1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се разведам?

Дискусија во 'Брак' започната од Temjanuska1234, 2 мај 2013.

  1. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Разведи се и спаси се и себе и детето. Ова ти го кажува девојка која цел живот мизерува поради тоа што има татко кој не се грижи ни за дете, ни за жена, а за негови роднини (браќа, сестра, внуци, тетка...) цел живот е Мајка Тереза и последните пари за нив ќе ги даде, тие цел живот со туѓи пари се луксузираат, а за дете и жена вечно нема. Таквите никогаш нема да се сменат. Плус цел живот да се трошат пари со пијаници и ку*ви по кафани, па сега е во долгови на двајца извршители. Сега кога му ги исцицаа парите, кога го донесоа до питачки стап, сега кога нема пари од кај да им даде, не го фермаат, не им треба. И пак не му иде памет, не признава дека од нив е дојден до ова дереџе. А дете ни еднаш не е отидено на одмор 20 години, дома стар мебел, од што е сѐ старо кога ќе се расипе нешто нема пари за да се поправи, дете нема пари да студира, па мора да моли друг, мора баба-мајка на мајката да му помага финансиски за студирање, да не остане без факултет поради глупавоста на таткото, дете нема пари да излезе еднаш во неделата со друштво, па седи дома, сметки со месеци заостанати. Што дека таткото живееше во заедница со татко му додека беше жив, само нервози, кавги, малтретирања, а парите и плата и пензија одеа на други страни, само не за дома. Плус не само што финансиски цел живот ги помагаше туку и му го полнеа паметот да биде против својата жена и дете, му се мешаа во бракот и бракот сега е брак само на парче хартија.
    Затоа ти велам не се мисли, разведи се, нема тој да се промени.
     
    На Nausicaa, Macito007, Yowannty и 15 други им се допаѓа ова.
  2. saren_petel

    saren_petel Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Машки
    Devojko najloso nesto ziveenje vo zaednica kako vo damnesni vreminja. Ne znam dali ti pred da se mazis znaese sto te ceka vo brakot so tvojot sto zivees sega. Dali voopsto razgovaravte za toa pod koj uslovi ke staspite vo brak, bidejki brakot vo koj se stapuva pokraj obostranata ljubov, toj se zasnova I na meguseben ne formalen dogovor koj dogovor ima pravila I uslovi koi zaednicki ke gi pocituvate.
    Vo tvojot slucaj, ako nemas razgovarano so toj tvoj dibek, razgovaraj I postavi mu nekoi uslovi. Ako gi prifati prodolzete da ziveete srekno so detenceto I stvorete srekno semejstvo bez nervozi I karanici.
    Ako veke si razgovarala so nego, a toj I ponataka si tera po svoe, da si pojdes so detenceto za race kaj tvoite, pa ke vidis kako ke moli posle toj. No vo toj slucaj treba bez uslovno da gi prifati tvboite uslovi. No I togas da bides pretpazliva bidejki postojat dobri glumci I lazgovci, koga ke se vratis nekoj period ke bide OK, a potoa pak po staro.
     
    Последна измена: 1 јуни 2018
    На Meckicja, poenta, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  3. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.313
    Пол:
    Машки
    За жал ваквите луѓе никогаш не се менуваат,да имал малце акал во глаата,одма ке сте се иселеле од таму и сами ке сте се живееле.Он ке работи цел живот за мама и тато и ке трчка по нив,он нема М од маж,затоа собери се и кај твојте.

    Јас не верувам дека ке те побара,затоа што дечкото не живее во овој свет,него уште е тинејџер и во пубертет,кафани,шетања,частења копуци и итн.

    А и да те моли да се вратиш ке биде иста приказна,тој никогаш ништо нема да му пружи на детето,затоа што акал нема дека е татко.

    Врати се кај твојте и со среќа понатаму.
     
    На Meckicja, BabyStyle, stevemila и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Да, таман си беше. Ако е заинтересиран, тој ќе ја побара да зборува, а не таа да го бара и моли да се прибере.

    Вака ќе види тој дека жена му не е дрво без корен, дека има каде да оди и ако него го нема може и сама да преживее и да гледа семејство. Со тоа ќе знае дека не може да ја уценува и мота како сака.

    Искрено, мислам дека и не е можеби лош човек, се труди, работи и гледа подалечно семејство, ама троа одпојќе глуп наивен, штом не знае да си ги постави приоритетите како што треба и треба убаво да му се каже, па ако разбира добро, ако не, пак добро.

    Ако се води - земи го под рака, ако не, со сила не се тера.

    PS: Малку (повеќе) ме тера да мислам дека нема надеж тоа што и во дадената ситуација ја злоупотребува жена му и детето за да ака по кафани, ама сакав да му дадам некој поен, сепак сопругата видела нешто вредно во него.
     
    Последна измена: 1 јуни 2018
    На Skorpija25, zalosna и baba Rada им се допаѓа ова.
  5. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Три години и без бебе седеше дома сама? Пошто чим имате бебе значи мало е. Сега родено
     
  6. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Јас сум година и три месеци во брак, со маж ми сме разделени два месеца, се почна а денот кога се породив се испокра со моите потоа дома се однесуваше како да ме поседува неговите исто како да сум роб а не снаа. Имаше и денови не само со психичко насилство ама и физичко, неговите ми префрлаа како јас сум снаа јас немам право да знам ниту да имам збор пошто сум имала дете. Се однесуваа често како јас да сум му дадилка на сопственото дете... кажуваа како детето било нивно. Секогаш му префрлаа како моите не дошле да го видат внучето, како јас не сум имала родители тие мене ми биле се... Психички ме напаѓаа мислеа дека јас ќе им клекнам на колена. После се свекорот ја прели чашата која интензивно ја полнеше. Пред два месеца ме нападна физички надвор во двор дур чекав моите да дојдат да земат клуч од местото кое во кое одржував хигиена да ме сменат пошто не ми беше воопшто добро а на нив им беше попатно да застанат, прво излезе надво викајќи да влезам внатре детето да не настинело потоа излезе да се пресмета физички со мене не сметајќи дека детето ми е во раце, беше околу 1 часот по полноќ но беше жешко внатре детето не можеше да заспие а јас отворив прозори да се проветри и така моите беа најавени да поминат и дека нема тераса морав во двор пред скали да стојам...ме избутка на два пати среќс моја што достојав на нозе и не паднав излегов на главна улица пошто куќата е малку повнатре во уличка ме фати паника и страв за себе и детето и повикав полиција, во тој момент моите дојдоа а тој и се фрли на мајка ми ја бутна на земја па и пробуваше да ја клоца ама жена му го влечеше. Маж ми претежно не одговараше на тел. а кога ќе кренеше збореше дека му е гајле ако сме сакале и очи да си вадиме нема да дојде. Стигна полицијата направи записник но само до случката во дворот со образложение дека ако го запишат целиот настан ќе бидеме казнети а може мислеа на него пошто целата ситуација тој ја предизвика а за мене дека не заравотува тој целиоттовар судски ќе паднел на мене и маж ми кој ми е срам да кажам дека ми е маж, па поминавме со предупредување. Маж ми дојде пред s.. Сабајлето си се спакував и заминав од таму оридов кај моите, имаше муабети од луѓе како маж ми се фалел дека сме се развеле па како ќе си го земел детето... а пред мене муабети дека нема врска, да сум се вратела сум знаела ете каков бил татко му да сум го трпела ха ха ха мислам дека да беше он на мое место веќе никогаш не би ми кренал слушалка. Два месеца жими пелени што купил и тоа кога сум му кажала ништо друго не го интересираше освен што се закануваше како ќе ми го земел па потоа ваљда зборел со некого па како ќе му го дал мене под услов кога сака да го земе... сега го зема и кај него е 2-3 дена во неделата нема навреди но мајка му води војна со мене индирекно пошто тој не е дома работи и таа го чува детето и секое враќање шишето од кое дете пие млеко е лом не миено од стоено млеко и миеиса на скиснато на топлово, пошто баш пробував да видам како би изгледало шише кое нема да се измие од кравјо млеко еден ден... Резултатот беше ист, последниов пат дури јас сум била виновна сум требала да бидам таму со детето е муабетот на маж ми а не и кажува на мајка му дека тоа што го прави не е во ред за детето.... Никогаш им се нема спротивставено на неговите за се бев јас виновна и сеуште сум за него. Мислев дека овие два месеци ќе му бидат поука и дека ќе се прибере но не. Секогаш е недостапен кога ќе требаше да му го оставам детето да појдам до продавница или до тоалет обавезно ја бараше мајка му да му го причува детето од презафатеност од игри на мобилен... а исега верувам дека не е подобар.
     
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    A што мислесе они жена во 21 век ке и приќутува како сирак од улица? за такви само лудница или бесилка
     
    На 1209, bunny19, ZAHRA и 3 други им се допаѓа ова.
  8. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    @Ellyy Со судска одлука е 2, 3 дена кај него во неделата или по некој договор меѓу вас? Искрено на такви луѓе не би им оставила дете ни ден. Ако добро разбрав детето има 2, 3 месеци, како можеш толку мало бебе да оставаш на подолго од 2, 3 часа било каде? Мајка си, како кажеш така ке биде, не попуштај, ако сака детето да го види нека дојде кај тебе и крај, а не на неколку дена кај него. Паметно што си заминала, немој никогаш да се вратиш, се собрале лудаци на куп, подобро нема да е со такви луѓе никогаш.
     
    На 1209, ane.bella, WildMk и 14 други им се допаѓа ова.
  9. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Паметен избор си направила стварно некои со година се со такви добро е што не си трпела многу претпоставувам деа си стапила во брак со незрел маж. Се најдобро ти посакувам понатаму и претпоставувам еден ден да ги гледаш од високо и да сватиш колку се мали тие :D
     
    На ZAHRA, zalosna, Ellyy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Не детето е 13 месеци касно сватив со кого си имам работа и криво ми е што не пријавив во полиција уште првиот физички напад мислев на детето да не расте без татко... сега се каам што требаше да пресечам уште когаа мислев дека се тие под стрес заради припрема околу свадбата а всушност што се се криело во нив...
     
  11. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.111
    Пол:
    Женски
    @Ellyy Извини погрешно сум разбрала за годините. Во секој случај, ако не го чуваат како треба и ако не сте судски разведени може да го гледа само онолку колку ти ке одлучиш. Не смее и не може да те уценува или поставува услови околу тоа дали може детето да е со тебе, не му дозволувај.
     
    На WildMk, Macito007 и alana им се допаѓа ова.
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Искрено од петни жили би се борела на суд со адвокат и би докажала и покажала се на надележните што ми се случувало уназад, детето е сепак мало за да седи 3 дена во таква фамилија со таков насилен народ ти над се му си мајка и треба со тебе да е.
    Не знам како свекорот не си добил тоа што заслужил..
    Зошто да тепа туѓ човек?
    Па ти на улица си најдена..
    Немам коментари за вакви луѓе односно имам и фали нешто во главата за жал и на нив и на маж ти, треба некои пилули да им се препишат некоја дијагноза после се
    Претпоставувам во македонија сте но надвор од неа за вакви работи можел свекорот слободно во затвор да оди

    Ти си донела права одлука оти еден ти е животот поробро сама на страна со детето и среќна отколку малтретирана и психички и физички, не потклекнувај на вакви дијагнози за нив само некоја институција да се оправат.

    Не, не е нормално.
     
    На 1209, ane.bella, WildMk и 11 други им се допаѓа ова.
  13. Ellyy

    Ellyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    348
    Пол:
    Женски
    Да мене ми е сосема јасно одкога си заминав од таму зборев веднаш со адвокат кој ми кажа никако да не им го оставам а таткото може да го гледа во парк, на прошетки, на јавни места доколу јас не сум сигурна за безбедноста на детето но морам да му го оставам на доверба која воопшто ја немам пошто немам на кој друг а мора да работам никој не ми се нафаќа да го причува пошто моите работни часови некогаш се 4-5 часа ретко се 7-8 и периодов моите кај нивната и мојата работа ја работат, но сега од септември детето ќе оди во градинка и ќе се борам против ова лудило нивно да му ставам крај и да свртам нов лист во животот.

    Се си мислам да имаше пријава што би било сега кој која казна би ја добил но си велам ајде нема само син има и ќерка може не ќе дочека од некој вунтраст да мутепа ќерка и жена ама него сигурно не би го трпел ни 2%
     
    Последна измена од модератор: 13 август 2018
    На ane.bella и oblace1 им се допаѓа ова.
  14. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Kратко и јасно - разведи се.
    Тргни се од тие психопати ако сакаш да си го сочуваш здравјето и умот, себеси и на своето дете
     
    На Nausicaa, bunny19, WildMk и 6 други им се допаѓа ова.
  15. magichips

    magichips Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2018
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Бегај срце додека имаш нозе оној кој што подигнал рака ке подигне и друг пат извери среќа а не депресија и болест ради некој што е психопат разговор со мажот што ќе правите ако не разведи се подобро детето да носи 1 блуза но среќно и со љубов него 5 и несреќно да те гледа како психички пропагаш му требаш нему ти кажувам од патија не од од ум еве иста ситуација ама јас ќе бегам со се маж во друга држава и назад не се враќам ако не успее бракот ни паѓа ама битно мое дете нема да ме гледа како секој ден се повеќе се трујам со апчиња бидејќи психички паднав бегај додека имаш нозе мој совет
     
    На ane.bella, tambelina, zalosna и 2 други им се допаѓа ова.
  16. daFy

    daFy Нов член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site, se izvinuvam sto dosagjam, ama da nemav potreba, moze i nemase ni da se zaclenam za da pobaram mislenje. Mazena sum nepolni 7 meseci. Epten bezveze.Pred da se vencame, odevme 2 godini. Znaci ok si bese se, dvajcata bevme resitelni deka e vreme pogodno da pravime svadba. Maz mi e 2 godini pomlad od mene. Znaevme i kakva ni e rabotata (jas sestra, a toj taksist, i so dezurstva i so se) , ama nemavme nekoja prepreka poso se si odese kako so treba. Normalno , posle svadbata, zaminav kaj niv doma da ziveam. Tamu site zaedno, jas, maz mi, brat mu, jatrvata, kerkickata nivna i svekrva mi. Site vo edna kukja. I toa ne mi bese prepreka. Se ni bese ok , super mi bea site, osven majka mu. Znaci zenata sama sebe ne se saka. Bukvalno sekoj den so kavgi, so provokacii, nejze nisto ne i cini, so mene i so jatrvata non stop saka da se zadeva, pa i da vregja. Samo sinovite i se zlatni, a tie pa dvajcata kako nemi molcat i krevaat race. Jas ne ja poznavav kako takva, a i nova kako sto dojdov, na sekoj mozen nacin ja iskulirav. E, ama na jatrvata epten i se sobralo, 6 godini vo brak,pa sekoj den edno isto, navredi , karanici, zloba. Si idam od na rabota edna popladne, vo Maj bese, vlegov doma. Maz mi na rabota, deverot isto, maleckata na skolo. Samo sto gi sobuv cevlite , slusam karanje, vikanje ,vrevi...Svekrva mi i se derese na jatrva mi , ja pravese podolu od nula, pocna da i mesa familija, majka ti e kriva za tebe, olku godini i edno masko ne mozese da rodis, pocna epten da ja zadebeluva. Mene epten neprijatno mi bese, ne gi gledav ama gi slusav. I vika ti si kurva , site te znaat tebe kakva si. I jatrvava zbesna, nesto pocnaa da se derat dvete i naednas ja slusam svekrva mi kako pisti, leleka. Istrcav normalno da vidam, gi pobarav vo dnevna ne bea, vo spalna isto ne , i gi najdov vo detskata soba od anastasija. Vleguvam vnatre i ja gledam svekrva mi kako lezi na krevet, a jatrvata nad nea i ja shamari. Epten se zbuniv, ne vlegov do kaj niv, ostanav taka zdrvena. Jatrvata samo mi rece, sedi tamu i ne mesaj se. I udri taka dobri shamari, shto svekrva mi pocna da place od strav, jas samo gledav i nisto ne se promesav. Potoa stana , se spakuva, i zamina. Si ja zede i malata i se razvedoa. Mene maz mi mi prefrli zosto ne sum i pomognala na majka mu, trebalo da se vmesam i da ja sprecam. Jas mu velam , zosto ne bese voopsto vo pravo , a i ne e moja rabota sto pravi taa.. Mu vikam mene ti mi si maz, ne dojdov ovde za nea. Se naluti , veli ti majka mi ne ja pocituvas, me omalovazuvas i mene taka. Da ne sakas i nie da se razvedeme. Bla bla... I ovaa vesterkata majka mu mu vika, nemoj i ti da se razveduvas, sramota e. Taa misli za drugite sto ke recat,inaku da ne bese takva situacijata, bi go poddrzala vo razvod , sigurna sum. Toj uste da znae deka uspeav i edna slika da napravam, ke zbesne i odma ke se razvedeme. Ama ottogas, sekoj den za istoto se povtoruvame, ima tenzija, jas kazuvam edno, toj drugo i se se svedi na mehanika. Seriozno razmisluvam da go napustam, dodeka ne e nesto poseriozno... Dali nekoj bi imal ideja kako mozam da go resam ovoj problem?
     
  17. meggle

    meggle Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.349
    Уфф никако не си била, нит да помогнеп, нити да не помогнеш. Не си можела да се мешаш затоа што не знаеш заради што настанала мешаницата како прво, како второ па свекрва е, ја тепаат треба да реагираш... не знам што да речам... Мора да му кажеш на маж ти дека си била во шок. Те поддржувам во се што рече до сега, во право си, ама немој пред сопругот да викаш дека не си во куќата дојдена заради свекрвата, дека она е крива, дека не ти е гајле , оти тоа го повредува , него му е мајка сепак. Колку и да е она виновна тој ќе си ја брани, очигледно и тој и брат му премногу ја сакаат... Воздржи се од такви коментари кога гледаш дека само ја подгреваат ситуацијата...
    Не е некој нерешлив моменталниот проблем, разговарајте отворено со сопругот. Пробај некако да сфатиш дали ако свекрва ти била крива, истото може тебе да ти се случи и дали маж ти би те поддржал, дали би останал со тебе? Дали би сакала да живееш таму со неа со оглед на околностите?
     
    На Martka и WildMk им се допаѓа ова.
  18. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Мое мислење нека бега додека е време свекрвата се откачила од едната снаа сегана другата, ако сега не се разведеш после 10 години ке жалиш за изгубеното време а и убава работа имаш не зависиш од нив покажи му заби кажи дека сакаш посебно да живеете.
     
    На *Bridget Jones* му/ѝ се допаѓа ова.
  19. *Bridget Jones*

    *Bridget Jones* Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Можеш да го решиш
    Проблемите се решаваат на време
    Подобро спречи него лечи
    Башка млада си животот е пред тебе
    Зашто би дозволила да те снајде истата судбина како твојата јатрва
    Од такви мамини синови подалеку, бегај што подалеку
    Он по муабетов не е ни маж, не велам да се расправа, сепак е негова мајка, но доволно е само да те заштити, да се почуствуваш заштитено и сакано
    Ти чим се двоумиш да го оставиш, што понатаму?
    Што те задржува воопшто сеуште до него
    Животот е многу убав за да го трошиме на погрешни луѓе
    Дади си нова шанса на себе, млада си......
     
  20. daFy

    daFy Нов член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Se e toa manipulacija od nejzina strana... Jas imav mnogu poinakvo mislenje za nea i premnogu ja pocituvav. Stvarno bev vo shok vo momentot i ne znaev dali i kako da reagiram. Odluciv da ne se mesham, se beshe na brzina...Maz mi e povreden od pomislata sto ne sum se promesala da ja spasam, a ne veli deka taa ne e kriva. Znaci mi nametnuva i mene isto tolkava vina. Za da se preselime, nemame uslovi uste dobri godina , skoro dve...Imame krediti vo banki i nema da izdrzime. Znaci e komplicirano radi sekojdnevno nagovaranje za istoto, a voedno i ne e tolku golema pricina za da stigneme do krajnosti kako sto e razvod
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.