е баба.
  Да не те убедува мажот ти така пошо неговите сакаат така?
  Седи си тука раат ќе си.
   
  На Mala_plava, thelittle17 и Natashka1988 им се допаѓа ова.
 8. Осе

  Осе Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 април 2020
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  4.507
  Пол:
  Женски
  Ѕирни ја темата "што ви сметаше по породувањето" и размисли пак.
   
  На IRBBB, A.n.g.e.l.a.V, Watermelon96 и 2 други им се допаѓа ова.
 9. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.568
  Допаѓања:
  5.377
  Пол:
  Женски
  Мене па не мис е допаѓа тоа мн сврзување со свекрвата, испаѓа мажот на страна што сака нека праве јас и свекрвата сме главни во домаќинството, за мене семејство е мајка татко и дете може и без дете или истополово немам предрасуди другото е се на страна што има толку да се умилкувам на свекрва незнам..
   
  На A.n.g.e.l.a.V, Mala_plava, MeowMeow и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.733
  Допаѓања:
  10.780
  Пол:
  Женски
  Кај нас уште владее мислењето кај одредени луѓе дека жената добива дете и она треба да си го чува, а мажите уште од мали се воспитуваат како неспособни фикуси. Таман работа он да си го завршува својот дел од родителството, тоа е работа на мамче и жена додека он си го лади.
   
  На IRBBB, Mala_plava, mKdevojce и 4 други им се допаѓа ова.
 11. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.665
  Допаѓања:
  11.826
  Пол:
  Женски

  Не, лично моја идеја беше, кажав претходни од кои причини.
  Сопругот со нив комуникацијата му е на минимум, никогаш немале таков однос каде ќе му кажуваат што да прави, независен е и си има свој став. Не се мешаат за ништо ниту пак прашуваат или даваат предлози, секој си ја гледа својата работа. Дури кога би бил нивен предлог, тој би го направил спротивното.
  И таму кога живеевме краток период, не ги ни приметував, ниту они нас, ниту пак имав некаква нервоза. Они пред мене се многу стегнати и се срамат од мене, не знам зошто и си се доста повлечени и немаат воопшто доминантен и наметлив карактер.
  Не е битно ајде, ви кажав ќе ве исвестам на лето што и како сум решила и кој бил во право. :P
   
  На Skorpija25, Milkiway и Осе им се допаѓа ова.
 12. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  6.017
  Допаѓања:
  54.977
  Пол:
  Женски
  Пред да донесеш одлука,исчитај колку што можеш страни од темата „Свекрвите и Снаите-проблеми“,ако до сега го немаш направено тоа.Има многу примери од снаи кои велат дека прво свекорот и свекрвата изгледале како ок луѓе што не се мешаат,ама подоцно си ги покажале вистинските бои.
  За краток период нормално дека нема да осетиш тензии,ама на подолг може да се јават и меѓу најарните на светов.
  Од мала сум била сведок на многу кавги меѓу свекрви и снаи,а дел од тие кавги ми предизвикаа трауми.
  Поради тоа знам дека не е добро да се живее во заедница.
  Не вреди да се жртвува мирот за повеќе простор.
  Добро размисли пред да одлучиш.
   
  На A.n.g.e.l.a.V, Mala_plava и BabyD0ll им се допаѓа ова.
 13. Ljubavv91

  Ljubavv91 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2021
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Јас оти викав една година мамо па фала ми рече уште додека бев бремена ме фати за врат за да ме удаве.
   
 14. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.733
  Допаѓања:
  10.780
  Пол:
  Женски
  И уште живееш таму?
   
 15. Ljubavv91

  Ljubavv91 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2021
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Не сега сум сама со детето
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.