Дали да се живее со свекор и свекрва?

Дискусија во 'Брак' започната од Pubu-bubu, 24 јуни 2012.

 1. ЈеленаЏиш

  ЈеленаЏиш Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  1.883
  Пол:
  Женски
  Пробајте да живеете со свеки и свекиот, па полнете ја темата свекрви - снаи - проблеми. :rofl:

  Јас и мм живееме со неговата фамилија и ок ни е, најверојатно затоа што ретко се гледаме. Сите 5 сме со различно работно време, а и кога не сме на работа сме излезени.

  Освен тоа, немам посебни поплаки, луѓето се фини и умерени, почитуваат приватност (колку што се може во заедничка куќа), си пиеме кафенце и чамче муабет. Со идната ми јатрва убаво се примивме, дури и мазник заедно тргавме викендов.:rofl:

  Едноставно, онака како што сакам мм да ги почитува моите, и јас ги почитувам неговите и засега супер функционираме. Има моменти кога се ми доаѓа преку глава, како и во секој дом нели, но клучот за успех е во тоа да изброиш до десет пред да истресеш нешто и погрешно да бидеш сфатена. Некогаш ќе изреагираш, некогаш ќе поќутиш и тоа е. Се е баланс во животот.

  На пример, на заеднички ручек свекорот мој, кој знае дека не јадам месо им кажуцаше на гостите како неговиот баџанак велел кој не јади месо ќе му закржлавел мозокот. :rofl::rofl::rofl:

  Да не требаше демонстративно да ја напуштам масата и да се испокарам? Не. Си подголтнав сочна реплика и сега се смеам на случката. Не си сфаќајте се при срце и не фаќајте многу кусур како што си велиме ние битолчани.

  Запамтете дека живеете во нивна куќа и треба да се прилагодите на нивниот ред, а пред се, благодарение на нив сте го добиле својот сакан.

  Заборавив да спомнам дека за месец дена се селиме, па ќе пишам како е да си сам свој газда. :lol:
   
  На blackwave, Barbie20, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
 2. mariatim

  mariatim Популарен член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  1.128
  Допаѓања:
  12.499
  Пол:
  Женски
  Ne!!!
  sam e potesko dodeka se mali decata ama kade kade e poubavo sam,a koj saka neka zivee so stari neka im cuvaat deca posle tie ke gi cuvaat starite kako deca :)
   
  На mami blue му/ѝ се допаѓа ова.
 3. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  277
  Пол:
  Женски
  Среќа мојата идна свекрва е современа жена и многу убаво ги разбира тие односи и на нејзино инсистирање да кажан си живееме сами среќа вика она што имаме услови и ми вика па и ние стари нејќеме со млади сеа на крај краева и ние си имаме ред и карактер а и така е сега па ние не можеме да ги смениме нивните животни навики кои си ги терале цел живот :)
   
  На ***nekoja*** му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mila1111

  mila1111 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  484
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Definitivno NE
   
 5. eutixismena

  eutixismena Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 мај 2011
  Пораки:
  408
  Допаѓања:
  1.414
  Кој пробал знае кој не пробал не мора ни да пробува.
   
  На Barbie20, poenta, Gerbera и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.649
  Допаѓања:
  31.393
  Пол:
  Женски
  Без оглед на возраста, пожелно е секој да живее под различен кров.
  Младите имаат свои размислувања, повозрасните поинакви потреби и сфаќања, а кога ќе се спротивстават интресите, предностите се занемаруваат и остануваат меѓусебните недоразбирања.
  Не сум искусила живеење во заедница ниту во детството, ниту во брак и не чувствувам дека сум пропуштила некакви благодети од "собирот" сите на едно место. Ако треба да се остане со родителите, секој од нас би живеел со нив и нема да постои институцијата брак која се базира не разбирање, компромис и толеранција меѓу брачните партнери кои си ветиле заеднички живот, а кој не ги влучува нивните родители.
   
 7. jovana03

  jovana03 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2013
  Пораки:
  1.493
  Допаѓања:
  6.133
  Пол:
  Женски
  Не знаев кај да го поставам прашањево па бидејќи и со двајцата имаме едно маааало "проблемче" се решив овде да пишам.
  Сакам да ги прашам оние што живеат во заедница, колку неговите ви помогнале ако нешто сте реновирале, спремале? Дали купиле нешто за идното им внуче? Дали се понудиле да помогнат со некое минимално средство за нешто поголемо што треба да се купи?
  Или јас само си прам драми во умов и се замарам со се и сешто?
  Се извинувам ако не е постов за тука, слободно префрлете го
   
 8. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  6.744
  Допаѓања:
  54.672
  @srcence1607 овие правила и за твоите ке важат нели?
   
 9. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  2.468
  Пол:
  Женски
  Секако, не ги двојам јас на основа мои/твои. Правилата важат секако и за моите. Не сакам никој да ми плетка. Треба граници да си постојат. Затоа реков дека тие граници треба он да си ги постави со неговото семејство, а она со нејзиното, а не обратно. Јас секако така би направила и мислам дека е најмир во куќа кога секој си го знае местото.

  Мајка ми пример, кога е во физичка состојба да оди и негде и се оди, не чека некој од дома да ја носи или да бара да ја однесе. Сама си оди. Ако сака кај нејзините да отиде да седи, доаѓа од работа или ќе каже право таму дека ќе иде и не и треба никој за ништо. Ако и текнало за село да оди а пример вујко ми и татко ми се на работа, со вујна ми ќе се качат во автобус и ќе си отидат за село, ќе седат дур им се седи, ќе се вратат.
  Кога и е тешко или е уморна, болна нешто не мрда од дома што се вика, ни пријателка и спотребала ни никој. Но добро, тоа е до самата жена додуша. Индивудуалност.
   
  Последна измена: 21 септември 2016
 10. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.817
  Допаѓања:
  235.455
  Кога секој си живее по дома границите кои ги поставуваме се најчесто малку поразлични од оние во брачна заедница, посебно во таква со старите.
   
  На izmislena му/ѝ се допаѓа ова.
 11. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  2.468
  Пол:
  Женски
  Епа затоа јас целам кон тоа да треба да се работи уште од млад на себе и тоа агресивно да се успее во животот цврсто и да се заработи доволно за да не мора да се биде во заедница со било мои/било негови родители и да се биде потполно независен и да се избегнат стандардни 200 типа проблеми со кои секојдневно се читаме во темава.
   
 12. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.817
  Допаѓања:
  235.455
  Убаво. Се надевам дека ќе успеете во зацртаниот план и дека доволни ќе ви бидат и тебе два пати годишно да ги видиш твоите родители и него за неговите.
   
  На srcence1607 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  2.468
  Пол:
  Женски
  Не ти ја разбирам потребата од саркастичен одговор за глупости. Ако ти сакаш цел живот да седиш со твоите родители во иста куќа или со неговите родители од Х причини, јас не сакам по ниедна причина. Ако ти сакаш истите тие да ти се плеткаат во твоето семејство по Х причини, пак океј. Јас не сакам и не планирам.

  Јас тоа двапати годишно гледање го наведов за моменталната ситуација кога сме во долга врска од 4 години. Не сум мажена, но тоа се моите ставови и за тогаш кога ќе се омажам.
  Имено, зборев за тоа дека тие близини уште од сега се стекнуваат, кога потенцијалните снаи се толку многу блиски со неговите или обратно па после излегуваат проблеми дека премногу им се мешаат или др. Затоа наведов дека јас воопшто не се гледам и не сакам со неговите родители, освен во ситуации кога е неизбежно. Исто и он со моите. Но тоа е сега додека сме во врска.
  Во брачна заедница сигурно дека многу почесто би се гледале, но се во рамките на границата каде треба да се почитува дека имаме сопствено семејство.
   
 14. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.817
  Допаѓања:
  235.455
  Ниту е сарказам ниту се глупости. Очигледно не го прочита мојот предходен коментар или пак го протолкува на погрешен начин.

  Кога предходно пишав дека брачна заедница и живеење секој по дома не е исто, по автоматизам зборував за она дека два пати годишно е возможно и изводливо кога секој си е кај мама тате.

  Но кога две лица ќе стапат во брак е голема веројатноста освен за божиќ и велигден да се гледаат со фамилијата на партнерот и за родендени, имендени, куќни слави , матурски... и слични настани.
  Дека оние замисливи граници стануваат флексибилни.

  Мојат однос со свекор и свекрва е одамна утврден. Омажи се па кажи ни за твојот од пракса.
   
  На Annath и КикиМаус им се допаѓа ова.
 15. Dona85

  Dona85 Активен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2016
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Не би живеела со свекор и свекрва. Многу често то ги уништува односите во фамилијата
   
  На agapii му/ѝ се допаѓа ова.
 16. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  Nikako. Edvaj izdrzuvam 3 saati na gosti koga ke otideme. Ne deka se losi lugeto, ama ednostavno ne mozam da se opustam pred niv. I najcesto doagalo do kavgi so mm koga ke ostaneme podolgo tamu...
   
  На girl-miri и Barbie20 им се допаѓа ова.
 17. izmislena

  izmislena Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2014
  Пораки:
  1.657
  Допаѓања:
  2.315
  Пол:
  Женски
  i jas taka mislev za mojata svekrva koga bese "idna" :)
   
  На girl-miri, Emmy20, Divinebutterfly и 2 други им се допаѓа ова.
 18. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.287
  Mojata generacija veke stapi vo vodite na baba,dedo/svekor, svekrva.
  Jas sum daleku od toa.
  Eve go moeto mislenje.
  Bas si se custvuvam kako kralica.
  Pominaa obvrskite so deteto.
  Sami go cuvavme i zatoa edno 10god ne se ni sekavam da sum otisla po restorani, kino,sum trcala po razni aktiviti 3-4 pati nedelno i se sto odi niz toa.
  (ama zatoa od soping ne se otkazav:rofl:)
  E zatoa sega koga deteto porasna i moze se sama, sakam i jas da si bidam sama i da si uzivam (kako sto si uzivam vo mojata sloboda).
  Sakam da si dojdam od rabota doma , a da znam deka jas ke ja otklucam vratata, vnatre ke najdam kako sum ostavila, ako sakam ke gotvam ako ne, ne, ako sakam nema da se vratam od rabota pravo i nikoj nema da me prasa ".kaj bese, te cekame".
  Ja sakam svojata sloboda kako i sekoj drug covek, bezrazlika na generacijata.
  Zatoa sekoj vo svojot raj, najubavo ke se custvuva kako gazda.
   
  На NOVAVON, MilaP, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
 19. Barbie20

  Barbie20 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  10.722
  Пол:
  Женски
  Се зависи од тоа колку разбрани луѓе се свекорот и свекрвата. Посебно свекрвата.
  Од тоа зависи колку недоразбирања и караници ќе произлезат меѓу снаа и свекор/свекрва.
  Би можела да издржам доколку помеѓу нас има разбирање и колку-толку ни се поклопуваат мислењата.
  Уште полошо е ако во фамилијата имаш и јатрви..е тек тогаш проблеми колку сакаш.
  Од аспект на слобода сум за едно големо НЕ за живот со свекор и свекрва.
  Немаш слобода, не можеш да правиш што сакаш и да се опуштиш, затоа што одма ќе ти биде најдена замерка, директно или индиректно.

  Јас моментално живеам со свекор и свекрва иако не би сакала да биде така. Може вистина имаме некаква помош од нив, ама мирот и слободата ништо не може да ми ги купи.
   
  На NOVAVON, Dzevelekova, izmislena и 5 други им се допаѓа ова.
 20. Babyby

  Babyby Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  431
  Допаѓања:
  2.525
  Пол:
  Женски
  Никако... ни сакам да седам со стари, ни па јас на старост со млади... не иде во предвид!!
   
  На NOVAVON му/ѝ се допаѓа ова.