1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се разведам?

Дискусија во 'Брак' започната од Temjanuska1234, 2 мај 2013.

 1. Temjanuska1234

  Temjanuska1234 Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  znaci vaka ke ve zamolam za sovet skoro tri godini sme vo brak ,poslednata godina i nemozam da ja narecam brak imame edno detence 23 meseci znaci da prejdam na glavnoto covekot vo pocetokot neli koga se zapoznavme zaljubivme sevo red se zemavme dobivme detence se vo red ok da kazam si imasenekoi mani ama jas mozev da ziveam so toa megutoa od proslata prolet od koga se skaravme so nego paso majkamu mislam toa bese pocetokot na krajot on pocna sekoja vecer da iskaca da doaga koga ke mu tekne pa imase i noki koga voopsto ne doagase pa sejavuvav kaj prijateli navamu natamu drasam kaj e sto se slucilo pocna da raboti samostalno si otvori firma za avto delovi demek non stop raboti ima i magacin zemeno demek rBoti od nautro 8 do 12 navecer ili kako koga paridoma ne dava go krie od mene telefonot go kriei pin mu ima stavenao da nesum mu gledala i na lap top pasword stavi uzas .eposto mnogu pati sme se karale demek imas druga ljubomora i demek on nema nikoj ete takaa raboti mnogu da napomenam inace vo stranstvo ziveeme on e tuka i roden a jassi dojdov od mk i rabotaostaviv i sedemek nov zivot familija a ova nema blage veze.probuvav da razgovaram so nego i na losi na dobar i na miren naj miren nacin nekako ne uspeV dadopram do nego sto navistina seslucuva nadvor kade ide po cel den sto prAvi ,sega i drugarite gi otkacil oti mu rekoa deka da se smiri da ne se ponasa maco mnogu da ima respekt malku i zadrugite i oti ima doma familija a on ne e nikogas tuka.mislam sega juni juli da predadam za razvod
   
  На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  dali da se razvedam kako da postapam.

  ухх каков живот :x мила незнам сто Чекас и плус со детенце сте :^) па гледај кажиму да разговарате за се сто се слуЧува или дека е готово мегу вас :x стварно не оди така сама ти со детенце а он демек работел :!: па и да работи сто има пин на тел и компјутер да става и да крие од тебе :!: под хитно реси ги овие работи(мој совет).
   
 3. aerodrom

  aerodrom Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2010
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  85
  dali da se razvedam kako da postapam.

  Решение барај од Бог. Испитај се , ти да не си проблемот. Не се разведувај доколку нема прељуба, знај дека после разводот ке биде потешко.
   
  На friendy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  dali da se razvedam kako da postapam.

  1. ставил пин на тел
  2. ставил пасворд на лап топ
  3. по цели денови “работи“
  4. пари дома не дава
  5. другарите му кажале да не изигрува мачо мен
  6. нема време за своето дете
  ИМА ДРУГА 1000000%
  1, зошто неговата сопруга да не го чепне неговиот тел?
  2, зошто да стави пасс на копјутер освен ако не крие нешто што може да се провери во историјат на пцто?
  3, кај може човек да работи по 16 часа секој ден?
  4, кај се парите од приватниот бизнис ( зошто би ја криел заработувачката од сопругата)?
  5, Зошто пријателите би го нарекле така и би изгубиле почит?
  6, зошто не би сакал да поминува повеке време со своето дете и ова се надоврзува со точка 4
  или може да и олесни а незначи дека ако се разведе ке и биде тешко, туку ке и се скратат нервозите и тагата и барем нема некој да ја прави будала
   
 5. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.818
  Очигледно меѓу вас нема основна комуникација , тешко така да се разберете. Вие живеете како цимери и тоа како не многу блиски цимери. Секој за себе. Не верувам дека мајка му е виновна за тоа, колку и да ти звучи тебе тоа пригодно. На форум да прашуваш дали да се разведеш ми е малку површно. Кој од тука ја знае вашата состојба и вистината? Никој. Колку што читам, ни го сакаш ти него, ни сакаш да бидеш со него. Ако сметаш дека треба да се разведеш-разведи се. Со оглед на тоа дека си во странство сепак треба да земеш во предвид некои работи, како на пр. дали си ти државјанин на таа земја или само имаш дозвола за престој. Детето ако е родено таму си има државјанство, што значи дека ти би била во подредена позиција. Во случај на развод се ќе биде земено во предвид. Исто така е важно дали мислиш да се враќаш во МКД. Во тој случај има голема веројатност да не смееш детето да го земеш со тебе, затоа што тоа дете е државјанин на друга држава. од огромно значење е дали работиш и дали можеш да се издржуваш таму ако останеш.
   
  На imelda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Aligator

  Aligator Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2013
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  18
  Од тоа што си го напишала може да заклучи дека одлуката веќе си ја донела бидејќи си одредила и кога да побараш развод јуни јули. Се надевам дека ситуацијата ти е јасна и од правен аспект имајќи предвид дека сте во друга држава. А дали другата страна знае дека сериозно планираш да се разведеш?
   
 7. swrcii

  swrcii Нов член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  723
  Допаѓања:
  270
  Од мене ја имаш целата поддршка. Ако можеш да средиш за развод бидеќи можно е да ти прави големи проблеми. Прво седни и кажи му каква е ситуацијата,макар што познавам вакви парови што немаат шанси да се разберат со збор(иако сите те советуваат да разговарате), дали неговите, твоите знаат за сето ова? И немора да има друга, и да нема не е оправдување тоа што по цел ден не е дома,тоа не е живот..Да знаеш ваквите мажи никогаш нема да се приберат но чудно ми е бидеќи тој многу рано почнал. Многу ми е жал за тебе а посебно за малото,ти посакувам се најдобро.
   
 8. vinozito1

  vinozito1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2013
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  3.417
  Денес е голем празник.Тргни ги тие мисли , обиди се да се чуствуваш како кога сте се запознале.Се надевам дека се ке се среди и можеби е ова само една криза , една бура која ке помине.Уживај во празниците , дозволи да бидеш срекна, и посматрај ја неговата реакција.Сето тоа стори го во името на вашата љубов, вашето детенце и пред се во името на БОГА.Велигден е ден кога сите треба да заборавиме на грижите и проблемите и да се радуваме на празникот .Се надевам дека ја сфати пораката.Сум поминала низ нешто слично на твоето и еве ме 25 години во брак.
   
  На TSS и AloneM им се допаѓа ова.
 9. Anne15

  Anne15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2012
  Пораки:
  762
  Допаѓања:
  244
  Пол:
  Машки
  Мислам дека ова прво треба добро да се провери за што се работи.Можеби нешто друго крие,можеби нема друга.Знаеш..ако имаш можност зошто не го следиш некој ден.Да видиш кај оди,што прави и дали навистина е на работа.Не се грижи.Ќе се среди се.Можеби е само некоја криза низ која ќе поминете-се надевам. :?:
   
 10. Temjanuska1234

  Temjanuska1234 Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  eve samo kratko da odgovoram znaci cesto se prasuvam dali mozebi jas sum kriva za slucuvanjata dali mozebi jas sum doprinela do takva negativnost probav da razgovarame da znam za sto se raboti i na dobar i na mil nacin i na los nacin i nieden nacin ne mi dade odgovor a da duri bevme vo socialno demek ke ne sovetuvaat i pobaraa i so nego da rzgovaraat covekot rece saka da se razvedesto moze pobrzo mnogu kostalo zena i dete on mnogu raboti i se okolu parite deka sme mu golem teret iduri sovetnickata go prasa dali vie gospodine prifakate deka toa dete e vase on rece da znam deka e moj ama mnogu kostalo a da napomenam vo svajzarija ziveeme sramota e da se karas za pari za hrana da ne recam ama ajde vo toj period se soglasi da dava pari doma za zivot demek okolu 800 900 franaka toa traese od dekenvri od togas navaka franak ne dal jas sto rabotel od tie pari celo vreme duri decki sto prima gi sokril pariteod mene ne znam vo sto gi potrosil a sto pati go prasav dali stigna parite mi trebaat i ne nedemek i na kraj se javiv tamu direkno da prasam i up odgovor pRite se stignati uste pred 20 dena na xxx data ! i pak ne mu vozvrativ so loso mu pisav dusicke sigurno ne si primetil ama pariteti sestignatiaj srce si done si mi gi naveceri durite sakam mu pisav i doaga covekot kako posran i jas demek nisto go prasuvam mi gi donese parite a ne ne pa jas beke gi potrosiv vika od sto sme ziveele do sega a franak ne dal i da ne seraspraam prekutevnemam nervi inace jas odma bi rascistila ovoj problem odamna a ne da ziveam vo negativnost soocigledno nekoj nema nikakvi custva nitu respekt prema mene nitu prema deteto ama ete ja cekam vizata na leto da stigne da mozam a prodolzam tuka nekam mk da se vrakam radi toa sto ostaviv rabota i se sepreseliv ne mozam pak novo nanovo a baska sramovite kako nesupeh zatoa resiv sedanapravam tuka da ostanam. a inace ajde pomina toa i posle primetuvam doaga od rabota demek i op novcanikot go krie od mene drugi put pak isto na strana si gi broi parite sokriva od mene i na kraj puknav

  i uste ova da kazam mnogu mi e tesko na dusata pred taka dve nedeli se javil kaj sovetnickata za sozialni grizi i i rekol deka on saka da se razvede od mene sto e mozno pobrzo da go zeme deteto od mene i mene da me prati nazad vo mk sto vo taaa rabota sovetnickata mu odgovori so negacija deka nema da mu pomogne neka si zeme praven advokat i dade lazna izjava za mene deka imalo sliki od mene na internet polugola boze boze posle pomisliv oti mozebi on me nekogas mozebi slikal ili mozda da izmontira nesto se moze da se naprai ako se saka i uste rece oti jas sum imala plan cela moja familija da ja donesam tuka da da gi prijavam u sozialno a nikogas nikogas jas go nemam kazano toa i posle go prasav ovie raboti i demantira demek ne e taka svasta i ovaa godina mnogu pocnal so albanci da se druzi sto prethodno ne doagase vo obzir so niv sega tie musteriite mu se albanci pa sto znam da ne pravi nesto so niv ama covekot e toatlno smenet jas ne go poznavam .da kazam samo ova jas nemam protiv nikogo nisto albanci pisav ovdeka da ne me svatat pogresno nesto nacionalista ova ona ne tuku mentalitetot nivni e mnogu podrug od svajcarskiot i on nekako si prifatil poise toj mentalitet kako normalen da ja pritiska zenTa dole a kako e toacno eden bog znae najdobro e da go pratamusto jas kola nemam a nemam ni prijateli tuka bas na kogo mozes da mu se doveris stranec bez mnogu pari p uste pari za takvi detektivi kade zatoa on si prai sto saka bez nikakva kontrola a za mene samo gospod na pomos neka mi e da najdam pobrzo rabota da se trgnam od nego oti vaka srceto mi se kine ne deka mi e seedno ama negovoto odnesuvanje me pocreduva i podobro mi e da sum celosno sama otkolku baka so nego demek a sosem sama da najdam nekoj covek sega ke ispadne op eve ova napraila toa materijaal demek za na sud zatoa si kutam uste edne dva meseci ama dolg e periodov boze kako godini vie kako bi postapile sto bi napraile n moe mesto.
   
 11. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  757
  Прво и прво ке гледаш здравјето твое и на детето
  Второ ке гледаш да се обезбедиш со престој и со работа
  Се додека не го обезбедиш ова не ни помислувај на развод .Кога ке го среиш ова ке можеш да се разведеш без проблем види побарај правен совет од адвокат во случај на развод кој и што добива и губи
  Изиграј паметно и мудро што си се зафркнала со него си се зафркнала сега гледај да извлечиш максимум од овој брак
  Пред него прави се дека ништо не спремаш и дека размислуваш за развод немој да му споминуваш бар сега засега
   
  На bibush и zalosna им се допаѓа ова.
 12. Temjanuska1234

  Temjanuska1234 Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Eva 11 благодарам за советот и моите исто така ме советуваат.
   
 13. Temjanuska1234

  Temjanuska1234 Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Samo usteova da napomenav pred 4 meseci kaj nego vo kola najdov pakovce od kondom skinato i demek ne znae od kade e nasol i cigari kutija unutra demek sigurno so noze od nadvor izvleckal od parking?? Cudno a
   
 14. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  срцка ти кажав уште на почеток тој има друга или други а ко што кажуваш за со албанците почнал ех па тие само со дрога и проституција се занимаваат со друго незнаат, што знам што да ти кажам
  ама одкако ке го обезбедиш сигурно твојот престоја тамо тогаш разведи се а и гледај да заминеш некаде каде нема да те знае (можеби е невожможно) ама јас албанците ич не ги поштувам можеби па да имаш проблеми од нивна “школа“
   
 15. decko31

  decko31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  12
  еве неколку совети од моја страна ако навистина он побарал прва дасе раведе од тебе имаш многу поголеми шанси даго зезнеш он секако дека за да се извлечи од тебе би кажувал секакви лаги и во социално и на суд за да може датиго земе детето и да тиго одземе правото на престој во швејцарија
  мој совет е само да бидеш храбра и паметно да постапуваш според исказите негови шо ги дава и ти одговори да даваш со докази за да може он дасе фати во лага дека е он крив како шо спомна сте биле во социално грижи на совет пазисе можно е да бидете следени од страна на социалното
  како мајка на неговото дете самото созиално треба дате згрижи со соработка со градот треба самиот град дати плајка секој месец .верувај нема веза во слочајов дека ти сеуште ја немаш добијено визата сепак имаш поголеми права од мажоти како мајка на неговото дете и доколку се овиде дека тоеј е крив има се додека не наполни детето 18 год да ти плајќа алиментација
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Temjanuska1234

  Temjanuska1234 Активен член

  Се зачлени на:
  19 март 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Blagodaram prekrasen sovet
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  Ај девојки, ако можете помогнете, кажете, советувајте... :sweat:

  Проблемов е следен, сестра ми е мажена веќе 2 години. Се мажи на 24. Сеуште немаат деца.

  Нејзиниот маж, е постар од неа цели 12 години, изнаживеан, изнашетан човек кој сега сакал мирен и среден живот. А, сестра ми беше отсекогаш многу прибрана, позатворена и многу мирна личност.

  Е, сега, мажов нејзин почна веќе 7-8 месеци секој викенд да шета со другари. Нејзе не ја зема, не ја вика, секогаш под разни оправданија. И работата е што тој освен со другари, е со жени, секогаш некои ефтини ги прибираат на маса.
  И јас сум го видела тоа, а и останатите пријатели го гледаат.

  Сестра ми неколку пати беше да го начека, ама тој е тогаш пијан и не и вреди расправањето.
  Денски, секогаш разговара, т.е се расправа за тоа, и тој и вели дека е болно љубоморна.

  Сакаа да имаат и деца, ама поради овој проблем, сестра ми се откажа од тоа, барем додека не се реши проблемов.

  Испаѓа дека мажов сеуште не е изнаживеан. И верувајте, сите карања, муабети, со добро и со лошо, не успеваат !

  И сестра ми почна да се запрашува дали да бара развод поради ова ? Пробано е се, тој е прекрасна личност, ама ова со шетањево навечер со чудни жени и го загорчува цел живот.
   
 18. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  3.494
  Допаѓања:
  8.298
  Пол:
  Женски
  па наместо она да го брка по кафани,нека си шета и таа со другарки.тоа не е решението знам,но од некаде мора да се почне.а зошто немаат деца :?: верувај ми бог си има план за секој од нас,и тоа можеби е некој знак да го остави.таа млада,тој постар,таа мирна тој енос ќе лумпува,нема љубов,нема деца,што ја држи за тој човек?млада е ,пак ќе се вљуби.така јас би постапила,не би чекала некој да се изнаживее :!:
   
  На Silver.E му/ѝ се допаѓа ова.
 19. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.403
  Temjanuska1234
  Страшно е ова што си го напишала,колку и да ти се дава утеха тебе душата ти е повредена...колку и да ти зборувам да не се нервираш не би имало полза,но мораш да си дадеш кураж себе си...прифати го крајот и дај боже да си најдеш работа,за тоа говедо не смееш ни солза да пуштиш.
  Обиди се да се снајдеш со работа ке си бараш тој да те обезбедува финансиски тоа дете не е само твое и негово е.
  А,тоа што ќе речат другите ама ич да не те загрижува....немој да се обвинуваш дека ти си виновна не си, бидејки ако си била ти виновна немало овака да се однесува ќе било многу поинаку....каде сака нека оди со кој сака нека спие ти ќе си го земаш она што ти треба и мораш да си најдеш работа и пријателка не за да се исплачуваш туку некоја која ке може да ти помогне....незнам што друго би ти кажала освен биди храбра и исфрлиго сметот од твојот живот.Ти посакувам многу среќа
   
 20. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.900
  Temjanuska1234-Кога го прочитав првото мислење од тебе во темава...си помислив арно издржуваш јас да сум на твое место до сега ќе ги ги бев собрала парталите и чао пријадно се гледаме на суд..
  и сватив дека меѓу нас нема основен вид на комуникација. па што тоа така ќе го терате до смрт?????
  а кога го прочитав тоа со кондомот останав вака :o :o :o
  и после сето тоа го трпиш...мој совет Одма да се разведеш. :!: