Форумџика на годината 2020

Дали да се разведам?

Дискусија во 'Брак' започната од Temjanuska1234, 2 мај 2013.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  17.164
  Допаѓања:
  155.462
  Оти најтешко е да прифатиш дека си ја изгубил битката...
   
  На Meckicja и Cutiepie1 им се допаѓа ова.
 2. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  1.652
  Допаѓања:
  23.396
  Пол:
  Женски
  Точно, и јас сум била малтретирана од партнер, ама прекинав со време, знам дека е тешко и дека боли ама знаеш како велат волим тебе али више волим себе.
  Подобро сега да замине отколку подоцна.
  Колку повеќе одложува толку е полошо и за неа и за детето.
   
  На Осе, Nd_sk, thelittle17 и 6 други им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  17.164
  Допаѓања:
  155.462
  Потполно се согласувам со тебе.
  Ама не им е на сите лесно да пресечат, како тебе што ти било.

  Наречи не и психички нестабилни ако сакаш...
  Ама знај, дека мене ми требаа 2 и пол години да го откачам после првиот шамар, и не е оти не се трудев.
  А некои... никогаш нема да соберат доволно храброст.

  Немаат сите услови, немаат сите финансии, немаат сите поддршка од блиските, од околината...

  Жените во Македонија... посебно оние кои се во брак, немаат апсолутно никаква поддршка од државата, во случај да го напуштат партнерот.

  Им треба и дом, и храна.. и за нив, и за децата, и работа, и психолог и социјален работник да ја упатуваат, правна помош, МВР да се ангажира кога е во прашање семејно насилство, закони да се сменат...

  И на крај уште ќе ти речи мајка ти: “Не ти го одбрав јас, сама си го одбра“ - познавам и такви

  И уште околината ќе шпекулира каква си, што си и зошто си го 'запустила семејството'... иако тие не живееле со него, и појма немаат низ што си минела... - познавам и такви
   
  На Skorpija25, Осе, martovsko cveke и 16 други им се допаѓа ова.
 4. bicycle

  bicycle Популарен член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2019
  Пораки:
  1.652
  Допаѓања:
  23.396
  Пол:
  Женски

  Воопшто не ми беше лесно ама тогаш сфатив дека е подобро во врска да прекинам отколку да бидам во брак и да трпам секој ден насилство само поради детето.
  А всушност и детето ќе страда во иднина ако ова не се оконча.

  Другарка ми се остави со малечко, само што го роди.
  Од нула започна, еве ја сега успеа, среќна е, нема контакт со нејзиниот бивш сопруг, си тера како знае и умее.
  Треба одлучност, и првиот чекор е секогаш тежок после се полесно е, верувај.
  Знам исто така и дека не е лесно на било кого да пресече ама вака ништо не постигнува.
  Ќе си навлече болести на себе тогаш уште толку нема да ја погледне, детето ќе расте со трауми и лоши сеќавања дека татко му ја малтретирал мајка му, ќе навлече омраза, а ова преку ноќ нема да престане.
  А ако навистина сака за добро на детето, нека си замине, зошто ако детето продолжи да го гледа ова богами нема да има убаво детство.
  Нема да престане, еднаш удрил, ќе удри уште повеќе пати..

  За околината нема да се замарам затоа што гледам мене да ми биде добро.
  Откако поминав хорор научив да се ставам сама себе прва на листата на приоритетите, а потоа останатите околу мене да им се најдам, ако заслужат.
  Звучи себично ама такви времиња дојдоа.

  Не знам членката колку време е во брак, само знам дека доколку ова не го реши наскоро не знам што следно ќе направи човекот.
  Да ме малтретира, да не сака секс со мене, да му се гади од мене е богами од живи има да го отпишам.
  Таа ем трпи секакво насилство ем се лути ако ја критикуваат на темата.


  За финансиите, фала богу има мозок, нека се вработи, нека побара СОС помош, од пријатели, роднини, родители, нека почне од некаде.
  Најлесно е да бараш совет и да не прифаќаш и да си тераш по свое.
  Ќе боли, ќе пече, ќе помине.
   
  На Annath, Meckicja, Mikha4 и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  1.758
  Пол:
  Женски
  Wild e vo pravo. Jas mozam tocno da ja razberam clenkata zosto i jas sum na isto nivo 8 god. Ni gore ni dole. Se se slucuva pred ocite na deteto koe veke e golem ima 7 god. I razbira se. Takvite nasilni mazi ke ziveat 100 god. A tebe ke ti stavi bolest dodeka ne umres ili zavrsis vo ludica.
  A nie sme bez samodoverba, strav da ne bides losa majka, osuduvana, strav od idnina, strav od ekonomski aspekt, strav deka nikoj nema da ti pomogne zaradi nego (plasejki se od nego) , strav da ne naides na polos....vo takvi situacii se i sesto ti pagja na pamet se dodeka na kraj se otkazuvas od se i ostanuvas na istoto mesto.
  Toa e toa sto mi se slucuva mene celi 8 god. Nepodnoslivo e tolku mnogu sto mislam deka poluduvam poleka poleka.
   
  На jasbi и Meckicja им се допаѓа ова.
 6. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  46.311
  Пол:
  Женски
  Се тоа што го кажуваш е точно и реално. И премногу тешко.
  Но на крајот на краиштата,
  Ти си таа што го прави дефинитивниот избор.
  Дали ќе се соочуваш со сите потешкотии што следуваат, ама насилство нема да трпиш.
  Или ќе седиш и ќе ги пребројуваш потешкотиите што ќе те снајдат ако заминеш.
  Сакаш да ми кажеш дека за 8 години ништо не се промени за ти да можеш да заминеш?
  За 8 години апсолутно никако не се променија условите, инаку ако се променеа ти ќе заминеше?
  Не можам да поверувам во тоа.
  Во странство си колку што знам, со средени документи, се пишевме еднаш на темава.
  Пријави, побара помош?
   
  На Nalutena1, noteforself и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
 7. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  8.526
  Душо, женава ќе пише проблем, ние и даваме совет, ама не прифаќа. Она прашува дали да се разведе, а мажот ја нокаутира што се вика. Нека си седи со него поради детето што друго да се каже.
   
  На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
 8. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.778
  Допаѓања:
  114.652
  Пол:
  Женски
  Жената уште во својот пост напиша “се плашам дека е готово со нас.”

  Се е јасно веќе,темава и е само издувен вентил.
   
  На Meckicja и mssuniquee им се допаѓа ова.
 9. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.001
  Допаѓања:
  6.868
  Советите се тие.
  Ама :!: реално е тешко и недај Боже да се најде некој во таква ситуација.
  Не верувам дека постои некој кој не би сакал се да му е подредено убаво во животот и да може да успее и сам и со партнер.
  Секако дека секој треба да бега од насилство,секој треба да излезе од брак/ врска каде нема веќе љубов,разбирање,подршка,каде не се чувствува убаво,зошто никој нема повеќе животи,па ај едниот да го потроши во самосожалување,кавги,тензија, живеење од ден за ден.
  Но,како?
  Заборавате дека животот,посебно кај нас не е како на американските серии. Па жена ќе се разведе и наоѓа добра работа,ја унапредуваат и се и е супер,има и стан и кола и работа.
  Заборавате дека ретко кој зема повисока плата,работа во бутик,маркет,нешто слично е 14000 ден,не живеат сите во Ск.
  Може има простор да се врати кај нејзините,ама може и не,може како што вика Вајлд има затуцани родители,па да не се " срамат " од комшиите не ја подржуваат и и викаат да си го трпи пошто си го бирала.
  И сега со 14000 ден,кај да оди под кирија,да плаќа сметки,храна,превоз од/до работа,градинка,друго не ни пишувам зошто се би било
  " луксуз",мислите дека се постигнува со таа плата?

  Пријатели,роднини е дискутабилно кој и дали ќе даде и помогне,ретки се таквите за жал,посебно кога не се сигурни дали ќе им бидат вратени,а и кога ќе треба подолг период да се позајмува.

  Знаеме сите,знае и таа дека не треба да трпи,развод е најдобро решение,ама ептен ја запнавте. Очекувате дека сте и пишале РАЗВОД и она одма да каже,ок се разведувам?!
  Колку помагаат и СОС,треба да се распраша,не е се така бајковито.
   
  На martovsko cveke, thelittle17, Snowflake92 и 5 други им се допаѓа ова.
 10. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  1.758
  Пол:
  Женски
  Se problemi toa sto rabotam i imam zasteda, ako nekogas se osududam da napravam cekor napred imam pari so mene, era samo toa se promeni.
  Dive ovie godini samo povtoruvam deka ne mozam poveke poluduvam, Taman doagja do toa da napravam cekor, da prijavam, jas ne mozam, a najloso e sto znam, a i ne znam sto e toa sto me vraka sekogas nazad. Se plasam i toa mnogu.
  Jas podrska od doma imam, no ne i uslovi. Kukata e mala, nie sm3 mnogu, tamu e i brat mi so decata.. pred virusot majka mi rabotese sekoj den, a sega raboti ednas na 2 nedeli.
  Nasilstvoto se se slucuva sekogas, na 4-5 meseci, i toa ako se sprotistavam na nesto i povisam glas. No nasilstvoto nema pricina znam. Posle sekoja epizoda ocajno sakam kraj sakam da zaminam ama ne mozam, veruvaj ne mozam, toa custvo e mnogu loso .
   
 11. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  46.311
  Пол:
  Женски
  А брат ти зошто живее со децата во куќата која е половина твоја?
  Тој таму живее удобно, ти трпиш насилство 8 години, а имаш и ти право на дел од таа куќа и ми велиш немам кај да одам?
  Ко што реков, потешкотии има.
  Ама дали ќе излезеш од тој круг или ќе трпиш, ти си таа што тоа го одлучува. Ништо не е невозможно.
   
  На Milobebence, thelittle17, eliesaab и 4 други им се допаѓа ова.
 12. anaspace

  anaspace Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2016
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Женски
  Ве читам на темава и не можам да разберам зошто прифаќате да живеете со неговите родители? Или барем привремено да живеете но да се работи на сличајот трајно отселување од нив. Мислам дека треба повеќе да се размислува кого и што се зема кога се одлучува за брак.
   
  На thelittle17, riba79, TashSefton и 6 други им се допаѓа ова.
 13. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.881
  Допаѓања:
  20.273
  Пол:
  Женски
  Јас не можам да разберам како не можете да направите чекор и да пријавите ? Абе со таков човек не можеш да си на чисто . Ја најдоа жената со секира искасапена пред месец дена ? Сакате и вас да ве најдат така ? Со кого ќе растат вашите деца потоа ? Разбирам да се нема услови , абе соба со цимерка ќе делам ако треба , јас не би седела таму . Прво , за добро на децата , потоа и за себе . Ако имате страв да не налетате на полошо , не се мажите . Никој не ве фатил за врат . Имај си партнер за секс , не мора да се венчаш . Живејте го животот жени , дишите слободно , ослободете се од се што ве стега бидејќи животот е краток и без реприза , додека вие се плашите да ги оставите ваквите насилни мажи , веќе ви поминал половина живот . А во најлош случај сте добиле неизлечлива болест од нервози , и ги одбројувате деновите . Бидете разумни и на време бегајте од нив .
   
  На Skorpija25, martovsko cveke, pikabu5 и 13 други им се допаѓа ова.
 14. Cici1991

  Cici1991 Активен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  12
  Zdravo vo mnogu ocajna sostojba sum . Vo brak sme 11 god vo tie 11 god ne custvuvav lubov od maz mi nikogas ne mi rekol te sakam zs se sto ke bide nervozen nadvor kaj mene go istura gnevot ili kaj decata ko da e moralno da go pretrpime site negova rutinska faza seto tie 11 god jas bev zrtva na nasata lubov lazejki se sebe eden den ke se promeni beter stanal imam 2 deca 2 God I 9 god se sto se slucuva jas sum vinovna pred negovi oci sex toj koa ke saka I kako ke saka nikogas ne me voodyusevil so sex ili pa so nekoj podarok postojano mi vikam da se promeni I deka eden den ako nekoj malku mi pokaza vnimanie deka mozam da se vlubam toj ne me zemal predvid I ete navistina sea mn se zalubiv vo shefot mlada sum 29 god a toj 30 no taa greska e slucajna a ne e namerna mene mi treba vnimanie od nekogo se borev mn so maz mi da mi go pruzi toa no toj nastojuva po svoe sea poveke nesakam da go vidam mi pa da spijam so nego mu spomnav za razvod ko ludilo da go fatilo deka ko dmk e ako dee a nema sila za toa daj te mi sovet sto da praam dali e logicno da se razvedam nemam namera da go zeam vlubeniot as I toj ima semejstvo sakam samo da sum sama I spokojna bes nego nema den da ne se kara molam gospod da bude raspolozen ama tip e takov sto e mn sebicen a jas mn pozitivna kako odi toa da se razvedam ? Kako da go ubedam a straf mi e ako mu spomnan znam deka ke doziveaam da go gledam so golema agresija se si mislam ke me ubie zs e takov psihicen inaku nesum nes finaciski ok pa da se razvedam bes toj da znae sovet??
   
 15. Milkiway

  Milkiway Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  3.895
  Допаѓања:
  8.624
  Имаш ли некој што би можел да те заштити пријатели родотели роднини?
  Знае ли некој за ова?
   
  На LadyLollypop и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  46.311
  Пол:
  Женски
  И да си финансиски независна не може да се разведеш без тој да знае.
  Разговарај со адвокат, побарај помош од родители, пријатели.
  Ако сакаш да се разведеш, никој не може да те држи на сила во брак.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  17.778
  Допаѓања:
  114.652
  Пол:
  Женски
  Па мора ли да си финансиски зависна за да се разведеш?!
  Идеш кај адвокат поднесуваш барање,нему ќе му стигне писмо.
  Нема зошто да седиш во токсичен брак.
   
  На *Amethyst* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. maaraa96

  maaraa96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  269
  Пол:
  Женски
  Поради семејни проблеми мајка ми и татко ми решија да се разведат, во караница татко ми на мајка ми и рекол Ти можеш да си одиш од куќава да си земеш се но другите не можат со тебе. Јас и брат ми сме полнолетни, од страна на мајка ми сме и се определуваме да се преселиме со неа. Прашањето ми е дали постојат некои 'законски' препреки кои би не спречиле да живееме со мајка ни? До сега воопшто не сум била заинтересирана и не знам како одат овие работи, ќе ве замолам за помош тие што знаат и што се упатени да ме советуваат. Ви благодарам
   
  На *Amethyst* и tina2018 им се допаѓа ова.
 19. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  46.311
  Пол:
  Женски
  Не.
  Можете да живеете кај сакате.
  Полнолетни сте.
  Татко ви не може законски ама баш никако да ве спречи.
   
  На *Amethyst*, cresa-jagoda и LadyLollypop им се допаѓа ова.
 20. maaraa96

  maaraa96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  269
  Пол:
  Женски
  Значи 100% со сигурност не би можел никако да не спречи и задржи со него?